Cikël poetik nga Fahrije Pallqa8 MARSI

Nje lule te fresket ,nene!
Hapsires qiellore do t’ja fal,
dhe kam per te lene
nga nje mesazh ,ne cdo petal.

Ne krah te endrres zgjuar rri
godet malli me tallaz,
shtron trupit zagushi
… me shkrim filloj ta zbraz.

Nga shpirt i minuar thithe
nektar me delikatese,
e bej are me drithe,
luleve u vej pika vese.

Se 8 Marsi nene e cmuar
edhe disa minuta do nise,
nenave te botes ;Gezuar!
TI prano petalet qe t’i kam qendise.
Zgjate doren

Zgjate doren vetem sot
luaj rolin e te madhit ,,zot'',
pak caste boten ta ndal
te degjoj te embla fjale.

Vetem per mua te jete
koktej delikatese brenda te kete,
si eliksir te kete fuqi
deshperimin te shenderroj ne dashuri.

Zemren time do ta hap
si dielli rrezet kur bene vape,
se nga jeta di se c'do te marre
vetem kete cast duhet vrare.

Zemer saraj

Zemra ime, eshte saraj
ka shatervan ne cdo kethese,
ne te mjalte mbaj
kur pikon, embelson cdo pjese.

Saraji i zemres, kopesht ka
lule eredehese, me petale,
ngjyre kuqe, e me nuanca
gjithe kjo, rrethuar me male.

Une, pronare e ketij saraji
te ftoj; - eja, behu mbret!
derisa ka dashuri
e une do bej, gjithmone te kete.
NENE PRANVERA


Pranevera ka zile

zgjon cicerime zogu,

vie ngjyra jeshile

dhe eresherues shtogu.

Sjell muajin Maj

qe jetes jete i fal,

me shtyne ne tjetrin skaj

se ne nje dite maji u ndal.

Zemra e nenes qe me fali trup

dashuri shumuar si natyra,

Pranevere je nene e dyte

kur te shoh; gezon shpirti, qesh fytyra!


ATDHEU


Mua me quajn atdhe,
Vashëza dhe quna ta dini;
Jam vendi ku keni le -
Ku të lumtur jini.

Pa mua s'jetoni dot,
As unë pa ju nuk dua;
Mësoni shumë sot -
Nesër të më nderoni mua.


AKULLORE

Më thoni të vërtetën femijë,
Mami akulloren ua ka lëpi?
Ta fshehësh ështëe e kot,
Mua më do çdo kush në botë.

Kur është nxehtë e bënë vapë,
E di, dritaren e ke hapë;
Por freskia ime shkon varg -
N'goje ,fyt, e në bark.


Barbika

Ka vite me rradhe
qe jam ne mode une,
kam gezim si ne perralle
sa ka fluska nje sapun.

Jam bukuroshja Barbike
sinqerisht po ju them,
- dua nje qun per mik
pervec qupave ta kem.

Boksi

Jam sport luftarak
qunat shume me duan,
edhe nje goce zemerflake
tani ne ring luan.

tre minuta raundi
por nese e ke me ngut,
kundershtarit qe e ke karshi
jepi nje nokaut.


Celulari

E di se nje vogelushe me don
per mesazhe e per loje,
se me shkronje zotron
dhe numra di te numeroj.

Mesuesen vete e kerkoi
nga gripi kur s'eshte ndier mire,
mungesen ta arsyetoj
celularin ja dhash, me deshire.


Centi


Une jam nje cent
jam bere per gjynah,
cdo cast pesoi aksident
me shkelin pa nda.
Edhe une jam monelle
ju femi me kuptoni,
s'dua kush t'me hell!
dua t'me respektoni.


Çelesi

Eshte e vertete jo llafe
arin qe ke ne peshtaf,
dhe cdo gje tjeter te cmuar
t'ju ruaj me keni ftuar.

Do t'me perdorni gjithmone
vogelsia ime cdo gje mbron,
s'perdore force as dhune
me nje rrotullim kryej pune.


Dora

Une jam dore
babi ,mami ,gjyshja me ka,
cdo njera, ne cdo kohe, a ore
bejne dicka per ty pa nda'.

