MELBOURNE ME ROGER FEDERER... MA I BUKUR SE KURR !

Nga Fritz RADOVANI:MELBOURNE JANAR 2018

28 JANAR 2018: Edhe pse temperatura në qytetin Melbourne ishte mbi 38 gradë celcius, rrugët e bukura ishin të mbushuna me tifozat e tenisit...
Zhvillohej një finale e pritshme, per të cilen Australia asht e njohun.
Ajo si gjithnjë hapë Kampionatin Botnor të Çmimit të Madh të Tenisit. Nuk mungojnë tenistët e vjeter dhe të njohun nder fushat botnore, po edhe të rinjtë konkurrent lane mbresat e veta me talentin e pergatitjen.
Kampionati i tenisit në Melbourne i jep qytetit pamje festive. Askush nuk pyet se sa kushton bileta, po “a ka bileta per ndeshjet e randsishme ?”
Nga pamja e mbrendshme unë nuk dij me kuptue se asht dita e parë, a po finalja e kampionatit... Gjithshka në vendin e vet e vendosun me kujdes.
Loja e tenisit asht shumë e perafert me lojen e shahut! Një gabim shpesh e percakton fitoren e lojtarit kundershtar.
Kujtoj pak vite perpara një lojtar të moshuem spanjol, i cili kur perfundoi ndeshja e Federer me një lojtar shumë të njohun Gjokoviq, në favor të Federer, Ai tha: “Ka shumë vite që ndjeku me kujdes lojen e Federer, po ende nuk kam pa një tjeter tenist që perdorë raketen e tenisit si Federer!” E Ai ishte vetë një mjeshter i perdorimit raketës.
Federer në Australi asht lojtari ma i njohun jo vetem per qendrimin e Tij qytetar, por edhe si talent i papersëritshem në lojen e dashtun të tenisit.
Ardhja e Tij asht e pritshme dhe e dishrueshme per Australianët.Ky është qyteti më i mirë në botë për të jetuar (Foto)

MELBOURNE 28 JANAR 2018

Roger Federer sivjet mori Kupen e XX të Çmimit të Madh të Tenisit Botnor! Askush nuk mund të percaktojnë perpara fitoren e Kupës, kur dihet se në Melbourne vijnë tenistët ma të mirë nga gjithë Bota!
Jo ma larg se mbramë kur perfundoi seti i pestë me fitoren e zvicerrianit të Madh Roger Federer kunder lojtarit kroat Marin Ciliq, edhe qyteti i madh i Melbourne mori pamje festive dhe dukej se edhe temperatura ra..
Një fllad fresku filloi me frye! Nga 38 gradë temperatura zbriti në 36 gadë.
Fëtyrat e qeshuna plot gzim per fitoren e Federer i dhane një pamje tjeter stadiumit, tue kthye mbarë qytetin në Festë... Falemnderës Federer!
Flamujt Australian, Zvicerrian dhe Kroat valviteshin vllaznisht! 
Edhe Melbourne me fitoren e tenistit botnor Roger Federer, nder orët e vona të mesnatës dukej ma i bukur se kurr!
Zoti premtoftë me trashigue talentin e vet Federer tek trashigimtarët!
            


Comments

Popular posts from this blog

Legjenda e Mujit dhe Halilit

Ese për Vitin e Ri