2017-02-21

Prof.dr.Sali Berisha sulmon gazetaren shqiptare: Sorosiste, ndrikull portalesh...


Ish kryeministri shqiptar -Heroi i Demokracisë shqiptare,Prof.dr. Sali Berisha sulmoi sot gazetaren e "Zërit" nga Prishtina  Arbana Xharra duke e quajtur "ndrikull portalesh" pas një shkrimi të publikuar prej saj ku theksonte se Berisha i ka bërë më shumë dëm vendit se sa  Edvin Kristaq Rama.


Prof.Dr. Sali Berisha e quan  Arbana Zharrën, "sorosiste", e cila është në shërbim të mafias.

Postimi i plotë i Berishës

Te dashur miq, gazetare dhe miq te mi nga Kosova me derguan nje shkrim te kryeredaktores se gazetes "Zeri", simotres se “Zerit te Popullit”, te Kosoves, Arbana Xharra, ne te cilin ajo nder te tjera ne pronocimin e saj per protesten qytetare te Tiranes shkruante:

Me gjithe kritikat qe i kam per Edi Ramen, mendoj qe Sali Berisha i ka bere shume me shume deme Shqiperise. Ne kohen e tij ka lulezuar kanabisi, ka lidhur marreveshje me vendete arabe, ka demtuar Kosoven ne sistemin e energjise me zvarritjen e ndertimit te interkoneksionit 400 kV”…etj

“Sali Berisha eshte ne gjendje te permbysi vendin per te ardhur ne pushtet”, shkruan Xharra.

Qe ne fillim, me duhet ti them me sinqeritet te plote kryredaktores se "Zerit", si motres se “Zerit te Popullit”, se si perfaqesuese e mafies sorosjane ne Kosove, pra ndrikull netuorki (netëorki) ju me nderoni me preferencen e koduar qe keni per Ramen!

Per kete keni vetem pergezime! Po keshtu, ne pretendimin tuaj se Berisha per te ardhur ne pushtet eshte ne gjendje te permbyse vendin, mendoj se çdo njeri ka te drejte te thote, apo te imagjinoje ate qe do.

Kurse me akuzat e tjera ajo del si nje trilluese ordinere qe flet per Shqiperine si zedhenese e asaj mafieje, pavaresisht se deshmon nje injorance ekzemplare apo flet si per ndonje ishull te larget te Oqeanise.

Le t’i marrim me rradhe.

Ajo shkruan se "ka demtuar Kosoven ne sistemin e energjise me zvarritjen e ndertimit te interkoneksionit 400 kV..etj". Lidhur me kete pretendim mjeran, sqaroj lexuesit se une kam bere gjithçka per ndertimin e autostrades energjitike midis Shqiperise dhe se gjate qeverise se PD eshte hedhur ideja, eshte gjetur financimi, eshte bere studimi, eshte bere projekti dhe eshte shpallur tenderi madje dhe fituesi.

Por mbi bazen e ankimeve dhe te dhenave operative per korrupsion, eshte anulluar pasi fituesi ishte shpallur me nje oferte 9 milione euro me te shtrenjte se sa kompania tjeter qe plotesonte kushtet por qe ishte perjashtuar ne menyre korruptive, siç faktohej edhe nga dokumenta operative.

Pas kesaj eshte shpallur per se dyti tenderi dhe eshte shpallur fituesi me vlere 9 milione euro kursim per takspaguesit shqiptar. Fituesi i shpallur eshte pranuar me unanimitet. Pa dyshim qe perseritja e tenderit mori disa muaj kohe.

Por une kurre nuk do pranoja korrupsionin patriotik pasi e konsideroj toksine per patriotizmin.

Ne te vertet, bazuar ne financimin, projektin, tenderin e qeverise se meparshme, linja ka perfunduar te pakten qe para nje viti por e ka bllokuar Aleksandri si deshmi e miqesise me Edi Ramen duke shkelur edhe rregullin nderkombetar.

Aleksander Vucic kerkon as me shume dhe as me pak se sa copeza te sovranitetit te Kosoves per te lejuar levizjen e lire te energjise!

