2017-03-02

Nga Flori Bruqi : Gjorgje Ivanov iu shpalli luftë shqiptarëve të Maqedonisë


Ish Kryeministri shqiptar Prof.Dr. Sali Berisha: Ivanovi albanofob, 
po rrezikohet Maqedonia

Ish Kryeministri Sali Berisha, duke folur gjate nje mbledhje qeverie, ku ka kerkuar ndalimin e importit te cdo lloj artikulli qe nuk ka kod doganor, edhe ne rast se ai perfshihet ne listen e gjelber te lendeve te para qe lejohen te importohen per perpunim.

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka komentuar atë që po ndodh në Shkup pas refuzimit të Presidentit të Maqedonisë Gjorgje Ivanov që t’ia japë mandatin kreut të LSDM-së, Zoran Zaev edhe atë për shkak të platformës shqiptare, që për Ivanovin e cenon karakterin unitar të shtetit.

“Në perpjekjet e tyre për t’i dhënë vendit qeverinë pas zgjedhjeve të përgjithshme, forcat politike shqiptare, në interesin më të mirë të shqiptarëve por në të vërtetë të të gjithë qytetarëve dhe vet Maqedonisë, parqiten bashkarisht një seri kërkesash, ndër të cilat përdorimi i gjuhës shqipe si gjuhë zyrtare në të gjithë territorin e Maqedonisë si platformë të tyre për të marrë pjesë në formimin e qeverisë së ardhshme”.

“Këto kërkesa fillimisht ju ofruan të mandatuarit për krijimin e qeverisë së re nga presidenti i republikës, ish kryeministrit Gruevski. Zoti Gruevski refuzoi nga pozita ultranacionaliste, paketën e forcave politike shqiptare dhe dështoi në krijimin e qeverisë. Rivali i tij, kryetari i LSDM, Zaev pranoi kerkesat e shqiptarëve dhe siguroi firmat e deputetëve të forcave politike shqiptare për krijimin e qeverisë. Në një akt absurd, të rrezikshëm për stabilitetin e vendit, presidenti Ivanov refuzoi t’i japi mandatin z. Zaev, duket për shkak të albanofobisë së tij të papranueshme ndaj gjuhës shqipe. Ky është një akt i rëndë që dëshmon se ultranacionalizmi aleksandrin është një rrezik serioz për stabilitetin e vendit fqinj” – thotë Berisha.

“Me këtë rast, duke shprehur mbështetje të plotë forcave politike shqiptare për kontributin e tyre madhor ne Maqedoni, ju bëj thirrje të qendrojnë të palëkundura në kërkesat e tyre që janë jetike për ngushtimin e hendekut ndëretnik dhe zbatimin e frymës së Marrëveshjes së Ohrit në vendin e tyre”– shton ish-kryeministri shqiptar.

“Uroj gjithashtu që presidenti Ivanov, që me kushtetutë është president i të gjithë qytetarëve të vendit të tij, të çlirohet sa më shpejt nga fobia e gjuhës shqipe dhe të realizojë se dygjuhësia përbën një pasuri të madhe dhe domosdoshmëri jetike për liritë, të drejtat e shqiptarëve por edhe për zhvillimin, prosperitetin, integrimin e Maqedonisë” – shkruan Berisha.

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta : Retorikat nacionaliste anti-shqiptare të Ivanovit  cenojnë harmoninë dhe bashkëjetesën ndër-etnike në Maqedoni 

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta nëpërmjet një deklarate për media për situatën në Maqedoni, ka shprehur keqardhjen për retorikat nacionaliste anti-shqiptare të cilat cenojnë harmoninë dhe bashkëjetesën ndër-etnike – si garanci për stabilitetin e vendit fqinj.

Ai ka shprehur shqetësimin për situatën e rënduar politike në Maqedoni dhe ka inkurajuar të gjitha forcat politike në vendin fqinj për qetësi, përgjegjshmëri dhe konstruktivitet.

“Dëshiroj të shpreh gjithashtu keqardhjen për retorikat nacionaliste anti-shqiptare të cilat cenojnë harmoninë dhe bashkëjetesën ndër-etnike – si garanci për stabilitetin e vendit fqinj. Shpresoj që gjithë aktorët institucionalë dhe politikë të tregojnë përkushtim për progresin demokratik dhe euro-atlantik të Maqedonisë”, ka thënë Meta.


