Pritet fitorja e PD-së

Berisha: Modeli Rama, ëndrra mbi monopolet e ushqimeve
Kryeministri Berisha gjatë paradites së sotme është ndalur në qarkun e Korçës ku inauguroi rrugën Miras – Bilisht, fillimin e punimeve për fuqizimin e nënstacionit të Zemblakut. Gjithashtu po saot krei qeverisë ishte i pranishëm në mitingun përmbyllës të fushatës elektorale të Partisë Demokratike pë Bilishtin.

Në inaugurimin e rrugës Miras-Bilisht, kryeministri Berisha deklaroi se PD është e vendosur të ndërtojë rrugët e vendit.
“Politika jonë është ajo e rritjes së rrogave, ndërsa Rama kërkon të shkatërrojë prodhimin. Nuk mund të ketë ekonomi të qëndrueshme pa prodhim. Me heqjen e TVSH për ushqimet ai do të marrë monopolet, kjo është ëndrra e tyre mbi monopolet e ushqimeve, asnjë vend nuk mund të ketë një ekonomi të qëndrueshme pa prodhim, prodhimi është alfa dhe omega e zhvillimit ekonomik, e mirëqenies, zotëria nuk mendon. Ku ka këtu një pëllëmbë tokë pa punuar, katër herë është rritur sipërfaqja e tokës së punuar këtyre viteve, ju ftoj ju fermerëve të Devollit dhe mbarë Shqipërisë, të mendoni mirë të dy politikat, pastaj të votoni”, vuri në dukje Berisha.
Ndërsa në mitingun përmbyllës në Bilisht, Kryeministri Berisha deklaroi se objektivi i PD është punësimi i qytetarëve.
Sipas tij, në vijim të politikave të qeverisë për zhvillim dhe mirëqenie, mandatin e ardhshëm qeveria ka parashikuar rritjen e rrogave e pensioneve dhe trefishim të grandeve për fermerët.
Për këtë arsye, Kryeministri i bëri thirrje votuesve të këtij qarku dhe të gjithë vendit që të votojnë numrin 44 në 23 qershor.
“Politika jonë është rritje rrogash 700 dollarë, pensionet tuaja 150 dollarë, rrogë minimale 350 dollarë, sepse qytetarët duhet të kenë fuqi blerëse dhe ne ua krijojmë këtë mundësi, votoni për të mbrojtur djersën tuaj, të prodhoni gjithnjë më shumë e jo t’u konkurrojë qumështi i lopëve me 3 euro në ditë për kokë lope, ata që hedhin farën e grurit me avion dhe që kanë mijëra ha toka me drithëra. Na votoni ne, alternativën tonë se ne ju mbrojmë”, vlerësoi Berisha.


Berisha-pukianëve: Votoni për rritjen e rrogave, pensioneve dhe integrimin

Partia Demokratike miting përmbyllës në Pukë

Nga Puka, në mitingun përmbyllës të fushatës elektorale të Partisë Demokratike Kryeministri Sali Berisha i ftoi ata të votojnë për rritjen e rrogave, pensioneve dhe ndihmës ekonomike, ndërsa nuk nguroi të akuzojë kreun e PS, Ramën se nuk ka folur asnjëherë për rritjen e rrogave dhe pensioneve dhe për integrimin e vendit.
“Të votojmë për rritjen e rrogave, asaj mesatare dhe të arsimtarëve, rroga minimale do jetë 350$, rritja e pensionit minimal shkon në 150$, votojmë për rritjen me 50% të ndihmës ekonomike për dyfishimin e pagesës së papunësisë, votojmë për krijimin e 250 mijë vendeve të reja të punës, për dyfishimin e turizmit. Do miratojmë ligjin për statusin e pensionistit”, theksoi Berisha.
Duke iu drejtuar socialistëve kryeministri u shpreh: “Pyeteni Edi Ramën si ka mundësi që fjalën pension nuk e ke zënë me gojë për tre muaj, si ka mundësi që shoku i autobusit 3 muaj rresht nuk ka folur për rritjen e asnjë rroge. Do heqë ndihmën ekonomike për 40 mijë qytetarë dhe do krijojë 40 mijë vende pune, kjo gënjeshtra më e madhe e tij. Si ka mundësi që nuk tha një fjalë për mungesën e të papunëve që janë në Shqipëri si në cdo vend të botës. Së fundi si nuk përmendi asnjëherë të vetme në 3 muaj fjalën integrim”- vijoi kryeministri.
Berisha u kërkoi pukianëve që të votojnë të sigurtë për numrin 44, ndërsa i ftoi ata në mitingun përmbyllës në Tiranë.
“Gëzuar fitoren e 23 qershorit! Ftoj ju e gjithë shqiptarët që më 21 qershor të gjithë në Tiranë të festojmë fitoren historike. Do bëjmë realitet cdo projekt për ju, për Pukën për cdo shqiptar”, shtoi Berisha.
Topalli: Rama duhet ndëshkuar me votë
Nga ana e saj kryeparlamentarja Jozefina Topalli tha se Rama duhet të kërkojë falje për ato që ka bërë ndaj shqiptarëve, ndërsa shtoi se kryesocialisti protestoi për heqjen e vizave dhe për këtë ai duhet të ndëshkohet me votë.
Sipas saj ai është njeriu që nuk do familjen e tij, që përdor nënën për politikë e djalin për pushtet.
“Edi Rama do marrë verdiktin final më 23 qershor. Një 50 vjeçar që nuk duron as ti thuash shok as zotëri, një burrë 50 vjeç që sa herë ka zgjedhje del e kërkon një grua, ai nuk është si ju, por një burrë që keqpërdor nënë e tij për politikë, ai keqpërdor jo vetëm djalin, por edhe sëmundjen e tij për pushtetin e tij, ky njeri është i rrezikshëm. Më të shtrenjtë se familja nuk ka, po si mund të përdorë nënën për politikë? Si mund të përdoret fëmija për pushtet? Ai që nuk do familjen si mund të dojë socialistët?”-theksoi Topalli.

