2017-01-25

Njohja ndërkombëtare e Kosovës

Tomislav Nikoliq dhe Aleksandër Vuçiçi  e "pranonojnë" : 
Kosovën shtet të pavarur duhet ta pranojmë për BE


Serbia nuk do ta njohë kurrë pavarësinë e Kosovës, ka përsëritur sot presidenti i Serbisë, Tomisllav Nikolliq.

Këtë deklaratë Nikolliq e ka bërë sot gjatë një takimi me kryeministrin e Suedisë, Stefan Leven, ka kumtuar kabineti i tij.

Nikolliq ka thënë se Kapitulli 35 në negociatat e Serbisë me Brukselin për anëtarësim në Bashkimin Evropian është pengesë, nëse ai vetëkupton njohjen e Kosovës, përcjell FoNet.

“Unë e kam iniciuar bisedën me Prishtinën në nivelin më të lartë, ndërsa e gjitha ajo që është arritur me marrëveshje, sidomos formim i Asociacionit të Komunave serbe, Kosova nuk po do ta zbatojë. Për këtë, haptas, e ka përkrahjen e Perëndimit”, ka thënë Nikolliq.Kryeministri serb tha se shqiptarët dhe serbët janë dy kombet më të mëdha në rajon dhe për këtë duhet të bashkëpunojnë për të mirën reciproke.

Ai tha se është fat i mirë që procesi i dialogut nuk ndalohet, pasi sipas tij herë pas here duket sikur ky proces do të ketë një fund të keq, por shprehu besimin se kjo nuk do të ndodh.

“Duhet të gjejmë kompromise”, tha Vuçiq.
Presidenti i FIFA-s: Nëse UEFA e pranon Kosovën, edhe FIFA do ta shqyrtojë pranimin e saj
Njohja ndërkombëtare e Kosovës

Kosova deklaroi pavarësinë me 17 shkurt 2008. Menjëherë pas shpalljes së pavarësisë, u dërguan letra në drejtim të të gjitha qeverive të botës për njohjen e saj. Njohjet e para filluan menjëherë pas disa orësh, ndërsa më 18 shkurt 2008, Afganistani ishte shteti i parë që njohu Kosovën shtet të pavarur. Më 8 mars 2008, ministri i parë i jashtëm që e vizitoi Kosovën ishte Carl Bildt, Ministër i Jashtëm i Suedisë[1].
Deri tani 112 entitete sovrane, nga të cilët 112 nga 193 shtete anëtare të Kombeve të Bashkuara kanë njohur formalisht Republikën e Kosovës. Shumica e vendeve të Bashkimit Evropian gjithashtu e kanë njohur Kosovën (23 nga 28); Anëtarët e BE-së vendosin individualisht se a do ta njohin Kosovën, ndërsa BEja ka dërguar misionin EULEX për të siguruar paqe, mbikqyrje të jashtme. Njëzetekatër (24) anëtarë të NATOs nga njëzetetetë (28) gjithsej e kanë njohur Kosovën.
Shtetet anëtare të përhershme të Këshillit të Sigurimit, janë të ndara sa i përket pavarësisë së Kosovës. SHBA, Britania e Madhe dhe Franca, njohën pavarësinë e Kosovës, Rusia e ka kundërshtuar dhe konsideruar ilegal aktin e pavarësisë [2], ndërsa Republika Popullore e Kinës ka shprehur brengosjen e saj me këtë akt. Me 15 maj 2008, Rusia, Kina dhe India, lëshuan një deklaratë të përbashkët, në të cilën ftojnë për negociata të reja në mes të autoriteteve të Beogradit dhe Prishtinës[3].
Nga fqinjët e Kosovës, Republika e Shqipërisë, Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë dhe Mali i Zi e kanë njohur pavarësinë e Kosovës. Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë ka ngritur çështje e vijëzimit të kufirit mes saj dhe Kosovës, tani e diskutuar vetëm me Prishtinën kurse më parë vetëm me qeverinë e Beogradit. Komisioni i përbashkët i Ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë dhe Kosovës për Demarkacion të kufirit filloi operimet më 25 Mars 2008 në Shkup.[4] Qeveria e Serbisë si reagim kundër shteteve që kanë njohur Republikën e Kosovës ka thirrur në konsultime ambasadorët e vet nga shtetet që e kanë njohur pavarësinë e Kosovës. Por në korrik 2008, ambasadorët e saj në shtetet e BE-së u rikthyen[5]. Serbia akuzoi liderët kosovarë për tradhëti të lartë.
Ministri i Jashtëm i Serbisë Vuk Jeremiç, me 15 gusht 2008, zyrtarisht dërgoi një kërkesë në OKB, për të kërkuar mendimin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë rreth aktit të pavarësisë së Kosovës. Asambleja e Përgjithshme e OKB-së në takimin e saj në shtator 2008[6] vendosi ta çojë çështjen në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë. GJND vendosi më 22 korrik 2010 se deklarata e pavarsisë së Kosovës nuk është në kundërshtim me të drejtën nderkombetare, me rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit.
Në 7 shtator 2011 në tabloidin serbë "Blic" thuhej se dy shtete kishin tërhequr njohjen e Republikës së Kosovës, sipas "Blic" Omani dhe Guinea-Bissau. Këtë lajm e mbështeti ditën tjetër edhe ministri i punëve të jashtme të Serbisë Vuk Jeremiç por shpejtë u zbulua se këto ishin informacione spekulative dhe mashtrime të diplomacisë serbe. Zëvëndëskryeministri i Parë i Kosovës Behgjet Pacolli ka pasur të një bisedë telefonike me presidentin e Guinea-Bissau, Malam Bacai Sanha, i cili i ka rikonfirmuar njohjen nga Guinea-Bissau. Republika e Kosovës më datë 30 janar 2011 ka marrë notë verbale nga Sulltanati i Omanit, me nr. të referencës 7102/700710/181/2011 dhe të nënshkruar nga lartmadhëria e Tij Sulltani Qaboos Bin Said dërguar presidentit të Republikës së Kosovës, Fatmir Sejdiu, ku thuhet se: “Njohim pozitën e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë drejt pavarësisë së Kosovës dhe Qeveria e Sulltanatit të Omanit e mirëpret anëtarësimin e Republikës së Kosovës në Kombet e Bashkuara dhe organizatat e tjera ku Kosova dëshiron të marrë pjesë”. Omani ka vendosur marrëdhënie diplomatike me Kosovën, ku ambasadori i Kosovës në Londër Muhamet Hamiti është akredituar si ambasador jo rezident në Oman. Më 20 shtator 2011 Kryeministri i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi dhe Ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj kanë marr konfirmimin nga Ministri i Punëve të Jashtme i Sulltanatit të Omanit, Yusuf bin Alawi bin Abdulla për njohjen e plotë të pavarësisë së Kosovës nga ky shtet.[7] PE miraton rezolutën për Kosovën, 5 vendet ta njohin Koosvën
Strasburg, 7 shkurt 2013 - Parlamenti Europian ka miratuar një rezolutë për Kosovën duke i i hapur kështu rrugën marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit mes BE dhe Kosovës. Në dokumentin për Kosovën të paraqitur nga eurodeputeja Urlike Lunaçek para komitetit për Politikë të Jashtme të PE-së, thuhet se Bashkimi Evropian mund të lidhë Marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit me Kosovën, edhe pse pesë vende të BE-së nuk e kanë njohur pavarësinë e saj. Eurodeputetja deklaroi se nuk mund të pranohet ndarja e Kosovës. Projekt-rezoluta po ashtu u bën thirrje pesë anëtareve evropiane që të pranojnë shtetin e ri. Ndërkaq, dokumenti për Serbinë kërkon që këtij shteti t’i jepet sa më parë data e negociatave për anëtarësim në Bashkimin Evropian, me kusht që Beogradi të plotësojë kushtet themelore dhe të vazhdojë procesin e reformave. Njëri nga kushtet e BE-së për Serbinë, është Kosova. Autoritetet evropiane u kanë vënë kusht atyre serbe normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën, nëse duan të avancojnë në procesin e integrimit http://www.kosova.com/artikulli/90393
Në Bruksel u zhvillua takimi i presidentëve të Kosovës dhe Serbisë Bruksel, 7 shkurt 2013 - Në kabinetin e shefes për Politikë të Jashtme të Bashkimit Evropian, Ketrin Eshton, të mërkurën është mbajtur takimi i presidentëve të Kosovës dhe Serbisë, Atifete Jahjaga dhe Tomisllav Nikoliq. Ky ishte takimi i parë ndërmjet liderëve të të dyja shteteve dhe, në masë të madhe, është parë si hap tutje për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet tyre. Në prag të tij, Eshton ka takuar ndarazi Nikolliqin dhe më pas Jahjagën. Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka thënë se takimi me homologun nga Serbia, Tomisllav Nikolliq, ka qenë konstruktiv dhe në nivel të barabartë. Ajo ka bërë me dije se në takim i është dhënë mbështetje procesit të dialogut midis dy vendeve, i cili tashmë është në zhvillim e sipër. Dialogu është rruga e vetme për zgjidhjen e të gjitha çështjeve në mes të dy vendeve të pavarura, ka thënë Jahjaga gjatë një konference me gazetarë të mbajtur në Ambasadën e Republikës së Kosovës në Bruksel pas takimit. “Takimi i sotëm paraqet rrjedhë normale të të gjithë procesit dhe takim të nivelit më të lartë shtetëror. Shpreh falënderim për baroneshën Ashton për ndërmjetësimin dhe për harmonizimin e agjendës për takim. Po ashtu falënderoj edhe Shtetet e Bashkuara për mbështetjen”, ka thënë Jahjaga. Ajo ka deklaruar se, gjatë takimit, i ka bërë me dije presidentit serb se Kosova është shtet i pavarur, sovran dhe me integritet të plotë territorial. Sipas Jahjagës, statusi i Kosovës është mbyllur.