Presidenti i Republikës së Kosovës ,
zt. Hashim Thaçi godet presidentin maqedon Gjorge  Ivanovin


Me vendimin e tij, presidenti Ivanov varrosi demokracinë, duke mos njohur vullnetin e qytetarëve, Kushtetutën dhe ligjet, si dhe varrosi Marrëveshjen e Ohrit, kështu shprehet presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ndaj vendimit të Gjorge Ivanov për mos dhënie të mandatit Zoran Zaevit.

“Zhvillimet politike në Maqedoni janë shumë shqetësuese. Presidenti Ivanov abuzoi me Kushtetutën dhe ligjet në qasjen e tij armiqësore e antishqiptare, që përbëjnë një të tretën e qytetarëve të këtij shteti.

Me vendimin e tij, presidenti Ivanov varrosi demokracinë, duke mos njohur vullnetin e qytetarëve, Kushtetutën dhe ligjet, si dhe varrosi Marrëveshjen e Ohrit.

Shqiptarët në Maqedoni janë popull shtetformues dhe Maqedonia duhet të jetë shtet i të gjithë qytetarëve të saj.

Pa të drejta të barabarta të shqiptarëve në Maqedoni, humb kuptimi i funksionimit të shtetit të Maqedonisë.

Në fund, shqiptarët duhet të marrin fatin e të drejtave të tyre në duart e veta”, shkruan Hashim Thaçi në fejsbuk.Maqedonia ka rrezik nga konflikti civil

Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov, ka deklaruar se nuk do t’ia japë mandatin Zoran Zaevit për shkak se ai ka pranuar platformën shqiptare.

Këtë veprim analisti dhe gazetari Xhelal Neziri e sheh si të motivuar politikisht ngaqë VMRO-DPMNE ndihet e rrezikuar nga qeveria e re.

Sipas tij, pasojat e këtij vendimi do të jenë të rënda për të gjithë qytetarët, por edhe për vetë shtetin.

“Për herë të parë në historinë demokratike në Maqedoni është vënë në pikëpyetje tranzicioni paqësor i pushtetit. Kur ndodh kjo, është e pritshme që të ketë përshkallëzim të krizës”.

“Nëse nuk kemi një intervenim më të theksuar ndërkombëtar, vendi shumë shpejt mund të rrëshqasë drejt një konflikti civil. Kriza në Maqedoni zgjatë tani më dy vjet dhe tash, në vend të zgjidhjes, kemi një nxitje shtesë nga presidenti i shtetit”, ka thënë Neziri .

Ai ka thënë se VMRO-DPMNE qëllimisht po e shtyn vendin drejt thellimit të krizës, përmes së cilës ka për qëllim që të shpëtojë politikanë nga hetimet për krim të organizuar dhe korrupsion nga ana e Prokurorisë Speciale në Shkup.

Ndërsa zhvillimet gjatë ditëve të ardhshme, sipas Nezirit, lidhen me formimin e kabinetit të ri qeverisës nga LSDM me partitë shqiptare, përderisa ai pret një presion më të madh ndërkombëtar.

“Nesër në Shkup vjen përfaqësuesja e lartë e BE-së për politikë të jashtme Frederika Mogerini. Një trysni më e madhe ndërkombëtare pritet në ditët në vijim me qëllim të preventimit të një destabilizimit të mundshëm”.

“Si Plan B në Shkup mendohet të mblidhet Parlamenti, ku LSDM me partitë shqiptare ka shumicën parlamentare, të zgjidhet kryetari i parlamentit dhe të votohet mosbesim qeverisë kalimtare. Më pastaj të votohet edhe kabineti ri qeverisës dhe programi i tij. Kjo natyrisht do të nxitë VMRO-DPMNE-në edhe zyrtarisht t’u bashkëngjitet protestave që janë duke u mbajtur në tre ditët e kaluara kundër formimit të qeverisë se udhëhequr nga LSDM”, ka deklaruar NeziriRusia: “Platforma shqiptare sjell Shqipërinë e Madhe”


Rusia sërish është prononcuar për krizën në Maqedoni. Ministria e Punëve të Jashtme ruse nëpërmjet një njoftimi zyrtar në faqen e saj të internetit shpreh, siç thuhet, “shqetësimin për thellimin e krizës politike në Maqedoni të provokuar nga ndërhyrjet e ashpra nga jashtë në punët e brendshme të vendit”.

