2020-01-08

Funerali i gjeneralit Soleimani, miliona njerëz “pushtojnë” Teheranin

Miliona njerëz mbushën rrugët e kryeqytetit Iranian, Teheran për funeralin e komandantit të vrarë Qasem Soleimani. Soleimani u vra në një sulm me dron në SHBA në Irak të Premten me urdhër të Presidentit Donald Trump.

Udhëheqësi suprem i Iranit, Ajatollah Khamenei drejtoi lutjet dhe në një moment është parë duke qarë. Irani ka premtuar hakmarrje të ashpër për vdekjen e Soleimani dhe të dielën u tërhoq nga marrëveshja bërthamore e 2015.
Soleimani, 62-vjeç, kryesonte operacionet ushtarake iraniane në Lindjen e Mesme dhe u vlerësua si një terrorist nga SHBA.
Televizioni shtetëror tregoi turma të mëdha në Teheran për funeralin e Soleimanit. Njerëzit mund të shiheshin duke qarë ndërsa të tjerët shtrëngonin fotografitë e komandantit të ndjerë.

No comments:

Post a Comment

Zekë S. Sinanaj (1957 - )

                                                            Zekë S. Sinanaj u lind më 2 korrik 1957 në fshatin Isniq të Deçanit. Ka mbar...