2017-06-24

Rexhep Shahu : Me tritol erdhi në pushtet Edi RamaKeni harruar se si shperthente tritoli, si shembeshin ndertimet? Qeveri e vertete tritoli, me kallaj qe i shndriste si kurre here tjeter, por kallaj ishte, shkelqeim prej kallaji ishte.

Harruat se si policet mbanin ne krahe makinat e kompjuterat e kazinove, te llotove sportive? Jo per zhdukjen e ketij biznesi rrenues te familjeve por qe te njihte qeni te zotin e ri.

Harruat se si u be nami per kuponat tatimor te kefeneve, te shitesve te frutave e perimeve? Ne dogane jooo, nuk ka probleme evazioni atje, por te kafet e prasshitesit ka evazion. Ju kujtohet kur gjobiste deri 5 milione leke prindin ne dyqanin e familjes, pse femija e zevendesonte prindin kur ai shkonte te bente shurren.

Te gjithe shpresuam se do vihet rregull, se nuk do te toleroje shteti me faturat. Por u mbars mali e polli mi, ia mori muti shalet qeverise Rama.

Ju kujtohet reprezalja per ndalimin e duhanit ne vende publike.

 U gezuam shume se me ne fund po zbatohet nje ligj, vetem nje ligj. Ishte stine, apo shou stine derisa u be problem se ra shitja e cigareve.

Ju kujtohet gurguleja per rrypat e sigurimit?

 Une kam besuar se vetem kete gje ta bente Edi Rama, do te ishte mjaft per qeverine e tij. Por beri nje vrime ne uje.

Ca muaj nuk shihje kend pa rryp sigurimi, tani nuk mbajne njerzit as rryp pantallonash. Do te thote qeveria beri nje vrime ne uje, te fortet nuk vene rrypin e sigurimit dhe policia hesht nga frika e telefonatave.

Ju kujtohet terrori per zbatimin e ligjit per pagesat e energjise elektrike. Te gjithe u revoltuan se te gjithe ne nje menyre a tjeter u ndeshkuan.

Por fyerja ishte e rende kur burgoseshin njerez te pamundur, te vobekte, te semure, njerez qe as dje as sot as neser nuk do te kene mundesi ta paguajne energjine elektrike dhe qe shteti duhet t’ua jape falas.

E harruam burgun, sollrollatjet neper gjykata, prokurori. E harruam se sa familje jane debitore.

 Une jam knaqe qe te paguajne te gjithe sepse ata qe kane paguar jane diskriminuar dhe jane quajte budallej, por jam trishtuar kur jane burgose te vobektit.

PO 300 fishimin e Lazaratit e harruat kaq shpejt. Une e di se nuk e perdorni drogen, por qe ju ta perkedhelni nga supet me voten tuaj nje qeveri qe e ka bere vendin kanabistan, kete nuk arrij ta pertyp.

Po degjoj shpesh te thuhet”ani, mire, i dime te gjitha, por eshte muti yne, eshte bytha jone, do ta votojme. Mjafton qe nuk eshte malok”.

Ani votojeni Edi Ramen meqenese eshte bytha juaj.

Por nje gje mos e harroni kurre, ju qe e votoni ate dhe filozofine e tij qeverisese, menyren e tij te qeverimit, qe te aftet i debon dhe zgjedh me te paaftet, qe qeveris me shoket e vetem shoket e njohur, qe premton qiejt e nuk mban asnje premtim, qe mashtron pa pike turpi, qe u hedh trute e gomarit kur kerkon ta bejme Enver qe te qeverise vetem si Enveri, pra, ani votojeni Edi Ramen, por mos e harroni kurre se maloket nuk shuhen, nuk zhduken, nuk shperbehen, nuk deformohen, mbijetojne. Kur them maloket, kam parasysh gjithe Shqiperine e gjelber, gjithe Shqiperine kodrinore malore, pervec Bllokut ku enverizmi rritet gjirizeve.

No comments:

Post a Comment