 “Maqedonisë, me ndihmën edhe të vendeve të NATO-s, po përpiqet t’i imponohet e ashtuquajtura ‘Platforma shqiptare’, e arritur në Tiranë në zyrën e kryeministrit të Shqipërisë. kjo sjell Shqipërinë e Madhe, duke e ilustruar me pretendime territoriale ndaj zonave të mëdha të Malit të Zi, Serbisë, Maqedonisë dhe Greqisë.

Është veçanërisht shqetësuese se në këtë Platformë ishin të përfshirë dhe autoritetet e shpallura në mënyrë të njëanshme të Pavarësisë së Kosovës. Ne besojmë se kjo linjë është jashtëzakonisht e rrezikshme, qëllimi i së cilës është shkatërrimi i shtetit të Maqedonisë dhe destabilizimi i Ballkanit si tërësi”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Jashtme ruse.

 “Do të donim të përkujtojmë se në zgjedhjet e parakohshme të 11 dhjetorit, që u mbajtën me këmbënguljen e SHBA-ve dhe BE-së, u shënua fitorja e partisë aktuale në pushtet nga Nikolla Gruevski. Tani, Perëndimi dëshiron që nëpërmjet pakicës shqiptare, të sjellë në pushtet opozitën dhe të pranojë kërkesat e shqiptarëve, duke çuar kështu në shkatërrimin e themeleve kushtetuese të vendit.

 Përpjekjet e vazhdueshme destruktive dhe të imponuar nga jashtë, në kundërshtim me vullnetin e votuesve të Maqedonisë, vetëm mund ta përkeqësojë situatën. Është e nevojshme të ndalohen ndërhyrjet e huaja në punët e brendshme të Maqedonisë.

Qytetarët e Maqedonisë duhet të respektohen dhe të vendosin vet për fatin e tyre në përputhje me parimet themelore demokratike”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë.Eurodeputetët: Gjorge Ivanovi e rrezikon perspektivën evropiane të Maqedonisë


Nuk janë ndalur reagimet ndaj kryetarit të Maqedonisë, Gjorge Ivanov rreth vendimit të tij që mos i jep mandat Zoran Zaevit për të krijuar qeverinë e re. Këtë herë janë pronocuar Eduard Kukan, Ivo Vajgl dhe Knut Fleckenstein të cilët kanë thënë njëzëri se Ivano ka rrezikuar perspektivën evropiane të Maqedonisë. ”Vendimi i fundit i Ivanov mund të ketë ndikim të dukshëm mbi perspektivat evropiane të shtetit në rrugëtimin për t’u afruar BE-së. Siç qëndrojnë punët, shumë lehtë mundet që Parlamenti Evropian që të anulojë votimin për Raportin e progresit për vitin 2016 për Maqedoninë” thuhet në reagimin e përbashkët të Eduard Kukan, Ivo Vajgl dhe Knut Fleckenstein.


Eksperti juridik Osman Kadriu: 
Pas vendimit të Ivanovit, tani duhet të veprojë
 Kuvendi i Maqedonisë 


Eksperti juridik Osman Kadriu ka komentuar vendimin e mbrëmshëm të Gjorge Ivanov për mosdhënien e mandatit për formimin e Qeverisë së re, partive që mendojnë Platformën shqiptare ta përfshijnë në Qeveri. Sipas tij, tani duhet të mbrohen shteti dhe institucionet.

“Ivanov nuk ka vepruar sipas dispozitave kushtetuese, mbetet të shihen cilat opsione tjera i ofron Kushtetuta. Qeveria duhet formohet, të gjitha kompetencat tani i kalojnë Kuvendit. Kuvendi duhet të mbledhë forcë dhe të konsituoet. Ka koalicion, ka shumicë parlamentare, koha është që shumica të thirrë kuvendin”, deklaroi Kadriu.

