2017-12-15

Mjeshtër i paparë kryeministri shqiptar Edi Rama !
Përmbytja e madhe e këtyre ditëve duket sikur i intereson kryeministrit Rama, pavarësisht faturës financiare, e cila do jetë e kripur. Çdokush mund të thoshte se kjo është alogjike, pa sens. Por kushdo njeh mirë Edi Ramën e kupton se ai në të tilla raste, fatkeqe, ngrihet lart. I zënë këto muaj në qark nga çështja Habilaj-Tahiri, i zvogluar në miqësitë e dikurshme politike, i gjendur zap nga PD-LSI, i paqartë dhe në frikë se çfarë dosjesh të tjera kanë ndërkombëtarët për drogën dhe korrupsionin qeveritar, kryeministri u turr fushave plot ujë për të ringritur figurën e tij, e cila pas daljes së ish-ministrit Tahiri në dosjen e drogës, duhet pranuar se ka pikët e tij në kuotat më të ulëta politike. Ndaj Edi Rama, si kurrëherë, nxitoi edhe në mesnatë të takonte në FushëKrujë një pjesë të komunitetit egjiptian, u fal me to, toku dorën, u buzëqeshi me siklet, por si një aktor brilant politik. Te Xhelal Mziu, kryebashkiaku i Kamzës, shkoi nga halli për të dhënë imazhin e një lideri popullor, ku i gjendet në hall çdo njeriu, qoftë ky edhe Mziu, të cilin nga mllefi dhe inati politik, me zor ia jep dorën në seminare zyrtare.

I veshur me çizme, të cilat nuk i ka mbathur kurrë në jetën e tij 51 vjeçare, pa çadër, ndonëse shiu e bëri qull, ndonëse kishte plot shoqërues rrotull me çadër, por si mjeshtër e si regjizor politik përfekt, lëvizte mes currilave të shiut. Natyrisht sa ka hypur në makinë ka sharë se ç’mu desh mua të vija mes të natës apo në shiun e rrëmbyer, por tani që është në kuota të ulëta politike, i duhet të krijojë imazhin e një njeriu të merakosur popullor.

Mjeshtër i paparë!

Dhe duhet pranuar se e luan bukur! Ia çoi Zoti në derë punën e ish-ministrit të brendshëm (natyrisht vetja), pasi përndryshe do të ishte një udhëheqës popullor autoritar e arrogant sa do t’ia kishin zili edhe Enver Hoxha e Sali Berisha. Tashmë është i goditur në njerën brinjë prej ish-ministrit Tahiri, pavarësisht se dy ambasadorë po mundohen t’ia mjekojnë “plagën”, por sipas Spartak Ngjelës i cili mbetet një parashikues i saktë politik, kryeministri po shkon drejt rrënimit prej hapjes së një dosje korruptive në muajin shkurt nga një shërbim perendimor.

Kryeministri e shijoi këtë shi e përmbytje në mënyrën e tij si propogandë, gjoja si njeri popullor e i kudondodhur, dhe vrapoi e nuk fjeti një natë në shtëpi, por pyeste ministren e mbrojtjes Olta Xhaçka se ku ka ndonjë pellg uji që ta vizitojë, sepse duhet ta shikonte populli “në krye të detyrës”. Imazhi i skandalit Tahiri duhej kuruar me përmbytjen.

Gjithsesi duhet pranuar se Edi Rama, nëse flitet për facebook dhe oratori në media e parlament, e mposht opozitën. E ka dhunti të lindur dhe të kultivuar, ndonëse me nuanca agresive. Opozita në këtë moment kombëtar të përmbytjes po vepron mirë, krahë për krah qeverisë. Më pas duhet të flasë, por jo vetëm të flasë. Të veprojë në rrugë e me popull. Deri tani edhe ajo ka premtime se do bëjë namin, por nuk kemi parë gjë akoma.

Ndaj këto ditë kryeministri po ndjek situatën në terren, te populli. Mirë bën se ia kërkon detyra kushtetuese, por thelbi mbetet te halli se duhet të rikuperojë imazh në publik. Realisht po kuron imazh, ndonëse pritet të shikojmë dosjet në janar-shkurt, të cilat, tregojnë burimet, se janë bomba pa mbarim. Edhe për opozitën.

Edi Rama nuk fle gjumë, shkon kudo ku ka ujë dhe bën mirë. Ujë është më mirë se zjarri, pasi nëse di not, mund t’ia dalësh. Në zjarr nuk shpëton dot. Zjarri fillon në fillimvit, para Samitit të BE në Bullgari.


Ç’është ky nxitim për t’i marrë të gjitha pushtetet?

