Posts

Showing posts from April, 2013

Amerikanët janë egoist!

Nëse doni që një amerikan të ju kryej ndonjë punë, mos i përmendni punën në grup, të mirën e bashkësisë apo kujdesin ndaj të tjerëve. Një studim i ri në Psychological Science tregon se përpjekja për t’i bërë amerikanët të mendojnë për të tjerët është e dështuar dhe mund të zbres motivacionin e tyre. Një grup i studentëve të universitetit të Stanford kanë qenë pjesë e këtij eksperimenti shkencor. Atyre u janë dhënë disa aktivitete logjike dhe fizike për t’i kryer. Amerikanët evropian kanë treguar rezultate shumë më të dobëta kur atyre u është thënë që gjatë detyrës të mendojnë për ndërvarësinë. Ndërsa, amerikanët aziatik janë treguar të barabartë ndaj pavarësisë dhe ndërvarësisë. Në një test tjetër, studentët kanë shikuar ueb faqen e një lënde që promovonte vlerat e ambientit. Amerikanët e bardhë kanë treguar më pak interes kur përshkrimi i lëndës nënvizonte fjalët si puna e përbashkët dhe marrja parasysh e pikëpamjeve të të tjerëve dhe më shumë interes kur në tekst nënvizo

Teoria e re thotë se vdekja nuk ekziston

Image
Shumë nga ne i frikësohemi vdekjes. Besojmë në të sepse na është thënë se do të vdesim. Njerëzit lidhen për trupin, kurse, siç e dimë, trupat vdesin. Mirëpo teoria e re shkencore thotë se vdekja nuk është akti final, shkruan në blogun e tij Robert Lanca, ekspert për teknologjinë e avancuar të qelizave. Njëri nga aspektet e njohura të fizikës kuantike është se disa aspekte nuk mund të parashikohen në mënyrë absolute. Në vend të kësaj, ekziston një sërë observimesh të mundshme, secila me probabilitet të ndryshëm. Një shpjegim i shpeshtë, interpretimi i “shumë botëve”, thotë se çdonjëra nga këto observime të mundshme korrespondon me një universum tjetër fare (multiuniversum). Teoria e re shkencore e quajtur biocentrizmi shumë pak ka spastruar këto ide. Ekziston numër i pakufishëm i universumeve dhe gjithçka që do të mund të ndodhte, ndodhë brenda tyre. Vdekja nuk ekziston në kuptimin e plotë në këta skenarë. Të gjitha universumet e mundshme ekzistojnë në të njëjtën kohë, pa marrë

Shkencëtarët danez afër gjetjes së ilaçit kundër virusit HIV

Image
Shkencëtarët danezë besojnë se brenda disa muajsh ata do të prezantojnë një hap revolucionar drejt gjetjes së një kure kundër virusit HIV, i cili e shkakton AIDS-in. Ata aktualisht po kryejnë teste klinike për të shqyrtuar një "strategji" të re rreth një aktiviteti i cili do ta shkëpuste virusin HIV nga ADN-ja e njeriut. Gjithashtu, shkencëtarët danez presin që rezultatet do të tregojnë se ilaçi i ri është i mirë edhe për shpërndarje masive tek njerëzit e prekur nga virusi, dhe çmimi i saj të jetë i përballueshëm për çdo xhep, nëse një gjë e tillë është e mundur. Shkencëtarët danezë janë duke kryer teste të shumta me pacientët, ndërsa me zbulimin e ri ata kanë arsye të shpresojnë se se metoda e re e shërbimit do të dëshmohet si e efektshme. Sipas mjekut Ole Sogard, i cili është udhëheqës i ekipit hulumtues, rezultatet e para janë premtuese. "Unë jam pothuajse plotësisht i sigurt se ne do të jemi të suksesshëm në shkarkimin e HIV-it. Sfida është që të përcaktojmë

Miliona përdorues e “braktisin” Facebook-un

Image
Dominimi i Facebook në botën e rrjeteve sociale është duke u vënë në kërcënim nga shërbimet e reja rivale si Instagram dhe Path. Facebook ka humbur miliona përdorues brenda muajit në tregjet e saj më të mëdha, thuhet sipas të dhënave të agjencive të pavarura, ndërsa rrjetet sociale alternative janë duke tërhequr vëmendjen e atyre që kërkojnë shërbime të freskëta dhe argëtim të ri online. Ndërsa Facebook po përgatitet për t’i informuar investitorët mbi ecurinë e biznesit të saj në tre muajt e parë të vitit, dhe kur analistët parashikojnë rritjen e të hyrave të rrjetit social deri në masën prej 36 për qind në krahasim me vitin e kaluar, studimet e reja sugjerojnë se zgjerimi i Facebook në SHBA, Britani të Madhe dhe vendet tjera të mëdha evropiane ka arritur kulmin. Në muajin e fundit, rrjeti më i madh social në botë ka humbur 6 milionë përdorues amerikanë, shifër e cila ka shënuar një rënie kjo prej 4 për qind, thuhet sipas kompanisë së analizave për rrjetet sociale - SocialBake

Egin Neritan Ceka hyri ilegalisht në takimin e Edi Ramës?