Me keni ju, ne pergjithesi
pune te beni ju ndihmoj,
t'ju shkruaj ne vecanti
me pelqen e adhuroj.


Dardha


Ne dege rri hijshem
jam plote leng te shijshem,
jam dardhe verdhe - jeshile
e di se me doni pa hile.

S'jam rrumbullake ,as vezake
ndoshta shtrembake?,
por forma rendesi s'ka
se ti, me oreks ma ha.

Dhelpra

Jam dhelper jam skile
kuptohet se bej hile,
por ta dini barkun me ngope
duhet dicka me rrop.

Nese mendon mire ti
do te kuptosh duhet dinakri,
se askush s'te vjen fape
une vetem gojen me hape.


Dhembi


Shoqeri kam emrin dhemb
dhe kam vetem nje detyre,
ushqimin qe me vie ta shemb
pastaj ,zbukuroj cdo fytyre.

Te jemi te bukur
une, dhe gjithe vellezeria,
mos na lini pa lare kurr
do't vezullojme si shkendia.

Era

Tung. miq te tubuar
vije nga jugu a veriu,
shpesh e keni degjuar
kengen time fiu - fiu.

E kuptuat jam era
ndodh t'jem e nervozuar,
gjerat qe i keni te dera
kane per te fluturuar.


Elefenti


Mysafir nese keni dasht
me 'm ftu mundet por jashte,
ne dhome edhe nese mami lejon
s'hyj se peshoj me tone.

Kam vesh te medhenj
feqken ,me te veten ushqej,
qimet ngjyre hiri
jam ne gjungel me i miri.


Ëndrra

Me thone enderr shoqeri
kam deshire t'ju kenaq,
ne gjume ju vij
nje film ju shfaq.

Ndodh qe ndonjehere
te jem e frikshme pak,
por s'jam e vertete asnjehere
keshtu qe mos u beni merak.


Ëmbelsira


Shume gjera te mira
quhen bashke embelsira,
karamele ,cokollata
qe shpesh i pranoni si dhurata.

Torta si me e mira
prape eshte embelsira,
perveq atyre me diabet
te tjeret me hane me lezet.


Fati


Kuptoni kam emrin fat
dhe cdo kush ka deshire,
te mbetem sa me gjate
tek shpirti i tij mysafire.

Ky rol me pelqen
pa kufi gezim me sjell,
se shoh zemren qe ndjen
se brenda ka diell.


Flutura


Me shikoni jam fluture
trupvogel krahshkruar,
me doni se jam e bukur
kete nga ju kam degjuar.

Me takoni ne qytet
por e pranoj nuk vij shpesh,
n'fusha e ara s'eshte sekret
ndihem si mbretreshe.


Gota


As uje, as leng ,sot
as qumeshtin, e bardhe,
do ti prisje djal kot
tek goja s'kish me te ardhe.


Te mos isha une gota
do te pinit te gjithe me dore,
dua respekt nga bota
se gjithmone do te me perdore.


Gozhda


Nuk kam bukuri
dhe gjatesia me ndryshon,
por dy derrasa ti e di
vogelsia i bashkon.


Jam gozhda kuptove besoj
s'jam e bukur kam pranuar,
por bukuri krijoj
mjeshtri kur me merr ne duar.


Gjahtari


Une jam gjahtari
me qef shkoj ne gjah,
ne mal jam i pari
me pushke ne krah.

Kur ndodh nje shpend
eshte i afte, dredhon,
pas tij ngarend
por nese ik, me gezon.


Gjeli


Jam gjel karamel ,sevdali
kendoj ne mengjes pa merzi,
pupla ngjyre kuqerreme
edhe bojekafe mund te kem.

Kam kapele natyrale
te kuqe ne forme spirale,
pulen e kam shoqe te vertete
por veze s'kam bere kurr ne jete.


Hena

Degjoni jam hehe e plote
ne qiell gjithmone ri,
por ndryshoj ne mot
ne gjysem hene ,dhe draperi.

Kur keni frike nga nata
une shpesh here,ju ndihmoj,
ju leshoj drita te gjata
friken jua largoj.


Helikopteri


kush eshte trim guximtar
do te jete me mua shok,
te ulet ne vend te pare
qiellin ta pushtojme tok.