Edi Rama ndër vitet 1994-1997, kur shkruante në gazetën “Koha Jone”, thoshte se shqetsohej nga nxitimi dhe turravrapi i Presidentit Berisha për ti marrë të gjitha pushtetet në një dorë. Artikujt dhe intervistat e Ramës, sidomos në vitin 1996, vit kur Berisha u bë më i dhunshëm, pasi futi në fushën politike edhe SHIK-un e Gazidedes dhe Visho Ajazit, paralajmëronin se pushteti do binte dhunshëm e potershëm. Dhe ashtu ndodhi në vitin e mbrapshtë 1996; PD-ja në pushtet vodhi zgjedhjet me 26 maj 1996, pasi kishte marrë gjithë pushtetet me radhë në pak vite. Dhe shkoi me vrap drejt vitit 1997, vit të cilin e dijmë se ç’tragjedi solli.


Natyrishta, atëkohë, kishte edhe rrethana të tjera gjeostrategjike, që i dhanë një dorë me shumë rrëzimit të pushtetit, por duhet të mos harrojmë se pushteti presidencial në ato vite kishte fuqi edhe ekzekutive, ndonëse kishte qeveri. Pra drejtësinë e kishte nën kontroll, pushtetin presidencial po, ekzekutivin po, parlamentar po se po. Berisha nuk kishte pushtetin e medias së shkruar, pushtet i cili i doli përballë, dhe e rrëzoi Saliun.

Në ato vite, mes gjithë të këqijave, kishte një të mirë; pushteti ishte autoritar, i dhunshëm, por jo i komanduar apo bashkëpunues me bandat dhe krimin e organizuar.

Edi Rama shkroi duke e goditur këtë mënyrë abuzimi me pushtetin. Ndaj lexohej në “Koha Jone”, asokohe, bile edhe kur nuk kishte më gazeta në pikat e gazetashitësve, shkrimet e tij si dhe disa autorëve të tjerë bliheshin të fotokopjuar nga lexuesit.

Po sot në vitin 2017?

Edi Rama është kryeministër. Ndryshe nga viti 1996, kur kryeministri nuk kishte fuqi të madhe, tashmë Presidenti nuk ka shumë kompetenca, kurse kryeministri është i gjithëpushtetshëm. Më saktë fuqiplotë. Dhe si për dreq, Edi Rama është njeriu që e zotëron pushtetin, për të cilin shkruante dikur kundër Berishës.

Sot Edi Rama ka një mazhorancë parlamentare të blinduar me 78 deputetë, ka median nën kontroll, ka biznesin me të cilin bashkëqeveris, ka qeverinë; mori SHISH, po merr Prokurorin e Përgjithshëm, po fut në kontroll gjykatat me Vettingun me marifet përfekt ndërkombëtar. Po merr edhe KQZ. I ka mbetur vetëm Presidenti që nuk e dikton dot. Por Kryetari i Shtetit me kompetencat që ia përlau pazari Rama-Berisha në mars 2008, me shumë është një Autoritet Moral e Kombëtar. Pushtetet ku firmoset, ku del lumë paraja e ku luten e falen e njerëzit e biznesit dhe ambasadorët, i ka Edi Rama. Pushtetin ku krimi përzihet me politikën e lartë e ka prapë Edi Rama.

Interesante do të ishte se si do të shkruante Edi i dikurshëm, intelektual dhe kurajoz, për Ramën e sotëm plot pushtet e arrogancë.( Nikoll Lesi).


****
 Dosja sekrete “Z” turbullon Qeverinë e Edi Ramës


-Dosja “Z” rri e pret se kur do ta nxjerr Basha. Nëse nuk del në publik atëhere pazari është bërë në mesnatë, si me 18 maj. Dosja “Z” pret dritën e diellit!


Pas akuzave politike, lufta mes opozitës dhe mazhorancës kaluar në një nivel më të ashpër. Tashmë beteja po zhvillohet me dosje skandalesh, shantazhe politike dhe me përmendjen e prangave dhe qelive të burgut. Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha paralajmëroi dje një tjetër dosje që do të publikohet shumë shpejt nga opozita. Në një takim me deputetët e PD-së që janë pjesë e komisioneve të Sigurisë Kombëtare dhe të Ligjeve, Basha tha se shumë shpejt një tjetër skandal do të publikohet për qeverinë. Në komunikimin me mediat Basha ishte i kujdesshëm që të mos jepte detaje se cili politikan është në qendër të skandalit të ri. Ajo që la të kuptohet është se provat apo faktet për këtë dosje të re kanë ardhur nga partnerët ndërkombëtarë. Sipas demokratëve emri i ri që këtë herë del i implikuar nga radhët e mazhorancës nuk ka të bëjë as me dosjen “Habilaj” dhe as me kryebashkiakun e qytetit të Durrësit. Lista e mëkatarëve në radhët e mazhorancës është e gjatë dhe mes ministrave të “Ramës” kanë nisur pyetjet: “Kush e ka radhën”.

