2018-05-17

Ekspertiza tregon, që në Fushë-Krujë u dogj i gjallë Xhafer Osmani nga fshati Pestovë i Komunës së Vushtrisë


Krimi makabër në Fushë-Krujë zbardhet nga ADN-ja, ku vërtetohet se trupi i karbonizuar i gjetur brenda një makine të djegur, i përket Xhafer Osmani nga fshati Pestovë i Komunës së Vushtrisë në Kosovë. Nga ekspertiza mjeko-ligjore vërtetohet se autorët e kanë lidhur me litar dhe e lyen me benzine dhe me pas e dogjën.

Ekspertiza tregon, kosovari në Fushë-Krujë u dogj i gjallë

Osmani ka vdekur pak minuta pasi iu vu flaka dhe i janë djegur në fillim rrugët e frymëmarrjes. Policia po heton në dy pista hetimi siç është ajo e pasionit, pra lidhja me një femër ne Shqipëri dhe konfliktet e pronësisë për një biznes. Kjo vërteton se ai nuk është qëlluar me armë zjarri, por është torturuar para se ta digjnin të gjallë.

Ngjarja u regjistrua në 5 maj 2018. Autor i dyshuar i krimit është një person rreth 35-vjeç, i cili është fiksuar nga kamerat e një karburanti disa metra larg vendit ku u gjet automjeti i djegur. Nga sekuencat filmike, të regjistruara rreth 2-3 orë para ngjarjes tronditëse vërehet se i dyshuari ndodhej pranë makinës së Xhafer Osmanit ndërsa ky i fundit qëndronte i lidhur në sedilen e pasme të automjetit.

Për të humbur gjurmët autori e ka fshehur automjetin në një zonë me kallamishte dhe më pas e ka djegur. Rezulton se familja ka denoncuar zhdukjen e të ndjerit, ndërsa deklaruan se ai ishte nisur nga Mitrovica drejt Shqipërisë në datë 29 prill dhe prej kësaj dite nuk kanë pasur asnjë komunikim.

No comments:

Post a Comment