2017-03-01

Një servilizëm i pështirë i diplomacisë shqiptareBesiana Kadare 1Ambasadorja e Shqipërisë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara  Besiana Ismail Kadare e shokuar dhe pikëlluar nga vdekja e ambasadorit rusAmbasadorja e Shqipërisë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, Besiana Ismail Kadare, ka shprehur pikëllimin e saj për vdekjen e ambasadorit të Rusisë në këtë organizatë, Vitaly Churkin.

“E shokuar dhe e pikëlluar nga vdekja e papritur e ambasadorit rus në OKB, Vitaly Churkin. U prehtë në paqe!”, ka shkruar Kadare në llogarinë e saj në Twitter.
Pikëllimin për vdekjen e ambasadorit rus, i njohur si kundërshtar i patundur i Kosovës, e ka shprehur edhe ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, i cili ka shpërndarë ‘cicërimën’ e vajzës së shkrimtarit Ismail Kadare në llogarinë e tij të Twitter-it.

Ambasadori i Rusisë në OKB, Churkin, gjatë muajit gusht të vitit të kaluar kishte deklaruar se “Kosova është qendër e trajnimit të terroristëve islamik”.

Churkin vdiq të hënën në moshën 64-vjeçare në New York të Amerikës.                                                    Prof.Dr.Eshref Ymeri


Një servilizëm i pështirë i diplomacisë shqiptare
Në Portalin e Prof.dr. Flori Bruqit “AgjencioniFloripress” të ditës së sotme, lexova komentin e Prof.dr.Mehdi Hysenit me titull “Mos e vajtoni Rusinë, porvetveten”, ku ai, me shumë të drejtë, kishte bërë objektanalize qëndrimin e ambasadores sonë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara Besiana Kadarea, e cila, në llogarinë e saj në Twitter, qenka  shprehur e shokuar dhe e pikëlluar për vdekjen e ambasadorit rus në Organizatën në fjalë - Vitali Çurkin.

Vajza e shkrimtarit të njohur Ismail Kadare, Besiana Kadare, do të ...
Ambasadoja Besiana  Kadarea 

Me pikëllimin e ambasadores Kadarea për vdekjen e ambasadorit Vitali Çurkin, përfaqësues i një shteti aspak dashamirës ndaj kombit shqiptar dhe sidomos ndaj popullit shqiptar të Kosovës, isha njohur përmes faqes së internetit të gazetës “Telegraf” të datës 21 shkurt.

 E kalova në heshtje pikëllimin e saj, aq më tepër që atij pikëllimi i bëkej jehonë edhe ministri Bushati.

Ambasadorja Kadarea, duke e pasur koleg pune Çurkinin mund t’i kishte shprehur ngushëllime familjes së tij, dhe vetëm kaq.Por kur shprehet se na paska qenë e shokuar dhe e pikëlluar për vdekjen e tij, atëherë duhet menduar se ajo paska zbuluar qëndrimin prej servileje të pështirë të diplomacisë shqiptare ndaj Rusisë, e cila, që prej Kongresit të Berlinit dhe deri në ditët tona, vazhdon të përfaqësojë kështjellën e urrejtjes së kulluar kundër kombit shqiptar në tërësi dhe kundër popullit shqiptar të Kosovës në veçanti.

San Francisko, Kaliforni

28 shkurt 2017

*******

Agjencioni Floripress : 2/28/17


Shkruan Prof.Dr.Mehdi Hyseni: Mos e vajtoni Rusinë, por vetëvetën!


Dr++Mehdi Prof.Dr.Mehdi HYSENI:Jo, me “eskimezët” jemi në ...


Barometri diplomatik
Prof.Dr.Mehdi HYSENI

Mos e vajtoni Rusinë, por Shqipërinë e copëtuar Etnike!

*** Sepse Vitaly Churkinin ka kush ta zëvendësojë mbase Rusia ka më shumë diplomatë sesa që ka shqiptarë në Ballkan.

Sikur të mos e “hanim vetëvetën”, duke mos ia njohur meritat njëri-tjetrit (të mos ishim të përçarë dhe të copëtuar në dhjetra e qindra parti politike…etj.) dhe vetëvetja të na dhimbsej më shumë sessa na dhimbsen të huajt, sgurisht se shqiptarët, qëmoti, do të kishin shtetin e vet kombëtar të ribashkuar nën çatinë e Shqipërisë Etnike të Ismail Qemalit.

-Fan S. Noli ynë i madh ka pasur të drejtë të pikëllohej shumë për vdekjen e vëllait të vet Naim Frashëri, të cilin e vajtoi me këtë përkushtim dhembjeje të zemrës së lënduar dhe shpirtit të tij të madh human, kombëtar dhe atdhetar shqiptar: “Vdiç Naimi, vdiç Naimi, moj e mjera Shqipëri, mëndjelarti, zemërtrimi, vjershëtori si ai…”, sepse, vërtet, pas vdekjes së tij, nuk lindi edhe një Naim Frashër si Ai!

