Enver Hoxha po na digjet mjekrra!...

“ENVER HOXHA PO NA DIGJET MJEKRRA…!

ZEF PERGEGA

       …Ne cdo porte mund te perdoresh genjeshtren, por ne politiken amerikane e  Zanin e Amerikes  kurre ajo nuk mund ta kajoje pragun…
        Te them te verteten nuk bie te fle pa I pare lajmet shqip te “Zerit te Amerikes” madje i ndjek me nje vemedje te vecante. Me kujtohet ashtu si ne Shqiperi kur strulkkeshim nen bataniet e ftohta per ta degjuar kete ze te lire, inspirues me plot energji per rrugen tone te se ardhmes. Keshtu ndoqa edhe intervisten e ministrit te jashtem Enver Hoxha te Kosoves. Sipas mendimit tim m’u duken pergjigjet e Hoxhes si llokoqitje e nje peshku pa une ne rrjeten e te pavertetave.
         Ja pergjigja e pare e tij
“…Unë mendoj që një pjesë të madhe të shteteve ne kemi arritur që t'i bindim që ta njohin Kosovën, meqë Kosova deri më tash është njohur nga 112 vende, por gjatë këtyre ditëve në takimet që kryeministri Mustafa dhe unë kemi pasur me shumë vende jo njohëse, kemi marrë zotime që disa nga to do të marrin vendim pozitiv dhe do ta njohin Republikën e Kosovës si shtet sovran dhe të pavarur, kështu që presim që do të ketë lajme të mira!
      Ne qe po na digjet mjekrra me qe na ka ne rene edhe lekura duke paguar sherbimet e pabereqetshme te ministrit neper shoqni e kancelari na lind nje pytje. Keto tre vjet te zise se qeverisjes Mustafa sa vende e kane njohur Kosoven?! Bill Klintoni ka thene: “Ne e fituam luften e ju fitoni paqen!” Pra Hoxha kujton se po predikon ne xhami duke harruar se eshte ne diplomaci!. Trego vella i dashur hapur. Kush jane vendet dhe negociatat e bera?! A e din opinioni se ju shkoni vetem, pa gazetar te pavaruar e media te tilla nese ka ne Kosove. Pse se merrni psh Melaim Zeken?! Ju shkoni pa opozitar diplomatik dhe politik dhe keshtu ju e keni green-carten jeshile te genjeshtres dhe kurdo mund te mashtroni. Lafe zotini llafe. Pse nuk i thoni popullit se cilet jane pjestaret e trupit diplomatik ne boten e jashtme dhe cili eshte kontributi I tyre ne fushen e njohjeve!. Pervec asaj qe dihet qe ditet e djela lujne golf me diplomatet serb e malazez. Nese do gazeta e shkrime per kete pune jeni I lutur t’ua dergojme! Ju vetem prisni dhe besoni asgje me shume sec bejne cdo dite lyperit e rrugeve te Prishtines dhe luftetaret e UCK-se qe I kni heshur prrojeve te harreses! Ju qe keni ardhur ne pushtet nuk keni bere lufte, jeni strukur qe heronjte te vritet dhe te merrni bushket e tyre te triumfit drejt lluksit te pushtetit! Asnje vend nuk ju ka njohur se ju jeni tepanjohur!
        Me te drejte gazetari i Zerit te Amerikes, ngul kembe sic dine ata profesionisht ta bejne, …per demarkacionin me Malin e Zi.
Ja pergjigjia e tij:
“….por unë besoj që gjatë dy javëve të para të tetorit, Kuvendi i Kosovës, partnerët e koalicionit, do të jenë në gjendje që ta ratifikojnë këtë marrëveshje, meqë kjo marrëveshje nuk është një çështje e hapur mes Malit të Zi dhe Kosovës si dy vende sovrane, por më shumë është një çështje e brendshme në mes të pikëpamjeve të ndryshme që kanë partitë në opozitë dhe partitë të cilat e udhëheqin qeverinë. Ne e dimë që me këtë marrëveshje Kosova nuk humb territor dhe kjo marrëveshje është e rëndësishme pikërisht në atë se çfarë kemi bërë në këto 8 vitet e fundit në kompletimin e sovranitetit, meqë demarkimi i marrëveshjes do të regjistrohej në të ardhmen edhe në sekretariatin e OKB-së si një kufi ndërkombëtar i njohur në mes të dy vendeve, përveç asaj që është kushti i fundit dhe madhor në procesin e liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës!”