http://www.kosova.com/artikulli/90369


Fakte dhe statistika të njohjes së Republikës së Kosovës
Është njohur nga 109 nga gjithsej 193 shtete anëtare të OKB-së, apo nga 55.95% e tyre.
Është njohur nga 3 (nga gjithsej 5) shtete anëtare të përhershme të KS të OKB-së, apo nga 60% e tyre.
Është njohur nga 5 (nga gjithsej 10) shtete anëtare të përkohshme të KS të OKB-së, apo nga 50% e tyre. Vlen për kohën kur është shpallur pavarsia.
Është njohur nga 23 (nga gjithsej 28) shtete të Bashkimit Evropian, apo nga 82.14% e tyre.
Është njohur nga 24 (nga gjithsej 28) shtete të NATO-s, apo nga 85.71% e tyre.
Është njohur nga 36 (nga gjithsej 56) shtete të OSBE-s, apo nga 64.29% e tyre.
Është njohur nga 34 (nga gjithsej 47) shtete të Këshillit të Evropës, apo nga 72.34% e tyre.
Është njohur nga 36 (nga gjithsej 57) shtete të Kooperimit Islamike, apo nga 63.16% e tyre.
Është njohur nga 11 (nga gjithsej 22) shtete të Ligës Arabe, apo nga 50% e tyre.
Është njohur nga të gjitha vendet e G7.
Shtetet që e kanë njohur deri më tani Kosovën përbëjnë 72.53% të PBB-së botërore.[8]


Qëndrimi i shteteve rreth pavarësisë së Kosovës


Hartë e vendeve që kanë njohur pavarësin e Kosovës██ Kosova██ Shtetet që e kanë njohur pavarësinë██ Shtetet e tjera


Shtetet anëtare të Kombeve të Bashkuara që njohin Kosovën si shtet të pavarur

Radhitur sipas datës së njohjes së Republikës së Kosovës.

