2017-03-03

Heshtja, zoti Rama, për ju si Kryeministër i Shqipërisë, është “Kapak floriri”Nga Beqir Sina


Shqiptarët, sot kan shumë halle dhe probleme të tjera, bile shumë më të rëndësishme se urimet dhe faleminderimet, e tua, mbasi :"Jeni i vetmi Kryeministër dhe i vetmi politikan në botë, që 4 muaj mbas zgjedhjes së Presidenti të SHBA, merresh ende me urime dhe faleminderime......!"
Besojë, se nuk ka shqiptarë në botë, të mos i gëzohet këtij mesazhi - dhe është i pritur dhe dihej se do të bëhej, heret ose vonë, nga Presideit i 45 -të i SHBA, Donald J. Trump.

Që, megjithse, është një praktik zyrtare, një rutinë e ndjekur nga Shtëpia e Bardhë, dhe u shpërndahet të gjithë, Prisedenteve, Kryeministërave, Mbretërve dhe udhëheqësve të lart, nëpër botë, që i kan dërguar një urim Presidentit të ri të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në zgjedhjen e tij.

Në se u kujtohet, zgjedhja e Presidentit Barak Obama, në 2008, dhë mënyra se si u përgjegjë, ish Presidenti i Venezuelës, i ndjeri Hygo Chavez, dhe, në se do ti paralelizonim ato, ajo është identike më këtë të Kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, dhe ndoshta më e rëndë.

Pra, çfarë tha Hugo Chavez për Obamën, dhe më pas Obama, jo vetëm që e faleminderojë, për urimin e tij - por ata u takuan të dy, në një takim me liderit e Amerikës së Jugut, kohën kur u zgjodhë Presidenti Obama, dhe, ai me shumë diplomaci dhe kortezi, pranojë edhe peshqeshin e “armikut” të perbetuar tê SHBA, një libër….ky me nëshkrimin e tij.

Ngjarja, bëri bujë të madhe, jo vetëm në SHBA, por në mbarë botën, se “Hugo Chavez, dikur i hedhur në sulme të ashpëra anti Amerikane, dhe duke e quajtur SHBA - "Imperializmi Amerikan rrezik për gjithë Botën", i pari dhe i forti Venezuelës, erdhi duke “zbutur” tonin, dhe duke u bërë i “dashur e miqësor” me një dhuratë, për Presidentin e ri në Shtëpinë e Bardhë, Barack Obama”. Duke u bër nga "ujk" në 'dele"!

Chavez, madje i kishte paraqitur si dhurat Presidentit të SHBA, Barack Obama, një kopje të një libri të titulluar, "Venat e hapura të Amerikës Latine: Pesë Shekujt e plaçkitjes së një Kontinenti", pasi të dy presidentët, u takuan mjaft miqësisht në Samitin vjetor të Amerikave në Trinidad dhe Tobago.

Libri, u tha se është quajtur si “traktat” i shënimeve të një gazetari të famshëm uruguajan -Eduardo Galeano, dhe tregon mbi shfrytëzimin e jashtme të rajonit, nga SHBA.
Chavez, tha se ai vet e nënshkroi atë, me shenimin: "Për Obamën, me një faleminderim dhe miqësi të ngrohtë".

Megjithse, ai :”Është, një libër i jashtëzakonshëm, që e ka ndihmuar të kuptoj Amerikën Latine, kur Chavez, ishte i ri, me historin e Kontinetit, dhe realitetin e tyre", Chavez, mesa duket i dha Obamës, një kopje të librit në spanjisht - një gjuhë, që ai nuk flet, per të treguar pak diplomaci, si ndodh në raste të tilla me politikanët e mëdhenjë - burrshtetasit, liderit boteror.

Marrëdhëniet e SHBA-Venezuelës, dihet se kanë qenë të tendosura, her te mira dhe her te veshtira, prej se kur një lider Marksist Leninist si Hugo Chavez, erdhi në krye të vendit, ato u perkeqesuan edhe me shume,sidoms, kur Chavez, tha se “George W. Bush, është Satanit- Djall”, në një fjalim në Kombet e Bashkuara, sapo Hugo Chavez fitoi zgjedhjet ne vendin e tij.

Ndërkohë, që ai e quajti më pasë Obamën, kur ai ishte kandidat, për t’u bër President, një "Injorant të varfër.”

