"Kosova asnjëherë më, po e përsëris, asnjëherë nuk do jetë më pjesë e Serbisë".

Ministrja e Kosovës për Integrime Evropiane Vlora Çitaku merr sot pjesë në konferencën e organizuar për Forumi për Marrëdhënie Etnike në Beograd.

Drejtori i këtij forumi, Dushan Janjiq tha për medet se tema e diskutimeve do të jenë integrimet evropiane dhe zbatimi i marrëveshjes së Brukselit, për normalizimin e raporteve mes Kosovës dhe Serbisë.

“Gjithçka është planifikuar në atë mënyrë, që ne bashkërisht të mbajnë një ligjeratë”, ka thënë Janjiq, shkruan Express.

Sipas tij, formati i diskutimeve në këtë konferencë do të jetë sipas formulës Gimnych, ku pjesëmarrësit përfaqësohen vetëm me emra e mbiemra, e jo me titujt e tyre institucional.

Në një komunikatë për opinion të zyrës së ministres Çitaku, thuhet se ajo udhëtoi për në Beograd me ndërmjetësimin e zyrave të Bashkimit Evropian në Prishtinë dhe Beograd.

Sipas njoftimit, ministrja Çitaku, përvec pjesëmarrjes në debat do të zhvillojë edhe takime me përfaqësues diplomatik në Beograd.

Jozyrtarisht është thënë se ekziston mundësia që ajo të takohet edhe me zëvendëskryeministren e Serbisë për integrimet evropiane, Suzana Grubjeshiç.

Kjo do të jetë hera e parë që një përfaqësues i qeverisë së Kosovës realizon një vizitë në Beograd.
Çitaku në Beograd
Ministrja për Integrime Evropiane e Kosovës, Vlora Çitaku gjatë fjalimit që mbajti në kryeqytetin serb, Beograd ka thënë se "Kosova asnjëherë më, po e përsëris, asnjëherë nuk do jetë më pjesë e Serbisë".

Ajo këtë e tha gjatë adresimit para mediave serbe në konferencën "integrimi në B Edhe procesi i normalizimit të marrëdhënieve në mes të Kosovës dhe Serbisë". Kjo konferencë është organizuar nga Forumi për Marrëdhënie Etnike që edhe e ka ftuar Ministren Çitaku në kryeqytetin serb.

Gjatë një fjalimi 15 minutësh, Vlora Çitaku ka folur për frikën dhe terrorin që e kanë përjetuar shqiptarët përgjatë periudhës së regjimit të Slobodan Millosheviqit.

"Fatkeqësisht unë kam parë shumë masakra dhe njerëz të vrarë dhe gra të dhunuara se cilido tinejxher ka mundur ndonjëherë t`i shoh"` ka thënë Ministrja Çitaku. Ajo megjithatë ka kujtuar se në Serbi edhe gjatë kohërave të errëta ka pasur njerëz që kanë vlera të vërteta evropiane si Natasha Kandiq, Dusan Jannjiq, Ivan Vejvoda dhe Sonja Biserko.
Vlora Çitaku u nis drejt Beogradit
Vizita e ministres kosovare në Beograd, ndonëse pa asnjë takim me qeveritarë serbë, ka marrë vëmendjen e të gjitha medieve kryesore serbe. Një numër i madh i gazetarëve kanë bërë pyetje të ndryshme ministres, ndërsa në fund e kanë duartrokitur paraqitjen e saj.

Vlora Çitaku gjatë ditës është takuar me Shefin e delegacionit të Be në Serbi, Vincent Degert dhe ka vizituar edhe zyrën ndërlidhëse të Kosovës.

Valdet Sadiku ka nisur punën sot si zyrtar ndërlidhës i Kosovës në Serbi.
........................
Vlora  Ccedil itaku  zyrtarja e par euml  e Kosov euml s n euml  Serbi
Ministrja për Integrime Evropiane, Vlora Çitaku ka marrë lëvdata prej udhëheqësit të Delegacionit të BE-së në Serbi, Vincent Degert për vizitën që po e bënë në Beograd.

"Kjo është një vizitë historike pas një marrëveshjeje historike", ka thënë Degert në fillim të takimit që po zhvillohet edhe në këto momente.

Ministrja për Integrime, megjithatë ka reaguar duke thënë se jeta saj ka plot momente historike, "ka ardhur koha për normalitet", tha ajo.

Vlora Citaku është ftuar në Beograd, nga forumi për marrëdhënie ndëretnike, organizatë joqeveritare kjo që udhëhiqet nga sociologu i njohur serb, Dusan Janjiq. Ajo në Beograd po shoqërohet nga zyrtari i ri ndërlidhës kosovar në Beograd, Valdet Sadiku, i cili e ka marrë detyrën nga dita e sotme.

Ministrja Çitaku pas takimit me shefin e delegacionit të BE-së do e vizitojë edhe Zyrën ndërlidhëse të Kosovës në Beograd, ndërsa më vonë gjatë ditës do të takohet me ambasadorët e vendeve të Quintit.

Comments

Popular posts from this blog

Legjenda e Mujit dhe Halilit

Ese për Vitin e Ri