2018-06-23

“Rusia 2018” – Titujt e medieve pas ndeshjes Zvicra – Serbia?


Fotografia e Xherdan Shaqiri


Me golin e shënuar në ndeshjen e mbrëmshme Zvicra – Serbia, futbollisti shqiptar Xherdan Shaqiri, ka vendosur rekord të ri. Në fakt janë vetëm 3 futbollistët që kanë shënuar radhazi në Kupën e Botës 2014, Euro 2016 dhe Kupën e Botës 2018, mes tyre është edhe një futbollist shqiptar, Xherdan Shaqiri. Së bashku me sulmuesin e Zvicrës një arritje të tillë kanë portugezi Kristiano Ronaldo dhe Romelu Lukaku me Belgjikën, që ka shënuar gola në të tre aktivitetet e mëdha të futbollit. Xherdan Shaqiri, në vitin 2014 shënoi 3 gola në fitoren me Hondurasin në grup. Në Euro 2016, ai shënoi golin e barazimit 1-1 me Poloninë. Golin e vendosjes së rekordit të ri e shënoi në përballjen me Serbinë në botërorin e Rusia 2018, ku Zvicra shënoi fitore me 2:1.Zvicra arriti të mposhtë Serbinë me përmbysje në ndeshjen e dytë të grupit E dhe t’i bashkohet Brazilit në krye të renditjes, në kuotën e 4 pikëve. Golat e fitores për Zvicrën i shënuan futbollistët shqiptar me prejardhje nga Kosova, Xhaka e Shaqiri. Si para ashtu edhe pas kjo ndeshje ishte në qendër të mediave botërore dhe atyre rajonale. Për dallim nga mediat serbe ato në Zvicër kanë shpërthyer në delir për ndeshjen e mbrëmshme me Serbinë. Telegrafi serb, ka dalë me titullin – Arbitri dhe shqiptarët e Zvicrës na mundën.

Fotografia e Xherdan Shaqiri

Arkitekti i fitores së Zvicrës kundër Serbisë, Xherdan Shaqiri, nënvizoi përparimin që ekipi i tij kombëtar i Zvicrës ka bërë në vitet e fundit. Sulmuesi i “Stoke City” Shaqiri, u shpall si lojtari më i mirë në ndeshjen e dytë në Grupin E, kundër përfaqësueses së Serbisë. “Lojtarët që ne kemi, kanë luajtur në ekipet më në zë të Europës“, – u deklaroi Shaqiri gazetarëve pas ndeshjes. “Pavarësisht se po ecim para në tabelën e rezultateve, kemi ruajtur qetësinë dhe kjo është diçka që nuk e kishim arritur dy vjet më parë. Kemi treguar se jemi rritur, jemi bashkuar dhe luajtëm si një ekip që po shkon drejt të njëjtit drejtim”.

Fotografia e Granit Xhaka
Ndërsa portali B92, ka dalë me titullin Shaqiri në minutën e 90-të rrezoi skifterat dhe sh transmeton deklaratën futbollistit Kolarov i cili ka thënë – vendosën gjermanin të referojë sikurse neve të na e kishin deleguar malazezin.

Gazeta prestigjioze “The Guardian” ka kritikuar Granit Xhakën dhe Xherdan Shaqirin për festimet e tyre me shqiponjë. Kjo gazetë, një ditë pas ndeshjes të cilën Zvicra e fitoi 2 me 1 kundër Serbisë, ka shkruar se dy shqiptarët kanë rrezikuar në ngritjen e tensioneve politike në Ballkan kur përdorën simbolin kombëtar të Shqipërisë për të festuar golat kundër Serbisë. Xhaka e Shaqiri me festime sjellin politikën në Botëror.

E përditshmja zvicerane, Blick ka lavdëruar paraqitjen fantastike të dyshes shqiptare te kombëtarja e Zvicrës, Granit Xhaka e Xherdan Shaqiri pas fitores ndaj Serbisë. Në titullin e lajmit Blick ka shkruar, “Falë shqiponjave Xhaka e Shaqiri ëndërrojmë të fluturojmë lartë”


Fotografia e Granit Xhaka


Pas kësaj ndeshje Zvicra së bashku me Brazilin kanë nga 4 pikë, ashtu që në ndeshjet e fundit në grupe brazilianëve dhe zviceranëve iu mjaft edhe një barazim, ndërsa Serbia për të kaluar këtë fazë të garave e ka patjetër pas pesë ditëve ta fitojë Brazilin.


*****


Mbrëmja e djeshme ishte shumë emocionuese 
për miliona shqiptarë.

Fitorja e Zvicrës ndaj Serbisë në rezultat 2-1, falë dy golave spektakolarë të shënuar nga Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri.

Pas kësaj fitore, statuset dhe komentet e shumta shpërthyen gjithandej në rrjetet sociale me fjalë nga më të mirët për djemtë shqiptarë.
Ishte këngëtarja Rita Ora ajo e cila filloi t’i ndjekë të dy sportistët në rrjetin social Instagram.

Ndërkohë sot reperi Capital T publikoi një fotografi në InstaStory, ku ka shfaqur momentin teksa ka biseduar me Shaqirin pak pas përfundimit të ndeshjes.

‘Bisha që terrorizoi serbo-rusë’, ka shkruar Kapo në mbishkrimin e fotografisë, duke iu referuar kështu faktit që Shaqiri dha një gol të mrekullueshëm në ndeshjen e mbrëmshme.

Xherdani dhe Capital T kanë një miqësi prej vitesh dhe shpesh takohen gjatë udhëtimeve të Kapos në Zvicër.
Mposhti Serbinë, Shaqirit i vjen një propozim për martesëNdeshja e zhvilluar mbrëmë mes Zvicrës dhe Serbisë ka rrëmbyer vëmendjen e të gjithëve.

Ishte shkëlqimi i dy shqiptarëve Xherdan Shaqiri e Granit Xhaka, ai që bëri krenarë të gjithë shqiptarët anë e mbanë globit.

Image result for Besa Istrefi

Urime të përzemërta dhe falënderime për dy futbollistët kanë shprehur edhe shumë prej figurave publike përmes rrjeteve sociale.


Madje, një nga modelet më të njohura në vend, nuk është përmbajtur aspak as për simpatinë e treguar haptazi ndaj Xherdan Shaqiri.


Related image

Është kjo Besa Istrefi nga Mitrovica, e cila ka qenë shumë e përfolur në media për fotografitë e saj artistike nudo.


Në një imazh të hedhur në InstaStory, Besa shfaq momentin kur Shaqiri ka shënuar gol, teksa shkruan në mbishkrimin e fotografisë se ka dëshirë të martohet me të.

Related image

Detaji që nuk u vu re; edhe kapiteni zviceran festoi me shqiponjën dy-krenare
Mbrojtësi që aktivizohet me Juventusin ishte një ndër lojtarët më të mirë të takimit së bashku me katërshen shqiptare: Valon Behrmain, Granit Xhakën, Blerim Xhemailin dhe Xherdan Shaqirin.

Takimi u mbyll me rezultatin 2:1 për ekipin ‘helvetik’, i cili kryeson grupin E së bashku me Brazilin; secili ekip ka 4 pikë, ndërsa në vendin e tretë renditet Serbia me 3 pikë dhe më pas Kosta Rika me 0 pikë.

No comments:

Post a Comment

“Bondsteel më 7 mijë persona dhe me burg të CIA’s brenda”

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë theksuar gjithmonë prezencën e tyre pëmes kampit ushtarak “Bondsteel” i cili gjendet në qytetin...