I sherbej cdo piloti
si nje mik me besnikeri,
sfidohemi kur keqesohet moti
te tjerat jane mrekulli.


Interneti

Jam bote paskaj
me quajne internet,
informata brenda mbaj
per cdo gje ne jete.

Per dituri a argetim
pandare ju sherbej,
veq kliko miku im
per ty cdo gje do te gjej.


Ishulli

Rreth meje ka vetem uje
une nga kjo nuk druaj,
por simotra t'vogela ka rrezik
gjate stuhise te fundosen o mik.

Jam nje ishull i madh
kam plazhe me plote zall,
kam gjelberim ,gjallesa te rralla
tek une eshte si ne perralle.

eta


Sigurisht ju se dini
se jeni te vegjel per kuptime,
cdo gje ne kete bote qe shihni
e ka vulen time.

Jam e shtrenjta jete
me mua cdo gje levize,
njeriu, kafsha cdo flet
dhe e embla qershize.


Jasteku


E di ti vashez e mbare
qe kur linde diten e pare ,
mua jastek te bute
nen koke tende m'kane fut.


Tani me je mesuar
cdo nate me mua e ke kaluar,
por edhe gjithe jeten pas
do te te sherbej me gaz.


Klouni


Vesh rroba lara shume
ngjyros fytyren do jesh une,
klouni qe jam si llokum
femijeve u pelqej shume.

Sepse bej akrobacione
rrezime ,ne shume variacione,
me qesh ,e mu kenaq
ne fund zhvishem ,kaq.


Llibri

Jam liber me shume flete
t'me lexoni kam deshire,
tek une keni me gjete
nje mik te mire.

Ju bej te qeshni ndonjehere
edhe keshilla fitoni,
njohuri merrni perhere
nese mua shok me doni.

Lepuri

bishtcubel e veshgjate
kur nuk rri rehat,
andej - kendej, kerce'
plote gezim e hare.


Karotat i kam merak
jam shume frikacak,
nese nga tipare s'me dalloni
jam lepur me shikoni.


Llokumi

une jam llokum
embelsire me arra,
di se nuk pret shume
kur te ri perpare.

Ti vogelushe, e ti qun,
me hani me deshire,
jam bere per kete pune
andaj, ju them ju beft mire.


Llaku

Kam emrin llak
kam ere te pakendshme pak,
por nese pakez duroni
thonjt do ti zbukuroni.

Ti vajzushe qupeline
rregullin me e dine,
leje nga mami merr
pastaj mua me shter.


Mesuese

Me keni mesuese, por degjoni
edhe mesues mund te jem,
gjithmone deshiroj besoni
klasen plote ta kem.

Me vajza, e djem, te mire
te bukur, dhe inteligjent,
te mesoni me deshire
te beheni te rendesishem ne jete.


Misri

Vite me pare gjysherit tuaj
benin buke vite, e muaj,
me mua misrin verdhosh
te bluar, e situr ne shoshe.

Gruri tani eshte ne rradhe
mua me ha ,ai qe ka mall,
por kur jam shtalpe, i njome
me pjek, atehere shijom.


Nena

E pranon cdo njeri
ne kete bote plote drite,
per mua eshte femi
se dora ime e ka rrite.

Nena jam tani ,e dini
e para zemer, e shenjte,
sa do larg qe te jeni
ju kam ne shpirt perjete.


Nafta

Kam vendin ne pus
per kete ndoshta, jam e zeze,
por babit tend planin ja prish
po s'me morri makina do i ,,vdes.''

Jam nafte ererend
lende djegese, jam vaj,
pikeshitje ne cdo kend
makina me mua te bene baj -baj.


Njeshi


Tung. shoqeri e mire
jam njeshi numer i pare, (pas 0)
e di, ju s'keni deshire
te me keni ne ditar.


Keshtu qe mesoni shume
do te gezohem une,
me pelqen dhe bej lume
kur sherbej per tjeter pune.


Njeriu


Une qe flas jam njeri
dhe te gjithe ju ne pergjithesi,
femi i vogel a i moshuar
nga mishi e gjaku jemi ,,ndertuar''.

