Cikël poetik nga Ismet Hebibi: Lakmi po ia marrim,paska Besë e Zemër...
Dr.Ismet Hebibi lindi me 05. 06 1955 në Junik-Kosovë.Shkollën fillore e kreu me sukses shembullor në vendlindje, ndërsa diplomoi si kadet ndër më të suksesshmit në Gjimnazin ushtarak – Beograd në vitin 1974.
I paisur me edukatë patriotike dhe ide progresive për lirinë dhe drejtësinë, refuzoi vazhdimin në Akademinë ushtarake dhe u regjistrua në Fakultetin e Mjekësisë në Prishtinë. Kompenzoi me detyrim dhe me një sumë tepër të lartë parash shkollimin e mesëm nga puna dhe honoraret e tij, dhe u përcaktua me élan, vetëdëshirë dhe dashuri për çështjen Kombëtare.Kreu me sukses fakultetin e Mjekësisë në Prishtinë.

Në vitin 1980 iu botua si libër fitues ndër më të suksesshmit nga librat me poezi, libri ''NUNOSJE", dhe më vonë pasoi libri i dytë "DRITËZAT E MASHTRIMIT" më 1989 prap nga NGB"RILINDJA" në Prishtinë. Ishte fitues i shumë konkurseve letrare për tregime dhe poezi, gjithashtu merrej me estetikë dhe kritikë filmi në gazetën "Zëri Prishtinë.Pastaj pasoi edhe libri i tretë "MAGJIA E HUMORIT TË ZI" më 1995, si dhe shumë libra me tregime dhe poezi të pabotuara, por në dorëshkrim dhe të gatshme presin ditët e mira të botimeve. Specializoi në degën e Oftalmologjisë në Shkup dhe Prishtinë. Eshtë Oftalmolog-kirurg ...

Vazhdimisht punëoi dhe u avancua si profesionist në mjekësi, si brenda ashtu edhe jashtë vendit, por është i palodhshëm edhe si shkrimtar dhe veprimtar politik.

Jeton, vepron dhe punon në Junik- Kosovë.Agjencioni Floripress sjellë për lexuesit e vet një cikël poetik nga Ismet Hebibi....

A D E M  KOMANDANTIT- L E GJ E N D A R I T


Heroit të Kosovës Adem Jasharit,FAMILJES HEROIKE JASHARI

pyesin njerëzit: kush është Adem Jashari
Kryekomandanti shqiptarmadh nga Prekazi
pyet bota nga është ky Viga: Adem Legjendari!

zanat e malit si Orët historike të Lavdishme
kumbojnë e Jehojnë mbi bjeshkët Ilirijane
me ze Kushtrimesh fanfares Daullesh xhurajash

Adem Shaban Jashari!Adem Shaban Prekazi!
Adem Shaban Drenicasi!Adem Shaban Kosovari!
Adem Kryekomandanti- Legjendari!

gjithë Trimat e Trimëreshat e Lirisë
janë Bijë e Bija të mëdhenjë Shqiptari!

2.

Ankthi kokë e shpirtë iu myk Mirëqenein
siç Okupuan barbarët me shekuj Trojet tona
Mbamendjen dhe shpresat e flakta për Lirinë!

xhuxhëmaxhuxhët Liliputët puritanët Flisnin
hapnin Gojën por s’dijshin as vetë ç’të Thojshin
Mizat nën kapuç iu Digjnin e n’gojë iu hynin

Ku gjëndet kjo farë Kosova!!!.....
a e din Kush a jo!!!Ku gjendet kjo,…
çudia Zotit?Kurrë s’kemi dëgjuar për te,…

deri Sot as që ka dijtë askush: Kurrsesi jo ne
se në botë po Egzistojka një Vend si ky!?...

3.


Shaban, Adem dhe Hamëz Jasharri
athua si duket Kosova!?Sa është e madhe?!
çfarë Populli –a e dini: Njerëzit si i ka,
n’ cilin xhep Magjistarët e fshihnin gjer me Sot!!!....

si???... një vend i Panjohur deri tani: bëhet Hit lajmesh
del në Lajmet kryesore VOA, BBS CNN,…
duke fituar Prestigj e nder kaq të Madh!
.
lakmi po ia marrim,paska Besë e Zemër
po Thojnë se është Iliria autoktone e historisë vjetër
ashtu po shkruajnë në Libra e n’Gazeta

lajm i vërtet apo mit Fantastik?!
Athua cila është e Vërteta mbi t’pavërtetat?!...