Ai mendon se, pa asnjë kusht Ivanov duhet t’ia dorëzojë mandatin përfaqësuesit të partisë ose koalicionit që përmbush kushtet, e që është sigurimi i shumicën parlamentare- 61 deputetë.
Nesër do të zgjedhet kryetari i Parlamentit të Maqedonisë!
Përfaqësuesja e lartë për politikë të jashtme dhe siguri e BE-së Federika Mogerini gjatë vizitës së nesërme në Shkup pret të zgjidhet kryetar i ri i Parlamentit të Maqedonisë.

Këto fjalë janë të shkruara në agjendën e saj që pasditën ishte dërguar nga ana e shërbimit evropian për korrespodentë nga jashtë, njofton Novatv.

“Nga ora 18 deri 19 takim me liderët politik ku do i paraprijë takim protokollar me kryetarin e Parlamentit (ende nuk është zgjedhur, por pritet të zgjidhet deri kohën e kësaj vizite)”, shkruan në agjendën e Mogerinit.

Deputetja shqiptare Mesila  Doda:
 Maqedonia prej sot s’ekziston më!


Mesila Dode deputetja e Shqipërisë ka reaguar pas vendimit të presidentit të Maqedonisë Gjorgji Ivanov ku ai tha se mandatin nuk ia jap liderit të LSDM-së shkaku i Platformës Shqiptare.

Sipas Dodës Republika e Maqedonisë prej sot nuk egziston më.

“Republika e Maqedonisë prej sot nuk egziston më. Fundin e saj e ka nënshkruar vetë Presidenti me i turpshëm ne historinë e këtij shteti të sajuar, Gjorgje Ivanov.

Me nje akt antikushtetues shpalli armik gjysmen e popullsise se ketij vendi laboratorik, ku nuk dihet ende se si mendojne te bashkejetojne 2000 vitet e ardhshme.

Sot shqiptaret e ish Republikes Jugoslllave te Maqedonise kane dy rruge: ose Sot shpallin mevetësine dhe ne te gjithe ndihmojme me te gjitha menyrat qe ata ta sigurojne ate, ose te shkarkojne Presidentin e lige te laboratorit ku po i shtrengojne te jetojne.

Për një pakt të madh mbarëkombëtar

Ne shqiptaret kemi vetem nje mundesi mbijetese në këtë vend ku na vuri Zoti dhe s’duhet te kemi asnjë kompleks ta themi.. të shtrëngojme duart me njeri-tjetrin e të ecim bashkë drejt nje shteti te vetem…

Sepse kemi Veç nje Atdhe” ka shkruar Mesila Doda.


Deklarata e  Zoran Zaevit pas takimit me  Federica Mogerini-n
Jemi të gëzuar me faktin se BE-ja mbetet e përkushtuar për të ardhmen e Maqedonisë. 67 mandatet janë një kusht normal për dhënien e mandatit për formimin e qeverisë, ndërsa BE-ja do të mbështesë qeverinë e ardhsme për anëtarësim të shpejtuar në këtë organizatë.

Kështu u shpreh lideri i LSDM-së, Zoran Zaev pas takimit me përfaqësuesen e lartë evropiane, Frederika Mogerini .

Ai kërkoi edhe njëherë nga presidenti i vendit ta analizoj vendimin e tij, përfaktin se pas 67 mandateve qëndrojnë afët 700 mijë votues. Sipas tij, prolongimi dhe vonesat mund ta përkeqësojnë dhe të eskaloj situate në Maqedoni.

Lideri i LSDM-së porosi se mbeten të përkushtuar në gjetjen e vendime të shpejta por edhe të mencura.
“Këtë nga ne e presin qytetarët, por edhe Bashkimi Evropian”, theksoi ai

Deputeti me origjinë shqiptare nga radhët e LSDM-së, Muhamed Zekiri: Gjorgje Ivanov iu shpalli luftë shqiptarëve të Maqedonisë

Deputeti me origjinë shqiptare nga radhët e LSDM-së, Muhamed Zekiri, ka vlerësuar se presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov, bëri grushtshtet me vendimin për të mos ia dhënë mandatit Zoran Zaevit nga ky subjekt.

“Ivanov me vendimin e tij bëri grushtshtet klasik dhe njëherit u shpalli luftë shqiptarëve të Maqedonisë”, ka deklaruar ai gjatë një bisede për “Zërin”.

Por, megjithëkëtë, ai ka konsideruar se shqiptarët nuk kanë humbur asgjë nga ky vendim i presidentit maqedonas.

