2017-03-09

Turp të kesh president i FYROM-it Gjorge Ivanov!


Presidenti antishqiptar i FYROM-it  Gjorge Ivanovi përsëri i ankohet Zannier-it për Deklaratën shqiptare

Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov, sot ka pritur sekretarin gjeneral të OSBE-së, Lamberto Zannier.

Gjatë takimit janë shkëmbyer qëndrime rreth gjendjes aktuale politike në vend. Nga kabineti i Ivanovit thuhet se ai ka përsëritur qëndrimin e tij edhe para Zannier-it se Deklarata nga Tirana duhet të denoncohet dhe hidhet poshtë, si dhe gjithashtu ndërhyrja në punët e brendshme të Maqedonisë, të cilët nuk ndihmojnë në angazhimin për marrëdhënie fqinjësore, në stabilitet dhe siguri në rajon.

Zannier ka shprehur shqetësim për tensionet ndëretnike, duke apelauar që të gjithë të veprojnë me hapa konstruktive për tejkalimin e krizës. Ai poashtu është pajtuar me Ivanovin se liderët nga rajoni duhet të përmbahen nga retorika e dëmshme.

Ivanov dhe Zannier poashtu kanë shkëmbyer edhe qëndrime në lidhje me gjendjen e sigurisë në vend dhe rajon, si dhe për krizën me refugjatët dhe emigrantët.

Kryetari i Maqedonisë, ka shprehur për bashkëpunim të mëtejshëm me OSBE-në dhe mbështetjen e tyre në sfera siç është sundimi i ligjit, policia, gjyqësori dhe promovim të marrëdhënieve ndëretnike dhe bashkëjetesë.Nga partia thonë se Nikolla Gruevski dhe VMRO-DPMNE gënjejnë, provokojnë dhunë, urrejtje, tensione në shoqëri, luten në vendet e huaja për të qëndruar në pushtet me një objektiv të vetëm – ta thellojnë krizën politike në vend.

“Ajo nuk ka të bëjë me interesat kombëtare dhe interesat e popullit, thuhet në një komunikatë me shkrim nga LSDM-ja. Qytetarët e dinë se ata janë përpjekje të dëshpëruara të Gruevskit dhe bashkëpunëtorët e tij për të shpëtuar nga përgjegjësia personale për krimet e pasurimit në kurrizin e qytetarëve, tani 11 vite. Nuk është e mundur! Kushdo që vodhi dhe ka bërë vepra të këqija do të përgjigjen, sepse kjo është dëshira e shumicës. Qytetarët në zgjedhje votuan për drejtësi në Maqedoni, për ndryshime dhe për jetë. Dhe prioriteti i qeverisë së re është për një standard më të mirë jetësorë, kthimi i parave tek qytetarët, arsim cilësor dhe shëndetësi, institucione të pavarura që do të sigurojnë një shoqëri të drejtë dhe të barabartë për qytetarët. Fitoi koncepti për “Një shoqëri për të gjithë”. Humbi skenari i ndarjes dhe izolimit”, thuhet më tutje në kumtesën e partisë.

Sipas tyre, Gruevski duhet të pranojë se ai më nuk pyetet.

“Gjorge Ivanov është i detyruar për të mos ta mbrojtur kriminalitetin e Gruevskit, por ta respektojë Kushtetutën dhe për të mbrojtur interesat e shtetit dhe të qytetarëve, dhe të siguroj një transferim të qetë te pushtetit në Republikën e Maqedonisë “, potencojnë nga LSDM-ja”, përfundon LSDM.


Protestat kundër gjuhës shqipe dhe platformës së partive shqiptare, kanë shënuar ditën e 11 të protestave nën iniciativën “Për Maqedoni të Përbashkët”.Protestuesit janë mbledhur para qeverisë dhe kanë marshuar deri të kuvendi. Ata kanë kundërshtuar sërish “platformën nga Tirana” kurse kanë falenderuar kryetarin e shtetit, Gjorgje Ivanov për vendimin e tij për të mos i dhënë mandatin Zoran Zaev.

Protestat me iniciativën “Për Maqedoni të Përbashkët”, janë mbajtur edhe në qytete tjera të Maqedonisë.

