2017-03-03

GAZETAT E BEOGRADIT E "ZBULOJNË UJIN E NXEHTË',JAPIN DETAJE PËR PROTESTË E SOTME POPULLORE PËR RAMUSH HARADINAJN


Protesta e sotme e organizuar në Prishtinë për Ramush Haradinajn ka ngjallur reagime të shumta edhe në Serbi. Një e përditshme nga Beogradi ia ka kushtuar një shkrim këtij organizimi për gjeneralin e UÇK-së së Rajonit të Dugagjinit.
Image
Duke iu referuar inteligjencës së tyre, ata thonë se është duke u përgatitur një sulm ndaj serbëve ditën kur do të mbahet kjo protestë. Poashtu, ata kanë cituar edhe kryeministrin kontraverzë serb, Aleksandar Vuçiç i cili, sipas tyre, paralajmëroi sulmin në Vranjë.

Në protestën e thirrur ,sot për të shtunën kanë paralajmëruar pjesëmarrje gjitha subjektet opozitare, pjesëtar të shoqërisë civile, OVL-UÇK si dhe shumë organizata të tjera.

Ndryshe, Ramush Haradinaj është ndaluar më 4 janar nga autoritetet franceze në bazë të një fletarresti serb.

No comments:

Post a Comment