2018-05-15

Lufta për pushtet : PS & PD

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur mbrëmjen e sotme lidhur me përgjimin që u publiku nga PD-ja, ku vëllai i ministrit të Brendshëm, Agron Xhafaj flet me disa persona, që opozita thotë se bëhet fjalë për pazare droge.


Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur mbrëmjen e sotme lidhur me përgjimin që u publiku nga PD-ja, ku vëllai i ministrit të Brendshëm, Agron Xhafaj flet me disa persona, që opozita thotë se bëhet fjalë për pazare droge.

Por kush e ka bërë këtë përgjim?

Berisha është pyetur se nëse përgjimi ka dalë nga mazhoranca, duke aluduar për ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahirin.

Ish-kryeministri është shprehur se PS-ja është në tension të madh, pas ‘plumbit në zarf’ që ai I ka dërguar kryeministri Edi Rama.

Image result for sali berisha

Po ashtu, lideri historik I PD-së ka folur edhe për një përlasje mes Saimir Tahiri dhe Fatmir Xhafajt, që kur ky I fundit u vu në vendin e tij.

“Njerëzit e thonë këtë me të drejtë për shkak të një beteje të egër mes Xhafajt e Tahirit sapo Fatmiri u zgjodh ministër. Po të dëgjosh fjalën e Tahirit të fundit, e shikon sulmin frontal që i bën Xhafajt. Xhafaj për të krijuar policinë e tij duhet të përmbyste atë të Tahirit.

Image result for sali berisha


Por nuk ishte Xhafaj i duhuri. Këto ditë bandat nga Vlora në Shkodër, nga Durrësi në Korcë kanë bërë me dhjetëra lloj përpjekjesh që ai regjistrim të mos dalë për Agronin, se ai ishte garanci e jashtëzakonshme, Princ i Krimit.”, tha Berisha.

Opozita ka akuzuar ministrin e Brendshëm, Fatmir Xhafajn se ka ndihmuar vëllain e tij, Agron Xhafajn që të mos arrestohet edhe pse është i dënuar me 7 vite burg në Itali

Ish-Kryeministri Sali Berisha tha mbrëmjen e sotme se ka hedhur akuza të bazuara dhe me fqakte ndaj ish-ministrit të Brendshëm, Sajmir Tahiri.

Berisha përmendi lidhjet e Tahirit me Serezin, Shullazin, Habilajt, duke shtuar se i ka denoncuar në sallën e Kuvendit.

Madje, ish-Kryeministri tha se Saimir Tahiri i ofroi një gazetari 20 mijë euro për të mbyllur problemin.

“Unë akuzat që i kam bërë ishin të faktuara, ndërsa akuzat ndaj meje ishin politike, nuk kanë paraqitur kurrë një fakt”, tha  Prof.Dr.Sali Berisha.****


I ftuar në emisionin “Studio e Hapur” në “News24” Berisha deklaroi se tokën në Surrel Rama nuk e kishte blerë, edhe pse deklaroi se e kishte marrë 2 dollarë për metër katror, por se ia kishte dhuruar vjehrri i një deputeti.

“Çfarë fytyre ka Fatmir Xhafa t’u kërkoi 10 mijë policëve; nëse ke pirë kafe me ndonjë trafikant. Ca fytyre ka Xhafaj tu kërkoi qindra gjyqtarëve kur Rama mori pallatin në pajë?! Ai e ka deklaruar 2 dollarë metri katror. Atë historinë e tokës e di unë. E di madje edhe kush ia ka falur. E ka marrë dhuratë. Por e ka deklaruar se e ka blerë 2 dollarë. Po nuk mund të pranojë 5 mijë metra katorë. Gruaja e tij ka qenë drejtoreshë në administratën time. Tokën nuk e mori Linda. Ai ka bërë gënjeshtra. Toka iu fal Ramës nga vjehrri i një deputetit. Linda e ka marrë përsipër, në mënyrë skandaloze me 2 dollarë”, tha Berisha

****
Image result

Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj është më i sulmuari ditët e fundit nga opozita, ku PD kërkon dorëheqjen e tij, ndërsa nga ana tjetër pritet edhe qëndrimi i Ramës, nëse do ta shkarkoj apo jo.

Image result for sali berisha

Gazetari Arjan Çani tregon një nga ‘skenarët’, i ftuar në emisionin ‘Studio e Hapur’ në ‘News24’ paralajmëroi Sali Berishën.

Image result for taulant balla

“Doktor bëhuni gati, e kam gati të konfirmuar. Me shumë gjasa Xhafaj ikën dhe vjen në vend të tij Taulant Balla”, tha çani.

No comments:

Post a Comment