Bashkimi Evropian nuk merr në konsideratë letrën e  presidentit të FYROM-it  Gjorge Ivanovit

Bashkimi Evropian nuk merr në konsideratë letrën e presidentit Ivanov dhe nuk i ndryshon asnjë presje qëndrimit të shefes së diplomacisë evropiane Federika Mogerini. Në përgjigjen drejtuar televizionit Alsat lidhur me komentimin e letrës së kreut të shtetit që kërkonte dënimin dhe hedhjen poshtë të platformës shqiptare nga Brukseli, zëdhënësja Maja Kocijançiq tha se mesazhet e dërguara një javë më parë nga Mogerini ishte të qarta dhe është presidenti ai që duhet ta rishqyrtojë vendimin e tij.

“Jemi në dijeni të letrës së presidentit Ivanov. I bëjmë thirrje të gjithë aktorëve politikë, përfshirë presidentit, të respektojë rezultatin zgjedhor, të veprojë në përputhje me Kushtetutën, të respektojë shumicën e qartë parlamentare, të lejojë procesin demokratik të rrjedh. Kështu, i bëjmë thirrje presidentit që ai të rishqyrtojë qëndrimin e tij aktual dhe të mundësojë formimin e qeverisë së re”, deklaroi Maja Kocijançiç, zëdhënëse e BE-së.

Bashkimi Evropian komentoi tërthorazi edhe platformën shqiptare. Ky dokument, sipas Brukselit, si pjesë e mundshme e programit qeveritar duhet të jetë në përputhje me kushtetutën.

“Sikurse kemi theksuar disa herë, nuk do të spekulojmë ose komentojmë mbi ndonjë program qeveritar specifik i cili duhet sigurisht të jetë në përputhje të plotë me kushtetutën e vendit. Por ne presim formim të shpejtë të qeverisë së re e cila duhet të jetë e angazhuar në implementimin e reformave të prapambetura. Do të vazhdojmë të këmbëngulim në zbatimin e të gjitha pikave të Marrëveshjes së Përzhinës dhe Prioriteteve nga Reformat Urgjente. E gjithë kjo është thelbësore, në mënyrë që të rikthejmë vendin në rrugën e BE-së, atë që dëshirojnë dhe meritojnë qytetarët e vendit”, tha Maja Kocijançiç, zëdhënëse e BE-së.

Brukseli ritheksoi fuqishëm mesazhet e qarta të dërguara javën e kaluar rreth marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë, për hir të paqes, stabilitetit dhe ardhmes evropiane të rajonit si një i tërë. Kocijançiq përsëriti thirrjen drejtuar cilitdo aktori dhe qytetari, që të përmbahet nga veprimet dhe deklaratat që mund të nxisin tensione, sikurse edhe ato ndëretnike, apo që mund të minojnë marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë.


ljubco georgievski


Ish kryeministri i Maqedonisë njëherësh dhe lideri i VMRO-Popullore, Ljupço Georgievski: Ivanov po rrezikon izolimin e Maqedonisë


Ish kryeministri i Maqedonisë njëherësh dhe lideri i VMRO-Popullore, Ljupço Georgievski, në një reagim të tijin për situatën politike në Maqedoni, ka thënë se Ivanov e ka shkelur 2 herë deri më tani Kushtetutën, dhe se me këtë po rrezikon që ta izolojë ndërkombëtarisht vendin e tij.

“Ivanov po rrezikon izolimin ndërkombëtarisht të Maqedonisë, të ndezë ndjenjat etnike dhe ta shkatërrojë demokracinë. VMRO-DPMNE-ja nuk duhet t’i prishë të gjitha urat lidhëse me partitë politike shqiptare pasi Ivanov nuk mund të luajë me stabilitetin e vendit”, ka thënë Georgievski.

Lidhur me Deklaratën Shqiptare, Georgievski ka thënë se kjo deklaratë e mohon Marrëveshjen e Ohrit, që sipas tij tashmë është e mbyllur, duke shtuar se LSDM-ja dhe VMRO-DPMNE-ja e legjitimuan Deklaratën, duke diskutuar per te dhe duke mos e refuzuar.OSCE Secretary General (8226543327) cropped.jpg
Sekretari i përgjithshëm i OSBE-së, Lamberto Zannier“Tejkalimi i krizës politike dhe kthimi i stabilitetit duhet të jetë prioriteti kryesor", tha ai

Sekretari i përgjithshëm i OSBE-së, Lamberto Zannier, pas përfundimit të vizitës së sotme në Maqedoni shprehu shqetësime për gjendjen në vend dhe ju bëri thirrje liderëve t’i japin fund krizës politike në interes të qytetarëve.