Shtoj ketu se zonja apo zonjusha Xharra, qe nxjerr Berishen si demtues te Kosoves per vonesen e linjes se Interkonjeksionit dhe jo Vuçiçin, e zbulon keq vehten. Mundet qe te mos jene lidhjet e saj me bossin Vuçiç, te cilin e merr ne mbrojtje duke gjetur pergjegjesine tek une shkak i akuzave te saj.Une ne te vertet, personalisht me shume besoj se ajo duket se ka qene e blere nga kompania qe donte te gjobiste takspaguesit tane me 9 milione euro.

Lidhur me pretendimin e saj se " ka lidhur marreveshje me vendet arabe”, dua t’i them zj/znj Xharra se nje fjale latine thote: Ignjorantia non est argumentum/Padija nuk eshte argument!
Cdo marrveshje e lidhur me cdo vend eshte bere ne perputhje me kushtetuten e vendit dhe ligjin nderkombetar.Perndryshe Shqiperia gjate qeverise se PD u be anetare e NATO-s.

Se fundi, lidhur me pretendimin e saj se "ne kohen e tij ka lulzuar kanabisi", me duhet te them thjeshte se zj/znj Xharra eshte viktime e nje trillimi te Edi Rames, te cilin per hir te se vertetes tani Rama nuk e perserit.

Kjo jo se nuk do, por se me rritjen, sipas matjeve, me 1250 here te siperfaqes se mbjelle me kanabis ne Shqiperi ne vitin 2016, me shpalljen e vendit si Kolumbi e Europes, si prodhues kryesor i kanabisit ne Europe etj etj, ai ka frike se perveç ndrikull Arbanes, zedheneses se mafies sorosiane ne Kosove, ate nuk e beson me njeri. Po rikujtoj ketu vetem dy fakte.

Per shkak te nderprejes se trafiqeve kriminale, pra te droges dhe te tjera gjate qeverisjes se meparshme, Italia hoqi kontrollin e kufirit detar me Shqiperine. Me kete nuk them se nuk mbillej kanabis, por mbillej ne sasi te tilla sa qe trafiku i saj ra ne menyren me dramatike.

Kurse sot, per shkak te "luftes se madhe" qe i ka bere Rama kanabisit dhe "vyshkjes"se kesaj bime, gjate qeverise Rama vetem ne tre dite te javes qe kaloi, ne brigjet italiane ne tre ngarkesa u sekuestruan 19.5 ton kanabis dhurate e Edi Rames nga Kolumbia e Europes.

Po e mbyll kete sqarim duke i rikujtuar zj/znj (ndrikull) Xharra se trillimi dhe manipulimi i fakteve nuk eshte ne dinjitetin e nje gazetareje qe nuk deshiron te flase, siç thone korcaret, "si nena e Zeqos ne maje te thanes"! sb


*****

Letër nga Eshref Ymeri

Të dashur miqtë e mi Flori Bruqi dhe Rexhep Shahu,
Kryeministri Sali Berisha ndërtoi Rrugën e Kombit, të cilën unë, në fund të muajit maj 2015, së bashku me një mikun tim, duke u nisur nga Kamza, e përshkuan për 2 orë e 30 minuta deri në Prishtinë. Dy tunelet e Kalimashit me një gjatësi prej 11 km, u hapën në afate rekord pikërisht me këmbënguljen e Kryeministrit Sali Berisha. Dy tunelet e Elbasanit u hapën në afate rekord me këmbënguljen e Kryeministrit Sali Berisha dhe në inagurimin e tyre, kryetari i Bashkisë së Elbasanit nuk pranoi të ishte i pranishëm, paçka se në saje të atyre tuneleve, Elbasani u bë "fqinj" me Tiranën dhe s'duhen më shumë se 15-20 minuta për ta përshkuar largësinë midis tyre. Po të kish qënë Kryeministër mandatin pasardhës, Prof.dr. Sali Berisha do të kishte përfunduar Rrugën e Arbërit dhe do të kishte nisur punën për Boshtin Jugut. Me përfundimin e Boshtit të Jugut, largësia nga Saranda deri në Tiranë, do të përshkohej për 3 orë.

Me respekt.

Prof.Dr.Eshref Ymeri
Santa Barbara, Kaliforni
20 shkurt 2017


***********

2/20/17

Rexhep Shahu : Edhe Vuçiqi mendon si Arbana Xharra per Ramen e Berishen.


