2017-04-07

Presidenti amerikan Donald Trump: Ta ndalim masakrimin në Siri
Nga Flori Bruqi


Trump: Ta ndalim masakrimin në Siri

Presidenti amerikan, Donald Trump, në një konferencë për media, konfirmoi urdhrin për sulmin raketor ndaj Bashar al-Assadit në Siri.

Trump u ka bërë thirrje shteteve aleate që t’i bashkohen Amerikës për ndaljen e masakrave në Siri dhe terrorizmit nëpër gjithë botën, transmeton Koha.net.

“Të dashur amerikan, të martën, diktatori sirian Bashar al-Assad sulmoi me armë kimike civilët e pafajshëm. Duke përdorur këto armë kimike, Assadi ua mori frymën burrave, grave dhe fëmijëve të pashpresë. Ishte vdekje e ngadalshme dhe e tmerrshme për shumë njerëz. Edhe bebet e bukura janë vrarë në këtë sulm barbarik”, ka thënë Trump.

“Sot urdhërova sulmin në një bazë ajrore në Siri prej nga u lëshuan raketat kimike. Është në natyrën e Shteteve të Bashkuara që të parandalojë përdorimin e armëve kimike”, ka shtuar presidenti amerikan.

“Nuk mund të ketë kundërshtime se Siria përdori armë të ndaluara kimike, theu Konventën e Armëve Kimike dhe injoroi kërkesat e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. Tentimet për të ndryshuar sjelljen e Assadit kanë dështuar”.

“Si rezultat i kësaj, kriza e refugjatëve po vazhdon të thellohet dhe të destabilizohet rajoni, duke kërcënuar Shtetet e Bashkuara dhe aleatët”.

“Sonte, u bëj thirrje shteteve të civilizuara që të na bashkohen për t’i dhënë fund masakrimit në Siri dhe t’i japim fund të gjitha llojeve të terrorizmit”.

“Kërkojmë mençurinë e zotit derisa po përballemi me këtë sfidë të botës sonë të trazuar. Ne lutemi për të plagosurit dhe jetët që kanë humbur. Shpresojmë se përderisa Amerika do drejtësi, paqja dhe harmonia në fund do të fitojnë”.


SHBA sulmon një bazë ajrore siriane

SHBA sulmon një bazë ajrore siriane

Shtetet e Bashkuara kanë sulmuar një bazë ajrore siriane në orët e para të 7 prillit 2017 , në përgjigje ndaj sulmit vdekjeprurës me armë kimike ndaj civilëve më herët gjatë kësaj javë, për të cilin, e kanë fajësuar qeverinë siriane.

Ky është sulmi i parë direkt i Amerikës ndaj qeverisë siriane në luftën gjashtëvjeçare civile dhe është urdhri i parë më i rëndësishëm ushtarak i Donald Trumpit, që prej se është zgjedhur president.

Vetëm pak para sulmit, diplomatët rusë e kanë paralajmëruar SHBA-në për veprim të tillë dhe thanë se SHBA, duhet të marrë “të gjitha përgjegjësitë” për “pasojat negative”.

Trump gjatë fushatës presidenciale kishte thënë se është kundër përfshirjes në konfliktet në Lindjen e Mesme.

Por, Trump, pas sulmit të dyshuar me gaz nervor në qytetin Khan Sheikhoun, ku u vranë më shumë se 86 persona, ka thënë se ishte prekur nga fotografitë ë fëmijëve të vrarë dhe ka thënë se “për mua, këtu janë kaluar shumë vija”.

“Diktatori sirian, Bashar al-Assad ka kryer një sulm të tmerrshëm me armë kimike mbi civilët e pafajshëm. Duke përdorur agjentë vdekjeprurës nervor, Assad morri jetën e burrave, grave dhe fëmijëve të pafajshëm”, deklaroi Trump.

“Është e rëndësishme për sigurinë kombëtare të SHBA-së të parandalojë përhapjen dhe përdorimin e armëve kimike”, të cilat Assad i përdorë, në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar, tha Trump.

“I bëj thirrje shteteve të civilizuara që të na bashkohen që t’i japim fund gjakderdhjes në Siri”, tha Trump.

Rreth 60 raketa amerikane të tipit tomahawk, kanë sulmuar anijet luftarake në Detin Mesdhe, duke pasur në shënjestër bazën ajrore Shatrat në perëndim të Sirisë. SHBA thotë se në këto sulme janë goditur stacione të aeroporteve, avionë, radarë dhe stacione të karburantit.

