Gazetarja Daphne Caruana Galizia u vra pranë shtëpisë së saj teksa po udhëtonte me makinën tip “Peugeot 106”.Gazetarja që udhëhoqi investigimin e skandalit të njohur si “Panama Papers” dhe lidhjet me korrupsionin në Maltë është vrarë ditën e sotme në një atentat me bombë në makinë pranë shtëpisë së saj. Daphne Caruana Galizia u vra pranë shtëpisë së saj teksa po udhëtonte me makinën tip “Peugeot 106”.

Një shpërthim i fuqishëm me bombë shkatërroi makinën duke i marrë jetën në vend gazetares.

Ajo ishte një blogere e njohur dhe shkrimet investigative të saj tërhiqnin mijëra lexues e publikoheshin në disa nga mediat më të rëndësishme në Maltë. “Politico” e quante “gruaja Wikileaks”.

Comments

Popular posts from this blog

Legjenda e Mujit dhe Halilit

Ese për Vitin e Ri