2017-04-03

Nga Flori Bruqi: Titullin e Legjionit të Nderit, përpos kryeministrit shqiptar zt. Edi Rama e kanë fituar edhe disa personazhe të rrezikshëm për njerëzimin…Çmimin e Legjionit të Nderit e kanë fituar disa personazhe që kanë lënë gjurmë negative në histori. Konkretisht

Mussolini biografia.jpg


1) Benito Musolini ose i njohur ndryshe Ducja, diktatori i fashizimit Italian ka qënë Kryetar i Këshillit të Ministrave kur ka fituar titullin e Kryqit të Madh të Legjionit të Nderit në vitin 1923 me vendim të presidentit Aleksander Milleran. Pavarësisht vendosjes prej tij të fashizimit në Itali dhe të bashkëpunimit me Hitlerin, Musolini e ruajti të titull.

Duçe rrjedh nga fjala latine Dux që përkthehet udhëheqës. Me këtë term bashkëthemeluesit e Partisë Fashiste Italiane, shtypi dhe propaganda e regjimit i drejtoheshin Musolini Nën modelin e Duçës u krijuan nga ana e diktatorëve të tjerë tituj të ngjashëm, Adolf Hitleri ishte Führer, Francisco Franco ishte Caudillo, Ion Antonesco ishte Conducator.

Musolini ishte eksponent i partisë socialiste italiane dhe drejtor i gazetës qytetare socialiste Avanti (sq.: Përpara) që nga 1912. Në vitin 1914 ndryshoi tërësisht opinionin politik duke u deklaruar në favor të ndërhyrjes së luftës në Libi. Duke u gjetur në kontrast me linjën e partisë së tij dha dorëheqje nga drejtimi i Avanti-t! dhe themeloi "Il popolo d'italia". Menjëherë pas luftës themeloi I FASCI ITALIANI I COMBATIMENTO 1919, pastaj u bë pjesëmarrës në partine nacionale fashiste (Paryia Nacionale Fashista) në vitin 1921 dhe u prezantua në vend me një program politik nacionalist, autoritar dhe radikal që në vazhdim përmblodhi dhe element të fort anti socialist që e ndihmuan nga mbështetja e një borgjezie të vogël dhe shtresave industriale dhe agrare. Në kontestin e paqëndrueshmërisë së fortë politike dhe socialiste ardhura në luftë vendosi në marrjen e fuqisë. Duke forcuar dorën e institucioneve, Musolini arriti të mbante fuqinë që të ndërtonte qeverinë dhe instaloi diktaturën në janar të vitit 1925,duke zgjedhur me forcë situatën delikate e krijuar nga vrasja e Giacomo Matteottit.


Bashar al-Assad in Russia (2015-10-21) 08.jpg
2) Bashar Al-Assad, diktatori i Sirisë ka fituar titullin një vit pasi ka ardhur në pushtet përmes zgjedhjeve në të cilat ai ka nxjerrë jasht ligjit opozitën politike. Ai është akuzuar ndërkohë për ushtrim të torturave dhe vrasje të opozitarëve të rregjimit.

Presidenti sirian, Bashar al-Aassad, tha se duhet të arrihet një koalicion mes Sirisë, Rusisë, Iranit dhe Irakut, ose përndryshe i gjithë rajoni do të shkatërrohet.

Assad gjithashtu kritikoi koalicionin e udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara dhe sulmet ajrore në Siri dhe Irak, duke i cilësuar ato si joproduktive dhe se sipas tij vetëm e kanë përhapur më shumë terrorizmin.


Aktivistët sirianë thonë se sulmet janë më shumë të përqendruar në grupet e tjera rebele, sesa në vendet ku qëndrojnë militantët e Shtetit Islamik.

Në një intervistë për televizionin shtetëror, Assad tha se Siria, Rusia, Irani e Iraku ishin të bashkuara në luftën kundër terrorizmit dhe do të arrinin rezultatet e duhura, ndryshe nga koalicioni i udhëhequr nga SHBA-ja.

Kundërshtarët shtetërorë të Assad shohin si zgjidhje të vetme dorëheqjen e Assad, por për momentin kombet perëndimore besojnë se ai duhet të vazhdojë të qëndrojë gjatë kësaj periudhe tranzicioni.