“Tejkalimi i krizës politike dhe kthimi i stabilitetit duhet të jetë prioriteti kryesor. Çelësi për zgjidhjen e krizës është në duart e aktorëve politik të cilët duhet të ballafaqohen me rreziqet dhe të zgjidhin krizën politike për të mirë të qytetarëve”, tha Zannier.

Ai theksoi se rezultatet e zgjedhjeve që u mbajtën në dhjetor të vitit 2016 sigurojnë bazë solide për formimin e qeverisë dhe bëri thirrje Parlamentit të fillojë me punë, në përputhshmëri me parimet demokratike dhe në pajtim me sundimin e së drejtës.

Zannier i dënoi mesazhet nxitëse dhe incidentet të kohës së fundit të cilat mund të çojnë drejt përkeqësimit të marrëdhënieve ndëretnike dhe theksoi se Marrëveshja e Ohrit është me rëndësi të madhe për mbrojtjen dhe avancimin e të drejtave të komuniteteve.


Ambasadori gjerman Kristian Helbah në Maqedoni: Platforma shqiptare nuk është pengesë


I dërguari special i ministrisë së Punëve të Jashtme të Gjermanisë, ambasadori Kristian Helbah, ka zhvilluar sot disa takime me përfaqësues të partive politike në Maqedoni.

Gjatë një konference për medie, ai ka thënë se duhet sa më shpejt të formohet qeveria e re në Maqedoni. Ai është shprehur se nuk sheh asgjë shqetësuese në Platformën Shqiptare dhe se më e rëndësishme për vednin është qeveria e re.

Helbah i ka bërë thirrje presidentit Ivanov që t'i hapë rrugën formimit të qeverisë së re.

"Jemi të bindur se Ivanov duhet t'i lejoj shumicës parlamentare që sa më shpejtë në Kuvend të formoj qeverinë e re. Është shumë e rëndësishme që Specialja te vazhdoj me punën e saj në bashkëpunim me institucionet tjera.

Partitë politike të kenë kujdes dhe mos të përdorin gjuhën e urrejtjes, tensionet duhet të ulen", u shpreh Helbah.

Kujtojmë se gjatë takimit të sotëm, ambasadori gjerman u takua me me ministrin e Punëve të Jashtme Nikolla Poposkin, ku kanë diskutuar për çështje me rëndësi për Maqedoninë, si rruga drejt integrimit në Bashkimin Europian.

Sipas njoftimit të MPJ-së, ata folën edhe për nevojën për përforcimin e integrimit evropian në drejtim të stabilitetit afatgjatë dhe prosperitetit të rajonit.

"Sfidat e brendshme të Unionit, kriza e migrantëve dhe kërcënimet nga ekstremistët janë përkujtues i mirë për atë sa jemi të lidhur me BE¬në", tha Poposki.

Në takim u riafirmua përkrahja nga Gjermania për përpjekjet e Maqedonisë drejt integrimit evropian.

Helbah u takua edhe me liderë të disa partive politike në Maqedoni ku kanë diskutuar për krizën politike.


Deklarata e PDSH-së pas takimin me gjerman të dërguarin special gjerman për Europën Juglindore dhe Turqinë, z. Kristian Helbah.

Përfaqësuesit e Partisë Demokratike Shqiptare, sekretari i përgjithshëm Azem Sadiku dhe anëtari i kryesisë qëndrore dhe zëdhënësi PDSH-së, Bekim Fazliu, u takuan sot me të dërguarin special gjerman për Europën Juglindore dhe Turqinë, z. Kristian Helbah.

Në takim u diskutua rreth situatës aktuale politike. Z. Helbah shprehu brengosjen për situatën e krijuar me theks të veçantë për mardhëniet ndëretnike, për ngecjen e proceseve integruese, ngecjen e reformave në gjyqësor etj.

Përfaqësuesit e PDSH-së thanë me këtë rast se mbështesin çdo iniciativë institucionale që ka të bëjë me avancimin e të drejtave të shqiptarëve, reformat e mirëfillta si dhe me proceset integruese të vendit.

Përfaqësuesit e PDSH-së konstatuan se avancimi i vërtetë i të drejtave të shqiptarëve, ndarja e drejtë dhe proporcionale e buxhetit të shtetit, reformat e mirëfillta si dhe integrimi i vendit në strukturat euroatlantike, arrihen vetëm nëpërmjet demokracisë konsensuale me parlament dydhomësh.


Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti është duke përgatitur pastrim të madh të partisë, kanë deklaruar burime partiake në BDI për disa mediume maqedonase.

