2017-02-22

Pasuria e Putinit shkon në 200 miliardë dollarë, 58 aeroplanë e helikopterë dhe 20 pallate

Pasuria e Putinit shkon në 200 miliardë dollarë, 58 aeroplanë e helikopterë dhe 20 pallate

Presidenti rus, Vladimir Putin, mund të jetë personi më i pasur në botë, sipas ekspertëve që besojnë se pasuria e tij mund të shkojë në total prej 200 miliardë dollarësh.

Sipas Forbes, zyrtarisht, personi më i pasur në botë është Bill Gates i Microsoft-it me pasuri neto prej 75 miliardë dollarësh.

Gjatë pothuajse dy dekadash në pushtet, pasuria neto e Putinit është spekuluar gjerësisht, ndërsa thuhet se ish-agjenti i KGB-së ka asete private në patundshmëri dhe aksione në kompani.

Një nga supozimet më të cituara për neto pasurinë e 64 vjeçarit është ajo e analistit politik Stanslav Belkovsky i cili më 2007 pasurinë e Putinit e vlerësoi në 40 miliardë dollarë, por Bill Browder, autor dhe ish-menaxher fondesh në Rusi, ka thënë se presidenti ka një pasuri shumë më të madhe – mbi 200 miliardë dollarë.

“IBTimes” ngriti çështjen e pasurisë së Putinit javën e fundit, duke theksuar se Browder ka folur me Fareed Zakaria GPS më 2015, i cili ka thënë se vitet e shumta të Putinit në pushtet i kanë sjellë atij një pasuri marramendëse.

“Besoj se është 200 miliardë dollarë”, ka thënë ai atë kohë. “Pas 14 vitesh në krye të Rusisë, dhe pas tërë atyre parave që vendi i ka fituar, pas tërë atyre parave që nuk janë shpenzuar në shkolla, rrugë e spitale e kush e di çfarë tjetër, gjithë ato para janë në prona, banka – në llogari bankare në Zvicër – në aksione, në fonde të ndryshme... janë menaxhuar për Putinin dhe miqtë e tij”.

Por megjithatë, Putini nuk hyn në listën zyrtare të njerëzve më të pasur nga Forbes.

Kjo pasi revista thotë se nuk i përfshin liderët botërorë, në veçanti “diktatorët të cilët pasurinë e nxjerrin krejtësisht duke iu falënderuar pozitës së tyre në pushtet”.

Belkovsky thotë se një pjesë e madhe e neto pasurisë së Putinit vjen duke iu falënderuar biznesit të naftës, duke thënë se presidenti rus kontrollon 37 për qind të kompanisë së naftës Surgutneftegaz, 4.5 për qind të kompanisë së gazit natyror Gazprom dhe kishte prona në kompaninë tregtuese të mallrave, Gunvor.

Gunvor mohon se Putin ka pasur ndonjëherë ndonjë pronësi në kompani, e cila pati 93 miliardë dollarë të hyra në vitin 2012, sipas “TIME”.

Pasi fillimisht e kishte vlerësuar pasurinë e Putinit në 40 miliardë dollarë, Belkovsky e kishte rritur këtë në 70 miliardë, duke pretenduar se kishte mbledhur informata shtesë nga “burime konfidenciale nëpër korporata”.

Një neto pasuri prej 70 miliardë dollarësh do ta vendoste Putinin në vendin e dytë në listën e miliarderëve të Forbes, vetëm prapa Gates dhe menjëherë mbi pronarit të Zara-s, Amancio Ortega.

Përkundër jahtit të tij 35 milionë dollarësh, të quajtur Olympia, një prej treguesve më të dukshëm të pasurisë së tij është një pallat në Detin e Zi i cili raportohet të ketë vlerën e 1 miliard dollarëve.

Biznesmeni në ekzil, Sergei Kolesnikov, i ka thënë BBC-së se pallati është ndërtuar enkas për Putinin, por është paguar nga një fond sekret i formuar nga oligarkë rusë.

Sipas një dosieri të shkruar nga një rival politik i presidentit rus, Putin ka mundësi që ka qasje deri në 58 aeroplanë e helikopterë, në një koleksion orësh në vlerë prej 500,000 mijë dollarësh dhe në 20 pallate dhe pushimore jashtë qyteteve.

Vladimir Putin

Raporti thoshte gjithashtu se ai shfrytëzon një aeroplan privat me një kabinë në vlerë prej 137 milionë dollarësh që ka një banjë të praruar në ar dhe një tualet prej 62,000 dollarësh.

