2018-06-23

Shqiponjat vijnë nga lartë : U bënë bashkë rus e serb për të vetmin qëllim që ta mundin Zvicrën e shqiptarizuar.

Futbollistët shqiptarë që luajnë në Përfaqësuese të huaja e kishin në modë të festonin me shqiponje.
Si me klube të tyre ashtu edhe me Përfaqësuese, thuajse sa herë që shënonin lojtarët tanë festonin duke bërë me duar shqiponjën.
Por në nëntor të vitit 2014, Federata Zvicerane e Futbollit kishte marrë një vendim për t’ia ndaluar këtë festë lojtarëve shqiptarë që luanin për të gjitha grupmoshat e Përfaqësueses.
Futbollistët në Përfaqësuesen e Zvicrës kishin mbajtur një trajnim për sjelljen respektivisht perceptimin dhe ndikimin e tyre.
Festa e Granit Xhakes pas golit të parë. (Getty Images)
Po ashtu futbollistët morën edhe këshilla se si duhet të sillen edhe nëpër rrjete sociale.
Kryetari i Federatës së Futbollit të Zvicrës, Marco Von Ah, kishte thënë se këto festime mund të jenë problematike dhe në atë kohë me vendimin e kryetarit u pajtuan edhe tifozët zviceran.
Por, në ndeshjen e Kampionatit Botëror ndaj Serbisë, dy yje nga Kosova shkëlqyen më shumë se të gjithë në Kalinigrad.
Me shqiponjën dy krenare festoi edhe Xherdan Shaqiri. (Getty Images)
Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri shënuan gola për t’i dhuruar Zvicrës një fitore me përmbysje 2-1 ndaj serbëve.
Xhaka e Shaqiri thyen edhe rregullat në Përfaqësuesen zvicerane, pasi festuan me shqiponjë.
Sigurisht që ata dy do të jenë të falur nga kryetari Marco Von Ah, pasi i dhanë tri pikë tejet të rëndësishme Zvicrës.
Stephan Lichtsteiner duke bërë me duar Shqiponjën pas golit të Shaqirit

U bënë bashkë rus e serb për të vetmin qëllim që ta mundin Zvicrën e shqiptarizuar.
Madje u murr edhe vendimi që të ndalohet futja e flamurit të Kosovës dhe atij të Shqipërisë Natyrale.
Por si rusët vendas ashtu edhe miqtë e tyre serbët harruan që Shqiponjat vijnë nga lartë.
Xherdan Shaqiri në këpucët e tij mbanë flamurin e Zvicrës dhe Kosovës (Getty Images)
Xherdani, Graniti, Valoni e Blerimi treguan se kush janë dhe nga vijnë, treguan se dinë të luftojnë për Zvicrën që i dha gjithçka dhe për Kosovën e Shqipërinë që aq shumë e duan.
Edhe pse u ndalua hyrja e flamujve shqiptarë nga tifozët, rusët e serbët kishin harruar që kemi djem shqiptarë në fushë që me krenari e tregojnë prejardhjen e tyre.
Festim magjik i Granit Xhakës. (Getty Images)
Valoni e kishte tatto në krah flamurin e Kosovës dhe atë Kombëtar.
Ndërkohë Xherdani që me këmbët e tij të arta i gjunjëzoi serbët kishte në këpucët e tij flamurin shtetëror të Kosovës.
Xherdani që gjunjëzoi serbët me shqiponjën e tij në Kalinigrad (Getty Images)
Është e kotë t’i ndaloni shqiptarët, nëse gjithçka mbyllet për herën tjetër mos harroni që shqiponjat  vijnë nga lart. 
Xherdani e Valoni, së bashku festojnë gjunjëzimin e serbëve (Getty Images)

Zvicra shqiptare e ka gjunjëzuar Serbinë në Kalinigrad duke marrë një fitore 2-1.
Ishte një natë magjike ku katër futbollistë tanë shkëlqyen.
Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka, Valon Behrami e Blerim Xhemaili shkëlqyen atëherë kur duhej më së shumti.


(Getty Images)
Serbët ishin në epërsi pas 45 minutave të parë, por harruan se në fushë janë Graniti e Xherdani që i gjunjëzojnë.
‘Bomba’ e Granit Xhakës dhe mjeshtëria e Xherdan Shaqirit i dhanë tri pikë të arta Zvicrës, tri pikë që thuajse i sigurojnë kalimin tutje.
Më poshtë u sjellim fotot më të mira të kësaj sfide, fotot ku është gëzimi i jashtëzakonshëm i futbollistëve tanë dhe dëshpërimi i madh i serbëve. /Telegrafi/


(Getty Images)


(Getty Images)


(Getty Images)


(Getty Images)


(Getty Images)


(Getty Images)


(Getty Images)


(Getty Images)


(Getty Images)


(Getty Images)


(Getty Images)


(Getty Images)


(Getty Images)


(Getty Images)


(Getty Images)


(Getty Images)


(Getty Images)


(Getty Images)


(Getty Images)


(Getty Images)


(Getty Images)


(Getty Images)


(Getty Images)


(Getty Images)

No comments:

Post a Comment

“Bondsteel më 7 mijë persona dhe me burg të CIA’s brenda”

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë theksuar gjithmonë prezencën e tyre pëmes kampit ushtarak “Bondsteel” i cili gjendet në qytetin...