2017-08-03

Nga Flori Bruqi : Gara e fortë mes "gladiatorëve" në Parlamentin kosovar !!!


Dy lagje të Prishtinës sot do të mbesin pa rrymëMos luani me fatin e Kosovës :Gjenerali nuk dorëzohet dot !


Mosballafaqimi në një debat kokë më kokë mes gjeneralit të Luftës-Heroit të paqës zt.Ramush Haradinajt dhe Liderit të LV -së zt.Albin Kurtit e ka zhvendosur “luftën televizive ” në një skenë tjetër.

Dy kandidatët për kryeministër po përdorin rrjetet sociale e intervistat nëpër mediume, që krahas thumbimeve t’i tregojnë Popullit pse njëri vlen më shumë se tjetri. Analistët ndërkomtar dhe pak a shumë këta kosovarë thonë se ky është vetëm fillimi i luftës nga distanca mes tyre. Se kush do të jetë kryeministri i ardhshëm i Kosovës është pyetja të cilën po provon që t’i përgjigjet secili qytetar i këtyre ditëve.

E cili duhet të jetë ai këtë po provojnë ta dëshmojnë dy akterët kryesorë në këtë duel kryeministrash, Heroi i demokracisë zt. Ramush Haradinaj si i nominuar nga koalicioni PAN për këtë pozitë apo mollotovisti zt.Albin Kurti nga lëvizja “Vetëvendosje”. Që të dy tashmë kanë nisur edhe haptazi ballafaqimin e tyre, duke thumbuar njëri­ tjetrin nëpër rrjetet sociale dhe përmes intervistave të ndryshme nëpër mediumet kosovare.

Në AAK thonë se gjenrali i luftës zt.Ramush Haradinaj edhe ligjërisht është i vetmi i cili ka të drejtë ta formojë Qeverinë. Ndërkohë në lëvizjen “Vetëvendosje” janë të bindur se Republikës së Kosovës i kthehet dinjiteti vetëm me Albin " Mollotov" Kurtin si kryeministër.

Analistët kosovarë vlerësojnë se përballja e gjeneralit Ramush Haradinaj­n me "Mollotovistin" e Vetëvendosjës zt.Albin Kurti do të intensifikohet edhe më tej me kalimin e ditëve. Sipas tyre, të dy kandidatët nuk do ta kursejnë as gjuhën e ashpër deri në momentin që në lojë do të hyjë presidenti i Kosovës,gjenerali politik i Luftës zt.Hashim Thaçi.

******
Nesër gara e fortë me"Gladiatorëve"parlamentar?!

Seanca konstituive e Kuvendit të Republikës së Kosovës do të vazhdojë nesër në orën 10:00, thuhet në kumtesën drejtuar mediave.

Kuvendi i Kosovës ka njoftuar edhe zyrtarisht se vazhdimi i seancës konstituive, zgjedhjes së kryetarit dhe nënkryetarëve, do të bëhet nesër në orën 10:00.

Rendi i ditës ka vetëm një pikë, atë të zgjedhjes së kryetarit të Kuvendit dhe e nënkryetarëve të Kuvendit, meqë dy pikat e tjera të kësaj seance ajo për verifikimin e mandateve dhe betimi i deputetëve janë kryer paradite.

Rendi i ditës:


Zgjedhja e Kryetarit të Kuvendit dhe e nënkryetarëve të Kuvendit.
Po ç'farë ndodhi sot në Parlamentin Kosovar:Teuta në mes dy zjarrëve ?!
Deputetja më e re e Kuvendit të Kosovës, Teuta Rugova, e nisi mandatin e saj të dytë me një rrenë. Javë më parë ajo kishte deklaruar se nuk do të veprojë asnjëherë jashtë qëndrimit politik të LDK-së. Sot e bëri këtë gjë.

Në seancën e sotme, vota e Teuta Rugovës u dha pikërisht kundër qëndrimit të LDK-së. Ajo mbështeti me votën e saj propozimin e koalicionit PAN për t’i dhënë këtij koalicioni edhe dy orë shtesë për konsultime rreth kandidaturës së tyre për kryetar të Kuvendit.