Pentagoni tha se sipas vlerësimit të parë, zonat e synuara janë shkatërruar. Por analistët thonë se sulmet hakmarrëse të SHBA-së, me gjasë mund të kenë vrarë shumë civilë, madje edhe zyrtarë ushtarakë rusë, të cilët jetojnë në zonat përreth aeroportit.

Pentagoni ka thënë se e ka njoftuar paraprakisht Rusinë për sulmin, me qëllim që të sulmet të mos godasin pjesë të bazës ajrore, ku janë të vendosur forcat ruse.

“Forcat ruse janë njoftuar paraprakisht për sulmin”, ka thënë zëdhënësi i Pentagonit, kapiteni Jeff Davis.

“SHBA ka ndërmarrë masa që të minimizojë rrezikun për personelin rusë apo sirianë, që kanë qenë në bazë ajrore”, ka thënë ai.

Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson tha se Moska duhet të fajësohet për sulmin kimik sepse ka dështuar që t’i përmbahet marrëveshjes së vitit 2013, që kishte për qëllim shkatërrimin e armëve kimike të Sirisë.

“Ose Rusia është pjesëmarrëse apo Rusia ka qenë thjeshtë e paaftë që ta respektojë deri në fund marrëveshjen”, tha Tillerson.

Trump nuk kishte njoftuar paraprakisht për këtë sulm, edhe pse ai dhe zyrtarë të tjerë të sigurisë kombëtare kanë paralajmëruar qeverinë siriane vetëm një ditë më parë.

“Mendoj se ajo që po ndodhë në Siri është një nga krimet më skandaloze dhe nuk do të duhej të ndodhte dhe nuk duhet që të lejohet që të ndodhë një gjë e tillë”, u tha Trump gazetarëve, përpara se të udhëtonte për të Florida, ku do të ketë takim dyditor me presidentin e Kinës, Xi Jingping.

Sulmet ajrore kanë fituar miratim të fuqishëm të udhëheqësve të dy partive në Kongresin amerikan.

“Është e rëndësishme që Assadi ta dijë se ai më nuk do të gëzojë mosndëshkimin për krimet e tij të tmerrshme ndaj njerëzve të tij, dhe ky hap i ndërmarrë ishte në përputhje me këtë”, ka thënë kryesuesi i komitetit të Senatit për marrëdhënie me jashtë, Bob Corker.

“Duke u siguruar se Assadi e di që më nuk mund të kryejë mizori të tilla të neveritshme, ai do të paguaj për këtë, dhe kjo është gjëja e drejtë që duhet bërë”, ka thënë lideri i demokratëve në Senat, Chuck Schumer.


Hip në 72 numri i viktimave nga sulmi kimik në Siri, gjysma fëmijë e gra


Hip në 72 numri i viktimave nga sulmi kimik në Siri, gjysma fëmijë e gra

Numri i të vrarëve nga sulmi i dyshuar me armatim kimik kundër një qyteti nën kontrollin e kryengritësve në Siri, ka arritur në 72 vetë, tha sot Observatori sirian për të drejtat e njeriut me seli në Londër, që i ka vëzhguesit në terren në Siri, derisa Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara, sot më vonë gjatë ditës, përgatitet për një seancë urgjente për të diskutuar për këtë çështje.

Më parë ishte raportuar për 58 vetë të vrarë.

Vlerësohet se ndër të vrarët gati gjysma janë fëmijë dhe femra.

Ky observator nuk ishte në gjendje të thotë se çfarë materjeje kimike ishte përdorur në sulmin e djeshëm vdekjeprurës në qytetin, Khan Sheikhoun, por personeli lokal mjekësor tha se ishte e mundshme që është përdorur gazi Sarin.

Shtetet e Bashkuara dhe fuqitë e tjera e kanë fajësuar qeverinë e presidentit të Sirisë, Bashar al-Assad, për këto vrasje, ndërsa Rusia, që ka autoritet për të paraqitur veto në Këshillin e Sigurimit, e ka mbrojtur aleatin e saj, Bashar al-Assad.

Ministria e mbrojtjes e Rusisë tha se ky sulm ishte psojë e rrjedhjes së gazit nga një depo e armatimit të kryengritësve, pasi ishte goditur nga sulmet ajrore të qeverisë së Sirisë. Qëndrim të këtillë kishte edhe qeveria e presidentit Assad.Zbulohet plani sekret i Britanisë për shkatërrimin e bazës së raketave kimike në Siri

Zbulohet plani sekret i Britanisë për shkatërrimin e bazës së raketave kimike në Siri

Njësia speciale “SAS” e Britanisë së Madhe para katër vjetësh kishte bërë plan që të hynte në Siri dhe të shkatërronte armatimin kimik të Bashar al-Assadit, por ky mision sekret ishte ndaluar nga David Cameroni, njoftojnë sot mediat angleze.

