2017-03-16

VIP-AT E PËRFSHIRË NË SKANDALIN “PANAMA PAPERS”

Ja lista e plotë e VIP-ave të përfshirë në skandalin “Panama Papers”
Më poshtë do të gjeni listën e plotë të personaliteteve botërore që kanë fshehur para në zonat Offshore. Kryetarë shtetesh, zyrtarë dhe ish-zyrtarë të rëndësishëm, sportistë të njohur, artistë dhe personazhe të njohur të Shoë Bizit. Lexoni të gjithë emrat

Kryetarë shtetesh

Argjentinë; Mauricio Macri, President i Argjentinës
Arabia Saudite; Salman, Mbret i Arabisë Saudite
Emiratet e Bashkuara Arabe; Khalifa bin Zayed Al Nahyan, President i Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Emiri i Abu Dhabit
Ukrainë; Petro Poroshenko, President i Ukrainës
Ish kryetarë shtetesh

Katar; Hamad bin Khalifa Al Thani, ish Emir i Katarit
Sudan; Ahmed al-Mirghani, ish President i Sudanit
Kryetarë qeverish
Islandë Sigmundur Davíð Gunnlaugsson, Kryeministër i Islandës (dha dorëheqjen më, 5 Prill, 2016)
Ish kryetarë qeverish

Gjeorgji; Bidzina Ivanishvili, ish Kryeministër i Gjeorgjisë
Irak; Ayad Allawi, ish Kryeministër në detyrë i Irakut
Jordani; Ali Abu al-Ragheb, ish Kryeministër i Jordanisë
Katar; Hamad bin Jassim bin Jaber Al Thani, ish Kryeministër i Katarit
Ukrainë; Pavlo Lazarenko, ish Kryeministër i Ukrainës
Moldavi; Ion Sturza, ish Kryeministër i Moldavisë
Zyrtarë të tjerë të lartë

Algjeri – Abdeslam Bouchouareb, Ministër i Industrisë dhe Minierave
Andor – Jordi Cinca, Ministër i Financave
Angola – José Maria Botelho de Vasconcelos, Ministër i Naftës
Argjentinë – Néstor Grindetti, Kryebashkiak i Lanús
Botsvana – Ian Kirby, President i Gjykatës së Apelit dhe ish Prokuror i Përgjithshëm i Botsvanës
Brazil – Joaquim Barbosa, ish President i Gjykatës së Lartë Federale. Eduardo Cunha, President i Dhomës së Deputetëve. Edison Lobão, Anëtar i Senatit dhe ish Ministër i Minierave dhe Energjisë. João Lyra, Anëtar i Dhomës së Deputetëve
Kamboxhia – Ang Vong Vathana, Ministër i Drejtësisë
Kili – Alfredo Ovalle Rodríguez, Zyrtar i Shërbimeve Sekrete
Republika Demokratike e Kongos – Jaynet Kabila, Anëtar i Asamblesë Kombëtare
Republika e Kongos – Bruno Itoua, Ministër i Kërkimit Shkencor dhe Inovacionit Teknologjik dhe ish Kryetar i SNCP
Ekuador – Galo Chiriboga, aktualisht Prokuror i Përgjithshëm. Pedro Delgado, kushëri i Presidentit të Ekuadorit Rafael Correa dhe ish Guvernator i Bankës Kombëtare
Francë – Patrick Balkany, Anëtar i Asamblesë Kombëtare dhe Kryebashkiak i Levallois-Perret. Jérôme Cahuzac, ish Ministër i Buxhetit. Jean-Marie Le Pen, ish President i Frontit Kombëtar dhe babai i udhëheqëses së tanishme të partisë, Marin Le Pen
Greqi – Stavros Papastavrou, Këshilltar i ish Kryeministrave Kostas Karamanlis dhe Antonis Samaras.
Hungari – Zsolt Horváth, ish Anëtar i Asamblesë Kombëtare
Islandë – Bjarni Benediktsson, Ministër i Financave. Júlíus Vífill Ingvarsson, Anëtar i Këshillit të qytetit të Reykjavíkut (dha dorëheqjen më 5 Prill 2016). Ólöf Nordal, Ministër i Brendshëm
Indi – Anurag Kejriwal, ish President i Partisë Lok Satta, degë e Delhi.
Kenia – Kalpana Rawal, Shef i Departamentit të Drejtësisë në Gjykatën e Lartë
Malta – Konrad Mizzi, Ministër i Energjisë dhe Shëndetit
Nigeria – James Ibori, ish Guvernator i shtetit Delta
Korea e Veriut – Kim Chol Sam, përfaqësues i Daedong Credit Bank
Palestinë – Mohammad Mustafa, ish Ministër i Ekonomisë Kombëtare
Panama – Riccardo Francolini, ish Kryetar i Bankës Kombëtare të Kursimeve
Peru – César Almeyda, Drejtor i Shërbimit Kombëtar të Inteligjencës
Poland – Paweł Piskorski, ish Kryebashkiak i Varshavës
Ruanda – Emmanuel Ndahiro, Gjeneral Brigade dhe ish shef i Shërbimeve Sekrete
Arabia Saudite – Muhammad bin Nayef, Princ i Kurorës dhe Ministër i Brendshëm i Arabisë Saudite
Suedi – Frank Belfrage, ish Sekretar i Shtetit për Marrdhëniet Ndërkombëtare
Mbretëri e Bashkuar – Michael Ashcroft, ish Anëtar i Dhomës së Ulët, ish deputet i Konservatorëve për Banbury. Michael Mates, ish deputet i Konservatorëve për Hampshirin Lindor. Pamela Sharples, Anëtare e Dhomës së Lordëve
Venezuela -Victor Cruz Weffer, ish Komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë. Jesús Villanueva, ish Drejtor i PDVSA
Zambia – Atan Shansonga, ish Ambasador në SHBA
Të afërm dhe bashkëpunëtorë të qeveritarëve

