2012-11-07

Nje bucete me poezi ,per Pavarsine e Kosoves.


Nje bucete me poezi per Pavarsine e Kosoves,nga autore te ndryshem...Gezuar per endrren e shume pritur Shekullore per te gjithe shqiptaret ku do qe jene ne kete dite te Pavarsise se Kosovës.

Luigj Shkodrani

*************

Sot gezohet toka Dardane

Me shekuj e deshiruam
Lirine tende te shume pritur,
na burgosen na vrane e na dogjen
por kurre per jete nuk na mposhten.

Na u vrane pleqe e te ri
gra e burra edhe femi,
na dogjen shtepi e katandi
gjer e fituam ne Pavarsin!

Lotet e foshnjeve te lara me gjak
krisma e pushkeve te trimeris,
u bashkuan me fjalen LIRI
sollen diten per Pavarsi!

Andaj krenohu per djemt qe rrite
per vajzat e tua lozonjare,
qe e dhane jeten u ndane nga rinia
per te gezuar gjithe shqiptaria.

Sot gezohet toka Dardane
Dielli ngroh si kurre me pare,
shqiponjat flutorojne ne qiellin e kaltersis
festojne diten e Pavarsise!

Makfire M Canolli
17 Shkurt, 2010
U.S.A


Dy Vjet K O S O V E
Erdhi lajm I bukur, nje lajm I ri,
Lart nga kufiri me Shqiperine,
Lindi Dite e Re, nje Shprese e Re
Kosoven gjithe Bota po e njeh!

Lindi nje foshnje, u cel nje shprese,
Qe nuk eshte foshnje ne te vertete,
Por me e lashta, ne harten e Evropes
Sapo u formua Embrioni i Tokes.

Ne shekuj, ngjarjet u vargezuan,
Fytyren e bukur ja shperfytyruan,
Here pagane, here e kristjanizuar
Me vone myslimane e turqizuar.

Lereni c’keni per Perendine,
Mos ja prekni Kosoves hijeshine,
Me fe e ngjyra duke e zvetenuar
Ajo eshte lule, zambak i praruar!

Ta gezoje pavaresine e enderruar,
Cdo vater kosovare eshte rinuar,
Freskohet nga flladi I lirise,
E riperterin era e Demokracise.

Kjo s’ishte e lehte per t’u arrite,
U desh te ngopej kucedra fqinje,
Me gjakun e martireve te rinise,
Te mund te lindte nje Republike.

Dhe mori jete Shteti me I Ri,
Amerika eshte ne krahe te saj,
Te bukura endrrat qe mban ne gji,
Kosova e bukur pret Dite Bardhe!

Eleonora K.Gjoka
Shkurt 2010, N.Y


PËR DITËLINDJEN TËNDE ATDHE
1.
Atdhe, unë Ty, më s’të ëndërroj,
Ti tash u bëre realietet,
As për ty ditët më s’i numëroj,
Mjaft i numëruam me qindra vjet.
Të kam menduar gjithnjë të prekshëm
Jo imagjinatë as iluzion,
Sa shtrija dorën me ikje tmerrshëm,
Në zi të mbështillte një veladon.
Tash që të shoh e t’prek me dorë,
Shumë këngë për Ty do t’i këndoj,
Me tuat simbole do t’thur kurorë,
Varret dëshmorëve do t’ua mbuloj.
2.
Një për Azemin e Shotë Galicen,
Për Ahmet Delin që të ndejti n’besë,
Një për Isan, një për Drenicën,
Një për Prekazin, një për Qëndresë.
Një për Jasharët dhe për trimëri,
Për xha Shabanin dhe Hamzën trim,
Për sakrificën ... gjakun liri,
Një hymn kombëtar ... Atdheut tim.
Për Kaçanikun e Idriz Seferin,
Hasan Prishtinën të vrarë në pritë,
Një për Reçakun një për Qirezin,
Për Likoshanin dhe mizoritë.
Një për Jusufin dhe Kadri Zekën,
Dhe për Bardhoshin një këngë e kam,
Një për Ademin dhe Sali Çekun,
Një për Zahirin që n’Altar ranë.
Një për Agimin... thyrejn e kufirit,
Një për Kosharen mbushur dëshmorë,
Një për betejat dhe për trimëritë,
Për t’gjithë martirët nga një kurorë.
Një për Tropojën, një për Tetovën,
Për bukën, pritjen ... për vëllezërinë,
Dhe një të veçantë për Shqipërinë,
Për Nanën e Madhe... për krenarinë.
Dëshmorët tu këta janë Kosovë,
Janë detyrimi dhe amaneti,
Janë bij e bija, për neve sprovë,
Janë gurëthemel, janë bazamenti
3.
Atdhe!...
Nëse n’gjirin tënd vdekja s’më gjenë,
Qoftë ditë me diell a me acar...
Malli për ty në varr s’do m’len,
Dhe vdekja ime do t’jetë e marrë!


Ëndrra shekullore mori jehonë
Në muajin e dimrit lulet Lulëzojnë
Me rrezet e diellit Jemi zgjuar
Pavarsinë deputetë e nënshkruajnë
Pavarsia e shumë pritur
Sot me 17 shkurtë merrë frymë
Rrezet e para shpirtërat e dëshmorëve
Me lotë rrugëtimi amanetin e kryen
Gjeneratë pas gjenerate ëndërruam këti ditë
Me Ibrahim Rugoven Botës ja hapem Sytë
Amerika /Evropa Adem Jasharin e Nderonë
Kosoven Republikë e Pranonë.
Nga Ëndrra jemi Zgjuar në përqafim të shtetësisë
Faliminderit Amerikë për liri e drejtësi
Kosova,Shqiptaria brezë pas brezi do të këndojnë
Klintonin/Bushin për jetë do e nderojnë
Këndo Kosovë diten e Pavarsisë
Nënë Shqipëri hynë në valle
Ska më ndarje veq bashkim
Pranvera ka lulëzuar trupi është mbushë me gëzim.