Ish-kryeministri britanik e kishte anuluar misionin e ushtarëve elitë të Britanisë së Madhe pasi frikësohej se ishte mision shumë i rrezikshëm.

Cameroni këtë vendim e kishte marrë pas bisedimeve me kabinetin e tij, pasi frikësohej se gjysma e forcave elite që përbëhej nga 100 ushtarë, do të ishin vrarë në sulmin sekret.

Por misioni i “pamundur” i SAS-it mund të ngjallet tani kur diktatori sirian vrau 80 persona me armë kimike, kanë njoftuar burime brenda qeverisë britanike, transmeton The Mirror.

Numri një i këtyre forcave ka njoftuar komitetin e krizave “Cobra” se njësiti elitë mund të dërgohet në Siri pas masakrës që ndodhi me armë kimike.

Edhe MI6 ka kërkuar nga agjentët në Siri që të mbledhin të dhëna për sulmin Sarin që e urdhëroi al-Assadi.


Ja si e falënderojnë arabët Trumpin për sulmet në Siri

Ja si e falënderojnë arabët Trumpin për sulmet në Siri (Foto)

Gjithandej në botën Arabe, kundërshtarët e qeverisë siriane po shpërndajnë falënderim të veçantë ndaj Donald Trumpit, me një fotografi mjaft të veçantë, shkruan BBC,.

Disa prej përdoruesve të rrjeteve sociale kanë shkruar “Abu Ivanka” së cilit urim i kanë bashkangjitur një fotografi ku shihet Donald trump, Presidenti i cili dha urdhër për hedhjen e raketave në Siri, shihet me mjekër.

Image

Raportime për një sulm të dytë kimik në Siri

Raportime për një sulm të dytë kimik në Siri

Mediat arabe kanë raportuar që qeveria e Sirisë ka lansuar një sulm të dytë kimik, kjo pas raportimeve të ndryshme nga dëshmitarët për këtë incident.

Helikopterë të forcave të presidentit Assad, janë parë duke hedhur bomba, për të cilat është thënë që permbajnë gaz klori, në fshatin Al-Lataminah, i cili gjendet në pjesën veriore të shtetit në afërsi të Hama-s.

Sulmet e SHBA-së qesharake dhe te paarsyeshme!

Flet Assad: Sulmet e SHBA-së qesharake dhe te paarsyeshme!

Presidenti i Sirisë, Bashar Al-Assad është deklaruar për herë të parë pas sulmeve ajrore që SHBA-ja i nisi në mëngjesin e së premtes kundër regjimit të tij në Siri.

Sic raporton The Guardian, Assad ka theksuar se sulmet ajrore të presidentit Donald Trump janë “qesharake”,

“Ajo që bëri Amerika nuk është tjetër vetëm një sjellje e paarsyeshme dhe e papërgjegjshme, të cilat e zbulojnë vizionin e saj të shkurtër dhe verbërinë politike, ushtarake me realitetin”, ka thënë Assad.


NATO reagon pas sulmeve në Siri

NATO reagon  pas sulmeve në Siri


Sekretari dhe Gjenerali i NATO’s, Jens Stoltenberg është deklaruar për sulmet ajrore të SHBA’së kundër regjimit vrasës të Presidentit të Sirisë, Bashar Al-Assad.


Stoltenberg: Përdorimi i armëve kimike, i papranueshëm

Sekretari i NATO’s, Stoltenberg thotë se Assad mban përgjegjësinë e plotë për sulmet që i bëri SHBA’ja ndaj Sirisë, pasi që qeveria e tij kishte urdhëruar vrasjen e civilëve me anë të armëve kimike, njofton BBC,

"Çdo përdorim i armëve kimike është i papranueshme, nuk mund të ikë pa përgjigje, dhe ata që janë përgjegjës duhet të mbajnë përgjegjësi", ka thënë Jens Stoltenberg.
Ministri i jashtëm rus: Sulmet e SHBA’së në Siri rikujtojnë okupimin e Irakut më 2003

Agresivitet duke shpikur justifikime

Ministri i jashtëm rus: Sulmet e SHBA’së në Siri rikujtojnë okupimin e Irakut më 2003

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, e ka cilësuar si "agresivitet duke shpikur justifikime" goditjen e bazës së regjimit në Siri nga SHBA-të, duke thënë se ky operacion rikujton okupimin e Irakut

Duke folur në një mbledhje në kryeqytetin e Uzbekistanit, Tashkent, Lavrov është shprehur se presin deklaratë nga SHBA-të lidhur me shkakun e vërtetë të goditjes së bazës ajrore të regjimit në Siri.