Rama spot në televizionet greke: Emigrantë, ejani votoni Partinë Socialiste
Kreu socialist Edi Rama u ka bërë thirrje edhe emigrantëve që jetojnë e punojnë në Greqi, që të vijnë e të votojnë PS-në, në 23 qershor. Që nga dita e djeshme në televizionin grek “Mega” është shfaqur një spot, ku kryetari socialist, Edi Rama fton emigrantët të votojnë për partinë që ai drejton. Ende nuk dihet sa ka paguar Partia Socialiste për transmetimin e këtij spoti në Greqi.
“Ne jemi krenarë për kombin tonë! Jemi krenarë për emrin tonë, shqiptarë! Por sot Shqipëria është në hall. Kriminaliteti ka marrë kot. Drejtësi nuk ka! Varfëria është ulur këmbëkryq mes nesh. 2 në 3 të rinj janë të papunë, 1 në 2 15-vjeçarë nuk di shkrim dhe këndim”, janë fjalët e hyrjes së spotit elektoral. “Prandaj, nisuni të dashur bashkatdhetarë që të jeni këtu në 23 qershor, për t’u dhënë një dorë njerëzve dhe vendit tuaj që të mos keni më pushtetin në qafë, por një qeveri të re në krah. Për të rimëkëmbur ekonominë, bujqësinë dhe blegtorinë, arsimin dhe shëndetësinë, nisuni për të votuar Partinë Socialiste për Shqipërinë Europiane për Rilindjen që duam”, ky është i gjithë teksti i spotit elektoral, sponsorizuar nga Partia Socialiste e Shqipërisë, për t’u kërkuar emigrantëve të marrin pjesë në votime.
Ndërkaq, përgatitjet e PS-së për 23 qershorin kanë nisur më herët se kaq. Ka pasur organizim për të transportuar emigrantët ditën e 23 qershorit vajtje–ardhje, Greqi-Shqipëri. Ndërsa nuk kanë munguar edhe takimet e drejtuesve të PS-së drejt Greqisë dhe Italisë.
TEKSTI I FTESËS PUBLIKE DREJTUAR EMIGRANTËVE NE TELEVIZIONIN GREK “MEGA” 
Ne jemi krenarë për kombin tonë! Jemi krenarë për emrin tonë shqiptarë! Por sot Shqipëria është në hall. Kriminaliteti ka marrë kot. Drejtësi nuk ka! Varfëria është ulur kembëkryq mes nesh. 2 në 3 të rinj janë të papunë, 1 në 2 15 vjeçarë nuk di shkrim dhe këndim. Prandaj, nisuni të dashur bashkatdhetarë që të jeni këtu në 23 qershor, për t’i dhënë një dorë njerëzve dhe vendit tuaj që të mos keni më pushtetin në qafë, por një qeveri të re në krah. Për të rimëkëmbur ekonominë, bujqësinë dhe blegtorinë, arsimin dhe shëndetësinë, nisuni për të votuar Partinë Socialiste për Shqipërinë Europiane për Rilindjen që duam.


Comments

Popular posts from this blog

Legjenda e Mujit dhe Halilit

Ese për Vitin e Ri