Flori Bruqi:Gomari refugjat


Bardhyl Mezini ka lindur në qytetin e Vlorës. Është diplomuar si zooteknik dhe e ka ushtruar këtë profesion në rrethin e Fierit. I dhënë pas profesionit, letërsia ngeli më tepër një kënaqësi se sa një synim. Megjithatë asnjëherë nuk ka qëndruar larg saj. Në gjininë e fabulës e ndien veten më komod.Prej vitit 2000 ka emigruar në SHBA (Micigan).Eshte anëtar i Shoqatës së shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë. Ka botuar librat me fabula:


Gomari refugjat


Parlamenti i Ezopit


Kohë dhelpërish


Është bashkautor në antologjinë “Perëndim i malluar”Bripërdredhuri


Mëshqerën porsa ka parë,

Fillon mburret kau larë.


Une jam njëshi në fshat,

Me këta brirë të gjatë.


Tjetra bukur ia ka hedhur:

C’dërdëllis, o bripërdredhur

Nuk e di që je i tredhur?!...Qeni i dekoruar


Qenit që lehte cdo natë

I varën një dekoratë.


Macja, xheloze u bë,

Shkon ia heq, kur ai fle.


Zotërisë perpara ia con,

Dhe i tha:-E shikon?


As këtë nuk ruan dot!

Kjo tregon që leh kot!....

Helmi i fjalësNën trung një druvar,

Akrepin sa ka parë,

Atë bisht,tha, të helmuar

Sot kam për ta shkurtuar.Tha akrepi i zënë mat:

-pse më bie me sëpatë?

Helmin e kemi njëlloj,

Unë në bisht e ti në gojë…..Miza e kalitKishte ngordhur një mizë kali,

Shkoi zogu që ta hante.

Sa afrohet këmbët ndali,

Pasi erë të keqe mbante.Keshtu bëri dhe zhapiku,

Milingona,qukapiku

Dhe shumë e shumë të tjerë,

S’e hëngrën, si vinte erë.Bleta që skenën kish parë,

U flet e nervozuar:

Erë do mbajë,more qyqarë,

Në bythë kali ka jetuar.


Alo…Alo…Zonja ka rënë në hall,

Me te bukurin papagall.

Gjithë sekretet e shtëpisë,

Ia ligjëron njerëzisë.Kulmin arriti një herë,

Sa pa të zotin në derë,

Përplas krahët,shpupurin:“-Alo!..Alo, shpirti im,

Burri nesër ka shërbim….”

Comments

Popular posts from this blog

AKADEMIK PROF. DR HAKIFBAJRAMI PH.D : GRUSHTSHTETI IDYTËNDAJKOSOVËS( PAS 23 MARSIT 1989) MË 25 MARS 2020

Legjenda e Mujit dhe Halilit