Sipas tyre, pas 15 viteve në politikë, Ali Ahmeti do të përshëndetet përfundimisht me bashkëpunëtorin e tij më të afërt, Musa Xhaferin, sepse ai cilësohet si kuadër i papranueshëm për LSDM-në dhe kryetarin e saj Zoran Zaev.

Gati për të njëjtat arsye, por edhe për shkak të rejtingut të ulët në elektorat, mediumet shkruajnë se nga rrethi më i ngushtë i Ahmetit do të largohen edhe shefi aktual i kabinetit, Artan Grubi, por dal ngadalë edhe deputetët Talat Xahferri, Xhevat Ademi dhe Ejup Halimi.

Ende nuk dihet as fati i disa funksionarëve tjerë të partisë, të cilët janë në fazë “hetimi”.

Gazeta Lajm tentoi të verifikojë këto informacione në BDI, mirëpo nuk arritëm një gjë të tillë, për shkak të kokëfortësisë së kësaj partie që të mos prononcohet për Gazetën Lajm kur ua parashtrojmë pyetjet në gjuhën shqipe.Lideri i LR-PDSH Ziadin Sela dhe Sekretari Gjeneral Arben Taravari në takimin me të dërguarin special gjerman Kristian Helbah i cili sot gjendet në Shkup, e kanë informuar atë për situatën politike të krijuar në Maqedoni dhe mundësinë e tejkalimit të këtij momenti politik si dhe krijimin sa më të shpejtë të Qeverisë Reformiste.

Ai tha se partitë politike shqiptare janë të vendosura dhe se nuk heqin dorë nga Platforma e përbashkët. Sipas tij, presidenti Ivanov me mosdhënien e mandatit vetëm se thellon edhe më tepër krizën politike.

Temë diskutimi ishte edhe platforma e subjekteve politike shqiptare, si element i rëndësishëm edhe për perspektiven integruese të Maqedonisë e cila pritet të jetë pjesë e programit të ardhshëm qeveritar që do të reflektonte edhe kërkesat reale te votuesve shqiptar që votuan subjektet e tyre politike.

Sela këto ditë kishte takime intenzive pothuajse me gjithë ambasadorët e shteteve të BE-së si dhe me atë të SHBA-ve duke i informuar për hapat e metutjeshëm të veprimit politik të Aleancës për Shqiptarët.


Kryetari i Lëvizjes BESA, Bilall Kasami pas takimit me diplomatin gjerman Kristijan Helbah ka thënë se me diplomatin kanë zhvilluar një takim të rëndësishëm.

Ai tha se ata vlerësojnë lartë përkushtimin e shtetit të Gjermanisë dhe përkrahjen që Maqedonia të del nga kjo krizë, në të cilën krizë sipas Kasamit, vendin e kanë futur politikanët e papërgjegjshëm.

“Jam optimist që politikanët do të reflektojnë dhe do ta kuptojnë se veprimet e tyre janë të rëndësishme dhe përcaktuese, determinuese për fatin e çdo qytetari këtu në Maqedoni dhe në këtë drejtim edhe veprimet serioze dhe veprime që para interesit personal do ta vendojnë interesin e qytetarëve”, ka thënë gjatë takimit Kasami.

Ambasada shqiptare në Shkup u akuzua për terrorizëm, ja përgjigja

Nuk janë të pakta akuzat e këtyre ditëve të një pjese të maqedonasve kundër shqiptarëve në Maqedoni por edhe ndaj Shqipërisë. Ato madje po shndërrohen në një fushatë të ashpër deri në luftë-nxitëse jo vetëm nga VMRO-DPMNE por edhe nga gazetarët e saj të tërbuar që ‘fajtorin’ për gjasat e dërgimit të partisë së Gruevskit në opozitë. Këtë situatë në krijim e sipër, Ambasada e Shqipërisë në Shkup e quan të pabazë, sepse siç thotë problemet e brendshme të krijuara në Maqedoni e kanë origjinën dhe burimin pikërisht brenda vet Maqedonisë.

