2018-07-11

Flori Bruqi : “Ivica Daçiq po mendon t’ia japë notat e tërheqjes së njohjeve Behgjet Pacollit”


Nuk po di më si t’ia sqaroj disa gjëra Pacollit, ka thënë shefi i diplomacisë serbe Ivica Daçiq duke komentuar deklaratën e ministrit të Punëve të Jashtme të Kosovës Behgjet Pacollit “se askush s’e ka tërhequr njohjen e Kosovës”.

“Nuk po di si t’ia sqaroj disa gjëra. Çfarë t’i them? Më ka rënë ndër mend ‘ia jap këto nota pasi po thotë se nuk e ka marrë asnjë. Më duhet të them se as ne nuk e kemi marrë asnjë notë nga vendet që e kanë njohur Kosovën”, citon tanjug të ketë thënë Ivica Daçiq.

Ai shtuar se do të niset për një udhëtim jashtë Serbisë me qëllim që të lobojë për, siç thotë, vazhdimin e tërheqjes së njohjeve të pavarësisë Kosovës.

“Nuk tregoj se ku do të shkoj, lë të mendojë për këtë Pacolli”, tha Daçiq duke shtuar se “numri i shteteve që njohin pavarësinë e Kosovës do të bjerë nën 100 sosh”.


Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, tregon çfarë i ka thënë në sy Ivica Daçiçit, ministrit serb të Punëve të Jashtëme, të njohur për qendrimin e tij anti-Kosovë, gjatë një takimi të fundit të mbajtur në Sarajevë.Statusi i plotë i ministrit  Behgjet Pacolli:

Akreditimi diplomatik dhe dorëzimi i letrave kredenciale i Ambasadorit të Kosovës tek Presidenti i Gambisë, Adama Barroë, ishte pëgjigja më e merituar ndaj propagandës dhe qëllimeve malinje të Daqiqit dhe diplomacisë serbe për minimin e kredibilitetit dhe subjektivitetit ndërkombëtar të Kosovës.

Ministrit të jashtëm serb i thash në sy në Sarajevë mos më ndjek dhe mos shpenzo energji të kota se betejën e keni të humbur. Më habiste fakti se si mediat tona raportonin lajme të tilla të rreme dhe pa verifikim faktesh se kinse “Gambia do të tërhiqte njohjen”. E kam thënë edhe më herët se e ashtuquajtura “tërheqje e njohjes” nuk ekziston në të Drejtën Ndërkombëtare dhe kjo është vetëm propagandë serbe për të krijuar mjegull dhe huti.
Ministri i Punëve të jashtme i Serbisë Ivica Daçiç, në një intervistë për mediumin serb “blic” ka thënë se gjatë takimeve me ministrin e Jashtëm të Kosovës Behgjet Pacollin flasin sikur të ishin të lindur nga një nënë, ndërsa ka shtuar se shefi i diplomacisë kosovare pas takimeve e akuzon atë se bën diversione ndaj Kosovës, transmeton Koha.net.

Në pyetjen se si duken takimet e tij me Behgjet Pacollin, Daçiq është përgjigjur:

“Sikur të na kishte lindur një nënë. Aq bukur flet kur jemi vetëm unë e ai sa që unë ndihem keq. Porse, sapo të dalë nga takimi, ai ankohet se unë ia prish konceptet. Thotë se ‘sapo bëj diçka unë, Daçiq shkon dhe e tërheq një njohje’. Ai personalisht e kupton këtë. Arsyetohet madje se nuk i shkruan kumtesat me të cilat më sulmon, porse disa shërbime”.

Në pyetjen se a merret vesh më mirë me Hashim Thaçin apo Ramush Haradinajn, Daçiqi u përgjigj: “Haradinajn nuk e njoh. Me Thaçin kam punuar dhe më duhet të them se kemi pasur marrëdhënie korrekte”.

Shefi i diplomacisë duke folur për anëtarësimin e Kosovës në OKB, ka thënë se Serbia nuk të do lejojë dhe e ka “arsyetuar” kështu:

“Fakti se nuk do të lejojmë anëtarësimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare nuk është çështje inati ose komploti. Është çështje parimi. Duam zgjidhje që do ta përfshinte edhe këtë segment. Për karrigen e Kosovës në OKB nuk do të na pyesë askush. E po të pyetemi, kjo do të thotë se ne duhet ta thërrasim Rusinë e Kinën dhe atyre t’iu themi ‘lëreni të hyjë KB’. Ose të gjitha vendet që i kam bindur ta tërheqin njohjen, t’i thërras e t’iu them ‘njiheni sërish Kosovën’. Kjo është joserioze”, ka thënë ai.

No comments:

Post a Comment

Akademik Prof.Dr.Skendër Kodra ,Ph.D dhe Akademia e Shkencave dhe Arteve Shqiptaro-Amerikane ngushëllon familjen e Akademik Prof.Dr.Idriz Ajetit

Në moshën 102 vjeçare ka ndërruar jetë akademiku kosovar, Prof.Dr. Idriz Ajeti.  Ky lajm e ka pikëlluar Akademinë, Bordin dhe Sena...