Lunacek dënon ashpër sjelljen e Serbisë ndaj ish presidentës shqiptare nga Kosova z. Atifete Jahjaga-Kuçi


Lunacek dënon ashpër sjelljen e Serbisë ndaj Jahjagës
Autoritetet e Serbisë i ndaluan ish-presidentes Atifete Jahjaga -Kuçi që të marrë pjesë në një takim në Beograd. Eurodeputetja Ulrike Lunacek dënon ashpër këtë sjellje të Serbisë.

Ish-presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga_Kuçi  ishte e ftuar për të promovuar librin "Unë dua të dëgjohem", kushtuar rreth 20.000 femrave të dhunuara nga forcat serbe, gjatë luftës së Kosovës. Libri pritej të prezantohet sonte në Beograd, në kuadër të Festivalit "Mirëdita, dobar dan!", i cili po mbahet në kryeqytetin e Serbisë. Nënkryetarja e Parlamentit Evropian dhe raportuese e posaçme për Kosovën, Ulrike Lunaçek e ka dënuar ashpër sjelljen e autoriteteve serbe.

"Është plotësisht e papranueshme që ish-Presidnetes së Kosovës, Atifete Jahjaga, t'i pamundësohet nga autoritetet serbe pjesëmarrja në Festivalin „Mirëdita, Dobar Dan", thotë Lunacek në një prononcim për Deutsche Wellen.

Presidentja Jahjaga kishte për qëllim të prezantojë atje librin "Unë dua të dëgjohem", për femrat e dhunuara dhe keqtrajtuara në Kosovë gjatë kohës së luftës. "Kjo sjellje e autoriteteve serbe është edhe një kundërshtim tjetër i marrëdhënieve të mira fqinjësore, për të cilat Beogradi është obliguar në dialogun e Brukselit me Kosovën të ndëmjetësuar nga Bashkimi Evropian", pohon Lunacek, e cila kërkon që "autoritetet e Serbisë menjëherë të mundësojnë hyrjen e ish-Presidentes Jahjaga në Serbi me qëllim që sonte të mund të marrë pjesë në takimin ku është ftuar."

Comments

Popular posts from this blog

Legjenda e Mujit dhe Halilit

Ese për Vitin e Ri