Amerikan ,a Shqiptare
popuj nga bota mbare,
ne detaje dallojme
bashk njerezimin krijojme.


OmbrellaMe kepuce te thella
kombinohem une ombrella,
dhe dihet ne vazhdim
thuajini shiut mire u pafshim.

Me ndryshon madhesia
dallohem nga bukuria,
me keni humb kur s'bie shi
por kujdes do ju duhem prape femi .Oaza

Nese me karvan udhetoni
mua oazen do me takoni,
ka rere ,shkretetire
por une aty jetoj mire.


Jam e gjelberta flore
bej ambient perrallor,
naten ftohte, diten nxehte
jam sfide jo e lehte.

Princesha


Nga gjenet me vie eleganca
se kam gjak fisnik,
s'di c'eshte arroganca
bontonin zbatoj ne cdo pike.

Kuptuat jam princeshe
po ju tregoj nje sekret,
gjithmone fytyra me qesh
se jam plote jete.Peshku

Ti qun ne uje nese zhytesh
nuk di not, mund te mbytesh,
kurse une ta dish mire
ne uje te rri kam deshire.

Per me teper aty kam shtepi
dhe hapesire pakufi,
eshte ambient si ne perradhe
veq frikesohem nga peshku i madh.


Qershia


Jam e embla qershi
kam ngjyre te kuqe gjak,
me motren per dore rri
te pres t'me marresh, ti qunak.

Kenaqesi gjate shijimit ofroj
por ju lutem ,shume kujdes ,
se ne rroba nese ju pikoj
t'me largoni nuk ka shprese.Qeni


Jam qen shtepiak
e di jane me pedigre disa,
por mua nuk me pengon aspak
jam i thjeshte, por si une s'ka.

Di te jem shok ,e besnik
shtepine ta ruaj sinqerisht te them,
por kam nje hall te madh o mik
i lidhur kurr s'dua te jem.


Roboti


Njeriu nga hekuri punuar
me butona levize,
robot me kane pagezuar
dhe nuk jam me surprize.

Jam i programuar
gjithmone me bateri punoj,
kur nuk kam deshtuar
perveq baterine kur shpenzoj.


Radio


Nuk jam det, por kam vale
dhe permes tyre percjell,
zerin qe juve ju fale
caste te kendshme ,si dita me diell.

Kam emisione edukative
qe ne jete do te ju duhen,
por per muzike doren e shtrive
volumin ngrite aq sa veshet druhen.

Rrota

Me degjoni femi; - jam rrota
kam formen rrumbullak,
si do te dukej bota
pa mua mendojeni pak?

Do ishte e kot te jete
i famshmi Mersedes,
pa mua kish me mbet
te levize nuk ka shprese.


Rrufeja


Jam energji,jam elektrik
perndryshe me quajne rrezik,
kur godas per fat te keq perplase
vej zjarre, mund te vras.

Shume femi kur me degjojne
friken s'mund ta kontrollojne,
por nga larg kur me veren
dukem bukur jam fenomen.


Syri

Jam syri kalterosh
edhe i z,i mund te jem,
di te jem bukurosh
dhe magji te kem.

Me mua ju shijoni
bukuri plote mall,
e di se me adhuroni
betoheni pash syte ne ball.Sandale


Djal e vajze ti e di
jam mbathje qe ju doni,
te ecni me mua eshte lehtesi
edhe kembet i zbukuroni.

Nga plastika e lekura
me rripa, lule, e forma tjera,
nder me te ndryshme ngjyra
me mua sandale, ju kalon vera.


Shalqini

Kam forme rrumbullake
mund te kem vezake,
kam mishin ngjyre kuq
edhe farat qe duhen huq.

Kam emrin shalqin
besoj shijen ti ma dine,
ngjyra ime te shton gjak
keshtu qe mos me kurse aspak.


Sharra

Une jam sharra
kam dhemb por jo per arra,
per dru te medhenj deri ne qiell
qe i beje me duar me i mbledhe.

Tash me jam elektrike
mik kujdes se po nuk me fike,
malin ta beje pershesh
mal me s'do te kesh.


Trimi

Jam trim zemerflake
gjak nen vetulle marre,
atdheut ti dal hak
u bera prijes bajraktar.