Është dosja “Z”. Kështu quhet në emërtimin e dorëzuar nga partnerët ndërkombetarë. Skandale dhe korrupsion ka brenda dosjes. Mazhorancës do ti duhet të vihet edhe njëherë në siklet të madh pas publikimit të kësaj dosje. Fill pas dosjes Tahiri-Habilaj dalja e dosjes “Z” do sjellë fortunë në PS.

Dje ish-kryeministri Sali Berisha, me anë të burimeve të “qytetarit” dixhital foli për video komprometuese për disa ministra të kabinetit “Rama”. Këto video, sipas burimit të Sali Berishës, janë realizuar në hotelin “Santa Quaranta”, pronë e Klement Balilit që dje u sekuestrua nga Policia e Shtetit. Diversioni i Berishës ishte i qartë, pas bllokimit të pasurive Klement Balili, njeriu që kërkohet nga drejtësia e disa shteteve mund të hakmerret duke publikuar materialet komprometuese për politikanët që e lanë në baltë. Flitet se materialet kanë mbërritur në Tiranë.

Publikimi i videove pritet të bëhet publike, në momentin që do vendosë Lulzim Basha. Burime pranë kreut të PD-së tregojnë se janë kopjuar videot dhe shpërndarë në tre vende në mënyrë që të mos zhduken, nëse tentohet nga personazhet e skandalit që të vidhen apo të merren më mënyra të ndryshme.

Dosja “Z” ndodhet te Lulzim Basha. Por ndërkohë që opozita po numëron përditë skandalet që dëmtojnë mazhorancës, Partia Socialiste këto ditë nuk ka humbur kohë. Rrjeti i gazetarisë investigative BIRN, në kulmin e skandaleve për drogën, publikoi disa dokumente për financimin e kompanive lobuese të PD në SHBA. Sipas dokumenteve demokratët kanë paguar rreth 800 mijë dollarë për takime në SHBA dhe lobime gjatë protestave në çadër dhe zgjedhjeve. Prej dy ditësh, zyrtarë të lartë të PS akuzuan prokurorinë se nuk po heton për këtë skandal. Mbrëmjen e djeshme, Prokuroria e Tiranës nisi procesin e verifikimit. Ndërsa deputetët e PS kërkuan që gjithë familja e Lulzim Bashës të merrej nën hetim për çështjen e parave që janë paguar për kompanitë amerikane.

Dosjet që pretendon PD dhe akuzat që PS-ja bëri para prokurorisë për Bashën duken ngjarje që nuk kanë lidhje me njëra-tjetrën. Ajo që i bashkon është lufta mes opozitës dhe mazhorancës që tani është kthyer në një arenë shantazhesh dhe kërcënimesh. Për çdo dosje që publikon opozita, mazhoranca ka gati përgjigjen. Nëse Basha kërkon arrestimin e Saimir Tahirit, Taulant Balla kërkon hetimin e çështjesh CEZ dhe arrestimin e Berishës, Bodes etj. Nëse PD lajmëron së një tjetër skandal do të plasë në publik, deputetët e opozitës bllokojnë ekranet duke paralajmëruar se me prokurorin e ri do të hapen disa dosje që nuk janë hetuar siç duhet gjatë viteve të fundit për PD.

Pra presion. Oferta e PS ndaj PD: Mos boto dosjen “Z” që të mos hetojmë edhe ne për ju!

Që nga shpërthimi dosjes “Habilaj” dhe me pas “Tahiri” skena politike është kthyer në një arenë presionesh dhe kërcënimesh të hapura dhe të fshehura. Bashkë me partitë, mediat janë përfshirë në operacione informimi dhe dezinformi, ku skandalet e vërteta fshihen pas miniskandaleve për të krijuar konfuzion dhe paqartësi. Kjo bën që shpesh herë të harrohen ngjarjet reale. Të paktën 2 prej të akuzuarve si kapo të trafikut nga policia e Italisë, Greqisë dhe SHBA, Klement Balili dhe Florian Habilaj ende nuk janë arrestuar. Ndërkohë gjithë shefat e komisariatit të Vlorës janë arratisur. Arratisja e ish-drejtuesve të policisë konfirmon akuzat e opozitës ndaj qeverisë.

Dosja “Z” rri e pret se kur do ta nxjerr Basha. Nëse nuk del në publik atëhere pazari është bërë në mesnatë, si me 18 maj.

Dosja “Z” pret dritën e diellit!

S.P.

No comments:

Post a Comment

“Bondsteel më 7 mijë persona dhe me burg të CIA’s brenda”

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë theksuar gjithmonë prezencën e tyre pëmes kampit ushtarak “Bondsteel” i cili gjendet në qytetin...