#ShtetiData e njohjesMarrëdhënie diplomatikeShënime
1Flag of Afghanistan.svg Afganistani [9]18 shkurt 2008I pari sipas kohës së përgjithshme UT
Flag of OIC.svg Anëtare e OIC
2Flag of Costa Rica.svg Kosta Rika [10]17 shkurt 2008E para sipas kohës lokale UTC-6
3Flag of Albania.svg Shqipëria [11]18 shkurt 2008, de facto që më 21 tetor199118 shkurt 2008Flag of NATO.svg Anëtare e NATO-s
Flag of OIC.svg Anëtare e OIC
4Flag of the United Kingdom.svg Mbretëria e Bashkuar[12]18 shkurt 200818 shkurt 2008Flag of Europe.svg Anëtare e Bashkimit Evropian
Flag of NATO.svg Anëtare e NATO-s
Flag of the United Nations.svg Anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurimit të OKB-së
5Flag of the United States.svg Shtetet e Bashkuara të Amerikës [13]18 shkurt 200818 shkurt 2008Flag of NATO.svg Anëtare e NATO-s
Flag of the United Nations.svg Anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurimit të OKB-së
6Flag of France.svg Franca [14]18 shkurt 200818 shkurt 2008Flag of Europe.svg Anëtare e Bashkimit Evropian
Flag of NATO.svg Anëtare e NATO-s
Flag of the United Nations.svg Anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurimit të OKB-së
7Flag of Turkey.svg Turqia [15]18 shkurt 200818 shkurt 2008Flag of NATO.svg Anëtare e NATO-s
Flag of Europe.svg Kandidate për anëtarësim në BE.
Flag of OIC.svg Anëtare e OIC
8Flag of Australia.svg Australia [16]19 shkurt 200821 maj 2008
9Flag of Senegal.svg Senegali [17]19 shkurt 2008Flag of OIC.svg Anëtare e OIC
10Flag of Germany.svg Gjermania [18][19]20 shkurt 200827 shkurt 2008Flag of NATO.svg Anëtare e NATO-s
Flag of Europe.svg Anëtare e Bashkimit Evropian
11Flag of Latvia.svg Letonia [20]20 shkurt 200810 qershor 2008Flag of NATO.svg Anëtare e NATO-s
Flag of Europe.svg Anëtare e Bashkimit Evropian
12Flag of Estonia.svg Estonia [21][22]21 shkurt 200824 prill 2008Flag of NATO.svg Anëtare e NATO-s
Flag of Europe.svg Anëtare e Bashkimit Evropian
13Flag of Italy.svg Italia [23]21 shkurt 200815 maj 2008Flag of NATO.svg Anëtare e NATO-s
Flag of Europe.svg Anëtare e Bashkimit Evropian
14Flag of Denmark.svg Danimarka [24]21 shkurt 20086 mars 2008Flag of NATO.svg Anëtare e NATO-s
Flag of Europe.svg Anëtare e Bashkimit Evropian
15Flag of Luxembourg.svg Luksemburgu [25]21 shkurt 200816 qershor 2011Flag of NATO.svg Anëtare e NATO-s
Flag of Europe.svg Anëtare e Bashkimit Evropian
16Flag of Peru.svg Peru [26]22 shkurt 2008
17Flag of Belgium.svg Belgjika [27][28]25 shkurt 200810 prill 2008Flag of NATO.svg Anëtare e NATO-s
Flag of Europe.svg Anëtare e Bashkimit Evropian
18Flag of Poland.svg Polonia [29]26 shkurt 2008Flag of NATO.svg Anëtare e NATO-s
Flag of Europe.svg Anëtare e Bashkimit Evropian
Shteti i parë sllav që e njohu Kosovën.
19Flag of Switzerland.svg Zvicra [30][31][32]27 shkurt 200828 mars 2008
20Flag of Austria.svg Austria [33]27 shkurt 200820 mars 2008Flag of Europe.svg Anëtare e Bashkimit Evropian
21Flag of Ireland.svg Irlanda [34][35][36]29 shkurt 200811 nëntor 2008Flag of Europe.svg Anëtare e Bashkimit Evropian
22Flag of Sweden.svg Suedia [37]4 mars 200828 mars 2008Flag of Europe.svg Anëtare e Bashkimit Evropian
23Flag of the Netherlands.svg Holanda [38]4 mars 200827 qershor 2008Flag of Europe.svg Anëtare e Bashkimit Evropian
Flag of NATO.svg Anëtare e NATO-s
24Flag of Iceland.svg Islanda [39]5 mars 200815 maj 2012Flag of NATO.svg Anëtare e NATO-s
Anëtare e EEA
25Flag of Slovenia.svg Sllovenia [40]5 mars 200815 maj 2008Flag of NATO.svg Anëtare e NATO-s
Flag of Europe.svg Anëtare e Bashkimit Evropian
26Flag of Finland.svg Finlanda [41]7 mars 20082 shkurt 2009Flag of Europe.svg Anëtare e Bashkimit Evropian
27Flag of Japan.svg Japonia [42][43]18 mars 200828 qershor 2009Anëtare e G8
28Flag of Canada.svg Kanada [44]18 mars 20087 prill 2009Flag of NATO.svg Anëtare e NATO-s
Anëtare e G8
29Flag of Monaco.svg Monako [45]19 mars 200819 Mars 2008
30Flag of Hungary.svg Hungaria[46]19 mars 200827 qershor 2008Flag of NATO.svg Anëtare e NATO-s
Flag of Europe.svg Anëtare e Bashkimit Evropian
31Flag of Croatia.svg Kroacia19 mars 200830 qershor 2008Flag of NATO.svg Anëtare e NATO-s
Anëtare e Bashkimit Evropian
32Flag of Bulgaria.svg Bullgaria20 mars 200827 maj 2008Flag of NATO.svg Anëtare e NATO-s
Flag of Europe.svg Anëtare e Bashkimit Evropian
33Flag of Liechtenstein.svg Lihtenshtajni [47]25 mars 200828 qershor 2012
34Flag of South Korea.svg Koreja Jugore [48]28 mars 2008
35Flag of Norway.svg Norvegjia [49]28 mars 200825 tetor 2008Flag of NATO.svg Anëtare e NATO-s
36Flag of the Marshall Islands.svg Ishujt Marshall [50]17 prill 2008
37Flag of Nauru.svg Nauru [51]23 prill 200823 prill 2008
38Flag of Burkina Faso.svg Burkina Faso [52]24 prill 20086 dhjetor 2012Flag of OIC.svg Anëtare e OIC
39Flag of Lithuania.svg Lituania [53]6 maj 20081 shtator 2008Flag of NATO.svg Anëtare e NATO-s
Flag of Europe.svg Anëtare e Bashkimit Evropian
40Flag of San Marino.svg San Marino [54]11 maj 2008
41Flag of the Czech Republic.svg Republika Çeke [55]21 maj 200816 qershor 2008Flag of NATO.svg Anëtare e NATO-s
Flag of Europe.svg Anëtare e Bashkimit Evropian
42Flag of Liberia.svg Liberia [56]30 maj 2008
43Flag of Sierra Leone.svg Siera Leone [57]13 qershor 2008Flag of OIC.svg Anëtare e OIC
44Flag of Colombia.svg Kolumbia [58]7 gusht 2008
45Flag of Belize.svg Belize [59]7 gusht 2008
46Flag of Malta.svg Malta [60]21 gusht 200822 shtator 2011Flag of Europe.svg Anëtare e Bashkimit Evropian