Argjentina – Daniel Muñoz, ndihmëse e ish Presidentëve Cristina Fernández Kirchner dhe Néstor Kirchner
Azerbaixhan – Mehriban Aliyeva, Leyla Aliyeva, Arzu Aliyeva, Heydar Aliyev dhe Sevil Aliyeva, familjarë të Presidentit Ilham Aliyev
Brazil – Idalécio de Castro Rodrigues de Oliveira, sekser i dyshuar i Presidentit të Dhomës së Deputetëve. Eduardo Cunha sipërmarrës portugez
Kanada – Anthony Merchant, bashkëshorti i senatorit Pana Merchant.
Kinë – Patrick Henri Devillers, francez, bashkëpunëtor në biznese i Gu Kailai, i dënuar për vrasjen e gruas, ish Ministër i Tregtisë dhe anëtar i Byrosë Politke. Deng Jiguai, kunati i Presidentit Xi. Jasmine Li, mbesë e anëtarit të Byrosë Politike. Jia Qinglin, Li Xiaolin, bijat e ish kreut Li Peng
Ekuador – Javier Molina Bonilla, ish Këshilltar i Drejtorit të Shërbimeve Inteligjente Rommy Vallejo
Egjipt – Alaa Mubarak, i biri i ish Presidentit Hosni Mubarak
Francë – Frédéric Chatillon, partner në biznes i Marine Le Pen, lidere e Frontit Kombëtar. Arnaud Claude, ish ligjvënës i ish Presidentit Nicolas Sarkozy. Nicolas Crochet, financier i Marine Le Pen
Gana – John Addo Kufuor, i biri i ish Presidentit John Kufuor
Guinea – Mamadie Touré, e veja e ish Presidentit Lansana Conté
Honduras -César Rosenthal, i biri i ish zv/ Presidentit Jaime Rosenthal
Irlandë – Frank Flannery, Këshilltar politik dhe ish Drejtor i Fine Gael
Itali – Giuseppe Donaldo Nicosia, i dënuar për rryshfet tek Senatori Marcello Dell’Utri
Indi – Jehangir Soli Sorabjee, i biri i Prokurorit të Përgjithshëm Soli Sorabjee dhe Këshilltar mjekësor i nderuar tek Spitali i Bombeit. Harish Salve, avokat me famë dhe i biri i of N. K. P. Salve, anëtar i partisë Kongresi Kombëtar në Indi. Rajendra Patil, dhëndër i Kongresmenit dhe Ministrit të Hortikulturës Shamanuru Shivashankarappa dhe gjithashtu biznesmen
Bregu i Fildishtë – Jean-Claude N’Da Ametchi, bashkëpunëtor i ish Presidentit Laurent Gbagbo
Kazakistan – Nurali Aliyev, nip i Presidentit Nursultan Nazarbayev
Malaizi – Mohd Nazifuddin Najib, i biri i kryeministrit Najib Razak dhe kushëriri i tij
Meksikë – Juan Armando Hinojosa, “kontraktuesi i preferuar” i Presidentit Enrique Peña Nieto
Marok – Mounir Majidi, sekretari personal i Mbretit Mohammed VI
Pakistan – Maryam Nawaz, Hasan Nawaz Sharif dhe Hussain Nawaz Sharif, fëmijë të kryeministrit Naeaz Sharif
Rusi – Sergei Roldugin, Arkady Rotenberg and Boris Rotenberg, miq të Presidentit Vladimir Putin
Senegal – Mamadou Pouye, mik i Karim Wade, ky i fundit është djali i ish Presidentit Abdoulaye Wade
Afrika e Jugut – Khulubuse Zuma, nipi i Presidentit Jacob Zuma
Korea e Jugut – Ro Jae-Hun, i biri i ish Presidentit Roh Tae-woo
Spanjë – Pilar de Borbón, motra e ish Mbretit Juan Carlos I. Micaela Domecq Solís-Beaumont, gruaja e Miguel Arias Cañete, Komisioneri Europian për Klimën dhe Energjinë dhe ish Ministr i Agriculturës, Ushqimit dhe Ambjentit në Spanjë. Oleguer Pujol, i biri i Jordi Pujol i Soley, ish President i Katalonjës
Siri – Rami dhe Hafez Makhlouf, kushërinj të Presidentit Bashar al-Assad
Mbretëri e Bashkuar – Ian Cameron, i ati i kryeministrit David Cameron
Kombet e Bashkuara – Kojo Annan, i biri i ish Sekretarit të Përgjithshëm Kofi Annan
Personalitete të sportit

