Ganimete Musliu pyet Albin Kurtin: Pse nuk pranove të luftosh kur t`u ofrua kallashnikovi në Qirez

Një debat i gjatë, që ende po vazhdon, është zhvilluar të enjten në Kuvendin e Kosovës.
Seanca ishte thirrur nga deputetët e Partisë Demokratike të Kosovës dhe asaj iu përgjigjën të gjithë.

Deputetët u mblodhën pas dënimeve të fundit të komandantëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Thirrja u bë që të mbrohen vlerat e UÇK-së pas vendimit të Gjykatës së Apelit.

Deputetja nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës Ganimete Musliu gjatë debatit të sotëm e ka pyetur deputetin e PDK-së, Albin Kurti se përse në vitin 1998 kur i është ofruar kallashnikovi në Qirez për të luftuar, ai nuk ka pranuar duke thënë se vij një ditë tjetër.


Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Blerta Deliu-Kodra, ka thënë në Parlamentin e Kosovës se deputeti i Lëvizjes Vetëvendosjes, Albin Kurti, nuk mund ta mbrojë Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës e as ta quaj dikë pro-serb, kur ai është liruar nga regjimi serb.
“Si mundet Albin Kurti ta quajë dikë pro-serbë kur vet është falur nga regjimi serb?”, ka pyetur retorikisht Deliu-Kodra.
“Ku e marrin guximin anëtarët e Vetëvendosjes që të mbrojnë e përmendin UÇK-në?”, tha deputetja e PDK-së.
Ata që janë kundër Bashkimit Europian dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës s’mund të jenë mbrojtësit e Kosovës e UÇK-së, sipas Blerta Deliut-Kodra.

Comments

Popular posts from this blog

Legjenda e Mujit dhe Halilit

Ese për Vitin e Ri