Nga ana tjetër, Assad insiston se “diskutime rreth sistemit politik të Sirisë janë një çështje e brendshme e vendit”

Bokassa colored.png

3) Jean Bedel Bokassa, perandori i Afrikes Qendrore i dënuar me burgim të përjetshëm ndër të tjera edhe si kanibal. Ai kishte 17 gra dhe 36 fëmijë legalë. Ai mbante një mantel 8 metra të gjatë dhe të zbukuruar me 785 mijë perla dhe 1.3 milion top ate vegjël prej kristali dhe floriri.

Jean-Bedel Bokassa është i famshëm për marrëzinë e tij të pashembullt. Dihet se Bokassa përpiqej shumë që të shfaqej si një figurë pothuajse prej Perandori, kur u bë udhëheqës i Republikës së Afrikës Qendrore në vitin 1976, dhe pothuajse falimentoi të gjithë vendin e tij duke blerë për veten një kurorë dhe një pallat gjigant.


Nën sundimin e tij, Bokassa këmbëngulte që fëmijët e shkollave duhej të mbanin një uniformë shkolle shumë të kushtueshme, të cilat i shiste vetëm një kompani që ishte në pronësi të një prej grave të shumta që ai kishte.

Burgoste dhe vriste nxënësit vetëm sepse nuk vishnin uniformat
Kur fëmijët e shkollave nisën të protestojnë ndaj një urdhri të tillë, i mbërthyer nga zemërimi, ai burgosi qindra prej tyre.

Edhe burgosja në vetvete është një reagim i tepruar me përmasa epike, por Bokassa nuk ishte një njeri që i bënte gjërat përgjysmë.

Pasi i kishte arrestuar fëmijët, ai personalisht shkoi dhe rrahu disa prej tyre për vdekje, një veprim që e bëri të urryer në komunitetin ndërkombëtar. Disa prej fëmijëve ishin jo më shume se 8 vjeçe.


Manuel Noriega mugshot cropped.jpg
4) Manuel Noriega, ish diktatori i Panamasë është dekoruar në 22 janar 1987 me titullin e Lartë Komandant i Legjionin të Nderit dhe ky titull nuk i është hequr ndonëse ai do të dënohej për trafik droge në SHBA dhe pastrim parashë në Francë.Ish-diktatori i Panamasë, Manuel Noriega u ekstradua nga Franca në Panama.

Ekstradimi vijoi pasi ekipi i mjekëve dje konfirmoi se 77-vjeçari Noriega është në gjendje të mirë shëndetësore dhe se mund ta përballojë fluturimin nga Parisi deri në Panama Siti.

Noriega, i cili ka udhëhequr me Panamanë prej vitit 1983 deri në vitin 1989, dy vitet e fundit ka vuajtur dënim me burg në Francë me akuzë për larjen e parave. Para kësaj ai ishte 20 vjet në burg në SHBA për shkak të tregtisë me narkotikë.

Panama kërkoi ekstradimin e tij që të mund t'i gjykohet për vrasje të dy kundërshtarëve të tij politikë, për çka, u dënua me 54 vjet burg se kishte vrarë dy lider të opozitës.


Ali Bongo Ondimba, 2012.jpg


5) Ali Bongo, President i Gabonit ka marrë në vitin 2010 titullin e Oficerit të Madh të Legjionit të Nderit duke e ruajtuar atë pavarësisht se ai do të akuzohej për korrupsion, abuzim me fondet publike dhe kontroll të medias. Ai zotëronte në Francë 33 hotele dhe apratamente në një vlerë prej 150 milion euro.

Image

Sylvia Bongo Ondimba u lind më 11 mars të vitit 1965 në Francë, mirëpo kur kishte qenë fare e vogël prindërit e saj ishin dërguar për të punuar në Kamerun, ku kishte kaluar vitet e para të fëmijërisë, para se bashkë me familjen të barteshin në Tunizi. Në vitin 1974 familja e saj ishte bartur për të jetuar në Gabon, ku nëna e Sylvia-s kishte filluar të punonte si sekretaresh e njeriut që më vonë do të bëhej dhëndër i saj. Sylvia ishte martuar me Ali Bongo Ondimba-n në vitin 1989 dhe është bërë Zonja e Parë e vendit në vitin 2009, kur bashkëshorti i saj ishte zgjedhur president i Gabonit.

6) Edi Rama, kryeministër i Shqipërisë e ka marrë titullin Komandant i Legjionit të Nderit në mars 2017. Ai përgatitet të shkojë në zgjedhje në 18 qershor 2017 pa opozitën dhe është dekoruar ndërkohë që në një raport të OSBE rezulton zotërues i një llogarie bankare off shore prej 200 milion euro në emër të të vëllait .

No comments:

Post a Comment