Së fundi akuza të këtilla janë bërë edhe në emisionin e mbrëmshëm "Në qendër", të gazetarit kontrovers Vasko Eftov që emetohet në televizionin maqedonas ‘Kanal 5’. Eftov, për më tepër akuzave që vijnë nga VMRO-DPMNE e Kryetari Gjorge Ivanov se Shqipëria po ‘përzihet në punët e brendshme’ të Maqedonisë kur u ofroi tryezën e takimeve partive politike shqiptare të Maqedonisë, e akuzoi Shqipërinë se në territorin e shtetit shqiptar kinse “ndodhen rreth 3000 terrorist shqiptarë të cilët do të vijnë në Maqedoni për ta destabilizuar sulmuar Maqedoninë.” I pyetur nga "Zhurnal", rreth kësaj deklarate të këtij gazetari maqedonas Ambasada Shqiptare në Shkup tha se “deklarata të tilla janë qesharake dhe nuk meritojnë vëmendje,” duke i mohuar kategorikisht pretendimet e këtilla të njerëzve si Eftovi.

“Nuk mendojmë se ka vërtetë njerëz të cilët besojnë se problemet e Maqedonisë vijnë nga Shqipëria, aq më pak kur kriza në vend vazhdon prej dy vjetësh. Megjithatë, duhet theksuar se deklarata të tilla janë shumë të rrezikshme pasi kanë për qëllim devijimin e vëmendjes nga problemet reale dhe shpikjen e një armiku imagjinar për të nxitur e shfrytëzuar frikën e njerëzve të cilët duan të mirën e vendit të tyre por janë thellësisht të pa informuar,” thuhet në përgjigjen me shkrim të Ambasadës së Shqipërisë. Për më tepër në përgjigje rikujtohen edhe qëndrimet e para disa ditëve të thëna në Shkup nga shefja e diplomacisë së Bashkimit Evropian (BE) Federika Mogerini.

Ajo “... u shpreh qartë kur tha se kriza në Maqedoni është politike dhe institucionale por ajo rrezikon të kthehet në krizë ndëretnike”, përkujtoi Ambasada Shqiptare në Shkup, dhe bëri thirrje edhe ndaj partive politike dhe përfaqësuesve institucional të Maqedonisë që të jenë më të matur dhe të kujdesshëm në kualifikime dhe synime të këtij lloji për të kërkuar adresa të tjera jashtë Maqedonisë për të gjetur ‘fajtor’ gjetiu.

“Ne nuk duhet ta lejojmë absolutisht një gjë të tillë. Andaj aktorët politikë në vend (Maqedoni) duhet që të tregohen shumë të kujdesshëm në atë çfarë thonë pasi i kanë vetë në dorë fatet e vendit të tyre” tha Ambasada e Shqipërisë, për të ritheksuar se Shqipëria është “ ...vend mik” i Maqedonisë. “...është në interesin tonë e të gjithë rajonit që Maqedonia ta tejkalojë këtë krizë dhe t’i rikthehet procesit të integrimit euro-atlantik. Shqipëria, si vend anëtar i NATO-s dhe faktor stabiliteti në rajon do të vazhdojë të kontribuojë për sigurinë në këtë pjesë të Ballkanit,” tha Ambasada Shqiptare në Shkup.

“Dëshirojmë dhe urojmë që të gjithë qytetarët në Maqedoni të jetojnë me të drejta të plota e me dinjitet në vendin e tyre por theksi është tek ‘të gjithë’, përfshirë shqiptarët si popullsi shtet-formuese në atë vend. Gjuha e urrejtjes nuk ka vend në një shtet demokratik dhe drejtësia duhet të kujdeset që ta parandalojë atë, pasi ne e dimë nga eksperienca se ajo errëson arsyen dhe vjedh të vërtetën duke sjellë vetëm vuajtje,” shkruhet në fund të përgjigjes së saj.

Javëve të fundi, përkatësisht që prej partitë shqiptare nuk arritën që të gjejnë pajtim me VMRO-DPMNE për të kushtet shqiptare për të formuar qeverinë e koalicionit me partinë e Nikolla Gruevskit, dhe sidomos prej se BDI, LR-PDSh vendosën që të marrin pjesë në qeverinë e pritur të ardhshme, por të bllokuar nga Gjorge Ivanov, VMRO-DPMNE dhe vet Ivanov gjenden në një fushatë të egër në të akuzuarit e Shqipërisë për “përzierje” në punët e brendshme të Maqedonisë. Edhe mjetet e informimit të këtij krahu politik maqedonas janë bërë pjesë e kësaj fushate e cila po merr një formë tejet të ashpër dhe po bëhet e përditshme. E këtij lloji dhe në kuadër të kësaj fushate bëhen edhe deklaratat e gazetarëve si Vasko Eftov-it, i cili pretendon se grupe të armatosura Shqiptarësh nga Shqipëria qenkan formuar dhe kinse paskan në plan që të futen në Maqedoni.

Flori Bruqi

No comments:

Post a Comment