Lavrov ka thënë se sjellja e SHBA-ve do të përkeqësojë marrëdhëniet tashmë të dobëta mes Rusisë dhe SHBA-ve, duke theksuar shpresën që zhvillimi i fundit të mos shkaktojë dëme permanente në marrëdhëniet.

“Goditja e bazës së regjimit do të jetë në dobi vetë të atyre që dëshirojnë t’i sabotojnë proceset e Astanas dhe Gjenevës dhe ta përmbysin Asadin duke përdorur forcën”, ka pohuar Lavrov, duke shtuar se ky hap paraqet provokim.

Ai e ka cilësuar si “agresivitet duke shpikur justifikime” goditjen e bazës së regjimit në Siri, për të theksuar më tej se “Kjo rikujton okupimin e Irakut në vitin 2003 nga SHBA-të dhe Britania pa rezolutë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, duke thyer shkelur kështu ligjet ndërkombëtare”.

Sergei Lavrov po ashtu ka bërë të ditur se nuk ka të vdekur nga ushtarët rusë me detyrë në Siri gjatë sulmit amerikan.


Kina do shmangien e përkeqësimit ë mëtejmë në Siri

Kina do shmangien e përkeqësimit ë mëtejmë në Siri


Autoritetet kineze të premten kanë bërë thirrje që të shmanget përkeqësimi i mëtejmë i situatës në Siri, pas sulmit të SHBA-ve në një bazë ushtarake siriane, njëkohësisht duke dënuar përdorimin e armëve kimike.

Siç është bërë e ditur, dënohet një përdorim i armatimit të tillë pavarësisht se kush e përdorë.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme kineze Hua Çunjing tha se Kina është “thellësisht e shokuar” me sulmin në Kan Shejkun dhe dënon “thellësisht dhe kundërshton përdorimin e armëve kimike të cilitdo vend apo organizate dhe pavarësisht se cilat janë rrethanat apo qëllimi”.

Ajo tha se Kina kërkon “hetime të pavarura dhe të plota të incidentit dhe fakte të pathyeshme”.

Pas sulmit në Siri, Rusia pezullon një marrëveshje me SHBA-në

Çunjing tha se Pekini zyrtar gjithmonë kundërshton përdorimin e dhunës në marrëdhëniet ndërkombëtare dhe angazhohet për dialog dhe zgjidhje paqësore të konfliktit, dhe u bën thirrje të gjitha palëve që të ruajnë qetësinë dhe t’i shmangen eskalimit të mëtejmë.

E pyetur për legjitimitetin e presidentit sirian Bashar al Asad, Hua ka thënë se ai është zgjedhur nga populli sirian dhe se populli do të vendosë për të ardhmen e tij.

Reaksionet e Kinës pasojnë njëkohësisht me lajmin se presidenti amerikan Donald Trump në takim me homologun e tij kinez Si Jinping në Florida pranoi që të vizitojë Kinën gjatë këtij viti.

Hillary Clinton Pentagonit: “Shlyeni aeroportet e Asadit”

Hillary Clinton Pentagonit: “Shlyeni aeroportet e Asadit”

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump ka urdhëruar sulmin në Siri vetëm disa orë pasi që ish-shefja e diplomacisë amerikane Hillary Clinton publikisht i bëri thirrje Pentagonit që të “shlyejë aeroportet e Asadit”, transmetojnë mediet e huaja.

Në një intervistë për “New York Times”, Clinton tha se është gabim i madh që SHBA nuk kanë nisur më herët një ofensivë të tillë në Siri.

“Asad ka aviacion dhe këta aeroplanë janë përgjegjës për vdekjen e civilëve. Kemi parë këtë viteve të kaluara, e kemi parë edhe para disa ditësh. Besoj se duhet të shkatërrojmë këto baza dhe të parandalojmë këto baza prej nga janë lansuar sulmet mbi popullin e pafajshëm sirian”, tha Clinton.

