2018-06-23

Granit Xhaka hyn në histori, lojtari i parë mbiemri i të cilit fillon me “X” që shënon në një Botëror!

Ishte mbrëmje historike, ishte mbrëmje me emocione, ishte se ç’na ishte!
Zvicra ka shënuar fitore të jashtëzakonshme ndaj Serbisë me rezultat 2-1 falë paraqitjeve të Granti Xhakës dhe Xherdan Shaqirit që shënuan gola në këtë duel.
Granit Xhaka shënoi me një projektil që la të tronditur kombëtaren e Serbisë në fushë.
Granit Xhaka, Foto: Getty Images
Goli i Xhakës ishte gol i barazimit dhe solli edhe golin e dytë që ishte edhe goli i fitores.
Por, goli ka edhe vlerë historike për vet Granit Xhakën.
Sipas një postimi të FIFA-s në rrjetin social Twitter, Granit Xhaka është lojtari i parë mbiemri i të cilit fillon me X që shënon gol në një Kampionat Botëror.
“Xhaka është lojtari i vetëm mbiemri i të cilit fillon me “X” dhe që ka shënuar në një Kampionat Botëror”.
“Jo një prej statistikave më të rëndësishme”, shkruan në postimin e FIFA-s.
Zvicra ndeshjen e ardhshme e zhvillon më 27 qershor ndaj Kosta Rikës. 

No comments:

Post a Comment

“Bondsteel më 7 mijë persona dhe me burg të CIA’s brenda”

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë theksuar gjithmonë prezencën e tyre pëmes kampit ushtarak “Bondsteel” i cili gjendet në qytetin...