2020-01-08

Irani e kthen në personale, pronat e Trump nën objektivin e sulmeve


Një këshilltar i presidentit iranian, Hassan Rouhani, ka aluduar mbrëmjen e kaluar për sulme ndaj perandorisë së pasurisë së Donald Trump në shenjë hakmarrjeje për vdekjen e komandantit ushtarak Qassem Soleimani.
Hesameddin Ashena ka shpërndarë një artikull të Forbes ku renditin të gjitha pronat e Trumpit në New York, hotelet dhe vendpushimet e tij në të gjithë Amerikën dhe kurset e golfit në SHBA dhe Britani.
Lista përfshinte resortin e tij “Mar-a-Lago” në Florida, ku presidenti po qëndronte kur urdhërori goditjen në Soleimani, si dhe Hotelet Ndërkombëtare të Trump në Uashington dhe Las Vegas dhe kullën e tij të New York.
Irani tashmë ka kërcënuar Shtëpinë e Bardhë dhe këshilltari Rouhani deklaroi dje se problemi i vetëm i Teheranit është Trump, sesa populli amerikan, duke ngritur edhe dyshimet të një hakmarrjeje të drejtpërdrejtë ndaj tij.
Teherani është betuar për hakmarrje për vdekjen e Soleimani dhe dje njoftoi se po braktiste kufijtë e saj të mbetur bërthamorë nën marrëveshjen e 2015-ës.
Sot udhëheqësi suprem i Iranit Ayatollah Ali Khamenei qau mbi arkivolin e Soleimani ndërsa qindra mijëra iu bashkuan funeralit në Teheran.
Duke folur para turmave, vajza e komandantit ushtarak Zeinab deklaroi se ‘familjet e ushtarëve amerikanë në Lindjen e Mesme do të kalojnë ditët e tyre duke pritur për vdekjen e fëmijëve të tyre’.
Trump ka kërcënuar hakmarrjen e tij nëse Irani godet objektivat e SHBA, duke paralajmëruar një ‘përgjigje joproporcionale’.
Sot presidenti Trump u zotua në një tweet me shkronja të mëdha se “Irani nuk do ta ketë kurrë një luftë nukleare.
VIDEO bonus: Tërmeti në Shqipëri

No comments:

Post a Comment

Zekë S. Sinanaj (1957 - )

                                                            Zekë S. Sinanaj u lind më 2 korrik 1957 në fshatin Isniq të Deçanit. Ka mbar...