Shqipëria në karantinë nga koronavirusi!

Kufijtë tokësor u mbyllën
Nga sot në 06:00 Shqipëria në karantinë nga koronavirusi! 
Nga mesnata e së dielës,dt.15.3.2020 , keni 8 orë kohë për t'u kthyer në vendbanime


Sot futen në fuqi masat e reja shtrënguese kundër përhapjes së koronavirusit duke futur Shqipërinë në karantinë totale, pasi do të paralizohet qarkullimi nga jugu në veri, teksa mbyllen edhe kufijtë nga mesnata. Në vend janë mbyllur baret e restorantet në të gjithë vendin, përfshirë palestrat, fast-food, aktivitetet kulturore, nuk lejohen grumbullimet masive të njerëzve


Shqipëria vendosi dje mbylljen në mesnatë të kufijve tokësor me vendet fqinje në rajon. Kufiri është bllokuar me Italinë, Malin e Zi, Kosovën, Maqedoninë dhe Greqinë, ndërsa nga ora 06:00 e së dielës qeveria shqiptare vendosi që brenda vendit të shtrijë "shtetrrethimin" në të gjithë territorin. 6 qarqeve, i shtohen prej së dielës në mëngjes edhe bllokimet e katër akse rrugore kryesore nga veriu në jug, Fier- Vlorë, Vlorë- Lushnje, Shkodër- Lezhë dhe Elbasan- Korçë.

"Nga dita e diel në 06:00 do të ndalohet jo vetëm qarkullimi brenda po edhe në rrugët nacionale që lidhin Vlorën me Fierin, Fierin me Lushnjen dhe Shkodrën me Lezhën, pra perimetri i mbrojtjes do të zgjerohet dhe do të ndalohet qarkullimi mes Elbasanit dhe Korçës.Mbyllen kufijtë për udhëtarët por jo për mallrat, 7 kamionë nga Italia zbarkojnë në Durrës

Në perimetrin e blinduar do të këputen lidhjet mes këtyre qyteteve për autobusët, apo makinat private, do të qarkullojnë vetëm automjetet që hyjnë në kategoritë e lejuara brenda perimetrit Tiranë-Durrës" tha Rama mbrëmjen e djeshme lidhur me urdhrin e ri që futet në fuqi sot në orën 06:00.

Por cfarë do të bëhet me personat që janë larguar dhe nuk kthehen dot në banesat e tyre? Kush ka lëvizur jashtë vendbanimeve të tyre ka vetëm 8 orë kohë për t'u kthyer deri të hënën në mëngjes, kur do të vihen sërish në fuqi masat kufizuese në të gjithë vendin, pra nga e diela në mesnatë deri në mëngjesin e së hënës në orën 08:00.

"Kush banon në Tiranë-Durrës dhe është larguar për fundjavë të gjatë në Korçë ose gjetkë, të sigurohet të hyjë në perimetrin e blinduar gjatë hapjes së rrugëve hyrëse pas mesnatës të së dielës dhe jo më vonë se ora 08.00 e mëngjesit", tha Rama më parë. Në vend janë mbyllur baret e restorantet në të gjithë vendin, përfshirë palestrat, fast-food, aktivitetet kulturore, nuk lejohen grumbullimet masive të njerëzve, etj.

Comments

Popular posts from this blog

Legjenda e Mujit dhe Halilit

Ese për Vitin e Ri