2017-07-21

Modelja shkel rregullat e Sheriatit, Arabia po e kërkon në çdo cepNjë shëtitje me minifund mes rrënojave të një kështjelle të vjetër. Gjë normale në një ditë të nxehtë vere, sikur vajza e kapur në videon e postuar në rrjet të mos ishte nga Arabia Saudite.
Gruaja, e njohur me emrin e artit Khulood, tani është në kërkim nga policia, sepse ka shkelur rregullat e veshjes për femrat, për më tepër në një nga vendet më të vizituar të Mbretërisë, në Fortesën Ushaiqer, 155 kilometra nga Riadi.

Autoritetet e Ushaiqerit i kanë kërkuar policisë ta arrestojë vajzën, pasi nuk ka mbuluar trupin dhe kokën.

Videoja ka ngjallur debate të forta në Arabi dhe ka shumë që mendojnë se është postuar pikërisht për këtë qëllim, pasi brezat e rinj në vend, që përbëjnë 65 përqind të popullsisë, janë përherë e më indiferentë karshi normave tradicionale.

Megjithatë, Komitetit për Mbrojtjen e Virtyteve dhe Parandalimit të Veseve ka hapur një hetim. Provinca ku ndodhet Ushaiqer është il Najd, zemra e dinastisë saudite dhe sidomos djepi i wahabizmit.No comments:

Post a Comment