       Ministri beson se dy javet par ate tetorit…po ministri a eshte ne nje istitucion fetar qe beson ne shpresen dhe jo ne vendimet apo planet qe ka qeveria? Si nuk qenka qeshtje e hapur demarkacioni, pra shitja e tokes dhe blerja e atyre bjeshkeve me miliona dollare, pare droge e duhani te paligjshem malazias?! Sepse kur e shitet nuk ishte asnje media jo qeveritare, nuk ishte asnje person politik opozitar?! Pse ne marreveshjet me Serbine kur u eshte dashur keni patur opozitar ne Bruksel ne takimet me Serbine!. Pse nuk ua sqaroni popullit se nuk ka shtet ne bote dhe as Amerika dhe as Europa qe vendos kondicionin e demarkacionit me liberalizimin e vizave. Kjo do ta kompromentonete keqas si politiken amerikane dhe ate europiane. Keto dy partner strategjik qe kerkojne nje zgjidhje dhe nje integrim te Kosoves nuk vene kushte, por  mos u fshini nen cadren e krimit te shitjes se intresave kombetare. Amerika dhe Europa kerkon qe te vendosen kufijt e pranueshem dhe natyral nga te dy shtetet. Ju nuk e keni diskutuar demarkacionin ballafaquar me dokumentat kadastrale dhe as me banoret e zones, por shkelet mbi gjakun dhe mbi vorret se ju jeni te pavorrueshem. Si mund ta kompletosh sovranitetin duke tradhetuar hapur popullin tend?! Demarkacioni nuk eshte I rendesishem per Kosoven, jo ac! Eshte i rendesishem per Malin e Zi qe do te hyje ne NATO! Se ky demarkacion pengon pra qeverine e Malit te Zi dhe jo ju. Ju ju pengon se sa fitoni ne keto pazare. Se po te jete puna pse nuk eshte demarkacioni i parashikuar ne normalizimin e marredhejeve me Serbine?. Me ate duhet te percaktohetn kufijte se me ate eshte konflikti! Po demarkacinioni me Maqedonine?! Pra jane tri pazare te hapura qe do te mbyllen me qeverine Mustafa! Tri shitje, tri shperngulje , tri perdhunime te dheut te te pareve. Shitni se eshte kohe e maskarenjeve, po varret e toka jane te shqiptareve.
 Pytja e Zerit te Amerikes eshte konkrete:
       Zëri i Amerikës: Zoti Hoxhaj do të ndalemi tek ajo që ju sapo përmendët pak përpara, çështjen e heqjes së vizave për qytetarët e Kosovës për të lëvizur në Evropë. Klasa politike i ngriti shpresat se këtë vit qytetarët nuk do të kishin më nevojë për viza, por veç marrëveshjes me Malin e Zi duket se ka edhe kushte të tjera, dy ndër më kryesoret janë lufta kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit. Ku po ngec qeveria e Kosovës në këtë drejtim?
 Pra Hoxha ve ne liste demarkacioni si nyjen e fundit, por jo jane dhe dy kushte qe i bejne pluhur ne kostumin e ministrit qe Zeri i Amerikes nuk i jep lejen e kalimit ketij berllogu qe i aka semure rende mushkerite e lirise se Kosoves. Por ministri rreshqet si ngjale…Korrupsioni eshte nyja gardiane. Vrasjet politike. Pengesa e qellimshme qe u eshte bere biznesmeneve shqiptare ne boten e lire. Mundesi lehtesuese per investime turke dhe skualifikimi i firmave prendimore e kryesisht amerikane, dy prej te cilave nuk kane fituar per telekomin dhe mineralet! Kulla e fisit kunder qytetarise eshte dhe ky  nje gjarper ne fyt te lirise. Marreveshjet dhe pazaret per likujdime fizike dhe perjashtime nga integrimi, politika, diplomaciua e mbi te gjitha vrasja e inteligjences jane cerdhe korbash ne fyt te demokrasise! Ka edhe me por qeveria i nxjerr nje e nga nje qe ta kete me te lehte lojen nen tavoline!
Me te vertete, me thoshte nje dite nje shkrimtar amerikan qe e njeh ceshtjen kosovare, kur u bene keta brekmuter qe nuk dinin as se si ti prisnin floket ne genjejne kaq hapur, keto stane me lepuj mashtrimi!”
…dhe ne paragrafin kryesor te pergjigjes se ministrit lexojme:
 “…. t'i normalizojmë raportet bilaterale Kosovë-Serbi dhe ta shtyjmë agjendën evropiane të Kosovës, pra kanë qenë tri qëllimet kryesore të këtij dialogu. Përkundër këtij progresi, ka edhe ngecje në zbatimin e marrëveshjeve dhe qëndrimi jonë është që përderisa Serbia nuk e zbaton marrëveshjen në fushën e energjetikës, që Kosova të ketë një sistem të pavarur energjetik, ku për shkak të kësaj mosmarrëveshje të pazbatuar ne humbim çdo vit pothuajse 20-30 milionë euro dhe po ashtu bashkëpunimin që do të duhej ta kishim me Shqipërinë në fushën e energjetikës nuk mund të jetë funksional për shkak të moszbatimit të kësaj marrëveshjeje dhe për pa u arritë marrëveshja sa i takon kodit shtetëror ndërkombëtar telefonik, ne nuk do të lëvizim që të themelohet shumë shpejt Asociacioni i komunave. Por, përtej kësaj, ka progres edhe sa i takon Asociacionit të komunave, meqë presim që në një të ardhme të afërt, ekipi i cili është caktuar, të fillojë me hartimin e statutit dhe natyrisht që gjatë vitit 2017 do të ketë një dinamikë tjetër!
      Komunat serbe ne toke shqiptare do te kene nje status te vecante jashte ligjeve se ligjet do ti bejne vete ato ne kurrizin tone sic i kane bere per me shume se 100 vjet! Statusi i komunave serbe nuk eshte gje tjeter vecse nje rrudhje ne Kosoves dhe serbet e kane shfrytezuar largimin e vemendjes se politikes Amerikane per shkak te kushteve boterore te krijuara, po ajo shume shpejt do te rreagoje. Kete pause serbet e dine mire dhe mundohen ta shfrytezojne me firma shqiptaresh qe neser per ta tundur firmen sic e tundi Mali i Zi ne Konfrencen e Berlinit 1878, kur po me firmen e venien gisht te shqiptareve u aneksuan teritore te medha shqiptare dhe ceshtja edhe sot valon si nje vullkan qe nuk shuhet. Serbia ka telefonine, energjine, kadastren dhe te zhdukurit. Ngul kembe o shqiptar nese deri me sot te ka mbetur ndopak gjak ne deje  e nese nuk ta ka holluar serbi me helm! Shikoje ministrin ende papercaktuar kufinjt me Serbine e Malin e Zi, si nje flamurtar i zi do te rendi te jape lajmin e kombshem te themelimit, nenkupto shkeputjen e ketij teritori me gjithe xeherotin nga kraharori i kombit.
       Humbje e madhe 30 milion ero ne vit e ti sterkatesh tu plotesosh deshirat ekspansioniste te Serbise?! Nje vasal nuk mund ta beje me mire bie i perqyrrur ne gunje?! Se qeveria e jote nuk e ka gramin e dinjitetit! Lesho rrugen jaran se baglave qeveritare po ju vjen era e ndyte! Pse nuk i thoni popullit se statusin e komunave serbe e ka sjelle ne tryeze vetem lobimi serb ne Amerike. Ata ua kane  mbushur mendjen amerikaneve qe turkoshaket e Kosoves do te hakmerren ndaj sebeve per shkak te besimit! Kete e kam degjuar nga goja e senatoreve amerikane kur u kam drejtuar pyetje?! Po e deshe me ze ta dergoj minister vetem me dergo posten elektronike! Keshtu politika boterore sidoms amerikane duke e njohur kete precedent ka pranuar qe komunat me shumice serbe te kene nje status te vecante! Po zoteria jote minister a mund tu tregosh pakices shqiptare qe jeton ne veri te Mitrovices cili do te jete statusi i tyre me qellim ti shpetojne persekutimit apo masave drastike te shpernguljes se tyre nga dheu i vet?! Deri tash e shitet gati 1/3 e tokes, po ku do te ushqeheni? Vizat per ne Europe edhte vetem nje e drejte udhetimi po jo ushqimi zotri, qe ju e propogandoni me te madhe sin je fitore qeveritare?! Toka eshte ajo qe te ushqen nepermjet punes dhe jo udhetimi me autobus apo aeroplan?!
Pashe besen bac, si nuk zuri mend poplli yne nga Enver Hoxhet?!

Comments

Popular posts from this blog

AKADEMIK PROF. DR HAKIFBAJRAMI PH.D : GRUSHTSHTETI IDYTËNDAJKOSOVËS( PAS 23 MARSIT 1989) MË 25 MARS 2020

Legjenda e Mujit dhe Halilit