47Flag of Samoa.svg Samoa [61][62]15 shtator 2008
48Flag of Portugal.svg Portugalia [63][64]7 tetor 200814 nëntor 2011Flag of Europe.svg Anëtar i Bashkimit Evropian
Flag of NATO.svg Anëtare e NATO-s
49Flag of Montenegro.svg Mali i Zi [65]9 tetor 200815 janar 2010
50Flag of Macedonia.svg Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë[66]9 tetor 200818 tetor 2009
51Flag of the United Arab Emirates.svg Emiratet e Bashkuara Arabe [67]14 tetor 200827 prill 2010Flag of the Arab League.svg Anëtar i Ligës Arabe
Flag of OIC.svg Anëtare e OIC
52Flag of Malaysia.svg Malajzia [68][69][70]30 tetor 200823 mars 2011Flag of OIC.svg Anëtare e OIC
53Flag of the Federated States of Micronesia.svg Mikronezia [71][72][73]5 dhjetor 2008
54Flag of Panama.svg Panamaja [74]16 janar 2009
55Flag of Maldives.svg Maldivet [75]19 shkurt 200916 prill 2009Flag of OIC.svg Anëtare e OIC
56Flag of Palau.svg Palau [76]9 mars 2009
57Flag of The Gambia.svg Gambia [77]7 prill 2009Flag of OIC.svg Anëtare e OIC
58Flag of Saudi Arabia.svg Arabia Saudite [78]20 prill 20097 gusht 2009Flag of OIC.svg Anëtare e OIC
Flag of the Arab League.svg Anëtar i Ligës Arabe
59Flag of the Comoros.svg Komoros [79]18 maj 2009Flag of OIC.svg Anëtare e OIC
Flag of the Arab League.svg Anëtar i Ligës Arabe
60Flag of Bahrain.svg Bahrain [80]19 maj 2009Flag of OIC.svg Anëtare e OIC
Flag of the Arab League.svg Anëtar i Ligës Arabe
61Flag of Jordan.svg Jordan [81]7 korrik 2009Flag of OIC.svg Anëtare e OIC
Flag of the Arab League.svg Anëtar i Ligës Arabe
62Flag of the Dominican Republic.svg Republika Domenikane [82]10 korrik 2009
63Flag of New Zealand.svg Zelanda e Re [83]9 nëntor 20099 nëntor 2009
64Flag of Malawi.svg Malevia [84]16 dhjetor 2009Flag of OIC.svg Anëtare e OIC
65Flag of Mauritania.svg Mauritania [85]12 janar 201012 janar 2010Flag of OIC.svg Anëtare e OIC
Flag of the Arab League.svg Anëtar i Ligës Arabe
66Flag of Swaziland.svg Suazilendi [86]12 prill 2010
67Flag of Vanuatu.svg Vanuatu [87]28 prill 201023 shtator 2010
68Flag of Djibouti.svg Xhibuti [88]11 maj 201022 mars 2013Flag of OIC.svg Anëtare e OIC
Flag of the Arab League.svg Anëtar i Ligës Arabe
69Flag of Somalia.svg Somalia [89]19 maj 2010Flag of OIC.svg Anëtare e OIC
Flag of the Arab League.svg Anëtar i Ligës Arabe
70Flag of Honduras.svg Honduras [90]3 shtator 20102 dhjetor 2010
71Flag of Kiribati.svg Kiribati [91]21 tetor 2010
72Flag of Tuvalu.svg Tuvalu [92]18 nëntor 2010
73Flag of Qatar.svg Katari [93]4 janar 20117 janar 2011Flag of OIC.svg Anëtare e OIC
Flag of the Arab League.svg Anëtar i Ligës Arabe
74Flag of Guinea-Bissau.svg Guinea-Bissau [94]10 janar 2011Flag of OIC.svg Anëtare e OIC
75Flag of Oman.svg Omani [95]4 shkurt 20114 shkurt 2011Flag of OIC.svg Anëtare e OIC
Flag of the Arab League.svg Anëtar i Ligës Arabe
76Flag of Andorra.svg Andora [96]8 qershor 201114 shtator 2011
77Flag of Central African Republic (WFB 2004).gif Republika e Afrikës Qendrore [97]22 korrik 2011
78Flag of Guinea.svg Guinea [98]12 gusht 2011Flag of OIC.svg Anëtare e OIC
79Flag of Niger.svg Nigeri [98]16 gusht 201125 janar 2013Flag of OIC.svg Anëtare e OIC
80Flag of Benin.svg Benini [99]17 gusht 2011Flag of OIC.svg Anëtare e OIC
81Flag of Saint Lucia.svg Shën Lucia [100]19 gusht 2011
82Flag of Gabon.svg Gaboni [101]9 shtator 2011Flag of OIC.svg Anëtare e OIC
83Flag of Côte d'Ivoire.svg Bregu i Fildishtë [102]21 shtator 2011Flag of OIC.svg Anëtare e OIC
84Flag of Kuwait.svg Kuvajti [103]11 tetor 201116 janar 2013Flag of OIC.svg Anëtare e OIC
Flag of the Arab League.svg Anëtar i Ligës Arabe
85Flag of Ghana.svg Gana [104]23 janar 20124 tetor 2012
86Flag of Haiti.svg Haiti [105]10 shkurt 2012
87Flag of Sao Tome and Principe.svg Sao Tome dhe Principe[106]13 mars 2012
88Flag of Brunei.svg Brunei[107]25 prill 2012Flag of OIC.svg Anëtare e OIC
89Flag of Chad.svg Çadi[108]1 qershor 2012Flag of OIC.svg Anëtare e OIC
90Flag of Papua New Guinea.svg Papua Guinea e Re[109]3 tetor 2012[110]
91Flag of Burundi.svg Burundi[111][112]16 tetor 2012
92Flag of East Timor.svg Timori Lindor[113]9 nëntor 2012
93Flag of Saint Kitts and Nevis.svg Saint Kits dhe Nevis[114]14 nëntor 2012
94Flag of Fiji.svg Fixhi[115]14 nëntor 201213 shkurt 2013
95Flag of Dominica.svg Dominika[116]11 dhjetor 201212 dhjetor 2012
96Flag of Pakistan.svg Pakistani[117]24 dhjetor 201227 janar 2013Flag of OIC.svg Anëtare e OIC
97Flag of Guyana.svg Guajana[118]16 mars 2013Flag of OIC.svg Anëtare e OIC
98Flag of Tanzania.svg Tanzania[119]5 qershor 2013
99Flag of Yemen.svg Jemeni[120]11 qershor 2013Flag of the Arab League.svg Anëtar i Ligës Arabe
Flag of OIC.svg Anëtare e OIC
100Flag of Egypt.svg Egjipti[121]26 qershor 2013Flag of the Arab League.svg Anëtar i Ligës Arabe
Flag of OIC.svg Anëtare e OIC
101Flamuri Grenada[122]25 shtator 2013
102Flamuri Libia[123]25 shtator 2013Flag of the Arab League.svg Anëtar i Ligës Arabe
Flag of OIC.svg Anëtare e OIC
103Flag of Thailand.svg Tajlanda[124]26 shtator 2013
104Flamuri El Salvador[125][126]4 tetor 2013
105Flag of Tonga.svg Tonga[127][128]15 janar 2014
106Flag of Lesotho.svgLesoto[129][130]11 shkurt 2014
107Flag of Togo.svgTogo[131][132]3 korrik2014Flag of OIC.svg Anëtare e OIC
108Flag of the Solomon Islands.svg Ishujt Solomon[133]13 gusht 2014
109bandiera Surinami[134]8 Korrik 2016
110Singapori Singapori[135]1 Dhjetor 2016