4.

merreni me Mend!Ju lutem shum
Vetëm a iu duket bile pak e Mundur?!
kjo është më tepër se çdo Përralle e bukur!

Burra e baballarë!Gra e nëna Skofiare
pleq e plaka.Të Rinjë e të Reja
ngrisin lartë Dy gishta n’ krisma Lirie!

besa edhe Fëmijët nga Djepat
ngriten e Fluturojne si Dragonjë mbrojtës përrallash
Flijohen për Liri!Kundër okupatorëvet gjenocidal

për Liri!për Atdhe!për Demokraci!
për Pavarësi!për Shhtet!për Sovranitet!

5.

histori te tilla Shkruhet vetëm nëpër Romane
Përse mëdysheni?!si se dijtkeni ore Ju?!
eshtë Plotsisht e vërtetë mbi t’ Vërtetat kjo!

pra, mbajeni mirë n’ Mend e mos e Injoroni
kurrë më mos Dyshoni sot e tutje Vazhdimisht
Zërin do ia degjoni e Namin famëlartë!

ky Vend i lasht po i nxjerrë në Dritë!
Fjalët e Veprat!Emërat të flakruar
me shkronja të Arta të Lirisë së bekuar!

Rroftë Liria! Rroftë Shqiptaria!
buçasin me zë Fëmijët - aplaudojnë Rinia!

6.

Shqiptarinë jashëtoksorët jo se Jo,
nuk e sollën nga Marsi as planetat tjera.
ishim këtu Denbaden dhe ndër më të Vjetrit!

zjarrin e Dashurisë atdhetare e ndeznin me Gjak
e ruanim me Dashuri si Nëna fëmijën
e shihnim n’Enderra e dëshironim me Sy hapur

ky Atdhe mitesh e legjendarësh Real
n’Planetën tokë ndodhet Mijëra vite
por djajtë e Zi e shuan me Zjarr!!!...

Kreshnikërinë epike! Jetën e lire!
lirinë e Fjalës: s’i Zhdukën kurrë barabarët!

7.

historia Përsëritet e kronistët i le të Çuditur
hanxharë e dajake Thyhen n’maja Lapsash
hostenet shpues n’Lekure gervishtën Tatuazhevuajtjet,...

ky Vend me kaq shumë Trima
Popull aq t’shumëvuajtur e stoikisht Bujarë
s’u zhdukë as Asimilua kurrën e Kurrës!

nga një lis Shumëzohen në dhjetë Lisa
nga nje Lulkuqe lulëzojnë në Mijëra
n’Fole t’ dashurisë lindin e rriten Trimat!

për ta Mbrojtur kthehen nga Katër anët e botës
me Flamuj me mia Shqiponja të degdisura!...

8.

Miliona pyetje Vërshojne tokën.
miliona Përgjigje mahnisin krejt botën
heu!sa e Sojit qenka Fara e mirë Shqiptare!

pyetjet Vetitojnë si rrufetë n’ Errësirë
derdhen si Fyshekzjarrë me Laryshi ngjyrash n’qiell
Rilinden e përsiaten si Mrekullia e mrekulliravet!

Rrotullohen e sillen marramenthi si Ringishpill
ua kalojen Kolovajzave mbretërore Princave kokëkrisur
i lenë gojëhapur Botën dhe gjithë Enciklopedistët!

Ah!sa mire ua bejnë e i vërbërojnë Magjistarët e djallit
Frymzojnë antiketistët me lojën pompoze t’Rikrijimjetëpaqes!

9.

t’gjithë pyesin. Miliona pyetje sfidojnë botën
n’ gjitha Gazetat kabinetet Presidenciale
vërshon si Tambli i nxehtë Kosova!...

s’bëhen më Pyetje:ku gjëndet Kosova?
sa është e madhe Drenica.Si duket Prekazi
as kush është vallë Komandanti Adem Jashari!?

pyetje Kurreshtarësh mbi shkrepa Jehojnë
edhe në qiellin e Kaltërt lartë Kumbojnë
Lirinë e ëmbël !Lirinë e shenjtë ta gëzojmë!

i patrembur dhe Kryetrim ishte Adem zemërluani
i patrembur si babë Shabani e Trimi i madh Hamzë Jashari

10.

si Vigajtë e lashtë na qenka Adem Legjendari
me të gjithë Luftëtarët e Lirisë së shtrenjtë
që si Shqiponjat turren mbi serbomëdhenjtë!

e s'iu lëne vend në Tokë as në Qiell
në atdheun Arbëror që shëndritë si Diell
Shqiptarinë trimat e bëjnë të Dlirë!