“Shqiptarët nuk kanë humbur asgjë, humbësi më i madh mund të jetë vetëm Maqedonia dhe qytetarët e saj”, është shprehur Zekiri.

Ai madje, është shprehur i bindur se partia e Zaevit do të vijë në krye të qeverisjes.

“LSDM gjithsesi do të vijë në pushtet, pasi që ky është vullneti i shumicës së qytetarëve në Maqedoni, bashkë me partitë shqiptare”, ka theksuar ai.

Ndërkohë, ka thënë se vendimi i djeshëm i presidentit, ka ndarë përfundimisht VMRO-në prej të tjerëve.

“Me vendimin e djeshëm të Ivanovit është ndarë shapi prej sheqerit, VMRO dhe klika kriminale e tyre me një anë dhe gjithë të tjerët jemi në anën tjetër, në anën e së drejtës”, ka përfunduar Zekiri.

Ndryshe, presidenti Gjorgje Ivanov, dje ka marrë vendim që mos ta mandatojë Zoran Zaevin, i cili i takon partisë së dytë më të madhe në vend, ani pse lideri i VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski, dështoi ta formonte qeverinë e re.

Këtë vendim, Ivanov e mbështeti mbi atë, se kinse platforma e përgatitur nuk ishte në përputhje me kushtetutën e Maqedonisë, pasi që ajo siç Ivanonv u shpreh, është hartuar nga një tjetër shtet.

“Ajo është e përgatitur nga një shtet tjetër dhe me ndërmjetësim të një shtetit tjetër. Përmbajtja e saj është jashtë Kushtetutës së Maqedonisë. Me këtë platformë Maqedonia është e kërcënuar, ndërsa unitariteti dhe pavarësia është vënën në rrezik”, ka deklaruar Ivanov.

Kryetari i LR-PDSH-së dhe përfaqësuesi i Aleancës për Shqiptarët Ziadin  Sela pas takimit me Federica Mogerinin ‘sulmon’Gjorgje Ivanovin


“U takuam me Mogerinin dhe përfaqësuesit e BE-së – mik të shtetit dhe qytetarëve të Maqedonisë, folëm për gjendjen politike, pas vendimit të djeshëm të të ashtuquajturit president i shtetit, në lidhje me mosdhënien e mandatit”, tha kryetari i LR-PDSH-së dhe përfaqësuesi i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela pas takimit me përfaqësuesen e lartë për politikë të jashtme dhe siguri të Bashkimit Evropian, Federika Mogerini.

“Aleanca për Shqiptarët vazhdon t’i qëndrojë deklaratës së përbashkët të partive politike shqiptare, të nënshkruara këtu. Nuk ia japim të drejtën vetes si politikanë që të jemi kujdestar, të cilët i mbajnë peng të drejtat e një popullate të tërë, ne jemi përfaqësues të të drejtave të shqiptarëve, ndërkaq ato të drejta që janë të shkruara në Deklaratën Shqiptare, për ato kanë nevojë shqiptare. Të drejtë aspak nuk e ka ai që i thotë vetes president i shtetit, që me aktin e tij tregoi se është marinetë e kryetarit të VMRO-DPMNE-së”, tha Sela.


Profesori i së Drejtës Evropiane, njëherësh ish-ambasador i Maqedonisë në Bruksel, Blerim Reka: Shqiptarët nuk do të lejojnë një Maqedoni ruse


Profesori i së Drejtës Evropiane, njëherësh ish-ambasador i Maqedonisë në Bruksel, Blerim Reka duke komentuar situatën politike në Maqedoni ka thënë se shqiptarët nuk do të lejojnë krijimin e një Maqedonie ruse.

Ai në një intervistë për lajmi.net ka thënë se vendimi i presidentit maqedon, George Ivanov për të mos i dhënë mandatin për formimin e Qeverisë subjekteve që kanë shumicën në Kuvend është i gabuar si në aspektin juridik ashtu edhe në atë politik e gjeopolitik.