Shtetet që nuk janë anëtare të Kombeve të Bashkuara por që njohin Kosovën =

ShtetiShënime
1Flag of the Republic of China.svg Republika e KinësRepublika e Kinës, e cili ka marrëdhënie zyrtare diplomatike me 23 shtete përfshirë Vatikanin, e njohu Kosovën më 18 Shkurt2008.[136] Një zëdhënës i Partisë Demokratike të Kosovës iu shmang deklarimit se Kosova do ta njohë Republikën e Kinës, duke thënë se Republika Popullore e Kinës është një shtet shumë i rëndësishëm me të cilin Kosova do të dëshironte të themelonte marrëdhënie diplomatike.[137][138][139]
2Flag of the Sovereign Military Order of Malta.svg Urdhëri Sovran Ushtarak i Maltës[140]Ministria e Punëve të Jashtme të Kosovës citon: "Pas njohjes formale të pavarësisë së Kosovës nga ky vend para dy vjetësh, përfaqësuesit e lartë të këtij vendi kanë deklaruar gatishmërinë e plotë të tyre që tash e tutje të ndihmojnë popullin e Kosovës në avancimin e zhvillimit të brendshëm, me theks të veçantë në sektorin e shëndetësisë dhe asistencës sociale." Urdhti i Maltës e ka njohur Kosovën formalisht dy vite më parë. Urdhëri Sovran Ushtarak i Maltës është subjekt i ligjit ndërkombëtarë dhe ka ambasada në më shum se 100 vende të botës.
-Flag of the Turkish Republic of Northern Cyprus.svg Republika Turke e Qipros VerioreKryetari i Qipros Veriore Mehmet Ali Talat ka përshëndetur pavarësinë e Kosovës .[141] Vetëm Turqia ka marrëdhënie diplomatike me Qipron Veriore.

Shtetet që pritet ta njohin Republikën e Kosovës

 1. Flag of Antigua and Barbuda.svg Antigua dhe Barbuda
 2. Flag of the Bahamas.svg Bahamas
 3. Flag of Bangladesh.svg Bangladeshi
 4. Flag of Barbados.svg Barbadosi
 5. Flag of Bhutan.svg Butan
 6. Flag of Botswana.svg Bocvana
 7. Flag of Cape Verde.svg Kepi i Gjelbër
 8. Flag of Cameroon.svg Kameruni
 9. Flag of Ethiopia.svg Etiopia
 10. Flag of Equatorial Guinea.svg Guineja Ekuatoriale
 11. Flag of Guatemala.svg Guatemala
 12. Flag of Indonesia.svg Indonezia
 13. Flag of Iraq.svg Iraku
 14. Flag of Kenya.svg Kenia
 15. Flag of Lebanon.svg Libani
 16. Flag of Mongolia.svg Mongolia
 17. Flag of Mozambique.svg Mozambiku
 18. Flag of Nicaragua.svg Nikaragua
 19. Flag of Paraguay.svg Paraguai
 20. Flag of Saint Vincent and the Grenadines.svg Shën Vincenti dhe Grenadinet
 21. Flag of South Sudan.svg Sudani i Jugut
 22. Flag of Sudan.svg Sudani
 23. Flag of Suriname.svg Surinami
 24. Flag of Trinidad and Tobago.svg Trinidad dhe Tobago
 25. Flag of Tunisia.svg Tunizia
 26. Flag of Turkmenistan.svg Turkmenistani
 27. Flag of Zambia.svg Zambia
 28. Flag of Eritrea.svg Eritrea
 29. Flag of Mauritius.svg Mauritius
 30. Flag of Seychelles.svg Sejshelli
 31. Flag of Madagascar.svg Madagaskari
 32. Flag of Zimbabwe.svg Zimbabveja
 33. Flag of Nigeria.svg Nigeria
 34. Flag of Uganda.svg Uganda

Shtetet që kundërshtojnë njohjen e Republikës së Kosovës

 1. Flag of Serbia.svg Serbia
 2. Flag of Russia.svg Rusia
 3. Flag of Spain.svg Spanja
 4. Flag of Azerbaijan.svg Azerbajxhani
 5. Flag of Belarus.svg Bjellorusia
 6. Flag of Cyprus.svg Qiproja
 7. Flag of Georgia.svg Gjeorgjia
 8. Flag of Moldova.svg Moldavia
 9. Flag of Argentina.svg Argjentina
 10. Flag of Bolivia.svg Bolivia
 11. Flag of Vietnam.svg Vietnami
 12. Flag of Venezuela.svg Venezuela
 13. Flag of Uruguay.svg Uruguai
 14. Flag of North Korea.svg Koreja e Veriut
 15. Flag of Laos.svg Laosi
 16. Flag of Angola.svg Angola

Shtetet neutral, pa qëndrim ose me pozicion të lëkundur për Kosovën

 1. Flag of Mexico.svg Meksika
 2. Flag of the Philippines.svg Filipinet
 3. Flag of Morocco.svg Maroku
 4. Flag of Israel.svg Izraeli
 5. Flag of Ecuador.svg Ekuadori
 6. Flag of India.svg India
 7. Flag of the Republic of the Congo.svg Republika e Kongos
 8. Flag of Iran.svg Irani
 9. Flag of Chile.svg Kili
 10. Flag of South Africa.svg Afrika e Jugut
 11. Flag of Bosnia and Herzegovina.svg Bosnja dhe Hercegovina
 12. Flag of Armenia.svg Armenia
 13. Flag of Cuba.svg Kuba
 14. Flag of Greece.svg Greqia
 15. Flag of the People's Republic of China.svg Republika Popullore e Kinës
 16. Flag of Ukraine.svg Ukraina
 17. Flag of the Democratic Republic of the Congo.svg Republika Demokratike e Kongos
 18. Flag of Kazakhstan.svg Kazakistani
 19. Flag of Brazil.svg Brazili
 20. Flag of Nepal.svg Nepali
 21. Flag of Rwanda.svg Ruanda
 22. Flag of Tajikistan.svg Taxhikistani
 23. Flag of Uzbekistan.svg Uzbekistani
 24. Flag of Kyrgyzstan.svg Kirgistani
 25. Flag of Sri Lanka.svg Sri Lanka
 26. Flag of Palestine.svg Palestina, zyrtarisht shtet jo anëtar vëzhgues në OKB.
 27. Flag of the Vatican City.svg Vatikani, zyrtarisht shtet jo anëtar vëzhgues në OKB.