Kete zemer ty ta fal
me gjithe shpirt te them,
te jesh krenar qe me ke djal
edhe une me ty krenar te jem.


Taksi

Une jam makine
me quajne taksi,
me mua levizine
njerezite ne pergjithesi.

Taksimetri tregon
sa rruge kemi kaluar,
paguan ai qe udheton
ne vend qe do duke shkuar.


Thumbi

Hau - emrin e kam thumb
jam shume paqesor,
por besimin e juaj humb
nese me prekni me dore.

Ju dhemb e di mire
keshtu qe kujdes ju them,
te keqen ta evitoni kam deshire
se prane dua t'ju kem.


Thoni

Vajza dhe djem jam thoni
pasi dini me te numeroni,
bashk kembe e duar
bejme dhjete te bashkuar.

Ne cdo dite rritemi
ne jave apo dhjete dite pritemi,
je i zoti besoj ti
prersen ne dore mbane tani.


Ujku

Cka t'ju them per veti
femije te mire, e te uruar,
une dhe ju prej se verteti
kur s'kemi per tu takuar.

Jam ujk ,jetoj ne mal
me te vegjel se une kullufis,
edhe te fortit perpara i dal
kam qef grindjen me nise.


Uniforma

Ta dini ne bote ka norma
qe duhen respektuar,
keshtu qe perdoren uniforma
ngjyre dhe madhesi ndryshuar.

Doktor dhe ushtarak
sportist dhe stjuardese,
nxenesi qe se ka shume merak
te jete pa uniforme nuk ka shprese.


Vera


Haj une jam vera
kam diellin aleat,
dikujt i vij deri tek dera
e dikujt i futem ne shtrat.

Shkoni ne pishine
te nxehtine ta largoni,
dhe peme plote vitamina
qe poqa une shijoni.

Veza

Kam levozhge te bardhe
ne bote vete nuk kam ardhe,
por gjithenje me deshire
me ka sjelle pule e mire.

Sa nje cope mishi kam vlere
kam proteina kjo e ditur perhere,
jam e shijshme me do ti
te zier, ose te perzhitur ne ,,sy''.


Xixellonja

Hau - jam nje xixellonje
bej drite kur eshte nate,
jam e vogel sa nje shkronje
se di a kam tension nje volt?

Por mua kjo me mjafton
veres ne terr te mos rri,
por kam edhe buton
kur dua driten ndali.


Xehetari

Une punoj ne zgafelle
qe do te thote diku thelle,
nen dhe ku s'ka drite
xehet e qmuara ne drite me i qite.

Balli me djerse plote
por e di nuk u lodha kot,
vogelush nga mundi im
bota ka shume fitim.


Xhuxhi

Xhuxhi jam djema
dhe ju vasheza nga salla,
te shoh si eshte skena
erdha drejt nga perralla.

I qeshuri jam me dalloni?
vellezerite i kam ne shtepi,
Borbardhen nese e lexoni
ju bejme bashk shoqeri.


Xhami

Pa mua asnje dritare
s'do te kishte kuptim fare,
dhe tani e dini kete pune
mua me shihni cdo kund.

Ne shkolle ,poste dhe ambulance
per te ftohtine jam garance,
une e kam emrin xham
kujdes po me theve behet nam.


Ylberi

E di se zbukurohet natyra
nga ato shtate ngjyra,
qe ne forme harku ne qiell
une ylberi tek ju i sjell.

Mos pyetni para ku gjej
per ngjyre, as ku i blej,
ose ngjyrat a ngaterrohen
them ato jane qe te shijohen.

Ylli

Motra dhe vellezer jemi
qiellit te pa ane sillemi,
jetojme vetem per kanaqesi
t'ju bejme juve shoqeri.

Edhe hena si nena jone
gjithe jeten na shoqeron,
s'na shihni qielli kur ka re
por per kete faj s'kei ne.


Zogu

Ciu - ciu ,jam i vogel e i brisht
me quani zog ju te uruar,
mbeshtes ne dege cdo gisht
kenaqem duke kenduar.

Nise nje kenge e kendoj
deshira perpara me merre,
tjetren menjehere e vazhdoj
keshtu bej panderprere.