Sipas profesorit Reka, presidenti Iavnov me këtë vendim është afruar më shumë me Rusinë dhe ka injoruar kërkesën amerikane që mandati për formimin e Qeverisë t’i jepet atyre që kanë votat e nevojshme për konstituimin e institucioneve, transmeton Lajmi.net

Më tej, ai ka thënë se Ivanovit sikur deshi të luaj me durimin e shqiptarëve duke i provokuar, por Reka ka theksuar nevojën që shqiptarët të dëshmojnë pjekuri maksimale që të mos instrumentalizohen për skenarët dhe agjendat e huaja. Destabilizimi i Maqedonisë dhe i Ballkanit sipas Rekës, nuk është në interes të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, por në interes të Rusisë.

 Emin Azemi : Gjuha shqipe, midis dajakut të Komitëve dhe dajakut të Gjorge Ivanovit


“Ivanovi dhe partia e tij duan shqiptarë argatë nëpër institucione, por jo shqiptarë që kanë ide politike. Madje ata duan që edhe gjuhën shqipe ta trajtojnë se gjuhë kurbetçinjësh, sa për një komunikim që do të lehtësonte shitjen e gjizës dhe patateve deri në mbrëmje kur edhe fillon ‘ora policore’ e Komitëve zullumqarë, të cilët bëjnë planifikimin e rrahjes dhe maltretimit të fëmijëve, grave e pleqve shqiptarë nëpër rrugë e autobusë…”,

Deklarata e partive politike shqiptare (pa PDSH-në) është ideuar dhe shkruar në Shkup, por e shpalosur dhe e dakordësuar në Tiranë. Ky dokument politik i është produkt i vetë shqiptarëve të Maqedonisë, sepse problematikat që ngrihen aty janë shqetësime të tyre. Kështu shkruan në profilin e tij në Facebook, gazetari dhe publicisti Emin Azemi, sipas të cilit, pas refuzimit të Ivanovit për t’ia dhënë mandatin Zaevit, liderët politikë shqiptarë të Maqedonisë që tani duhet të shpallin bojkotimin dhe braktisjen e të gjitha institucioneve shtetërore derisa të rivendosen kushtet për një kohezion normal social, kulturor e etnik në mes të shqiptarëve e maqedonasve. Gazeta KOHA ju sjell postimin e plotë të z.Azemi:

“Deklarata e partive politike shqiptare (pa PDSH-në) është ideuar dhe shkruar në Shkup, por e shpalosur dhe e dakordësuar në Tiranë. Ky dokument politik i është produkt i vetë shqiptarëve të Maqedonisë, sepse problematikat që ngrihen aty janë shqetësime të tyre. Pas refuzimit të Ivanovit për t’ia dhënë mandatin Zaevit, liderët politikë shqiptarë të Maqedonisë që tani duhet të shpallin bojkotimin dhe braktisjen e të gjitha institucioneve shtetërore, derisa të rivendosen kushtet për një kohezion normal social, kulturor e etnik në mes të shqiptarëve e maqedonasve. Loja e paskrupullt e Ivanovit dhe partisë së tij për të shantazhuar shqiptarët në mënyrë kaq bizare dhe nënçmuese, duhet të merr një përgjigje të duhur edhe nga Brukseli e Uashingtoni.

Serbia e Millosheviqit pati krijuar atmosferë të atillë që rezultonte në krijimin e një atmosfere militariste për dëbimin e shqiptarëve jo vetëm nga institucionet por edhe nga trojet e tyre. Dhe dihet pastaj se çka ndodhi në fund të nëntëdhjetave. A mundet edhe Maqedoninë ta pret një skenar i tillë?

Ivanovi dhe partia e tij duan shqiptarë argatë nëpër institucione, por jo shqiptarë që kanë ide politike. Madje ata duan që edhe gjuhën shqipe ta trajtojnë se gjuhë kurbetçinjësh, sa për një komunikim që do të lehtësonte shitjen e gjizës dhe patateve deri në mbrëmje kur edhe fillon ‘ora policore’ e Komitëve zullumqarë, të cilët bëjnë planifikimin e rrahjes dhe maltretimit të fëmijëve, grave e pleqve shqiptarë nëpër rrugë e autobusë. I vetmi kusht që ata i shpëton nga dajaku i komitëve është të mos flasin shqip publikisht. Atë që komitët po e bëjnë me stupc, Ivanovi dhe partia e tij po e bëjnë me grusht-shtete perfide. Në vitet 60-ta një maqedonas etnik nuk mund të pranohej polic në Tetovë po nuk e zotëronte shqipen. Tani, kanë ndryshuar kohërat. Janë do policë të rinj që duan institucione me shqiptarë, por pa identitet gjuhësor e kulturor. Alibia për të futur Tiranën në këto lojëra të qullura nga parafina e urrejtjes antishqiptare, nëse nuk pengohet sot, mund të lë gjurmët e krimit të planifikuar, që do ta spostonte konfliktin intraetnik brenda-maqedonas, në atë ndëretnik maqedono-shqiptar.