Gazeta “Guardian”, ndërkaq, shkruan se është shumë interesant koha e dhënies së intervistës së Clinton dhe urdhrit të Trump për të sulmuar Sirinë.

François Hollande dhe Angela Merkel: 

Hollande dhe Merkel: Asadi fajtor, zgjidhje të menjëhershme për krizën në Siri
Bashar Al Asadi fajtor, zgjidhje të menjëhershme për krizën në Siri

Franca dhe Gjermania vazhdojnë përpjekjet që nëpërmjet Këshillit të Sigurimit të OKB-së të gjejnë një zgjidhje paqësore për krizën në Siri, ka thënë sot presidenti francez François Hollande pas një bisede telefonike me kancelaren gjermane Angela Merkel.

Deklarata e përbashkët e Hollande dhe Merkel ka ardhur pasi që mbrëmë SHBA ka goditur me raketa në bazën ajrore të Sirisë. Ky sulm është ndërmarrë pas sulmit me armë kimike, në krahinën Idlib të Sirisë ku shumë persona, në mesin e tyre edhe fëmijë kanë humbur jetën.

Shtetet demokratike të botës për këtë kanë fajësuar presidentin sirian Bashar Al Asad, i cili ka urdhëruar këto sulme, transmeton Reuters.
Vladimir Putin, Angela Merkel dhe François Hollande bisedojnë për luftën kundër terrorizmit

Putin, Merkel dhe Hollande bisedojnë për luftën kundër terrorizmit

Liderët e Rusisë, Gjermanisë dhe Francës janë pajtuar sot të përshpejtojnë shkëmbimin e të dhënave, me qëllim që të jenë më efikas në luftimin e terrorizmit, ka njoftuar sot Kremlini.

Presidenti rus, Vladimir Putin, kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti francez, François Hollande kanë biseduar sot në telefon për çështjen e terrorizmit dhe situatës në Ukrainë.

Ky diskutim mes liderëve, vjen vetëm një ditë pas shpërthimit vdekjeprurës në sistemin e metrosë në Shën Petersburg, ku u vranë 14 persona dhe u plagosën dhjetëra të tjerë.

Kremlini ka njoftuar se liderët gjithashtu kanë biseduar edhe për armëpushimin e shpallur më 1 prill në lindje të Ukrainës, raporton Reuters.

Kina do shmangien e përkeqësimit ë mëtejmë në Siri

Një burim brenda qeverisë gjermane ka thënë se “Merkel i ka bërë thirrje Putinit që të përdorë ndikimin që ka tek separatistët në lindje të Ukrainës, që të respektojnë armëpushimin”.

Liderët thuhet se janë pajtuar që të vazhdojnë kontaktet për situatën në Ukrainë, raporton Retuers.


Franca kërkon takim urgjent me OKB-në pas sulmit kimik në SiriMinistri i Jashtëm i Francës, Jean-Marc Ayrault, ka bërë thirrje për një takim urgjent të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, pas sulmit të dyshuar kimik në Siri.

Observatori sirian për të Drejtat e Njeriut, tha se sulmi i dyshuar kimik është bërë nga aeroplantë e qeverisë ruse ose siriane, ku lanë të vdekur 58 persona, duke përfshirë 11 fëmijë, njofton Reuters, transmeton Koha.net.

“Për veprime të tilla, kërkoj seriozitet sepse po kërcënohet siguria ndërkombëtare. Kërkoj nga të gjithë t’i tregojnë përgjegjësitë e tyre, prandaj po kërkoj një takim urgjent”, tha ministri i jashtëm i Francës.

Në anën tjetër, edhe presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan dhe homologu i tij rus, Vladimir Putin, kanë diskutuar për sulmin me armë kimike në Idlib, i cili është nën kontrollin e kryengritësve sirianë.


Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi mbështet sulmet ajrore kundër Assadit

Presidenti Hashim Thaçi, ka dhënë qëndrimin e tij rreth vendimit të Presidentit amerikan Donald Trump rreth sulmit ajror në Siri.

Thaçi mbështet sulmet ajrore kundër Assadit

Hashim Thaçi ka thënë se e mbështet fuqishëm veprimin e Donald Trump në sulmin ajror kundër regjimit vrasës të Assadit.

”E mbështes fuqishëm veprimin e Donald Trump në luftimin e regjimit vrasës të Assad-it. Assad, duhet të përballet me drejtësinë dhe populli sirian duhet të jetë i lirë”, ka shkruar Thaçi faqen e tij në Facebook

No comments:

Post a Comment