Ose, kur Barack Obama, erdhi në Shtëpinë e Bardhë, i ndjeri Presidenti Chavez, ka thënë për Obamën, se : ”Ju jeni një turp për të gjithë njerëzit Zi" - "Chavez i Venezuelës, e ka quajtur Obamën" Injorant "dhe një" turp për Amerikën "“- Hugo Chávez, ishte ai që sulmoi presidentin Barack Obama, si një" Klloun, i cili i kishte kthyer Shtetet e Bashkuara në një "katastrofë", pasi Obama, kritikoi lidhjet Venezuelës me Iranin dhe Kubën.

Por, çfarë ndodhi, deri sa Hugo Chavez, vdiq nga një sëmundje e rëndë, :“Marrëdhëniet, e tyre, instutucionale kan qënë, në çdo takim shumë “miqësore”, me më shumë buzëqeshje, dhe shume shtrëngime duarsh", kështu të paktën ka deklaruar, edhe ish zëdhënsi i Obamës, Summers.

Kurse, komentaorët dhe analistët politik , por edhe vetë politikanët, ka thënë se :“Personalitetet e larta politike, dhe udhëheqësit e mëdhënjë, burrështetasit, liderit botëror janë ata : “Që dinë të lënë mënjanë,”amiqësit”, mes tyre dhe të tregohen politikan, duke e bërë atë në më të mirën e vendeve të tyre”.

Por, a është dhe a diti Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, të tregojë, dhe të bëj fare pak pak veten, në këtë rast, si një :” Personalitetet i lartë politikë, Kryeministri i një vendi, apo si edhe udhëheqësit e mëdhënjë, burrështetasit, liderit botëror, mbasi atij po i thon në Tiranë, edhe “Lider i Ballkanit”, ashtu si e “fryjnë” zëdhënsit e tij( shtypi partizan i Ramës në Tiranë, ai militant), dhe disa analistë në Shqipëri e Kosovë.

Ngaqë, Jo! mendojë se Kryeministri i Shqipërisë, as sot ai nuk duhej ta publikonte atë mesazh elektronik., sepse :"Shqiptarët, sot kan shumë halle dhe probleme të tjera, bile shumë më të rëndësishme se urimet dhe faleminderimet, e tua, mbasi :"Jeni i vetmi Kryeministër dhe i vetmi politikan në botë, që 4 muaj mbas zgjedhjes së Presidenti të SHBA, merresh ende me urime dhe faleminderime......!"

Por, edhe Jo! se nuk është mirë për të treguar se miqësia dhe lidhja e Shqipërisë - e popullit shqiptar me SHBA, popullin Amerikan,egzitojne dhe janë shumë të mira - dhe më të mirat në historinë e tyre!?

Por se : “Kryeminstri i Shqipërisë, Edi Rama, duhej të tregohej pak diplomat dhe pak politikan, dhe jo ta “nxirrte” këtë mesazh elektronik, të Presidentit të 45-të, të SHBA, Donald J. Trump, mbasi, po me vones “TemA dhe Top Chanel” - Mero Baze dhe Sokol Balla, i zbuluan atij të parët, mesazhin e urimit të dërguar prej tij, para dias javeve.
Dhe, më keq, që vet Rama, në llogarinë e tij në rrjetin social Fb, tani në kohë fushate, dhe pikërisht kur dje tek e ashtuquajtura “Çadra e Lirisë”, ishte me mesazhe të forta i pranishëm në çadrën e protestës së opozitës , edhe Jason Emert, i cili është kryetari i Bashkimit të Forumeve Rinore të partive të Djathta si dhe Sekretar i Pergjithshem i Forumit Rinor Republikan në ShBA, dhe anëtar kabineti i Presidentit Trump.

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, pra tani nga që dha ato deklerata, dhe ai është po ai që po u “mburret” demokratëve dhe opozites, eshte po ai që po u “kundërvihet” atyre, duke bërë edhe fushat, me Shtepine e Bardhe, duek shfrytezuar urimet e faleminderimet e tija.

Saqë, nuk duhet ti besosh syve dhe mremorjes,”Sepse, a nuk është, ai pikërisht, që kur gjithë bota, ia urojë zgjedhjen e Presidentit SHBA, në kohë dhe momentin e duhur, dhe Kryeministri i Shqiperise, nuk e bëri atë, deri sa opozita e ngriti zerin e saj në Parlament, me pyetjen “si mundet që Kryeministri Rama, nuk po i dërgonte një mesazh zyrtar urimi në emër të Qeverisë të Shqipërisë, Presidentit Trump”.

