Vazhdojnë protestat në Beograd kundër qeverisë së Vuçiç në javën e 31-të të tyre.

Protesta anti-Vuçiç në Beograd, protestuesit kërkojnë ndryshimin e kodit zgjedhor
Protestuesit kanë marshuar paqësisht nën siglën ‘1në5 milionë’ drejt rajonit qëndror të policisë në Beograd.

Protestuesit dolën me deklarata kundër presidentit Aleksandër Vuçiç dhe qeverisë në pushtet. 

Organizatorët e protestës kërkuan ndryshimin e kodit elektoral për të evituar manipulimet në zgjedhjet e radhës.

Në fjalime u fol edhe për çështjen e taksës 100% që Kosova i vendosi Serbisë nëntorin e kaluar.

Ndërkohë u denoncua edhe dhuna që ushtruan institucionet e qeverisë ndaj opozitarëve, gazetarëve dhe studentëve në protestat e javëve të kaluara gjatë marshimeve në zyrat e radiotelevizionit publik.

Protestuesit kanë paralajmëruar sërish protesta kundër qeverisë të shtunën e ardhshme.

Comments

Popular posts from this blog

Legjenda e Mujit dhe Halilit

Ese për Vitin e Ri