Juan Pedro Damiani, uruguajani që është anëtar i Komitetit Etik të FIFA
Eugenio Figueredo, uruguajano-amerikani ish President i CONMEBOL dhe zv/president dhe anëtar i Komitetit Etik në FIFA
Gianni Infantino, President i FIFA
Hugo and Mariano Jinkis, biznesmeni argjentinas i përfshirë në skandalin e korrupsionit në 2015 në FIFA
Michel Platini, ish President i UEFA
Jérôme Valcke, ish Sekretar i Përgjithsëm i FIFA
Mattias Asper, Valeri Karpin, Nihat Kahveci, Tayfun Korkut, Darko Kovačević, Gabriel Schürrer dhe Sander Westerveld kishin llogari të krijuara nga Real Sociedad dhe presidenti i tij Iñaki Otegui, nën udhëheqjen e José Luis Astiazarán, Miguel Fuentes, María de la Peña, Juan Larzábal dhe Iñaki Badiola
Gabriel Heinze, ish futbollist argjentinas, llogari (së bashku me të ëmën) gjatë kohës që ishte tek Manchester United
Lionel Messi, futbollist i Barcelonës dhe ekipit kombëtar të Argjentinës
Brian Steen Nielsen, ish futbollist danez dhe drejtor i sportit për Aarhus Gymnastikforening
Marc Rieper, ish futbollist danez
Clarence Seedorf, ish futbollis holandez
Leonardo Ulloa, futbollist argjentinas
Iván Zamorano, ish futbollist kilian, llogari gjatë kohës kur ishte tek Real Madrid
Àlex Crivillé, ish motorist spanjoll në Grand Prix
Nico Rosberg, pilot gjerman i “Formula 1” për Mercedes AMG Petronas
Jarno Trulli, pilot italiani i “Formula1”
Tomas Berdych, tenist profesionist çek për ATP World Tour, aktualisht i shtati në botë
Nick Faldo, anglez, lojtar profesionist golfi tek PGA European Tour, tani është komentator live golfi
Personalitete të Show-Biz