Por, Edi Rama, i shquar me mëndjen e tij, sjellet si “arbitërare” si “arrogante” si “mospërfillëse" si Kryeministër, që ka injoruar të gjithë ata që mendojnë jo si ai.
“Jo vetëm në këtë rast, por disa her prej kur është bër Kryeministër, heren e parë zgjodhi gazetarët dhe medien afër tij, që të dalin ataTemaA, Top Chanel, me lajmin se "zbuluan” letërn e Ramës, për Presidentin Donald Trump, për të treguar veten sa se është “krenar”, dhe jo i “penduar” sado pak, që kishte bërë një gabim shumë të madh në politik…..që edhe mund t’i “kushtonte” karjeren e tij në politik, por në asnjë mënyrë marredheniet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Sepse, Edi Rama, ishte ai, i cili ka deklaruar se nëse Donald Trump, do të zgjidhet President i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Shqipëria, do të prishë marrëdhëniet, që ka me SHBA , pasi ai është kërcënim për vetë SHBA-të dhe marrëdhënien e Shqipërisë me to, dhe se, “Trump është fatkeqësi për SHBA-në”.

“Mos e dashtë Zoti që Amerika ta zgjedhë Trump për president”. Ai ka thënë se nëse ndodh që Trump, të zgjidhet si i pari i SHBA-së, atëherë do të përkeqë-soheshin marrëdhëniet diplomatike, mes shqiptarëve dhe amerikanëve. -

Mirëpo, si do të shohësh dhe ti bësh një “këndëshikim” këtij mesazhi elektronik presidencial të Shtëpisë së Bardhë, sot je apo nuk je, me Edi Ramën, “Mesazhi i Trump, është shumë domethënës, dhe, më e pakta per vet zotin Rama, që gjej kohe dhe menyre të reflektojë në heshtje, të shtrëngojë, neser publikisht doren me Presidentin e SHBA, dhe të buzëqesh dhe të jet miqësor” sikur nuk ka ndodhur asgje, ashtu si dhe besojë dhe se vë në dyshim që është ai vet me SHBA, "por ja që gabimet politike janë gabime…"

Rama, nuk është as i pari dhe as i fundit që bën gabime të tilla, me Donald Trump, por të tjeret, jane nga të medhenjet e vendeve dhe politikes dhe dine, ti mbyllin keto gjera me Ameriken.

Sakaq, askush nuk ka pse të personalizojë, ose bëjë “pronë” të tij, lidhjet dhe marrdhënjet tona me Washingtonin, SHBA dhe popullin Amerikan, ose, të ngrej dhe të bëj fushat mbi qëndrimet personale dhe miqësit e Amerikanëve, me shqiptarët qoftë edhe në nivel shtetror e institucional, nuk ka të drejt dhe nuk duhet të shfrytëzojë, raste të tilla dhe takime, as pozita as opozita, dhe as kushdo qoftë, si në Shqiperi, Kosovë, e trojet shqiptare.

Sepse, të gjithë e dimë dhe jemi kontribues, së bashku me udhëheqësit tanë, politikanët, dhe përfaqësuesit tanë, në Shqipëri, Kosovë, e trojet shqiptare, duke mos përjashtuar në mënyrë të veçantë, shqiptarët e Amerikës, të cilët, jan ata që jo vetëm se i kan mbajtur gjallë, kur për 50 vjet regjimi i Enver Hoxhës, i prishi lidhjet dhe marrëdhëniet më Amerikën, por, edhe sot ku i kan çuar ato, deri aty ne kulmin e tyre, sa që:“Marrëdhëniet e SHBA, me Shqipërinë, Kosovën dhe Shqiptarët, kudo që jan, të jenë të shkëlqyera dhe më të mirat në historë e tyre”

Por, Kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama( ska përse ti bjer hunda), dhe më parë se shkruante këto dy rreshta, “Faleminderimi drejtuar Presidentit Trump”, për mesazhin e tij të ngrohtë, dhe të mbetej i sinqert me Shtëpinë e Bardhë, dhe Presidentin Donald Trump, dhe gjithë shqiptarët, le të tregonte në mënyrë pak më diplomatike, tamam si ndonjë personalitet dhe burrështetas, se përse e bëri ato deklerata me “insistim”, me gjithse, ai e pa se përse po i “tërhiqej vrejtja” nga gazetarët - kurse ai me “fodullek” tha se “ Unë jam ky që jam”.