Mallkuar qofshin shqipfolësit Anëmbanë
Gjuha e tyre e ligë Lisat shtrembëron
të Lartësuarit e Kombit- ujin atyre ua trubullojnë!?!

ata jane Hithera te rritur n’ amë Pëgere
vetëtima si gjuan as s' Vret n’ sorrollop Lakejsh,…

11.

pyesin Alkimistat memecë e të Habitur
pyetjet e tyre te pa Emer i merr Era
mbesin pa Gjuhë e fjalë shumërrokëshe!!!

pyesin Hedonistët e llastuar dhe mbesin pa Sy
a ka me Mekat se me i pa njerzit e Zi
duke i ra Kokës e murevet Qoshevet!!!

pyesin femrat Zemërgurë e të liga
Idhnake inatçore si Beronjat e pafat
e mbesin pa Dritë dhe pa fëmijë

pyesin burrat Kryeneq e analfabetë
dhe mbesin pa Atdhe e pa liri,...

12.

por edhe Pyetjet si era marrin një Kahje të re
si mund të duket ai vend Liridashës
sa shpejt u bë i Njohur:si të ishte Mrekullia e nëntë e Botës

si vend i Çudirave magjike nga libri i fantazive të Lizës
mos është vend i Gjenive dhe teknikës Sofistike
Toka e bekuar e cila po lindtka Vigaj !

Ku gjëndet??? Më thoni ju Lutem shumë,
nëse e dini ku Gjëndet?Ku është Kosova?
Kush është Drenica?Çka është Prekazi?

çelin Hartat e botës dhe bejnë llafe t’ Kota
Gjithë ata që s’ ia duan të mirën Kosovës!!!

13.

për ata që Duan ta dijnë.Për Ata që do të vijnë
Kosovën , Drenicën dhe Prekazin!
i Gjeni në hartën e Europës juglindore

Po deshët më sigurt i Kërkoni
në Zemrën-Trupin-Qenien
Thellë në Shpirtin e bardhë të çdo shqiptari!

kërshitë e Habitë s’ kanë të Ndalur
Miliona pyetje duan përgjigje Fikse
Brohoritje Lirie.Borizane lavdie s’dijnë t’ ndalur!

Hyjnitë dhe Hyjneshat e zbukuruan dhe përflakën
me Kurme bukurie e Rrezearta qiellin mbarëshqiptarë!

14.

e Kuptuan njërëzit: kush është Adem Shaban Jashari
Kryekomandanti shqiptarmadh nga Prekazi
e pranoi bota Viganin, Adem Legjendarin

zanat e malit si Orët historike të Lavdishme
kumbojnë e Jehojnë mbi bjeshkët Ilirijane
me ze Kushtrimesh fanfares Daullesh xhurajash

Adem Shaban Jashari!Adem Shaban Prekazi!
Adem Shaban Drenicasi!Adem Shaban Kosovari!
Adem Kryekomandanti- Legjendari!

gjithë Trimat e Trimëreshat e Lirisë
janë Bijë e Bija të mëdhenjë Shqiptari!SI BURRAT E VJETËR

“I veshur me Diell e i mbathur me Hënë”PJETËR BOGDANI

(Presidentit dhe Mikut, Prof .dr. IBRAHIM RUGOVA)

pa frigë: pa Rrotulla, me dritën e Mendjes


iu hyni të gjitha Betejave e luftërave në Jetë
pararojë urtësinë: me skeptrin e Shpirtit bardhë Fisnor!!!

nuk i ikën të Vërtetës: por as se trathtonte Vetvetën
orientimin n'Horizont e kodonte n'të veten Busullë
gjithkund arrinte i Pari: e çdoherë ishte me Kohën!!!

le të flasin kopukët e Dallkaukët: ç'të dijnë e ç'të Dojnë
Ai si dëgjonte m'sa unë: as syri vërr si bënte për Alkimistat
me Fatumin e dëshirës Popullit: heretikët i la me gishta n'Gojë,...