Qëndrimi i Organizatave Qeveritare Ndërkombëtare


OrganizataShënim
1Flag of the United Nations.svg OKBRusia si anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, kundërshton ashpër pavarësinë e Kosovës. Shanset e Kosovës për anëtarësim në këtë organizatë janë të zbehura.
2Flag of Europe.svg BEShtetet deklarohen individualisht. Bashkimi Evropian me 18 shkurt u prononcua rreth deklaratës së Kuvendit të Kosovës.[142]Bashkimi Evropian po instalon misionin e vet në Kosovë me emrin EULEX. Ky mision përfshin përfaqësuesin special, 2000 policë dhe këshilltarë juridikë [143][144].
3Flag of Europe.svg Parlamenti EvropianParlamenti Evropian me 30 maj 2008, shpalli se e njeh Kosovën si shtet të pavarur. Ishte hera e parë që flamuri i Kosovës, u paraqit zyrtarisht në institucionet e Bashkimit EVropian [145][146].
4FMNMe 15 korrik 2008, FMN ka lëshuar një deklaratë, ku njeh ndarjen e Kosovës nga Serbia. FMN ka marrë një kërkesë zyrtare nga Kosova për antarësim[147]. Fondi Monetar Ndërkombëtar ndihmon Kosovën teknikisht dhe monitoron zhvillimin ekonomik [148].
5Flag of NATO.svg NATONATO udhëheq KFOR-in i cili nën mandatin që i siguron Rezoluta 1244 e KS të OKB-së, ka nën kontroll sigurinë e Kosovës që nga qershori i vitit 1999[149]
6Flag of OIC.svg OICOrganizata e Konferencës Islamike me 57 shtetet e përkrahin pavarësinë e Kosovës. Në një deklaratë të 14 marsit 2008, Organizata motivon shtetet që individualisht ta njohin Republikën e Kosovës[150] Azerbejxhani, Egjipti, Indonezia dhe Sudani kanë kundërshtuar reptësisht pavarësinë e Kosovës[151].
Në seancën përmbyllëse të Ministerialit të Organizatës së Konferencës Islamike, mbajtur në DushanbeTaxhikistan, ku mori pjesë edhe zv/kryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme i ShqipërisëIlir Meta, ministrat e punëve të jashtme të vendeve anëtare miratuan Rezolutën e re “mbi situatën në Kosovë”. Kjo rezolutë, e iniciuar nga Shqipëria dhe miratuar me unanimitet të plotë nga 57 shtetet anëtare të OKI-t, ka një rëndësi të jashtëzakonshme dhe përbën një sukses të madh për Kosovën dhe njohjen e saj të mëtejshme.[152]
7OSBEShtetet deklarohen individualisht për njohjen apo mosnjohjen e Kosovës[153] Kosova duhet të jetë multietnike është qëndrim i OSBE-së.[154] Serbia ka kërkuar që OSBE të mos e pranojë Kosovën[153]

Literatura :


