Aleanca dhe vizioni i perbashket me Ameriken garancia e vetme e prosperitetit te Kombit Shqiptar
Shkruan: Ajet Delaj, New YorkBota gjithnje ka qene ne levizje te vazhdueshme duke ndryshuar konfigurime e aleanca te vjetra e natyrshem jane krijuar te reja por pamvarsisht aksidentit tone historic si Komb Shqiptar pergjate 100 viteve te fundit mbeshtetja e Amerikes per kombin tone te vogel gjithnje ka ardhur ne rritje.

Revolucioni me i madh qe njerzimi ka njohur ne keta shekujt e fundit padyshim qe eshte revolucioni qe ka ndollur ne fushen e komunikimit mbas lindjes se internetit qe eshte pasuar me hapjen e zhvillimin e rrjeteve sociale massive.

Forca dhe ndikimi i individeve ne shoqeri eshte rritur shume pas thyerjes se barrierave zyrtare ne fushen e komunikimit e supermacise ne fushen e komunikimit masiv ne rrjetet sociale keshtu eshte detyre e cdo shqiptari te gjeje veten ne kete realitet te ri e padyshim te vendoset ne sherbim te Atdheut pamvarsisht se ku jeton e punon.

Dy fuqite me te medha te kohes se sotme Washingtoni e Vatikani jane haptas pro shqiptare pasi i pari na lejon dyshtetesine pa asnje kompleks e i dyti i lejon prifterinjte te punojne per kombin shqiptar kur vete organizimi i Selise se Shenjte eshte internationalist.

Bashkombas te nderuar, duhet te kuptojme se askush nuk na ka mbajtur ne qafe e po ashtu askush nuk do na mbaje por miqte e vertete te Kombit Shqiptar na kane dhene shanse dhe jam i sugurte se do vazhdojne te na japin, por ne si shqiptar duhet te luajme rolin tone.

Se pari duhet te rregullojme raportin me te verteten e vlerat ne unison te plote me respektin ndaj vetes e njeri tjetrit dhe Kombit si gurthemeli i ngritjes se nje shoqerie e kombi qe kemi kaluar shume fatekeqesi pergjate historise.

Bashkekombas te nderuar se pari te respektojme veten duke u paraqitur me identitet te sakte pasi fatekeqesisht shume nga ne kemi mbetur tek revolucioni kulturor kinez I viteve 70te e se dyti te respektojme njeri tjetrin pasi te tere flasim shqip e jemi shqiptar me ndonje perjashtim te vogel ku gjaku bastard ka mesuar shqip. Atdheu ka nevoje per kontributin e gjithesecilit nga ne pamvarsisht se ku jetojme e punojme qofte edhe per nje fjale te mire apo nje eksperience positive.

Shume media ne hapsirat shqiptare involvohen ne politikberjen e qendrave te medha boterore e lideret e tyre duke u prononcuar edhe per Presidentin Amerikan Donald Trump duke ju referuar shpesh copa letrash pa vlere por qe ne menyre konstante ruajne frymen anti-Amerikane ne Shqiperi.

Pa u future ne analiza te thella apo shume te holla e profesionale mund te themi se cdo anti Amerikan padyshim qe eshte edhe anti Shqiptar dhe anasjedhtas e ne ditet tona politiken dhe interesat e Amerikes ne bote e Amerike i perfaqeson Presidenti Trump e administrata e tije.

Se pari Presidenti Trump e ka te sigurte mandatin e dyte i suportuar fuqishem nga rezultatet e punes se tije ne mandatin e pare. Marreveshje tregtare me Canada, Mexico e se fundi me China sipas vullnetit te Amerikes dhe Presidentit Trump tregojne se ekspansioni “Trump” sapo ka nisur.

Nese i shtojme kesaj edhe rritjen ekonomike e papunesine ne Amerike ne nivele historike te 50 viteve te shkuara tregon se Presidenti Trump eshte nje burre i madh i Kombit Amerikan qe padyshim i duhet edhe botes por vecanarisht Kombit Shqiptar.

E them me bindje kete pasi Presidenti Trump ne nje kohe qe eshte fokusuar tek rritja e kontributeve per NATOn nga partneret hap bazen e “qesen” e aleances ne Shqiperi . Vazhdon me vendosjen e dy te derguar per Ballkanin nje tregues i mire qe Presidenti Amerikan eshte i fokusuar ne Ballkan e po ju garantoj se shqiptaret jane kombi i pare ne Ballkan per Ameriken e Presidentin Trump.

Shikoni viziten e Sekretarit te Shtetit Pompeo dje ne Bjellorusi e do bindeni per kete qe po ju them pasi fokusimi i Amerikes ne Ballkan eshte per te miren e shqiptareve pasi jemi kombi i favorizuar nga Amerika ne 100 vitet e fundit.

A duhet shqiptaret te bejne dicka qe politika Amerikane te jete productive ne hapsirat shqiptare ne Ballkan?

Sigurisht qe po. Duhet te hapim syte e mendjen e te mos rrine peng i se shkuares se tyre por te bashkojne vullnetin e vizionin e tyre me Ameriken e Presidentin Trump si lider i fuqishem i Amerikes e botes qe do sjelli ndryshimin e pritur te te tere perendimit.

E para prin Amerika ne kete ndryshim , si gjithmone pas i shkon Anglia e i treti Israeli, ne radhe jemi ne shqiptaret nese arrijme te hapim syte e orjentohemi andej nga na ka porositur Naimi i madh “O diell qe lind andej nga perendon”.

Qartesohuni bashkekombas te nderuar pasi Shqiperise e shqiptareve kurre nuk ju ka ardhur ndonje e mire nga armiqte e Amerikes e kunderta ka ndollur pasi eshte Amerika qe ka krijuar e mbrojtur dy shtete Shqiptare ne Ballkan duke e zgjeruar ndjeshem peshen e shqiptareve ne tere hapsirat shqiptare ne Ballkan e me siguri gjera tjera te mira do vijne.

Bashkombas te nderuar, Zoti na ka dhene “mezen e dheut” duke u treguar mjaft bujar me ne shqiptaret ne Ballkan duke na garantuar nje hapsire per jete te begate per me shume se 30 milion banore e nuk kemi nevoje te hame njeri tjetrin sic kemi bere e po bejme apo te marrim canten ne krah e te bredhim rruget e botes.

Mjafton te gjejme me te miret e rraces sone qe po ju garantoj nuk mungojne nder ne e ti vendosim ne krye te puneve duke kuptuar e orjentuar nga miqte qe na ka konfirmuar historia ku padyshim shumica e shqiptareve jane ne nje mendje, ajo eshte Amerika.

Sheksipri ka thene “ bota eshte teater e njerzit jane aktore, mjere ata qe nuk dine te luajne rolin e vet” . Kure Amerika vete e Presidenti Trump thote “Amerika e para” dhe pa asnje kompleks ka thene ne takimin e kombeve te bashkuara se cdo lider duhet te punoje per kombin e tije pikerisht ate qe shqiptaret kane me shume nevoje.

Comments

Popular posts from this blog

AKADEMIK PROF. DR HAKIFBAJRAMI PH.D : GRUSHTSHTETI IDYTËNDAJKOSOVËS( PAS 23 MARSIT 1989) MË 25 MARS 2020

Legjenda e Mujit dhe Halilit