Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shkarkuar sot nga posti i ministrit të Punëve të Brendshme, Agim Veliun.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shkarkuar sot nga posti i ministrit të Punëve të Brendshme, Agim Veliun.

Kurti ka vendosur ta shkarkojë Veliun pas deklaratës së tij lidhur me pandeminë e coronavirusit.


Sipas Kurtit, Veliu me deklaratën e tij ka përhapur panik te qytetarët.

Më poshtë deklarata e Veliut për të cilën u shkarkua nga posti i ministrit:

“Situata në Kosovë është serioze, numri i të prekurve po rritet nga ora në orë dhe sigurisht institucionet e Kosovës duhet të ndërmarrin të gjitha veprimet në mënyrë që të parandalojë këtë pandemi. Unë besoj personalisht jam që të ndërmerren të gjitha masat qofshin ato ekstreme, që të mbrohemi nga ky rrezik që ka përfshirë globin por edhe Kosovën”, kishte thënë Veliu në Klan Kosova.

Kujtojmë se Veliu kishte dhënë dorëheqje nga pozita e tij si kryetar i Komunës së Podujevës, për pozitën e ministrit.

Comments

Popular posts from this blog

Legjenda e Mujit dhe Halilit

Ese për Vitin e Ri