^ Minister for Foreign Affairs Carl Bildt to visit Kosovo and Macedonia
^ Kosovo breakaway illegal, says Putin | World news | The Guardian
^ Russia, India, China urge resumption of Kosovo talks_English_Xinhua
^ http://www.makfax.com.mk/look/novina/article.tpl?IdLanguage=1&IdPublication=2&NrArticle=106226&NrIssue=617&NrSection=10 - Macedonian-Kosovar border demarcation panel starts work - 2008-03-25
^ B92 - Info - Govt. to return ambassadors
^ http://blic.co.yu/politika.php?id=52984
^ Rikonfirmohet njohja nga Sulltanati i Omanit - Lajmet - Ministria e Punëve të Jashtme - Kosova
^ Recognition Information and Statistics - Who Recognized Kosova? The Kosovar people thank you - Who Recognized Kosovo and Who Recognizes Kosovo
^ International Herald Tribune: Afghanistan recognizes Kosovo's independence, 18. shkurt 2008
^ [1], 17 shkurt 2008
^ of Prime Minister of Albania Mr. Sali Berisha on Recognition of Independence of Kosova, 18. shkurt 2008
^ [2]
^ U.S. Recognises Kosovo as Independent State. U.S. Department of State (2008-02-18). Vizituar në 18 shkurt 2008.
^ France recognizes Kosovo's independence, proposes diplomatic ties
^ Turkey recognizes Kosovo, Serbia recalls its ambassador - (Anglisht)
^ Australia Joins U.S., U.K. in Recognizing Kosovo's Independence , 19. februar 2008 - (Anglisht)
^ Senegali njeh pavarësinë e Kosovës
^ Nettavisen: Venter på verden, 18. shkurt 2008
^ Germany Recognizes Independent Kosovo
^ Latvia recognises the independence of Kosovo - (Anglisht)
^ Estonian government recognizes Kosovo independence, 18. shkurt 2008 - (Anglisht)
^ Estonia recognises Republic of Kosovo. Estonian Ministry of Foreign Affairs, 21. shkurt 2008 - (Anglisht)
^ Italy recognizes Kosovo as independent state - (Anglisht)
^ Denmark recognises Kosovo (English). Ministry of Foreign Affairs of Denmark (21 shkurt 2008). Vizituar në 21 shkurt 2008.
^ Le Luxembourg reconnaît formellement le Kosovo (French). Le Gouvernement du Grande-Duché de Luxembourg (21 shkurt 2008). Vizituar në 21 shkurt 2008.
^ Perú decide reconocer independencia de Kósovoe. Peruvian Ministry of External Relations (22 shkurt 2008). Vizituar në 22 shkurt 2008.
^ Сърбия изтегли посланиците си от Белгия и Перу - (Rusisht)
^ Belgium recognizes Kosovo's independence
^ Poland recognizes Kosovo's independence - (Anglisht)
^ Switzerland recognizes Kosovo independence
^ Swiss recognize independent Kosovo
^ Swiss recognize independent Kosovo
^ Austria moves forward with recognition of Kosovo -(Anglisht)
^ Ireland recognizes Kosovo's independence - (Anglisht)
^ Ireland recognises Kosovo independence - (Anglisht)
^ Ireland recognizes Kosovo's independence - (Anglisht)
^ recognises the Republic of Kosovo
^ title=Nederland erkent onafhankelijkheid Kosovo
^ Íslensk stjórnvöld viðurkenna formlega sjálfstæði Kósóvó (Icelandic). Iceland Foreign ministry (5 mars 2008). Arkivuar nga Origjinali në 24 mars 2008. Vizituar në 5 mars 2008.
^ Slovenia Recognizes Kosovo. Slovenian Press Agency (5 mars 2008). Vizituar në 5 mars 2008.
^ Finland recognises Kosovo 7.3.2008 at 11:31 - (Anglisht)
^ http://www.turkishpress.com/news.asp?id=220866&s=&i=&t=Japan_recognises_Kosovo%7Ctitle=Japan recognises Kosovo
^ MOFA: Statement by Foreign Minister Masahiko Koumura on the Recognition of the Republic of Kosovo
^ http://www.cbc.ca/world/story/2008/03/18/canada-kosovo.html%7Ctitle=Canada to recognize independent Kosovo
^ http://www.president-ksgov.net/?id=5,67,67,67,a,714 Principata e Monakos njohu Republikën e Kosovës
^ http://www.mfa.gov.hu/kum/en/bal/actualities/spokesman_statements/Kosovo_recognition_080319.htm%7Ctitle="Hungary recognizes Kosovo’s Independence"
^ Medienmitteilungen - Information und Kommunikation der Regierung - Landesverwaltung Liechtenstein
^ http://www.mofat.go.kr/webmodule/htsboard/template/read/engboardread.jsp?typeID=12&boardid=302&seqno=306110&c=TITLE&t=&pagenum=1&tableName=TYPE_ENGLISH&pc=undefined&dc=&wc=&lu=&vu |title=Recognition of the Republic of Kosovo
^ http://www.regjeringen.no/en/dep/ud/press/News/2008/norway_kosovo.html?id=505130%7Ctitle=Norway recognises Kosovo as an independent state
^ "BREAKING NEWS: Republic of the Marshall Islands has recognized Kosovo", New Kosova Report, 17 April 2008. Link accessed 2008-04-17.
^ "Republika e Naurusë ka njohur Republikën e Kosovës", Radio Televizioni i Kosovës, 23 April 2008. Link accessed 2008-04-23.
^ "Burkina Faso e njohu Kosovën", KosovaPress, 24 April 2008. Link accessed 2008-04-24.
^ Seimas nutarė pripažinti Kosovo Respublikos nepriklausomybę (Seimas recognizes Republic of Kosovo's independence) (Lithuanian). Parliament (Seimas) official proceedings (6 maj 2008). Vizituar në 6 maj 2008.
^ "Congresso di Stato: San Marino riconosce il Kosovo". Radio Televisione della Repubblica di San Marino (Italian) (San Marino: San Marino RTV). 2008-05-06. Retrieved 2008-05-12.
^ The Czech Republic has recognized independence of Kosovo. Ministry of Foreign Affairs of the Czech Republic (21 maj 2008). Vizituar në 21 maj 2008.
^ http://www.liberianobserver.com/news/fullstory.php/aid/11910/Liberia_Recognizes_Kosovo.html
^ http://www.kosovothanksyou.com/files/KosovaGovernment_SierraLeoneRecognized.pdf
^ http://www.cancilleria.gov.co/WebContentManager/Repositorys/site0/06AGO08KOSOVO.pdf
^ Presidente e Republikës së Kosovës - Atifete Jahjaga
^ Press Releases
^ "Samoa njeh pavarësinë e Kosovës" telegrafi.com 15 September 2008 Link accessed 15/09/08
^ "Samoa recognizes indepedent Kosovo" newkosovareport.com 15 September 2008 Link accessed 15/09/08
^ http://www.mne.gov.pt/mne/pt/noticias/200810072015.htm%7Cpublisher=Ministério dos Negócios Estrangeriros Comunicado de Imprensa - Kosovo|language=Portuguese
^ http://ultimahora.publico.clix.pt/noticia.aspx?id=1345232&idCanal=12 Publico
^ « Lajme - Telegrafi
^ http://www.newkosovareport.com/20080218606/Politics/Macedonia-Kosovo-s-independence-is-acceptable.html
^ « Lajme - Telegrafi
^ Malajzia njeh Republikën e Kosovës (Albanian). Ministry of Foreign Affaires of the Republic of Kosovo (31 tetor 2008). Vizituar në 31 tetor 2008.
^ Malaysia Recognises Kosovo Independence kosovothanksyou.com 30 October 2008
^ Malaysia Recognises Kosovo Independence balkaninsight.com 31 October 2008
^ tehran times : Micronesia recognizes independence of Kosovo: foreign ministry
^ B92 - Info - Micronesia recognizes Kosovo
^ Micronesia recognizes Kosovo independence | Politics
^ Comunicado de prensa sobre reconocimiento de la República de Kosovo. Ministry of Foreign Affairs, Panama (16 janar 2009). Vizituar në 16 janar 2009.
^ Maldives extends full diplomatic recognition to the Republic of Kosovo. Ministry of Foreign Affairs, Republic of Maldives (19 shkurt 2009). Vizituar në 19 shkurt 2009.
^ "Presidenti i Republikës së Palausë, z. Toribiong i dërgoi Presidentit Sejdiu letrën e njohjes" president-ksgov.net 09 March 2009 Link retrieved 09 March 2009 (Albanian)
^ Gambia njeh pavarësinë e Kosovës. Ministria e Punëve të Jashtmee=Albanian (7 prill 2009). Vizituar në 7 prill 2009.
^ Arabia Saudite njeh pavarësinë e Kosovës. RTK (20 prill 2009). Vizituar në 20 prill 2009.
^ Comores recognizes Kosovo. Kosova New Report. 2009-05-18. Retrieved 2009-05-18.
^ BAHRAIN RECOGNIZES KOSOVO. Bahrain News Agency. 2009-05-19. Retrieved 2009-05-19.
^ Jordan confirms the recognition of Kosovo. The Kosovo Times (8 korrik 2009). Vizituar në 8 korrik 2009.
^ Dominican Republic recognizes Kosovo. New Kosova Report (11 korrik 2009). Vizituar në 11 korrik 2009.
^ New Zealand recognizes Kosovo independence | Politics
^ http://www.ks-gov.net/MPJ/?page=1,4,404 Republika e Malavit njohu Kosovën, shtet të pavarur dhe Sovran