Asimetria paradoksale


Ndërkaq, Besiana Kadare nuk ka pasur asnjë arsye të “shokohej” aq shumë për vdekjen e ambasadorit të përhershëm në OKB, Vitaly Çurkin, sepse si Atë, Rusia ka me dhjetra e qindra ambasadorë e diplomatë të tjerë, më shumë sessa ka shqiptarë në Ballkan. Kështu që, Çurkinin ka kush ta zëvendësojë, por, jo edhe Sokrat Plakën, ish-zëvendsministrin e Jashtëm dhe ish-ambasadorin më të shquar shqiptar, i cili në fund të viteve të 70-ta dhe në fillim të vitve të 80-ta të shekullit XX (si ambasador në Beograd dhe Vjenë ) luajti një rol të rëndësishëm dhe dha një kontribut të madh në ndihmën dhe në bashkërendimin e aktivitetit diplomatik zinxhiror të ambasadve shqiptare Beograd-Ankara-Sofje-Budapest-Bukuresht-Vijenë-Varshavë-Pragë-Romë-Bruksel-Bernë-Bon...etj. në mbështetjen dhe në përgatitjen e demonstratave historike revolucionare-studentë-popull të vitit 1981-1982 në Kosovë kundër regjimit terrorist dhe shtypës të Serbo-Jugosllavisë.


*** Besiana Kadare (ambasadore e Shqipërisë në OKB) : “Shocked and saddened to learn the sudden passing away of the Russian ambassador to the UN, Vitaly Churkin. May he Rest in Peace!”( “E shokuar dhe e pikëlluar nga vdekja e papritur e ambasadorit rus në OKB, Vitaly Churkin. U prehtë në paqe!”(Twitter).

-Ç’është ky “shok” dhe ky “pikëllim” aq i skajshëm për vdekjen e Vitaly Churkinit, po vajtoni dhe qani për vetëvetën (për Shqipërinë e copëtuar etnike), o, të gjorë, se Rusia e Putinit ka më shumë diplomatë e ambasadorë sesa i gjithë numri i shqiptarëve të copëtuar, të kolonizuar dhe i atyre të pavarur (Shqipëria londineze dhe Kosova amerikane) në Ballkan.

-Qani, vajtoni dhe pikëllohuni për gjendjen dhe për fatin e mjerë të më se 3 milionë shqiptarëve, të cilët, edhe sot, në dekadën e dytë të shekullit XXI, politika dhe diplomacia proruse shqiptare ( pa dhimbje dhe, pa asnjë “shok”) i ka lënë nën sundimin e egër kolonial shekullor të sllavëve të Ballkanit (1878-2017).

-Mos derdhni “lotë krokodili” për ambasadorët dhe për diplomatët sllavë, se ka kush t’i vajtojë, nuk kanë ngelur ata, që të vajtohen nga shqiptarët, të cilët po “e hanë vetëvetën”, duke luftuar për pushtet, për interesa parciale dhe karrieriste, si dhe për të krijuar shtete për të tjerët, e vetën e kanë lënë në “ terr e zi” nën robërinë shekullore sllave ballkanike.

Austro-Hungaria krijoi shtetin e parë të Shqipërisë ( 28.11.1912), kurse Amerika Kosovën e pavarur (17 shkurt 2008)!

-Pa sugjerimin , pa ndihmën dhe pa garancinë e këtyre dy shteteve (në periudha të ndryshme historiko-poltike), nuk do krijohej as Shqipëria e Ismail Qemalit dhe e Isa Boletinit e as Kosova e Adem Demaçit dhe e Adem Jasharit!

Mirëpo, gjatë historisë së derisotme të huajt, sidomos Rusia cariste-komuniste, Turqia Osmanllike, Mbretëria serbo-jugosllave, Bullgaria, Greqia, Mali i Zi, asnjëherë nuk kanë pasur dhimbje për ne, përpos, Austro-Hungarisë, e cila pengoi Fuqitë e Mëdha të Evropës (1912), që Kombin Shqiptar ta linin pa shtetin e tyre-pa SHQIPËRINË e sotme londineze, të cunguar 50% të territorit dhe të popullit etnik shqiptar në saje të vendimeve të padrejta të Konferencës së Ambasadorëve të Londrës (1913).


Ndërkaq, në kohën më të re të fundshekullit XX, 1999, ndër të huajt, që derdhën lotë për ne dhe na ndihmuan, që 2 milionë e gjysmë shqiptarë kosovarë, të shpëtonin nga gjenocidi serb i Serbisë së Slobodan Milosheviqit (1989-1999), ishin : Presidenti historik i SHBA-së, Bill Clinton; Madeleine Albright (sekretare e shtetit), William Walker ( diplomat amerikan dhe shef i Misionit të OSBE-së në Kosovë, i cili alarmoi Uashingtonin dhe Evropën për masakrën gjenocidale të Reçakut, ku forcat paramilitare serbe barabarisht masakrun 47 civilë shqiptarë, vetëm pse ishin shqiptarë); Wesley Clark (gjeneral amrikan), komnadanti i operacioneve luftarake të NATO-s në bombardimin 78-ditësh të objektivave ushtarake të forcave militare, parailitare dhe policore të Serbisë së Slobodan Milosheviqit (24 mars – 10 qershor 1999).