Në ditën kur kandidati i PAN për kryeministër, Ramush Haradinaj kishte shkuar në familjen e saj për t’ia kërkuar votën, ajo doli me një deklaratë publike me të cilën e konfirmonte se do t’i bindej qëndrimit të LDK-së për këtë kandidaturë.

“Mendoj se deklarata ime e mëparshme është keqkuptuar nga disa në raport me qëndrimin tim sepse shumë thirrje e mesazhe më kanë ardhur me pyetje rreth votës time. Unë jam deputete e LDK-së dhe as tash nuk do të veproj as edhe kurrë më parë nuk kam vepruar jashtë qëndrimit të LDK-së”, kishte thënë ajo.


******

Rezulati parlamentar  1:1 ose 60:60 !!!!

Teuta Rugova ka qenë deputetja e parë që ka lëshuar sallën, pasi kryesuesi i seancës konstituive Adem Mikullovci, e ka shpallur të mbyllur seancën.

Ajo nuk ka folur me asnjërin nga bashkëpartiakët e saj.


Deputetët e koalicionit PAN kanë kërkuar që seanca për mbajtjen e zgjedhjes së Kuvendit të Kosovës, të shtyhet për dy orë.

Por, kërkesa e tyre ka rënë poshtë, meqë 60 deputetë ishin për dhe 60 pro.Për shtyerjen e seancës, ka votuar edhe deputetja e LDK-së Teuta Rugova.


*******

Miliam Zeka,edhe në parlament : ja fut si kau - pelës ?!Deputeti i Nismës për Kosovën, Milaim Zeka, ka njoftuar se koalicioni PAN nuk do të marrë pjesë në vazhdimin e seancës konstituive.

Ai ka sqaruar se as ai personalisht nuk do të marrë pjesë në këtë seancë për shkak të asaj që ai e ka quajtur kërcënim ndaj deputetes së LDK-së Teuta Rugova nga një deputet i LDK-së.

Zeka ka thënë se ky deputet, ka publikuar një fotografi në Facebook, ku në sfond shihet varri i presidentit Rugova, derisa ka shkruar fjalë të rënda ndaj deputetes Rugova, duke i thënë asaj se i ka bërë LDK-në të skuqen, përcjell Bota sot.

Ai ka thënë se i njëjti kërcënim i ka shkuar edhe deputetit të AKR-së Labinot Tahiri.

“Ky është kërcënim, turp dhe i njëjti kërcënim ka shkuar në adresë të Labinot Tahirit, i cili është quajtur tradhtar. Askush nuk ka të drejtë dhe askush nuk më quajti tradhtar, kur askush nga Nisma nuk e votoi komisionin, ndërsa unë e votova. Nëse do të vazhdojmë me këtë inat, nga të dy polet, atëherë nuk e di ku është qëllimi i deputetëve. Në radhë të parë duhet të veprojmë në interes të qytetarëve”, është shprehur Milaim Zeka.


******


Avdullah Hoti është i mirë për ministër i ekonomisë dhe financave ,për kryeparlamentar" lufton" kot !

Shefi i Grupit Parlamentar të LAA Avdullah Hoti ka thënë se koalicioni do të sillet në përputhje me vendimin e Gjykatës Kushtetuese, por nuk do të heqin dorë nga e drejta e tyre si shumicë.

“Qëndrimi jonë është i qartë. Për ne është i papranueshëm kandidati që është fol deri tash sepse është person i padenjë për të udhëhequr Kuvendin. Për kandidatura tjera ne i shqyrtojmë”, tha prof.dr.Avdullah Hoti.
Kryetari i Komunës së Prishtinës, njëherësh edhe zyrtar i Lëvizjes Vetëvendosje , Shpend Ahmeti ka reaguar për seancën konstituive të Kuvendit të Kosovë në Facebook.:Veç lexoni lajmet në dy muajt e fundit dhe do ta shihni se sa herë kanë deklaruar se i kanë numrat. Ky mashtrim publik bëhet pa kurfarë llogaridhënie. Sot dalin edhe më qesharak. Gjithmonë them se edhe në humbje ka dinjitet. Është e qartë që po synojnë zgjedhje të reja. Së paku le të jenë të sinqertë.

No comments:

Post a Comment