^ Republika Islamike e Mauritanisë njohu Republikën e Kosovës (Albanian). Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo (13 janar 2010). Vizituar në 13 janar 2010.
^ Njohja e Republikës së Kosovës nga Mbretëria e Swazilandit - Lajmet - Ministria e Punëve të Jashtme - Kosova
^ Zëri • INFO - Ditari - Politikë - Kosovën e ka njohur Republika e Vanuatus
^ Republika e Xhibutit njohu Republikën e Kosovës (Albanian). Koha (8 maj 2010). Vizituar në 8 maj 2010.
^ Republika e Somails njohu Republikën e Kosovës (Albanian) (19 maj 2010). Vizituar në 19 maj 2010.
^ Hondurasi njeh Republikën e Kosovës - Lajmet - Ministria e Punëve të Jashtme - Kosova
^ Republika e Kiribati njohu Republikën e Kosovës (Albanian). Telegrafi (23 tetor 2010). Vizituar në 23 tetor 2010.
^ Tuvalu njohu Republikën e Kosovës (English). Minsitia e Punëve të Jashtme (19 nëntor 2010). Vizituar në 18 nëntor 2010.
^ Katari njohu Republikën e Kosovës - Lajmet - Ministria e Punëve të Jashtme - Kosova
^ Guiné-Bissau njohu Republikën e Kosovës (Shqip). Minsitia e Punëve të Jashtme (14 janar 2011). Vizituar në 14 janar 2010.
^ Republika e Kosovës vendos marrëdhënie diplomatike me Sulltanatin e Omanit (Shqip). Minsitia e Punëve të Jashtme (4 shkurt 2011). Vizituar në 4 shkurt 2010.
^ Principata e Andorrës njeh pavarësinë e Kosovës (Eng). Minsitia e Punëve të Jashtme (8 qershor 2011). Vizituar në 8 qershor 2010.
^ Njohja e 77-të për Kosovën vjen nga Afrika Qendrore (Shqip). Telegrafi (22 korrik 2011). Vizituar në 22 korrik 2010.
^ a b Kosova njihet nga Guinea Conacry dhe Republika e Nigerit (Shqip). Zëri (16 gusht 2011). Vizituar në 16 gusht 2010.
^ Republika e Beninit shteti i 80 që njeh pavarësinë e Kosovës (Shqip). Ministria Punëve të Jashtme (18 gusht 2011). Vizituar në 18 gusht 2010.
^ Santa Lucia shteti i 81 anëtar i OKB-së që e njeh Republikën e Kosovës (Shqip). Ministria Punëve të Jashtme (19 gusht 2011). Vizituar në 19 gusht 2011.
^ Konfirmohet njohja e Kosovës nga Republika e Gabonit (Shqip). Ministria e Jashtme (13 tetor 2011). Vizituar në 15 shtator 2011.
^ Bregu i Flidishtë njeh Kosovën (Shqip). IndeksiOnline (21 shtator 2011). Vizituar në 21 shtator 2011.
^ KUVAJTI NJEH KOSOVËN (Shqip). KTV (11 tetor 2011). Vizituar në 11 tetor 2011.
^ Republika e Ganës, shteti i 86 që njeh pavarësinë e Kosovës, Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës
^ Gjatë vizitës në Haiti, Ministrit Hoxhaj i konfirmohet njohja nga ky shtet, Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës
^ Nota verbale, Zëvëdës Kryeministri i Parë i Kosovës
^ Brunei Darussalam njohu pavarësinë e Kosovës, Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës, 25.04.2012
^ Çadi njeh Republikën e Kosovës, Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës, 01.05.2012
^ Papua Guinea e Re konfirmon zyrtarisht njohjen e Kosovës, Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës, 28.10.2012
^ Vendimi i njohjes u publikua nga kryministri i Papua Guineas së Re, Peter O'Neill, më datë 3 tetor, por letra kryministrit Thaçi ka mbërritur më datë 28 tetor 2012.
^ Republika e Burundit njeh Republikën e Kosovës, Zëvendëskryeministri i parë i Republikës së Kosovës, 28.10.2012
^ Nota Verbale, Zëvendëskryeministri i parë i Republikës së Kosovës (në frengjisht)
^ Timori Lindor njeh pavarësinë e Kosovës, Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës, 09.11.2012
^ Saint Kitts dhe Nevis njeh pavarësinë e Kosovës, Diplomacia e Kosovës, 14.11.2012
^ Republika e Fixhit njeh Republikën e Kosovës si shtet sovran, Diplomacia e Kosovës, 19.11.2012
^ Dominika njeh pavarësinë e Kosovës, Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës
^ [3], Ministria e Punëve të Jashtme e Pakistanit
^ Guajana njeh shtetin e pavarur dhe sovran të Kosovës, Ministria e Jashtme e Republikës së Kosovës, 2013-03-16
^ CKA 699/755/01, Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation of the United Republic of Tanzania, 2013-06-05
^ [4]
^ قرار حكومة جمهورية مصر العربية الاعتراف بجمهورية كوسوفو كدولة مستقلة وذات سيادة, Ministry of Foreign Affairs of Egypt, 2013-06-26 (in Arabic)
^ Prime Minister Thaçi meets the Foreign Minister of Grenada, Nickolas Steele – he officially accepts recognition of Kosovo by Grenada, Prime Minister of Kosovo, 2013-09-25
^ [5]
^ Kryeministri Thaçi sot në Nju Jork në takimin me Zëvendëskryeministrin e Tajlandës, Dr. Surapong Tovichakchaikul pranoi edhe zyrtarisht njohjen nga shteti i Tajlandës, Prime Minister of Kosovo, 2013-09-26
^ June, month of record recognitions, Kosovo's New Diplomat, Ministry of Foreign Affairs of Republic of Kosovo, June/August 2013
^ Arrin nota verbale nga El Salvadori, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2013-10-04 (in Albanian)
^ [6]
^ Arrin nota verbale e njohjes nga Mbretëria e Tongës, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2014-01-20 (in Albanian)
^ Mbretëria e Lesotos e ka njohur Kosovën shtet të pavarur, Koha.net, 2014-02-11 (in Albanian)
^ Kosovo: Lesotho riconosce indipendenza, 106/mo Paese a farlo, ansa.it, 24-02-11 (in Italian)
^ Togo recognized Kosovo, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2014-07-02
^ Le Togo reconnaît le Kosovo, Robert Dussey, 2014-07-22 (in French)
^ Solomon Islands recognise Kosovo`s Independence, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo, 2014-08-15
^ Një shtet më shumë në listën e njohjeve, Zeri.info, 2016-07-22
^ Singapori njeh pavarësinë e Kosovës, Koh.net, 2016-12-01
^ http://www.mofa.gov.tw/webapp/content.asp?cuItem=30377&mp=6%7Ctitle=MOFA Statements|publisher=Ministry of Foreign Affairs, Republic of China
^ http://www.voafanti.com/gate/big5/www.voanews.com/chinese/w2008-02-20-voa57.cfm%7Ctitle=Newly independent Kosovo would like to establish relation with Mainland China
^ Taiwan recognises Kosovo independence. Tiraspol Times. 2008-02-18. Retrieved 2008-02-20.
^ The Government of Taiwan Congratulates Kosovo on Gaining Independence. Ministry of Foreign Affairs of the Republic of China. 2008-02-18. Retrieved 2008-02-18.
^ Zëvendësministri Selimi priti përfaqësuesit e vendit të Kalorësve të Maltës, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kosovo
^ President Talat’s Message on Kosovo’s Declaration of Independence, Presidency of Northern Cyprus, February 18 2008
^ EUobserver.com / Foreign Affairs / EU fudges Kosovo independence recognition
^ http://www.euractiv.com/en/enlargement/serbia-russia-fury-kosovo-independence-draws-near/article-170333%7Ctitle=Serbia, Russia fury as Kosovo independence draws near
^ EUobserver.com / Foreign Affairs / EU Kosovo mission to start Saturday morning
^ Kosovo Delegation Appears In European Parliament With “Independent Kosovo” Flag : e Yugoslavia
^ http://www.blic.co.yu/news.php?id=2236
^ IMF recognizes Kosovo, begins to weigh membership | Reuters
^ Transcript of a Press Briefing by Masood Ahmed, Director, External Relations Department, International Monetary Fund
^ http://www.nato.int/docu/pr/2008/p08-025e.html%7Ctitle=Official NATO Statement as of 18-2-2008
^ http://www.nasdaq.com/aspxcontent/NewsStory.aspx?cpath=20080218\ACQDJON200802181117DOWJONESDJONLINE000296.htm&selected=9999&selecteddisplaysymbol=9999&StoryTargetFrame=_top&mkt=WORLD&chk=unchecked&lang=&link=&headlinereturnpage=http://www.international.na nasdaq.com: Islamic Bloc Backs Kosovo Independence
^ Turkey lobbying for stronger Muslim support for Kosovo
^ OKI rezolutë për Kosovën; Meta: Shtim njohjesh « Lajme - Telegrafi
^ a b http://www.mfa.gov.yu/Bilteni/Engleski/b190208_e.html#N19
^ http://www.osce.org/item/29762.html%7Ctitle=OSCE Press Release: Kosovo must remain multi-ethnic 19-2-2008

No comments:

Post a Comment