KOSOVA…KOSOVA
Ditën kur lindi Pavarësia
Festë e madhe në çdo anë
Dolën çamët n’Omonia
Bashkë me labët kënduan këngë.
Dolën dhe tjerë nga Veriu
Dhe nga Mesi i Shqipërisë
Hodhën valle, bijt e shqipes
Mu në zemër të Greqisë
I kënduan Kosovës trime
Nën flamurin kuq e zi
Me dinjitet e pa shfrenime
Hej!... n’Athinë ngritën dolli.
Eni vëllezër mos keni frikë
Ta festojmë këtë ngjarje sot
Do të këndojmë kështu çdo vit
Se Kosova më nuk derdh lot.

Shkruaj dhe dora me dridhet ,
ta them nuk e them dot ,
se duart me dridhen ,
dhe syt mbushen me lot .
Ne endraT me te bukura
nuk e endrrova dot ,
nga frika se mos kush
do ma hidhte posht .
Por erdhi dhe dita
qe un endren ta shkruaj ..
ta them me plot ze dhe me mos ta vuaj .
Prishtina kryeqytet
te mbush gojen plot ,
Kosova esht shtet
dhe askush se hedh dot posht ..
Po e provoj ta shkruaj ,
por fjalet nuk kan me vend ..
GEZUAR PAVARSIN ZOTI JU BEKOFT...

Poezi per pavarsin e Kosoves

Gjithkush vesht e ka marr sot,
Se Kosova s'asht pa zot;
Se aty lejn djem petrita,
Djem t' shkelqyeshem porsi drita,
Porsi drita ne mengjez
Per kosoven barut ndez.
Thone se lufta mbram ka plase,
Ne Kosove atje ne Preka
Ne Prekaz te Jashari,
Pa meshire kulles ju vu zjarr…
E shkjau mire vesht ta marr,
Se Oso Kuke asht cdo Shqiptar.
Cdo Shqiptar qe beson Zotin,
Ai me grusht e hane barotin.
Pusho I qete Azem Galica,
Se per trimri kala Drenica!
Krenohen malet dhe fusha,
Buzen ne gaz Shaban Palluzha.
Per Deshmorin vdekja s'ka,
Per te mposht vdekjen air a…
E kushtrimi gjithkah kap,
Porsi dielli rrezet hap…
N' kambe cue djemet e Kosoves:
Prizrend, Drenic e Gjakoves,Llap, Vushtrri e Gjilan…
E secili si Kapetan.
E te gjith si djem Zane,
Se ata jane djemet e nji Nane,
Se Shqiptarija asht Prindi:
U C Keja aty lindiN' Bjeshke t' Namuna ju dha gjini;
E shpertheu si gufon Drini.
Drita s'shuhet kurr Shqiprise,
Djemet e saj yje te burrnise!
Ne Kosove , Shqipni e gjetk:
Vdekjen bane dhurate per jete.
E te gjith pergjigj kushtrimit,
Drejt Kosoves pa far ngurrimit.
E jehona rrebet ushtoi…
Kapi kukes e Tropoje…
Ne Euvrope e Sh B AaDjemet e Shqipes gati ba…
Ne Misir e atje ne TurqiMal te Zi , Maqedoni,
Per Vatan ndeze shkendi,
Drejt Kosoves me qefin n'gji.
Lane femij e gra shtatzane
Qe Kosoves me ju gjet prane.
Me plot gajret ata i lane,
Ky asht fruit I pemes Iman.
Se dashurija per Vatanin,
Memedhe e ka Imanin.
Si stuhija me turr fryKah Kosova drejt kane msy…
Djemet e Shqipes kah kalojn;
bjeshket e Namuna fort ushtojn;
Me te thane mendja n'darsem shkojn.
Ata shkojn ne beteje t'lirise,
Qe I hap rrugen pamvarsise!
Se cka dhuna e gllabron,
Vetum forca e clirimit
Madhnu qoft i Madhi Zot,
Qe Kosova e lire asht sot!
E kushdo qe na ndihmoi
Ne kujtese tone gjithmon do rroje.
E ata qe Deshmor rane,
Amanet na e kane lane:
Mos te harrohet kurr jetimi,
Se ne beteje i ka ra Prindi.
Invalidin most a harrojm,
Motrat veja mos ti harrojm.
E kush ende n'burg …ka mbet,
Ju urojm kethim te shpejt.
E Kosova I therret te tane:
Masa te gjana, politikan…
Qe te arrihet Pamvarsija,Qart kerkohet:
Ndershmerija,Pjekuri,pune,harmonija.
Gajlja Lokes do ti ike…
Kur t'ju shofin: Republike.
Ta dijn Miq e Dashamir:
Per te gjith do t'jete ma mire.
Ne fund e mbyllim me dua:
Per Atedhe Deshmor kush raMekam ne Xhennet ka me ju ba!
E per jete Kosova te rroje
Me burrni Histori shkroi!

No comments:

Post a Comment