2017-12-18

Ish-kryeministri Sali Berisha flet për pritën që i bëri Rama: Të digjen mandatet, “noriega” u zgjodh Kryeprokuror


Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur sot jashtë sallës së Kuvendit, menjëherë pas situatës së ndodhur në seancën plenare nga ku u zgjodh kryeprokurorja e re e Përkohshme Arta Marku.


Berisha tha se kryeministri Rama urdhëroi Gardën që të mos e lejoni të mbante fjalën e tij në foltore, dhe se vendimi për të djegur mandatet i takon grupeve parlamentare.

“Dua të sqaroj çdo shqiptar se sot në parlament Edi Rama organizoi një pritë cubash ndaj meje. Kërkova fjalën për procedurë, por kryetari i Parlamentit më kërkoi që të flisja pas parafolësit dhe kështu u veprua. U nisa drejt platformës për të thënë 3 minuta fjalë të mitat për procedurë, po Rama urdhëroi mercenarët, shefin e rojeve të Gardës dhe bëri një pritë, gjë e cila nuk ka ndodhur kurrë në historinë e parlamnmetit. Pasi kryetari jep fjalën, një cub, një fundërrinë pas një moralitet njerëzor, pas asnjë parim urdhëron rojet të dalin përpara të më ndalojnë të folurit. Fjalën time e ndaloi Rama jo Ruçi. Në këtë parlament të dhunuar në këtë shkallë ekstreme, nuk ka bashkëjetesë, dhe me këtë që bëri sot Rama dhe zgjedhje e Prokurorit të Përgjithshëm i detyron qytetarët të rrezojnë këtë qeveri. Mijëra qytetarë kanë ardhur nga gjithë Shqipëria të mbrojnë vendin e tyre, Kushtetutën e tyre. në Parlament duhet të ketë vetëm një gjuhë, djegien solemne të mandateve. S’ka ndodhur kurrë që deputetit t’i ndalohet fjala në Kuvend”, u shpreh Berisha.Kreu i opozitës Lulzim Basha ka reaguar pas zgjehdjes së kryeprokurores së përkohshme Arta Marku. Basha u shpreh se ky ishte një puç kushtetues i Edi Ramës.

Sipas tij, kriminelët morën peng drejtësinë dhe prokurorin për të fshehur krimet e tyre.
“ Ky është reagimi i qytetarëve kur shkelet Kushtetuta, kur shkelet Drejtësia, kur kriminelët marrin peng prokurorët për të fshehur krimet e tyre.

Puç kushtetutës, Rama shkeli Kushtetutën për të mbrojtur Tahirin, Dakon dhe veten e tij. Sot i treguam të gjithë shqiptarëve që nuk do bëhemi fasadë e autokracisë,” tha Basha.

No comments:

Post a Comment

“Bondsteel më 7 mijë persona dhe me burg të CIA’s brenda”

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë theksuar gjithmonë prezencën e tyre pëmes kampit ushtarak “Bondsteel” i cili gjendet në qytetin...