Agustín Almodóvar, spanjoll, producent filmash dhe vëllai i vogël i regjizorit Pedro Almodóvar
Pedro Almodóvar, regjizor spanjoll, skenarist, producent dhe ish aktor
Amitabh Bachchan, aktor indian
Aishwarya Rai Bachchan, aktore indiane dhe ish Miss Bota
Jackie Chan, aktor nga Hong Kongu
Franco Dragone, Belgo Italian, drejtues teatri, i njohur për shfaqjen Cirque du Soleil
David Geffen, manjat i Hollywood-it, bashkëthemelues i DreamWorks
Vinod Adani, biznesmen indian, vëllai i madh i Gautam Adani, Adani Group
Përfaqësues dhe anëtar bordi të Leumi Bank.
Hollman Carranza, i biri i manjatit kolumbian të gurëve të çmuar, Víctor Carranza
Rattan Chadha, biznesmen holandezo-indian, themelues i markës së veshjeve Mexx
Jacob Engel, biznesmen izraelit aktiv në industrinë afrikane të minierave
Luca Cordero di Montezemolo, biznesmen dhe politikan italian
Anthony Gumbiner, biznesmen britanik, kryetar i Hallman Group
Solomon Humes, peshkop bahamez i një dioqeze të vogël
Soulieman Marouf, biznesmen britaniko-sirian dhe anëtar i familjes Nakashi
Idan Ofer, filantrop dhe manjat izraelit me qëndër në Londër, themelues i Tanker Pacific.
Igor Olenicoff, miliarder amerikan
Marianna Olszewski, autore artikujsh financiar, amerikane
K P Singh, biznesmen indian
Frank Timiș, biznesmen rumuno-italian
Dov Weissglass, avokat dhe biznesmen izraelit i lidhur dhe me procesin e paqes në Lindjen e Mesme, veçanërisht nën Kryeministrin Ariel Sharon.
Teddy Sagi, miliarder izraelit me bazë në Londër dhe themelues i Playtech, aksioner kryesor i Market Tech Holdings, nën pronësi të London Camden Market, dhe dy kompanive teknologjike AIM
Jacob Weinroth, prokuror izraelit, bashkëthemelues i zyrës ligjore Dr. J. Weinroth & Co. Pronar dhe drejtor i Sapir Holdings.
Benjamin Wey, financier kinezo-amerikan dhe President i New York Global Group. Aksioner kryesor i Anheuser-Busch InBev
Mallika Srinivasan, Kryetare dhe Shefe Ekzekutive i TAFE – Tractors dhe Farm Equipment Limited dhe Indira Sivasailam (vdiq në dhjetor 2008)
Abdul Rashid Mir, themelues dhe CEO i Cottage Industries Exposition Limited (CIE) & Tabasum Mir
Zavaray Poonaëalla, i vëllai i miliarderit Cyrus S. Poonawalla dhe shef i Komitetit Menaxhues i Royal Western India Turf Club (RWITC)
Mohan Lal Lohia, i ati i Sri Prakash Lohia, themelues dhe aksioner i Indorama Corporation
Onkar Kanwar, Drejtor i Apollo Tyres
Familja Garware , familja e Abasaheb Garware, industrialist nga shteti Maharashtra në Indi
Shishir K Bajoria, promoter i SK Bajoria Group, ka në pronësi fabrika çeliku
Mario Vargas Llosa, shkrimtar peruan, fitues i Çmimit Nobel në Letërsi
Të tjerë

Marllory Chacón Rossell, trafikant droge i Guatamalës
Jorge Milton Cifuentes-Villa, trafikant droge kolumbian, shef i organizatës kriminale Cifuentes-Villa dhe partner i Joaquín “Chapo” Guzmán.
Rafael Caro Quintero, trafikant droge meksikan dhe themelues i kartelit tashmë të shpërbërë Guadalajara.
Iqbal Mirchi (vdiq më 14 gusht të 2013), krahu i djathtë i kriminelit më të kërkuar në Indi, Dawood Ibrahim
Gonzalo Delaveu, shefi i degës së agjensisë antikorrupsion kiliane Transparency International (u dorëhoq më 4 prill 2016)

No comments:

Post a Comment