Serbia në shokun diplomatik -Vladimir Putini së shpejti do e njoh Kosovën per hatër të presidentit Donald TrumpFlori Bruqi

Mediat serbe kohë më parë kanë shkruar se presidenti turk, Recep Tayp Erdogan, do të kërkojë presidentit të SHBA-ve, Donald Trumt dhe presidentit rus, Vladimir Putinit që në takimin që do ta kenë vendet më të zhvilluara, që Kosova mos të prekët si shtet i pavarur.

Dhe do të kërkojë nga Rusia që ta njoh atë në mënyrë që SHBA dhe Turqia ta njohin Krimenë si të pavarur.

Fotografia e Flori Bruqi

Ky do të ishte konsesusi më i mirë që do të mund të ndodhte në favor të Kosovës, shkruajnë mediat serbe.

Në fakt, duket një njohje e pjesshme, por është gjithsesi një e tillë. Moska zyrtare ka bërë të ditur se “njeh” pasaportat e Kosovës, duke lejuar që persona të caktuar të mund të pajisen me viza për të udhëtuar në Federatën Ruse. Lajmi në fjalë është bërë publik në faqen e internetit të Ambasadës Ruse në Beograd, dy ditë më parë, e cila ka njoftuar se, “hyrja me pasaporta të qytetarëve të së ashtuquajturës “Republika e Kosovës” në territorin e Federatës Ruse, është e mundur vetëm në rastet kur poseduesit e saj janë anëtarë ose pjesëmarrës të federatave të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, apo federatave ndërkombëtare dhe kur me këtë status marrin pjesë në ngjarje sportive të mbajtura në territorin e Rusisë”.

Jo për qëllime “normale”

Por për qëllime të tjera, hyrja me pasaportë të Kosovës në territorin e Rusisë, qëndrimi i Moskës, siç thotë vetë njoftimi, nuk ka ndryshuar. Në fund, njoftimi i ambasadës ruse në Beograd, mbyllet duke kujtuar se: Qëndrimi i Rusisë ndaj Kosovës mbetet i pandryshuar, dhe ka bazë në ligjet ndërkombëtare dhe në rezolutën e Këshillit të Sigurimit 1244. Rusia që prej shpalljes së pavarësisë së Kosovës, më 17 shkurt 2008, nuk ka pranuar ta njohë atë dhe vazhdimisht ka theksuar se Kosova është pjesë e pandarë e Serbisë dhe se kurrë nuk do ta njohë pavarësinë e saj.

“Rusia mund të njohë Kosovën për një marrëveshje me SHBA-të..” është ky lajmi me i ri në arenën ndërkombëtarë që padyshim ka lënë gojën hapur serbet, çka secili në Beograd po pranon se kjo është shuplaka e radhës e Rusisë Serbisë, njofton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” duke ju referuar mediave ruse.

Moska mund të njohë Kosovën si pjesë e krijimit të një marrëdhënie të re mes Amerikës dhe Rusisë, thotë ekspertja e njohur në prof.dr. Meri Dejevski. profesoreshë ne Britani të Madhe, njohëse e mirë e zhvillimeve në Rusi.

Një prej ekspertëve më të shquar britanik dhe komentatore në Rusi paraqitur mundësinë që Rusia mund të njohë pavarësinë e Kosovës, si pjesë e një marrëveshjeje më të gjerë në mes të Uashingtonit dhe Moskës, pasi Donald Trump mori postin e Presidentit të Shteteve të Bashkuara.

Kolumnistja e “Guardian” ka paraqitur këtë ide në gazetën “Tablet”, botuar më 21 janar 2018, duke menduar për pasojat e mundshme të një takimi të suksesshëm mes Trump dhe Putin në të ardhmen e afërt. Trump ka shprehur në mënyrë të përsëritur dëshirën e tij për t’u takuar me presidentin rus Vladimir Putin menjëherë pas inaugurimit të tij do të vë një marrëdhënie mes Amerikës dhe Rusisë mbi një marrëveshje të re mjaft te rëndesishme.


Fotografia e Flori Bruqi

Meri Dejevski takohet rregullisht me udhëheqësit e Kremlinit, përmes grupit “Valdai”, e cila takohet me zyrtarët rusë çdo vjeshtë, dhe sugjeroi se Moska mund ta njohë Kosovën si pjesë e një marrëveshje paketë, qëllimi i së cilës ishte mbyllja e problemeve të ndryshme post-Luftës së diplomacisë se ftohtë që kishin prishur marrëdhëniet ndërmjet forcave.

Rusia, deri ne këto qaste në mënyrë të vendosur ishte kundër njohjes së Kosovës. Shumica e vendeve perëndimore, duke filluar nga Amerika, kanë pranuar me kohë pavarësinë e Kosovës, por Serbia, Rusia, Kina, dhe pesë shtetet anëtare të BE dhe shumë vende të tjera nuk e kanë njohur, por shumica e atyre janë nga Amerika e Jugut, Azia, dhe rreth gjysma e vendeve afrikane. Një total prej rreth 113 prej 193 shteteve anëtare të OKB tani e njohin pavarësinë e Kosovës.

