2020-01-08

“Përkrahim sovranitetin e Irakut” – Gjenerali amerikan njofton tërheqjen e trupave nga vendiDuke cituar votimin në parlamentin e Irakut, kreu i forcave amerikane në Irak ka informuar qeverinë në Bagdad se koalicioni i udhëhequr nga SHBA-ja do largohet nga vendi, në një letër që bie ndesh me deklaratat e mëparshme të Presidentit Trump.
‘Në mbrojtje të duhur ndaj sovranitetit të Irakut, Task Force e kombinuar e Irakut do ripozicionohet gjatë ditëve dhe javëve të ardhshme për t’u përgatitur për lëvizjen e mëtejshme’, shkroi Gjenerali William H. Seely III në një letër drejtuar Ministrisë Irakiane të Mbrojtjes të hënën, letër që është publikuar në internet.
‘Ne e respektojmë vendimin tuaj sovran për të urdhëruar largimin tonë,’ shkroi Seely, duke shpjeguar se procesi do të përfshijë rritjen e trafikut të helikopterëve brenda dhe jashtë ‘zonës së gjelbër’ të Bagdadit, kryesisht gjatë natës.
Fillimisht kishte një konfuzion në lidhje me origjinalitetin e letrës, meqë Pentagoni nuk pranoi të konfirmonte se ishte e vërtetë Megjithatë, oficeri i çështjeve publike të ushtrisë amerikane, Rick Dickson deklaroi menjëherë se letra ishte zyrtare.
Parlamenti irakian miratoi një rezolutë të dielën që kërkon të largimin e trupave të huaja në tokën Irakiene. Vendimi erdhi pas një sulmi me dron të SHBA-së të javës së kaluar, që vrau gjeneralin iranian Qassem Soleimani.

No comments:

Post a Comment

Zekë S. Sinanaj (1957 - )

                                                            Zekë S. Sinanaj u lind më 2 korrik 1957 në fshatin Isniq të Deçanit. Ka mbar...