Kjo ishte hera e parë në historinë e derisotme të shqiptarëve, që një shtet i huaj (një superfuqi botërore), t’i merrte në mbrojtje dhe t’i shpëtonte shqiptarët e Kosovës nga shfarosja e gjenocidit serb (1989-1999).Amerikanët dhe Amerika, duhet të na dhimbsen neve, sepse çdo vdekje e tyre qoftë brenda, qoftë kudo në botë është pikëllim, dhimbje dhe humbje e madhe për shqiptarët, për Kosovën dhe për Shqipërinë.


Amerika ka meritat kryesore, që sot Kosova është shkëputur përgjithmonë nga Serbia kolonialiste dhe gjenocidale, jo Rusia, as aleatët e saj të dikurshëm dhe të sotshëm.


Pa Amerikën dhe pa aleatët e saj tradicionalë evro-perëndimorë, shqiptarët janë të “vdekur” në Ballkan.Prandaj, është i tepërtë “shoku” dhe “pikëllimi” i Besiana (Isamil) Kadares për vdekjen e ambasadorit rus, Vitaly Churkin në Nju-Jork, më 20 shkurt 2017.

Serbia ka të drejtë të pikëllohet shumë për Çurkinin, por jo edhe Shqipëria dhe Besiana Kadare!

Sepse ambasadori Vitaly Chrukin në Këshillin e Sigrimit të OKB-së e ka “ngrirë” statusin e pavarësisë së Kosovës (2008-2017), duke u betuar se “Russia will never support Kosovo to become the member of the United Nations, but will uphold the UN Resolution 1244 which recognizing Serbia's territorial integrity”.

(http://www.tert.am/en/news/2010/08/04/churkin/1262498).


Kjo veto e Rusisë në bllokimin e pavarësisë së Kosovës (2008-2017), si dhe vetoja saj në Rezolutën e Srebrenicës së vitit 2015 (gjoja se Serbia nuk ka kryer gjenocid), janë arsyeja kryesore, pse presideneti i Serbisë, Tomislav Nikoliq e ka dekoruar postmortem VItaly Churkinin, duke shtuar se “Derisa të kemi miq të këtillë në orgnaiztat ndërkombëtare, nuk besojmë se do të ndodhë ndonjë befasi, që Këshilli i Sigurimit, ta njohë pavarësinë e Kosovës, apo të mirtatojë ndonjë rezolutë kundër nesh.”

(http://balkans.aljazeera.net/vijesti/nikolic-posthumno-odlikovao-curkina-zbog-veta-na-rezoluciju-o-srebrenici./)

*****


Besiana Ismail  Kadare, nga UNESCO shkon ambasadore në OKB


Vajza e shkrimtarit të njohur Ismail Kadare, Besiana Kadare, do të promovohet në një detyrë më të rëndësishme diplomatike, sa detyra e ambasadores në UNESCO që mbante deri më tani.

Besiana Kadare është propozuar të emërohet Ambasador i Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplote i Republikës së Shqipërisë pranë Organizatës së Kombeve të Bashkuara në Nju Jork, rezident si dhe Ambasador i Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë i Republikës së Shqipërisë në Republikën e Kubes, jorezident. Ajo do të jetë të hënën në Komisionin e Politikës së Jashtme për të shpalosur objektivat e saj në këtë detyrë.

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani ka dekretuar në 21 mars lirimin nga detyra të ambasadores së Shqipërisë pranë UNESCO-së, Besiana Kadare, vajza e shkrimtarit të njohur Ismail Kadare. Besiana Kadare ka filluar punë në Ministrinë e Punëve të Jashtme në vitin 2002, në Drejtorinë e përgjithshme të organizatave ndërkombëtarë. E emëruar Sekretare e parë në Misionin e Republikës së Shqipërisë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara në Neë York (2002-2005), Kadare përfaqëson Shqipërinë në Komisionin e tretë të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, i cili trajton çështjet sociale, humanitare dhe kulturore.

Me mbarimin e misionit, ajo kthehet në Tiranë dhe punësohet në United States Agency for International Development (USAID), ku emërohet përgjegjëse e një projekti transkombëtar me qëllim parandalimin dhe luftën kundër trafikimit të grave dhe fëmijëve. Në vitin 2009 Kadare integron sërish Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe emërohet në Ambasadën e Republikës së Shqipërisë në Francë, ku mbulon bashkëpunimin e Shqipërisë me United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO), shkruan Shqiptarja.com.

Në 2011 ajo emërohet Ambasadore, delegate e përhershme e Republikës së Shqipërisë pranë UNESCO-s. Ditën e hënë do të shqyrtohet dhe kandidatura e Gjergj Teneqexhiut, i cili është propozuar të emërohet Ambasador i Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplote i Republikës së Shqipërisë në Japoni, rezident.

No comments:

Post a Comment