Pra, para se të bëhej President Donald Trump, dhe ishte kandidat me Hillary Clinton, Rama, ishte ai që kishte marr “guximin”, dhe u tha të gjithë shqiptarëve, dhe nëpërmjet CNN dhe NYT, të gjithë ndërkombëtarve, dhe po ai vet e argumentojë se përse, i bëri ato deklerata, që në asnjë mënyrë s’duhet të bënte, tani pse Jo!.

Pavarësisht, se kush i besojë, dhe kush nuk i besojë Ramës, Kush e “duartrokiti” dhe i thoshte i “Madh je! Lider i madh i Ballkanit”, Ramës, apo kush e sulmoi rëndë, ato tani i përkasin së “kaluarës”. Ngase, ato jan komentuar e stër-komentuar, deri sa kan kaluar edhe kufijtë e komenteve,dhe jan "pllak e mbyllyr gramafonit"...!

Mbasi edhe vet Mesazhi i Shtëpisë së Bardhë - Presidentit Donald Trump, sot i mbyllte të gjitha, për të i treguar Ramës, se me dekleratat e politikanve, duhet ber më shumë diplomaci, pavarësisht se je politikan, i një vendi t? vogël apo të madh, a kan të bëjnë deklerata të tilla më lidhjet e SHBA, dhe Presidentin e saj, Mesazhi, sot është për të filluar, një erë e re në vetkuptimin Kryeminsitrit Rama, me Presidentit e SHBA, Donald Trump, dhe Rama, të bëhet një her “politikan”.

Dhe aspak që tani Kryeministri Edi Rama, të dalë e të “mburret”, dhe të kërkojë me këtë rast, që ta “hedh gurin” më larg, dhe të nisë e të bëjë një fushat, gjë, që nuk është aspak , e sinqert , politike, apo diplomatike, si do ta shikojnë të gjithë pozitë dhe opozitë.

Do të ishte më mirë, që këtë mesazh, nga :”Presidentii Donald Trump, që i ka shkruar Ramës - mesazhin e tij të ngrohtë ku shkruhet :
“I dashur Kryeministër,

Unë e mirëpres ngrohtësisht mesazhin tuaj të urimit për betimin tim si President i Shteteve të Bashkuara dhe e vlerësoj lart mendimin, mbështetjen e inkurajimin tuaj.

Ne kemi përpara sfida të cilat jam i bindur se do t’i kapërcejmë, mbi themelet e përbashkëta dhe në partneritet me njëri-tjetrin. Ne po ashtu kemi mundësira të jashtëzakonshme për përparimin e qëllimeve që ndajmë, për promovimin e stabilitetit global e për arritjen e paqes e të prosperitetit. Sinqerisht i Juaji, Donald J.Trump”, ta mbante në protokollet e Kryeministrisë.

Urimi i Edi Ramës, dhe faleminderimi i tij, për Presidentin e SHBA, Donald Trump, të gjithë e din se jo vetëm jan të vona, por tani tregojnë se Edi Ramën nuk eshte aspak politikan, dhe se ai po bie nga një “gabim”, në nji “gabimin” tjetër, sikur këta Amerikanët të mos jenë politikan, dhe të mos i kuptojnë udhëheqësit e botës, dhe politiken e botes.

Heshtja, për ato deklerata dhe qëndrime, qe ishin të “pa-përrgjegjëshëme” dhe jo reale, që ndoshta nuk jan as të vet Kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, të bëra në fushatën Presidenciale 2016, kundrejt ish kanditatit Republikan për President të SHBA, Donald J. Trump, dhe perkrahje ndaj mikes së madhe të Shqiptarve, ish kanditates Demokrate Hillary Clinton, dhe jo një her,…. por në mënyrë të ripërsëritur, deri sa kulmojë në CNN - veçse dy javë më parë se Donald Trump, si për “inat” dhe shpërfytyruar vet “politikanin’ Kryeministrin e Shqiperise Edi Rama, do të ishte mire tani mbasi Daonald Trump është President i SHBA( i mire apo i keq per Amerikanet) si i thonë shqip, të heshtë Rama, se edhe “ Heshtja, është Kapak floriri”.

Sepse, ai nuk është dasht ti bëj ato deklerata dhe mbaj ato qendrime me Presidentin e SHBA, cilido qoftë ai, dhe se tani ska përse të tregojë me kaq të madhe se ka bër një urim dhe një faleminderim, ka plot kohë që me Donald Turmp, Rama të takohet dhe ta shprehi miqësin dhe lidhjet…

No comments:

Post a Comment