Fatmir Velaj, një nga organizatorët e eventit të Akademisë Diplomatike të Vjenës, forumi “Dialog me z. Edi Rama”, ka kontaktuar me drejtuesin e “Renner- Institut”, Gerhard Marchl, të cilit i ka kërkuar, nëpërmjet një emaili që të vërtetojë se ka pasë ftesë apo jo djali i Neritan Cekës, Egin Ceka. Në emailin me përgjigjen e Gerhardit bëhet me dije se “janë regjistruar dhe kanë konfirmuar pjesëmarrjen 92 persona në forumin ‘Dialog me z. Edi Rama’ në bashkëpunim me Akademinë Diplomatike të Vjenës, si dhe ambasadori Heidemaria Gurer e ambasadori i Kosovës në Austri, z. Sabri Kiqmari. Egin Ceka nuk është regjistruar në këtë forum”, thuhet në emailin dërguar nga Gerhard Marchl. Pretendimet e Egin Cekës se kishte ftesë, gjatë një interviste të dhënë në median vizive, bien poshtë nga organizatorët dhe protagonistët e shumtë të këtij forumi. Sipas organizatorëve, emri i Cekës nuk ka qenë ne listë. Pjesëmarrësit në forum kanë qenë të gjithë austriak dhe vetëm tre presona shqiptarë, shkruan

SaliBerisha: Rexhe Qosja, me mendime të mykura

Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha e ka quajtur akademikun kosovar Rexhep Qosja "fosile e botës së vjetër sa i takon anës parimore dhe me mendime të mykura" ndërsa koalicionin e majtë si grumbullim të bijve të etërve të bllokut, të grupuar si strukturë në një betejë të përhershme kundër realitetit të sotëm shqiptar. "Në prani të një grupi pak a shumë liberal hapet çështja: Sali Berisha e Enver Hoxha, dhe ky bashkë me avokatin mahnitën të pranishmit se Enver Hoxha bëri shtet, në këtë pikëpamje. Këtë tezë e përhap dhe Qosja që është një fosile e botës së vjetër sa i takon anës parimore”, ka thënë Berisha në Durrës, transmetojnë mediat. Megjithatë Berisha e vlerëson veprën e Qosjes “Vdekja me vjen prej syve të tillë”, të cilën e konsideron kryevepër. “Por mendimet e tjera i ka nga më të mykurat. Ai hapi tezën se Enveri bëri shtet dhe në darkë, kur e pyetën avokatin i thonë po mirë ti i bëre kaq vite burg, më tha më futi por me ligj. Pse i them këtu: bijtë e etër

Historia e tre luftëtarëve shqiptarë, të vrarë në Siri

Image
Vlora ishte qyteti i lindjes, ndërsa Damasku, shtëpia e tij. Jeta e Ermal Xhelos, 35-vjeçarit të pasionuar pas kulturës siriane ishte e ndarë për 9 vjet mes dy botëve, deri në zgjedhjen fatale: luftë deri në vdekje kundër regjimit të Bashar al-Assad. Në shtëpinë e tij në Vlorë, derën e hap një grua rreth të 60-ave, e veshur krejt në të zeza. Dyshuese për të panjohurin që sheh përballë, Vahide Xhelo na pret me një pyetje. “Mos jeni gjë të SHIK-ut?” , thotë ajo, e pasi bindet për të kundërtën, na fton në apartamentin modest, që ndodhet në katin e gjashtë të një pallati në lagjen “Pavarësia”, shkruan gazeta “MAPO”. Tregon se Ermali iku për herë të fundit drejt Sirisë në gusht të vitit të kaluar. Prindërve u tha se do të ikte në Turqi për të takuar baxhanakun, që ishte zhvendosur atje nga rreziku i luftimeve në Siri. “Iku pa më thënë gjysmë fjale, pa më thënë se ku do të shkonte. Tani rri qaj këtu. Vuaj si nëna për birin e vdekur”, shprehet me lot në sy ajo, pa mundur të kuptojë

Duhet te behet nje film per luften ne Kosove

Image
Lufta e Kosovës filloi me 28 shkurt të vitit 1998, pas sulmit jugosllav në fshatërat Likoshan dhe Qirez në Drenicë të Kosovës. Lufta nga 28 shkurt 1998 e deri më 23 mars 1999 u zhvillua mes Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe forcave jugosllave. Ndërsa nga 24 mars 1999 e deri më 10 qershor 1999, Aleanca Veriatlantike NATO me bombardime të përditshme në caqet ushtarake jugosllave, me përkrahjen tokësore të UÇK-së detyroi forcat serbomalazeze dhe Kasapin e Ballkanit Sllobodan Millosheviqin të nënshkruaj kapitullimin në Kumanovë.  Në këtë luftë u dëbuan 800,000 mijë shqiptarë, u vrane 15,000 persona, nga të cilët 2,400 luftëtar të UÇK-së e të tjerët civilë. Gjatë luftës janë zhdukur rreth 5,000 njerëz, fati i shumicës prej tyre është zbardhur deri në vitin 2007, por i madh ka mbetur numri i rasteve të pasqaruara. Krimi gjatë luftës Vlerësohet, se gjatë luftës në Kosovë (1998-1999), forcat militare dhe paramilitare serbe kanë vrarë, ekzekutuar apo masakruar në forma më mizore,