MIRËSE VJEN PAPË NË SHQIPËRI !!!!

Papa Francesku do ta sjellë enkas për Bibliotekën Kombëtare një kopje të Mesharit të Gjon Buzukut.
Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama gjatë një vizite në ekspozitën “Katolicizëm dhe kulturë”, një kolazh veprash të personaliteteve katolike, emra të rëndësishëm të kulturës dhe artit shqiptar si; Buzuku, Bogdani, Bardhi, Fishta, Gjeçovi, e shumë të tjerë, ka bërë me dije se gjatë vizitës së tij në Shqipëri, Papa Francesku do ta sjellë enkas për Bibliotekën Kombëtare një kopje të Mesharit të Gjon Buzukut.
Ekspozita e organizuar nga Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë, me rastin e vizitës së Papa Françeskut në Shqipëri, përçon nëpërmjet veprave dialogun ndërfetar dhe tolerancën fetare në Shqipëri.
Drejtorja e re e Bibliotekës Kombëtare Persida Asllani, është shprehur se ekspozita është konceptuar si një ftesë “për të kujtuar së bashku, jo vetëm kontributin që vjen nga kleri katolik dhe të gjithë njerëzit e këtij komuniteti, por për të ndjekur edhe atë rrezatimin e vazhdueshëm që vjen deri në ditët tona dhe shënjon edhe modernitetin tonë, shënon atë identitetin tonë evropian, së bashku me një nga specifikat tona me të hijshme, siç është bashkëjetesa dhe harmonia fetare”.

Policia e Tiranës ka nisur në orët e para të së shtunës zbatimin e masave të sigurisë me rastin e vizitës së Papa Françeskut.

Si pjesë e këtyre masave është ndaluar qarkullimi i automjeteve përgjatë bulevardit “Dëshmorët Kombit” dhe forca të shumta policore janë vendosur nëpër kryqëzimet kryesore të kryeqytetit për të normalizuar trafikun.
Në të njëjtën kohë ka nisur edhe heqja e automjeteve të parkuara në akset rrugore ku është njoftuar një ditë më parë ndalim-parkimi.
Të gjitha këto masa janë pjesë e planit për garantimin e vizitës së Papa Françeskut që mbërrin në Rinas të dielën në orën 09:00.
Në Tiranë do të ngrihen 27 pika kontrolli, në të gjithë perimetrin që rrethon sheshin “Skënderbej”, bulevardin “Dëshmorët e Kombit” dhe sheshin “Nënë Tereza”.
Sipas policisë, në këto pika do të realizohet kontrolli i të gjithë pjesëmarrësve në ceremoni me detektor metalesh. Policia paralajmëron të gjithë ata, që duan të marrin pjesë në ceremoni, se nëse nuk do të pranojnë t’i nënshtrohen këtij kontrolli do të shoqërohen në komisariatet e Tiranës.
Personat që do të marrin pjesë në ceremoni me ftesa duhet të kenë edhe kartën e identitetit, në të kundërt nuk do të lejohen. Nga ana e Gardës së Republikës njoftohet se, nëse dikush ka ftesë por nuk është në listën që disponon Garda, do të shoqërohet në ambientet policore.
Masat e sigurisë, të dielën do të jenë tepër të rrepta. Në të gjitha tarracat e larta të kryeqytetit do të vendosen të paktën 50 snajperë, që do të vrojtojnë edhe lëvizjen më të dyshimtë.
Sa i përket lëvizjes së Papës drejt Aeroportit të Rinasit dhe fshatit Bubq, policia njofton se aksi rrugor në drejtim të Rinasit do të jetë i bllokuar të dielën, nga ora 8 e mëngjesit deri në orën 10:30 minuta, ndërsa të gjitha akset që të çojnë në Bubq do të jenë të bllokuara nga ora 17:00 deri në orën 19:00.
Ministria e Brendshme është duke marrë të gjitha masat për sigurimin e vizitës së Papës në Shqipëri, përfshi gjithë institucionet e tjera të zbatimit të ligjit, si Policia e Shtetit, Shërbimi Informativ Shtetëror, Agjencia e Inteligjencës dhe Sigurisë së Mbrojtjes, Garda e Republikës, si dhe Drejtoria e Përgjithshme e Emergjencave Civile.
Drejtues i këtij operacioni do të jetë drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Artan Didi. Policia i ka kërkuar qytetarëve të kufizojnë në orët në vazhdim lëvizjet me automjetet e tyre, në të gjitha akset rrugore të qytetit të Tiranës, për shkak të kontrolleve të shumta, që do të kryejë në orët në vazhdim, deri në ardhjen e Papës.
Janë marrë masat edhe për emergjencat mjekësore, një hartë e shpërndarë nga Shteti shqiptar dhe që do t’u jepet të gjithë vizitorëve, shpjegon qartë se ku ndodhen autoambulancat, si dhe qendrat shëndetësore në rast nevoje. 

Ndërsa  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, e konsideron të rëndësisë së veçantë dhe historike, vizitën që këtë të diele do ta bëjë në Shqipëri Ati i Shenjtë, Papa Françesko.

Haradinaj ka thënë se pas vizitës së Papa Gjon Palit II, në vitet ’90-ta, ardhja e Papa Françeskut në tokën shqiptare shënon një moment tjetër të rëndësishëm të raporteve të ngrohta dhe të afërta midis shqiptarëve dhe Vatikanit, midis kombit tonë dhe botës perëndimore, në përgjithësi. “Shqiptarët, si popull me harmoni dhe mirëkuptim historik ndërmjet besimeve, i kanë dhënë botës dhe krishterimit, po ashtu, njerëz të mëdhenj, që në kohë të ndryshme me kontributin e tyre u shquan në mbrojtjen dhe sublimimin e vlerave të vërteta njerëzore”, është shprehur Haradinaj, duke shtuar se shqiptarët, në këto relacione, i kanë dhënë Evropës dhe qytetërimit perëndimor, heroin kombëtar dhe të Evropës, Gjergj Kastriotin-Skënderbeu. “E në ndërkohë dijetarët mëdhenj të shekujve, si Pjetër Bogdani, e deri te humanistja e madhe, Nënë Tereza. Vizita e këtyre ditëve e shenjtërisë së Tij, Papa Françeskut, do ta farkojë edhe më tej afërsinë shqiptare dhe përkushtimin tonë ndaj vlerave të lirisë, paqes, humanizmit, tolerancës dhe mirëkuptimit midis njerëzve dhe bashkëpunimin e drejtë me Vatikanin dhe mbarë botën perëndimore”, ka deklaruar Haradinaj.

Comments

Popular posts from this blog

AKADEMIK PROF. DR HAKIFBAJRAMI PH.D : GRUSHTSHTETI IDYTËNDAJKOSOVËS( PAS 23 MARSIT 1989) MË 25 MARS 2020

Legjenda e Mujit dhe Halilit