Emëri i jehonte më fortë se zëri i bubullimës: si n' kanion Thirrja
ekulibrin e ruante si Anija në det- si n’ qiell e madhja Shqipja
stuhitë i Përkundte e i vente në gjumë: me fjalë të arta Pleqërishte!!!

fliste Drejt e ia qëllonte me të parën si t'medhenjtë Filozofë
Dr. Ibrahim Rugova 1944 - 2006

letërsinë e Politikën i kishte profesion jetësor: si Dashurinë
gurët e Fatit secilit mik ia dhuronte: e çmonte Miqësinë!!!

gjithmonë Modest: e i ri në mesin e gjithë të Rinjëvet
gjithherë i vjetër e Fjalëndrijtur: në mesin e të Dijturëvet
nuk ka moshë as teke Burrëria: trimëria as Kombëtaria!!!

ky emërbardhë i Ibrahamit hyjnor: ecte Ballëhapur
udherrëfyes i denjë i paqes ishte Njeriu i ynë: Fatlum
gjithkund në Botë e n'vend: i mirëpritur e shumë i Nderuar!!!....


MOS MA KËPUT SHPIRTIN!!!...


ma këpute Shpirtin ah n’ Shpirt më këpute krejt
si Miliarda shpirta t’dashuruar Marrëzisht n’ këtë botë
hej! Shpirti i poetëve s’ështe i Shpifur as llym animalësh!!!...

vetëm këtë shpirt Kemi:mos e këput perin e Fatit tonë
sa here Thua qe s’më don: shpirti fillon si lulja pa ujë me u Tha
vetëtin e Pëlcet i cfilitur: duke kërcitur si kripa n’zjarrë,…

oh ç’ është kjo e bekuara Dashuri: as s’ hahet e as s’ pihet
po n’ acare dimri në Minus shumë grade Celzius pse s’ngrihet
si Frymarrja është: pa te s’ Jetohet as n ‘parajse nuk rrihet!...

fluturat Krahëshkruara n’çdo pranverë dashurie Vijnë
shpirtërat ybleror Shumngjyrësh si bukuria hyjneshës Afërditë
befas pushtojnë Ethet e dashurisë:Derman as çare kund s’gjejmë!!!...

po Përse se thua me zë Zoti:të dëgjojnë gjithë njerëzit dhe Yjtë
t’ heshtin n’ zgurët e tyre Kameleonët pakurrizorët Gjarpërinjtë
kriminelët Katil që vrasin n’errësirë si Xhelatët rezil t’pashpirtë

hipokritët Xheloz smirzinjë e Gjytrymët ngatrrestarë t’ pafat
djajët me brirë si Satanai e kulçedrat shpirtpërvluara në Mëkat
bëhen armiq t’ Përbetuar të dashurive Fatkrisura,...

kanë me ardhë Fatbardhsisht kohë më të Dlira se dje e sot
të rinjtë me Tjerë u nisën t’ kërkojnë Anijet e fatit nëpër botë
secili Ishull i harruar Lumturinë e humbur ka me e gjetë,…

ah! dashurimagjikja Krenare si fjongot e arta n’leshrat e gjatë
ç’dredhen e përzhdredhen hirplota si Princeshat nazemëdha
vetëm dashuria bekon Drejtësi!Liri!Mirësi n’çdo kohëjetë!

Shpirtin ma këpute ah ma këpute Shpirtin krejt,...
rri shtrembër e fol drejt t’ dëgjojnë Zotiengjëjtnjerëz
fatin tënd mos e Nënçmo:si gjahu ik para Mishngrënësvet!!!...

lulëzo Dashuri!rritu kristalkaltër shqipegjak: n’Zemrën tonë t’bardhë!

THUAJE ME ZË TË LARTË!!!...

o përse se thua me zë Zoti: të dëgjojnë njerëzit edhe yjtë


t’ heshtin n’ zgurët e tyre: Kameleonët pakurrizorët gjarpërinjtë
kriminelët Katil që vrasin n’errësirë: si xhelatët rezil t’pashpirtë!!!

thuaje me zë të lartë: se dëshirat e dashurisë i plotsonë Zoti!

hipokritët xhelozar smirzinjë: Gjytrymët ngatrrestarë t’ pafat
djajët me brirë si Satanai: kulçedrat shpirtpërvluara në mëkat
bëhen armiq t’ Përbetuar të dashurive t'njoma e fatkrisura,...