Ka edhe rrugë të tjera, por ato duhet të gjenden…”.

Vejseli me memoradum për rrëzimin e Ivanovit


Partia për Prosperitet Demokratik fjalimin e qytetarit Gjorge Ivanov drejtuar kombit me plot urrejtje ndërnacionale dhe porosi shoviniste e cilëson si thellim të mëtejshëm të krizës më të rëndë politike e ekonomike që e përjeton Maqedonia prej shpalljes së pavarësisë e deri në ditët e sodit. Me këtë rast PPD do të inicojë pranë partive politike shqiptare nënshkrimin e një memorandumi të përbashkët me të cilin qytetari Gjorge Ivanov do të shpallet person i padëshirueshëm për shqiptarët dhe do të kërkojмë dorëhjekjen e menjëhershme të tij. Me aktin e refuzimit të mandatit të liderit të LSDM-së Zoran Zaev, përmes arsyetimit naiv dhe foshnjarak dhe refuzimit të Platformës së partive politike shqiptare personi Gjorge Ivanov edhe njëherë dëshmoi se Kushtetuta për të nuk është asgjë dhe se kumtesat e partisë së tij janë ligj dhe kushtetutë. PPD edhe njëherë ia bënë me dije personit Ivanov se nuk është ai por Gjykata kushtetuese e cila në pajtim me nenin 31 të Ligjit për partitë politike mund të inicojë procedurë ligjore për kushtetutshmërinë e programeve politike të partive politike në Maqedoni dhe sipas kësaj ky person njëherë e përgjithmonë duhet të esullohet dhe ta respektojë Kushtetutën. Partia për Prosperitet Demokratik e fton personin Ivanov тë esullohet dhe ti dëgjojë këshillat miqësore të SHBA-ve, të BE-së, Komisarit Hahn dhe përfaqsuesve të shteteve anëtare të BE-së dhe urgjentisht ta korrigjojë vendimit e tij të çorroditur për refuzim të mandatit dhe mandatin t’ia jep Zoran Zaev-it me ç’rast do të zgjidhej qeveria reformatore e cilla do ta shpiente vendin drejt zgjidhjes së krizës së rëndë.
Ermira Mehmeti: Shqipëtarët do t’i fitojnë të drejtat sikur afro-amerikanët në SHBA
Përmes profilit të saj në facebook, ish deputetja Ermira Mehmeti ka reaguar për zhvillimet e fundit politike në vend. Ajo këtë situatë në Maqedoni e karahason me një ngjarje që ka ndodhur në SHBA, sesi afro-amerikanët të cilët nuk gëzonin të drejtat e tyre themelore të garantuara me Kushtetutw, në vitin 2008 zgjodhën për president një afro-amerikan, njofton Lajm.

Sipas saj edhe shqiptarët do t’a arrijnë barazinë gjuhësore në Maqedoni, sepse kjo është e drejta e tyre kushtetuese. Ajo më tej thekson se, protestat, gjuha e urrejtjes e nxitur nga niveli më i lartë i politikbërjes nuk mund ta ndalojnë këtë proces, pavarësisht se mund ta vonojnë.

“Koha e politikanëve shovinistë në Maqedoni ka mbaruar. Ata këto ditë po japin goditjet e tyre të fundit”,shkruan Mehmeti në facebook.


Reagon edhe OSBE kundër vendimit të Gjorge Ivanovit

Sekretari i Përgjithshëm i OSBE-së, Lamberto Zanier, reagoi pas vendimit të djeshëm të presidentit, Gjorge Ivanov, që të mos ia japë mandatin Zoran Zaevit të LSDM-së, i cili siguroi shumicë parlamentare.

