2020-01-08

Si vendosi Trump të vriste gjeneralin e Iranit

Disa orë para se ushtria amerikane dërgoi një drone Reaper për të vrarë një nga burrat më të kërkuar në planet, Presidenti Donald Trump ishte duke u relaksuar në pronat e tij në Florida. Në mëngjes, Trump luajti golf në West Palm Beach. Rreth orës 3 pas mesnate, ai u kthye në Mar-a-Lago, pasurinë historike të bregdetit që ai e ka quajtur “Shtëpia e Bardhë e Dimrit” dhe priti, duke i dhuruar një kostum blu deti me një kravatë pluhur blu dhe një flamur amerikan të varur në xhaketën e tij. Ai tashmë kishte marrë një vendim të rrezikshëm – dhe potencialisht do të ndryshonte rendin botëror – për të lejuar ushtrinë amerikane të vriste Qassem Soleimani, udhëheqësin e forcave paramilitare elitare të Iranit.
Në fillim të kësaj jave, ai do të ishte i rrethuar në Mar-a-Lago nga zyrtarë të lartë, si Sekretari i Shtetit Mike Pompeo, Kryetari i Shefave të Përgjithshëm të Shtabit Mark Milley, ushtruesi i detyrës së Shefit të Shtabit të Shtëpisë së Bardhë Mick Mulvaney, këshilltarit të sigurisë kombëtare Robert O ‘ Brien dhe Drejtori i çështjeve Legjislative Eric Ueland. Gjatë gjithë javës, Trump kërkoi të dhëna nga këshilltarët e tjerë përmes telefonit. “Ai ishte i qetë, i freskët dhe i mbledhur”, tha Howie Carr, i cili foli me Trump të enjten në Mar-a-Lago menjëherë pasi u pritën lajmet për herë të parë, pasi presidenti drekoi me liderin e GOP Kevin McCarthy.
“Unë nuk e kisha idenë se kishte ndonjë gjë nga diçka e zakonshme që po ndodhte derisa u ktheva në shtëpi”. Ndërsa sulmet me raketa kundër bazave amerikane në Irak u intensifikuan gjatë dy muajve të fundit, presidenti i kishte dhënë Pentagonit një gjerësi të jashtëzakonshme: Ushtria amerikane kishte lejen e tij për të vrarë Soleimanin, momentin që ajo do të kishte një mundësi për ta bërë këtë, sipas një zyrtari të lartë të mbrojtjes i cili nuk ishte i autorizuar të fliste në procesverbal. “Ne kishim autorizim para grevës për të ndërmarrë atë veprim”, tha zyrtari, i cili nuk do të thoshte se si kohët e fundit Trump i dha Pentagonit atë autorizim – qoftë ajo orë, javë apo madje muaj më parë.
Kohët e fundit të natës së Vitit të Ri, presidenti u tha gazetarëve se ai nuk dëshiron luftë me Iranin. Për një njeri zyrtarët amerikanë kanë portretizuar si një organizëm terrorist, një gjeni i mbrapshtë përgjegjës për vdekjen e qindra amerikanëve, Soleimani shpesh flakëronte ndikimin e tij kur vepronte mes Teheranit, Bagdadit dhe Bejrutit për takime me njerëzit lokalë. “Unë nuk mendoj se ishte aq e vështirë ta gjesh sepse ai nuk ishte nën radar në dy ose tre vitet e fundit”, tha një ish zyrtar i lartë i qeverisë izraelite, i cili vuri në dukje se Soleimani më parë kishte lëvizur nën një operacion të rreptë sekreti.
“Por dy ose tre vitet e fundit, ai punoi hapur”. Ish këshilltari i sigurimit kombëtar John Bolton, një avokat i zëshëm i ndryshimit të regjimit në Iran, e përshkroi vrasjen e Soleimani si “të zgjatur në kohë”. “Ne e dimë çdo minutë të çdo dite ku Soleimani është me vite të tëra – nuk ka asnjë moment të ndonjë dite të caktuar ku pesë ose gjashtë agjencitë e inteligjencës nuk mund t’ju thonë se ku është”, tha republikani. “Ishte një nga pikat e tij për të folur: Amerikanët mund të më gjejnë në çdo kohë, ata thjesht nuk guxojnë të më godasin”. Kjo llogaritje u tregua e gabuar në orët e 3 janarit në Irak, ku Soleimani zbarkoi mes tensioneve spirale midis fraksioneve amerikane dhe aleateve iraniane.
“Ai mbërriti në aeroport dhe ne patëm një mundësi, dhe bazuar në udhëzimn e presidentit, ne e goditëm atë”, tha zyrtari i lartë i mbrojtjes. Zyrtarët amerikanë kishin marrë “një vlerësim të bazuar në inteligjencën që nxiti procesin tonë të vendimmarrjes”, tha Pompeo të premten, duke përshkruar sesi vrasja e fundit e një kontraktori Amerikan kishte ndryshuar llogaritjet e ekipit Trump për “rrjedhën e inteligjencës” që po merrnin për Soleimani aktivitetet në Irak.
*Nancy Cook, Quint Forgey dhe Caitlin Oprysko

No comments:

Post a Comment

Zekë S. Sinanaj (1957 - )

                                                            Zekë S. Sinanaj u lind më 2 korrik 1957 në fshatin Isniq të Deçanit. Ka mbar...