mos dëgjo thashethemet as intrigat:mos më Harro e dashur!

kanë me ardhë Fatbardhsisht- kohë më të mira: se dje dhe sot,..
të rinjtë me tjerë u nisën t’ kërkojnë Anijet e fatit nëpër botë
secila Itake e harruar: Lumturinë e humbur ka me e gjetë,…

Odise e Penelopa përdite lindin në të bekuarin, tonin Atëdhe!

se pa pritë e pakujtuar ndërrojnë gjërat: siq ndërron moti
Hëna dhe Dielli mijëra vjet dashurohen dhe s'u plaken kurrë
kush e ka shijuar sot dashurinë:nesër do të bëhet shumë i lumtur!!!

thuaje me zë të lartë:thuaje me zë të lartë si Zoti!


POROSIA E BABAIT

Të vrarëvet të shumtë në MIRTOVICË - RESPEKT DHE LAVDI!!!

sigurisht që keni dëgjuar të Gjithë: qindperqind ka dëgjuar edhe krejt Bota


po ajo merret me Punë t’vetat: e ne ende po merremi me punë t’ Kota!!!......

saherë diçka po iu Dhurojmë: t’gjithë po na Lavdërojnë
si t’ kërkojmë tokat me tapitë Historike: t’gjithë na shajnë e Mallkojnë!!!...

para syve t’ botës na vrasin e Përdhunojnë: si me mbyt miza iu Shkruhet
as ëndërrat s'i ka kush kështu: n’ Zgjëndërr llahtaria përditë q’ na Pllakosi !!!...

si bëjmë nje hap Përpara: djajtë njëqind hapa pas, na tërheqin Zvarrë
gati na Shuan, sa shumë vranë: e më shumë tjerë nga plagët Vdesin!!!

gjenocid e aparteid, he buka e Zoti i vraftë: me terrorë të zi e t' Bardhë
nuk na u nda qe Mija vjet: por më së vështiri e patem këto Njëqindvjetë!!!....

oh! e di mirë çka po Mendoni: vetëm kriminelët kështu gjithkujt ia Punojnë!
shume Vite robëri: buk as ujë pa u ngi, gati fluturuam n'qiell me këtë Liri!!!

sa me kujdes, o sa Mirë më mësoje për të gjallë: fjalëtndriturat si Margaritarë
mijëra herë e theksoje: të keqes e Robërisë, njeriu duhet t’iu vë plumb e Zjarrë!!!...

s`guxon kurrë Populli të ligshtohet: nga e drejta jetësore t' mos Privohet
mijëra vjet ndër Luftëra: kemi me dale fitimtare të drejtësisë para Zotit!!!

çka s`bëri, çfarë s`provuan Barbarët e zi: me benzin e katran n’ Zjarrë
djajtë e kuq, më mizor se Bishat: lugetërit e vampirosur t'Karpateve!!!...

sa herë derdhej Gjaku: vlonin pikëpyetjet e t’mëdhatë Pikëçuditëset
bukëpërmbysurit na Premtonin: çka s'ka askund, as askush në Botë!!!

por kur uleshin rrafsh e Këmbkryq: si e kemi ne zakon rreth Oxhakut
xixat e Gënjeshtrave na vërbonin sytë: tymnajë e flakë iu dilte Fjalëvet!!!

i vjetër sa njeriu, mbishkrimi i Varrit por kot se historia ishte Laraskë
saherë provuam ta heqim nga ve Quqesh: ajo lëshonte të egrën Krrokamë!!!...

Babai më tha n'enderr: me laps -top-asht e mish, luaje atë Gisht
s'eshte asgje e re për Atdhe me vdekë: nderon shenjtërinë e Shqiptarit!

lufto në luftë me Armiqtë: respektoi rregullat, njerëzit e Miqtë
në Paqe luftoi të ligjtë: asgjë mos firmos me stilolaps as Bisht!!!...


TI MË MUNGON !!!,...