“Jemi të shqetësuar për zhvillimin e ngjarjeve në Shkup. Rezultatet nga zgjedhjet e dhjetorit, janë bazë solide që të formohet Qeveria e cila do t’u shërbejë intereasave të të gjithë qytetarëve”, shkruan Zanier në Twiter.

lambertozanierProf.dr.Milazim Krasniqi: Dhuna në Maqedoni po nxitet nga Gruevski për shkak të humbjes së pushtetitMaqedonia është duke bërë përpjekje për ta themeluar qeverinë, por pa VRMNO-n, e Nikolla Gruevskit, që nuk pranoi askush të hynte në koalicion me të.

Gruevski bëri thirrje që shqiptarëve të Maqedonisë të mos iu njihet e drejta për gjuhë, duke shkaktuar protesta në këtë shtet dhe sulme në mes komuniteteve.

Shkrimtari Milazim Krasniqi thotë se thirrja për dhunë është duke u nxitur nga Gruevski, pasi sipas tij, humbja e pushtetit për ish-kryeministrin e Maqedonisë do të thotë shkuarje në burg.

Krasniqi thotë se Gruevski është adresa e vetme e kësaj dhune, pasi nuk është duke e pranuar humbjen dhe si rrjedhojë është duke bërë thirrje që t’i mobilizojë maqedonasit me një paranojë anti-shqiptare.

“Gruevski ka ardhur në pushtet dhe ka mbajtur pushtetin me ideologjinë dhe taktikat anti -shqiptare, të njëjtat taktika po përpiqet t’i imponojë tash që e ka humbur pushtetin dhe po mundohet që t’i mobilizojë maqedonasit me një paranojë anti- shqiptare, se gjëja këta po humbasin sovranitetin dhe në fakt, incidentet dhe dhuna e fundit është produkt i thirrjeve të tij për dhunë anti shqiptare. Kështu që në këtë aspekt ai është me siguri adresa dhe fajtori kryesorë për incidente dhe çdo gjë të dhunshme që mund të ndodhë në Maqedoni”, thotë Krasniqi për lajmi.net

Profesori universitar Krasniqi konsideron se funksionon drejtësia me qeverinë e re, Gruevski do të përfundonte në burg.

Krasniqi thotë se Gruevski është përgjegjës për shumë krime në Maqedoni, dhe për këtë arsye është kaq histerik dhe nervoz.

“Besoj që edhe qytetarët maqedonas tashmë e kanë kuptuar taktikën e tij fashiste, prandaj edhe ka filluar ai proces i shkëputjes definitive prej tij dhe partisë së tij, ashtu që pritet që përkundër këtyre provokimeve dhe taktikave të dhunës, të formohet qeveria e re, pa Gruevskin, pa VRMNO-në, pra një kualiucion i LSDM-së me partitë shqiptare i cili do të instalojë shtetin ligjor, që jam i bindur se Gruevski do të përfundonte në burg nëse imponohet drejtësia, sepse ai është përgjegjës për shumë krime që janë bërë në vitet e kaluara sa ka qenë kryeministër. Prandaj është aq histerik dhe aq nervoz sepse ai e di që nëse krijohet shteti ligjor, ai do të jetë përgjegjës para drejtësisë”.

Krasniqi thekson se fuqia e Gruevskit është më e limituar se që ka qenë sepse e ka kuptuar se taktika anti shqiptare nuk siguron stabilitet.

“Besoj që nuk duhet të paragjykohet Zaievi, ajo që dihet për Gruevskin është se në 10 vitet e kaluara ka imponuar taktika anti shqiptare, ndërsa ky ende nuk ka filluar dhe nuk ka pushtet. Fuqia e Gruevskit është e limituar dhe e ka kuptuar se me taktikat anti shqiptare, as nuk sigurohet stabiliteti, e as integrimi në struktura euro atlantike, vetëm me bashkëpunim me faktorin shqiptarë mund t’i arrijë qëllimet drejt integrimit”, thotë Krasniqi.

Dje në protesta në Maqedoni janë sulmuar dy gazetarë shqiptarë që ishin duke përcjell protestat. Po ashtu janë raportuar edhe sulme ndëretnike në këtë shtet.

Kujtojmë se Maqedonia po sa ka dal nga zgjedhjet nacionale dhe askush nuk ka pranuar të bëjë koalicion me Gruevskin, ndërsa e drejta për formimin e Qeverisë i është dhënë partisë së dytë LSDM-së.

No comments:

Post a Comment