Ndërsa njohja e Kosovës nga ana e Rusisë do të ishte një goditje e madhe për aleat rus historik, Serbinë, thuhet ne shkrimin e ekspertes ruse qe vepron dhe jeton në Londër.

“Putin pranon pasaportën e Kosovës”

Por duket se vendimi më i fundit i Kremlinit nuk është pritur mirë nga mediat në Beograd. Gazeta “Blic”, në numrin e së shtunës, në faqe të parë, me një foto kryesore të Ivica Daçiç dhe Vladimir Putin, shkruan se “Putin pranon pasaportën e Kosovës”. Duke e cilësuar si një vendim të befasishëm të miqve të tyre të mëdhenj, gazeta “Blic” ka intervistuar edhe ministrin e Jashtëm të Serbisë, Daçiç, i cili për këtë zhvillim diplomatik fajësoi Komitetin Olimpik Ndërkombëtar, që vendosi së fundmi ta pranojë Kosovën si pjesëtare të tij dhe jo Rusinë. Sidoqoftë, agjencia zyrtare e lajmeve serbe, Tanjug shkruan se kjo praktikë e procedimit me vizat për qytetarët e Kosovës nga Rusia, përputhet me atë të trajtimit që u bën atyre edhe Republika e Serbisë.

Foto nga arkivi

Pasaporta kosovare, Greqia i njohu në 2014

Nga ana tjetër, sipas disa vlerësimeve të analistëve, vihet re qartazi një ndryshim i politikës së Greqisë ndaj Kosovës në lidhje me njohjen e saj si shtet sovran. Greqia, përmes Kosovës, po i kthen borxhin Amerikës për përkrahjen që ka marrë gjatë javëve të fundit gjatë përplasjes me Gjermaninë, shkruante para pak ditësh një media serbe. Vetë qeveria e Serbisë, përmes ministrit të Jashtëm, Ivica Daçiç, tha ditë më parë se ende priste një sqarim nga Athina zyrtare lidhur me deklaratat se ajo do ta përkrahte Kosovën. Kështu, e përditshmja serbe “Blic”, e cila së fundmi ka kritikuar fort edhe hapin e Rusisë, në një shkrim të vetin theksonte se si shkak i borxheve që Kryeministri grek, Aleksis Cipras, i detyrohet SHBA-së, ka nisur menjëherë veprimi politik i Athinës. Greqia obligohet kështu që Europës t’i kthejë miliarda euro, ndërsa Amerikës borxhet politike do t’ia kthejë në mënyrë politike, thonë analistë serbë. Për sa i përket njohjes së pasaportave kosovare, që nga data 20 mars 2014, pasaportat kosovare trajtohen tashmë nga autoritetet greke si të gjitha pasaportat e vendeve të tjera. Ministria e Jashtme greke ka informuar qysh më shumë se një vit më parë, të gjitha shërbimet përkatëse që nga ajo datë, në pasaportat kosovare të të gjitha llojeve do të ngjitet pulla e vizës. Sidoqoftë, Ministria e Jashtme greke ka theksuar qysh në momentin kur bëri të ditur këtë hap, se progresi në trajtimin e pasaportave kosovare nuk përbën njohje të Kosovës nga ana e Greqisë, por bëhet në kuadër të synimit konstant grek për integrimin e gjithë Ballkanit Perëndimor në strukturat europiane. Por duke iu rikthyer mendimeve të analistit serb, Janjiq, rezulton se “Mesazhi se qeveria e Greqisë do ta mbështesë anëtarësimin e Kosovës në mekanizma ndërkombëtarë, nuk është befasi.

Athina bën tregti me Kosovën

Athina me vite bën tregti me çështjen e Kosovës. Ata gjatë gjithë kohës flasin me Amerikën, nga të cilët, si dëmshpërblim i kanë kërkuar ndihmë rreth çështjes së Maqedonisë. Megjithatë, ndihmën që SHBA-ja ia dha gjatë krizës me BE dhe Gjermaninë, grekët do ia kthejnë me një proces të përshpejtuar të njohjes së Kosovës”, thotë analisti politik, Dushan Janjiq, citohej ditë më parë te lajmi.net. Ai mendon se nuk do të kalojë edhe shumë kohë, kur Greqia ta njohë Kosovën. “Do të presë edhe pak për ta parë edhe marrëveshjen e dytë të Brukselit dhe në vjeshtë do ta njohë Kosovën. Pres që këtë ta bëjë edhe Rumania e Sllovakia. Ndërsa Qiproja dhe Spanja do të jenë më të përmbajtura rreth njohjes formale, por nuk do të votojnë kundër anëtarësimit të Kosovës në OKB, por do të deklarojnë që vetëm do ta përcjellin politikën e BE-së”, ka shtuar Janjiq.

Dëgjoni : https://www.youtube.com/watch?v=sYNfw5XRe6s

Comments

Popular posts from this blog

Legjenda e Mujit dhe Halilit

Ese për Vitin e Ri