Ti më mungon aq shumë! Tragjikisht shumë më mungon sonte!!!,….


oh sa shumë më Mungon e dashura mike Jetike
Afër nuk t’ kam: largësia Padrejtësisht na ndan,...

por bukuria Yte shëndritë si çdo dashuri e Madhe
më shumë se secili Yll gjigand Gjashtcepësh
n'qiellin Lasgushian t’ kësaj nate Nazemadhe!

hëna Rrezeartë plot kurreshtje Nurindritë
sytë Vezullues dashuror t'Saj që janë duke pritur
t’më shikojnë nga Eteri me plot mall e Embëlsi!

mirëmbrëma Pikllim: oh më duket se jam Gabim
Shkrehem n'vaj e përlotem Mallëngjyeshëm
n' Adhurimin e pakontestueshem t’ asaj që Dashuroi!

hej Ju njerëz të vuajtur: mirë më Dëgjoni
njëherë e Përgjithmonë njerzishëm e drejtë më Çmoni
edhe më bukur kësaj Rradhe: dëshiroi të më Kuptoni!

Lumturia nuk paska Formulë as skaj hiq
derisa Jemi të lumtur e Na rrethakojka gëzimi
nuk bën hiq t’mos ia dijnë Vlerën e madhe këtij Zotfrymëzimi!

personi i Dashur kur ndodhet larg e t’ Mungon
është sikur kur Humb njërin sy, qebesa bashk edhe të Dy sytë
zemrën, Shpirtin apo edhe një tufë Brilante fëmijsh,...

shëndrrohesh e Plakesh n' varfanjakun më t' Mjerë:
sikur n'botë: Askush më të mos kishte Mbetur
Vetmia pandalur të grimcon: Sfidon e të brenë thellë

të bren gjer në Asht: shumë më gjerë thellë në Palcë
makinat Shtypëse ti bluajnë eshtrat e bëjnë Mishmash
mishi e Nervat kuturu t’bëhen bagazh Mërzie sakaq!!!

Dielli prap do të lind Nesër: si ai i djeshmi e ky i sotmi
por Ty ky diell s’të nxenë kurrë më si më Parë
as më nuk të Rrezaton me miklimin e paharruar Dashuror!

edhe gjitha Pasuritë përrallore po ti kishje n’Dorë
plot e Përlpot thesare me margaritarë e Brilante
Prehje as gëzim ato më si më parë s' do të Dhurojnë...

i vdekur për së Gjalli e pa hyrë n’birucë Varri
vetmia të Frigson: si e vështira Ditë e gjykimit
saherë mikja të Mungon e vetja t’minimizohet n’ Asgjë

shpirti i cfilutur Gjëmon ankthshëm e pa zë Tretet
dhembja Vrastare shpon perimetrin e trashë t’Tokës
Harrohesh në mejtime si secili i burgosur i Vjetër!!!

kur Miken e ke largë: kot e ke askush s’ të Ndihmon
s 'mund të shijosh për besë asnjë Çast: t’mos flasin për Tërëjetën
as botën e magjishme t’Mrekulliravet: as ëndjen e suprizave të Kaltërsiravet!

leri t’gjitha:po s’ mund t’këndosh as për Dashuritë hyjnore-
që Zoti i gjithdijshëm i shetit nëpër histori si Babai fëmijt përdore
për të gjithë Njerëzit fatlum e të dlirë si Mikja ime!!!

Ti më mungon! Ti më mungon aq shumë!! Ti më mungon drastikisht sonte!!!

VETËM ME TY!

bezdia e Pakuptimtë saherë t’ Kaplon


e Ankthi mjeran t’ rrethakon si Tmerri!!!

...kur Nata t' duket ndër netet më t’ Gjata
e Errësira kurrsesi nuk di t' sosur Fare

mos u frigo Dashuri as Hiç mos ta ndien !
se Dielli më i bukur- at Ditë ka me lind!

e porosisë Diellin se Zotin e kam mik
me të Përqafua sikur t' përqafoja Gjithmonë,...

rrezet e Tija t' miklojnë flokët e buta Mëndafsh
t' Puthin ballin sytë faqet e Fytin-e art!

oh! buzët e tua t' Lëngshme si Trëndafil i kuq
gushën si Smeraldi e gjoksin Thesare sezamesh

duart e mia Imagjinare kanë me t' ndezë Zjarrë
n' mijëra Shkëndija n' qiell kallin Yjefllakadaj

pa Ty bukuri bota është Asgjë dhe hiç i Hiçit
jeta pa Dashuri s’ ka kurrfare Kuptimi !!!

vetëm me Ty dashuri-dëshprimi e tmerri Sfidohen
lindet Mbinjeriu si vigajt madheshtor t' Zotit!

gjithçka Ringjallet me formulen e Dashurise
Jeta e pa brenga- Lumturia askend se bezdis!...