Përfitime tjera përfshijnë një rezidencë gjigante në Liqenin Valdai në veriperëndim të Rusisë.

Në vitin 2015, Putin kishte deklaruar për vitin 2014 të hyra prej vetëm 119,000 dollarësh, duke listuar pronësi të dy apartamenteve dhe hise në një garazh parkingu.

Putin më parë i kishte hedhur poshtë pretendimet se është njeriu më i pasur në Evropë, duke thënë: “Janë gjepura. Gjithë ato fjalë i kanë nxjerrë nga hunda e dikujt dhe i kanë shpërndarë nëpër gazetat e tyre të vogla”.
WORLD
VLADIMIR PUTIN’S NET WORTH IN 2015 HIGHER THAN BILL GATES? RUSSIA REDUCES SALARIES AMID RUMORS


PATRICK FRYE

Based upon rumors, Vladimir Putin’s net worth may actually be higher than Bill Gates, making Russia’s leader the richest man in the world. But the Russian leader’s salary was recently reduced, and Putin claims he barely pays attention to his own income, so who is telling the truth?

In a related report by the Inquisitr, Ukraine’s leader Petro Poroshenko claims Vladimir Putin’s enemy Boris Nemtsov died before proving the Russian leader had indeed sent Russian troops into Ukraine. Recently, two men were detained by Russia’s Federal Security Service as part of the Nemtsov murder investigation.

The Russian economy has been in the tank largely due to the confrontation over Ukraine, but with the fall of oil prices Russia’s GDP is expected to shrink by five percent whereas previously it was expected to grow by several percent. The Russian ruble has already dropped 40 percent in comparison to the U.S. dollar, so the average Russian citizen suddenly had their purchasing power slashed almost in half.

The Russian government has responded to this plight by cutting Vladimir Putin’s salary in addition to the salaries for the prime minister, prosecutor general, and the head of investigative committee. A similar pay cut will occur on May 1 for Russia’s Cabinet and Kremlin officials. Russia’s spending cuts will not affect their military spending at all, and Russia’s nuclear weapons arsenal will continue to be upgraded as previously planned.

Officially, Vladimir Putin’s net worth is thought to be around $70 billion according to Forbes, which makes the Russian the second-richest man in the world since Bill Gates’ net worth is $79.3 billion in 2015. Putin’s salary was previously nine million rubles, or $145,000, per year, whereas U.S. President Barack Obama earns $400,000 per year. At the same time, the average salary in Russia is estimated at $17,230, while the U.S. median household income was $51,939 in 2013.

Keep in mind it’s difficult to pin the relative value due to the unstable price of the ruble, but based upon Putin’s comments in December, he supposedly won’t even notice.

“Frankly, I don’t even know my own salary — they just give it to me, and I put it away in my account.”
Unofficially, Russian writer Stanislav Belkovsky claims Vladimir Putin’s net worth may be as high as $200 billion, which is difficult to ascertain since wealth can be hidden via shell companies and offshore accounts. Due to this possibility, rumors claim Putin may own much more, yet the Russian leader seems to believe he’s earned it.

“As for my personal perception, I am not ashamed before the citizens who voted for me,” Putin said back in 2008 according to Value Walk. “All these eight years I worked like a galley slave, to spare no effort. I am happy with the results.”

Due to this particular quote, Boris Nemtsov published a report called “The Life of a Galley Slave,” which claimed that Putin owns 20 homes, 58 aircraft — including jets, and many cars, planes, boats, and so on. Officially, Putin only owns two apartments, two cars, and one garage. When relating Vladimir Putin’s net worth, Nemtsov said according to the Telegraph that Putin “can be compared with that of the monarchs of the Persian Gulf or the most outrageous oligarchs.”

In the end, a true estimate of Vladimir Putin’s net worth is almost impossible, although it’s possible Bill Gates is unofficially second place. The $200 billion figure is probably an extremely high mark since these estimates are largely based upon Putin’s ownership of 37 percent of oil company Surgutneftegaz, 4.5 percent of Gazprom, and “at least” 75 percent of Gunvor. Since these companies rely on oil prices, it’s possible Putin’s net worth has taken a beating in recent years.

http://www.inquisitr.com/1905728/vladimir-putins-net-worth-in-2015-higher-than-bill-gates-russia-reduces-salaries-amid-rumors/

No comments:

Post a Comment