Rexhep Shahu


Edhe Vuçiqi, Nikoliqi e Tadiqi qe bekoi Ramen ne Shkoder ne martesen politike te 1 prillit me Meten, mendojne si Arbana Xharra per Edi Ramen e Sali Berishen.

Nderimi per Arbanen me ben t’i them se e din luga çfare ka vorba. Do te thote se e dime me mire ne ketu ne Shqiperi se kush i ka bere me shume deme Shqiperise, Sali Berisha apo Edi Rama.


Arbana Xharra 


Edhe pas vdekjes se te dyve, Berishes e Rames, kurre Edi Rama nuk ka me e fitue Sali Berishen ne Kosove. Kosova eshte mendim, enderr, mungese, dhimbje, vuajtje per Sali Berishen dhe per mua qe jemi linde e rrite ne kufi.


Sali Berisha 

Nuk te shpjegohet dot kjo ty se nuk eshte me te thene por me te ndjere. Ne nuk themi dot kosovaret, nuk te them ty ajo kosovarja, por te them gjakovare, pejane, gjilanse


Rruga e Kombit 

Ndersa per Edi Ramen qe natyrisht e don Kosoven, pa asnje dyshim, kosovaret do te thirren gjithmone, ata kosovaret, pa munde kurre te thote prishtinalite, pejanet, gjakovaret, kacaniksit..
E nese ata qe jane me lart, te zoti, shohin me mire, atehere kerkoj falje nese ti sheh me mire e nga lart.

Ne kohen e Berishes ka patur kanabis, ka lulezu ne nje zone.

Edi Rama 

Sot lulezon ne 300 zona e lulezon 300 here me shume. Me Berishen ishte tregti ilegale, sot eshte legale dhe nderkombetare. Dje ishte me gomere, sot eshte me aeroplane.

Berisha ka lidhe marreveshje me vendet arabe. Pse, cfare kane vendet arabe?

Apo nuk i do Kosova e Amerika? Pse nuk e prish kete marreveshje Rama qe po ben 4 vjet ne pushtet.
Ka demtue Kosoven me zvarritjen e linjes se interkonjuksionit me Kosoven dhe gazeta jote ka investiguar thelle duke bere nje vrime ne uje. Pse nuk investigon prape? Apo nuk duhet godite Edi Rama e as Vuciqi.

Në kohën e Edi Ramës Lulëzon droga 

Ku eshte sot linja e interkonjuksionit. Kush e pengon. U ndertua, pse nuk funksionon. Po ben 4 vjet Rama kryeminister pse nuk e lidh energjine.

 Pse nuk po investigon gazeta jote te mesojme te gjithe se pse Serbia e pengon linjen e interkonjeksionit mes Kosoves e Shqiperise.

Apo familja Berisha e ka ne dore kete pune.
Rroftë Hashahashi :S'ka më mirë

Berisha nuk ka vdeke, eshte gjalle dhe ai nuk vdes pse ka deshire ndokush ta shohe te vdekur. Ai eshte deputet aktiv. Apo nuk lejohet.

Apo duhet te mbyllet ne shtepi e te vdese. Po si ta vdesim.

Une e besoj se ti je nga ata qe nuk te shkon kjo analize kunder Berishes. Ai, sa i perket raportit me Kosoven, nuk eshte Berishe, eshte Kosove.

Natyrisht qe serbet nuk e duan, as enveristet e rinj e te vjeter te Kosoves nuk e duan, as shiksat as udbashat nuk e duan Berishen qe kur me 5 janar 1991 shkroi se Kosova eshte ylli polar i PD, qe kur vuri veton dhe pothuaj me vendim personal ndertoi Udhen e Kombit qe thjeshte le te jete aty se ndoshta udheton ndokush neper te.

Image result for Se duan Sali Berishën, Rilindasit e  Edi Ramës dhe  Komunistat e Enver Hoxhës

Se duan Sali Berishën, Rilindasit e  Edi Ramës dhe  Komunistat e Enver Hoxhës 

Arbane, per mua ke arrite te jesh nje autoritet moral e kombetar ne Kosove. Nuk ia qellove me kete storje, sipas meje.

No comments:

Post a Comment