Në Paris lexoj shqip…

ylljet alickaj

Ylljet Aliçkaj nuk e ka pasur vështirë të zgjedhë autorët e dashur në libraritë e Parisit, ku iu desh të jetonte gjatë vitit të kaluar për shkak të detyrës së tij si ambasador i Shqipërisë në këtë vend. Përtej angazhimeve të detyrës, ajo nga e cila ai s’mund të heqë asnjëherë dorë është leximi… “E vërteta është se gjatë këtij viti kam lexuar më shumë në frëngjisht… ndërsa për sa u përket librave shqip që do të veçoja nga moria e leximeve të 2012-s janë: Libri me kujtime i Elena Kadaresë, librat e Visar Zhitit, Ben Blushit, Spartak Ngjelës, apo Blendi Fevziut.

Comments

Popular posts from this blog

AKADEMIK PROF. DR HAKIFBAJRAMI PH.D : GRUSHTSHTETI IDYTËNDAJKOSOVËS( PAS 23 MARSIT 1989) MË 25 MARS 2020

Legjenda e Mujit dhe Halilit