T’ PASHMANGSHMIT EMËRA T’MREKULLIVE!...


prej toke deri n’qiell Zoti e madhnon Dashurinë
mungesa e dashurise krijon Bisha.Dinosaur mishngrenës
gjakapirsa Makabër:llum e kollon kusur t’ Mizerisë absolute

Zoti e Dashuria janë t’pashmnagshmit e Mirësive!

bindjet. Grindjet.Gjitha luftërat janë gjytrim Moskuptimi
çka s’bëhet me Dashuri-s’bëhet me Injorancë dajak as hangjar
e pakuptuara Dashuri refuzimi Dështak pasojnë kobtmerrin

Zoti e Dashuria janë t’pashmnagshmit e gjitha Diturive!

Babilonia.Troja. Iliria. Dardania.Nagasaki.Hiroshima
ku kanë kllokoçitur zogj të bardhë Pëllumbash t‘ parritur
n’ qerdhe qyqesh t’pezmatuara me Gjarpërinjtë gjigandngjitur

Zoti e Dashuria janë t’pashmnagshmit e krejt Zbulimeve!

t’ molepsurit veteveten Shkatrrojnë askush s’ ju Ndihmon
përtyp Neuroza idhnakët uthi i han e Fryhen si balon
shëndet bëhet Gëzimi kur i vehet kapaku i artë i Mençurisë!

Zoti e Dashuria janë t’pashmnagshmit e Krenarive!

pas gjitha Luftërave mbijetuan filizat e Dashurisë
Zoti e Dashuria gjithçka ringjallen e përtrinë farëmirësinë
t’ humburit ju kthyen ndërtimjetës me Besim e Dashuri

Zoti e Dashuria janë t’pashmnagshmit e Farës së mirë!

Dashuria e Zoti mollët i pjek ermisë e bën t’ shijshme
shkrepat Plasaritur i vesh me bar blerosh e Madhështi
humnerat e thellësitë Katërcipëshsteroide me Shpresdritë

Zoti e Dashuria janë t’pashmnagshmit e Mrekullive!

Zoti e Dashuria nuk t’shkelin n’fyt, as t’detyrojnë hiç
nuk t’ vrasin Natëmadhen e me t’vajtua gjithë Zezditën
këmbët ti këput friga si xhelati qyrrash Kokën viktimavet!!!

Zoti e Dashuria janë t’pashmnagshmit e Emërimevet!


DASHURIA ARBËRORE


edhe nëse Toka dridhet Gurë as shtëpi mbi dhe s’ mbetën


do të dua vetëm Ty bukuri! Më mjafton vetëm ti Dashuri!

edhe kur rrokaqiejt rrëzohen si Kullat prej Letre
ti je rrokaqielli im plot Diell e Besnikëri i projetkuar në zemër

të Frigësuar njerëzit afrohen me Përgjërim rreth meje
ti je qielli im i Paqes si hëna Perendeshë e kësaj jete

pesë para si jap: njëherë kam Lindur një ditë ikim vetëm
por Kujtimet dashurisë tonë: Jetojnë edhe pas vdekjes

mos më le kurrë Dashuri! Mos u fsheh e imja bukuri!
molekulë gjenesh Dlirësie: që ma ringjallë Shqiptarinë

më e Rëndë se termeti e vdekja: qenka heshtja jote si Hekuri
pse mëdyshesh-s’ ke çka pret: dashuri e Madhe n’ këtë jetë

thuaje at Fjalë madhështie: ndezna Zjarrin e dashurisë!
shikom e dashurom me syte e bukur Princeshë Magjie

Zemra jote dridhet e don të shpërthejë si Bombë pa detonator
ti je toka e oaza gjelbroshe: me Ty jeta lëshon shtat e Rritet

përqafom fort e ëmbla Trime bukuri! Guximshenjtin ringjalle
Hyjneshë krenare: o fat i ëndrrave si do të lutem për Ty!

krijesë e Engjëjve je Ti dashuri: vendin n’qiell t’mos ua zësh
t’dërgoi Zoti: t’më dehesh me aromë Magjike bukuri

do të dua vetëm Ty dashuri! Më mjafton vetëm ti Princeshë bukuri!Comments

Popular posts from this blog

Legjenda e Mujit dhe Halilit

Ese për Vitin e Ri