Zebra


Zookopesht ne qytet nese keni
mua aty veshtire se me gjeni,
por ne libra dhe TV e di
me keni pare ju femi.

Jam zebra trupin me lara
ngjyre bardhe e zeza te ndara,
s'me bene piktori qe ka takt
por mami natyrshem dhe sakt.


Zhurma

Une jam zhurma
s'me shihni por me ndjeni,
aty ku eshte turma
gjiyhmone mua me gjeni.

Edhe ne klare shoqeri
mesuesja kur mungon,
jam prezente se cdo femi
mua me adhuron.


Zhgendrra

Motra ime endrra
ju bene te lumtur zakonisht,
zbardh dita nise zhgendrra
kjo jam une pikerisht.

Femi une jam reale
here e bukur, here fatale,
kur te rritesh prane te me kesh
se me mua esell do te jesh.


Pas vitit te ri

Depresion e merzi dallova
pas festes se vitit te ri,
tek nje e moshuar kur bisedova
se tha; - kjo esht vetem per te ri.

Se femi e te ri
behen te medhenj rriten,
kurse per ne faqezi
per ne vitet nderpriten.

Se cdo vit i ri tregon
vdekja eshte duke u afruar,
me erdhi keq se keshtu mendon
u perpoqa per ta lehtesuar.

Pergjegjen e kisha qe me pare
i thash duke shpejtuar;
- veq i vdekuri kohen e ka te vrare
koha si ece eshte ndaluar.

Eshte mire te eci koha
per cdo kend keshtu eshte jeta,
kete shpirt sikur e ngroha
pak gezim ne syte e saj gjeta.

I thash ne vazhdim
nese jeten e kalon mire,
s'duhet te jete trishtim
te jesh gjyshe, eshte deshire.

Mendoj nese ne jete bene
cdo gje ne kohe ,e te duhurin vend,
asgje peng s'ke lene
edhe pleqeria vie ne rend.

Ju uroj pleqeri te gjate
edhe shendet te mire,
mendoj se jeni me fat
dikush s'ka mundur, ka pasur deshire.


Si burgoset shpirti

Nuk me interesonte bota
si jeton, dhe c'bene,
si ecte perreth rrota
pershtypje s'me ka lene.

Kur s'me ka thene
kush ne shtepi,
kete gje mos e bene
jeten drejtoja si di.

Menagjer fillestar
e jeta do ekspert,
behej me e vrare
perdite me e serte.

Shpirtin e burgosa
vete me deshire,
me te zeze e ngjyrosa
dhe nuk dukej mire.

Shume e rendova
vuajtje sa nje mal,
se i beja keq nuk dalloja
si thoja vetes ndal.

Vetelendohesha
si femi e beja kete pune,
dhe shkaterrohesha
pa kerkuar kush nga une.

Por erdhi nje cast
besoj deshire e zotit ish,
i dhash vetes rast
ta shoh diellin serish.

Nje rreze nje dite
dhe rriteshin cdo muaj,
filloi te shoh drite
shpirti valle te luaj.

Bota nuk ndryshoi
por te shoh prej s'verteti,
mendja ime filloi
dhe bukuri gjeti.

Te njejten rrjelle
bota ka gjithmone,
por syri na i sjell
ato qe shpirti shikon


Jeta fushe e minuar

Acare te forta mbi shpirtin tim
po e therrmojne e grimcojne,
si lypesi lemosh i mbledhe
shpirt vrarine ta arrnoj.

Si luftetari me plage sheruar
beteja e re, me se frikeson,
pret acare per tu sfiduar
e bindur se do te fitoj.

Por ky shpirt i derrmuar
me jeten behet nazik,
me gjerat duke u mesuar
tek njerezite dallon nje armik.

Ndonjehere me duket jeta
si nje fushe e minuar,
kah do te sillesh ka rrjeta
presin te besh hap te gabuar

Përgatiti Flori Bruqi

Comments

Popular posts from this blog

AKADEMIK PROF. DR HAKIFBAJRAMI PH.D : GRUSHTSHTETI IDYTËNDAJKOSOVËS( PAS 23 MARSIT 1989) MË 25 MARS 2020

Legjenda e Mujit dhe Halilit