Posts

Showing posts from February, 2016

Përballja me sfidat e jetës

Image
,, E gjora vajzë më herët u bë nënë se sa grua ‘’                                                 Jakov Xoxa Nga  Remzije J.Zekolli   Pa dashur e mendoi veten si një vajzë 12 vjecare, kur  si në ëndërr iu shfaq ngjarja që kishte përjetuar atëbotë si fëmijë. Shpeshherë mbylli sytë dhe përpiqem që ta kthej kohën prapa. Lotët qetas më rrjedhin faqeve kur mendoj se si do të rridhte jeta ime po të mos sëmurej rëndë nëna, e cila ishte mjaft e re në moshë, sapo kishte shkelur të dyzetat.  Iu kujtua një peisazh pranë pusit, në oborr ku ishim mbledhur vëllezër e motra,  me sy të përlotur, qëndronim si drenusha të trembura tek shihnim nënën që s’po mundej të ngrihej dot, për të na përqafuar, megjithëse e ishte përmalluar shumë për ne. Motra e vogël dëneste pa u ndalur, i mungonte shumë kujdesi dhe  përqafimi i ngohtë i nënës, kërkonte gjurmët e saj  ndër stinë, e mora pranë vetës ia përkëdhelja flokët. Nëna ishte nën hijen e ftoit në një shtrat të improvizu

Filmi për “Oscars” 'Shok', prezantim dinjitoz i Kosovës

Image
Filmit me titullin“Shok”, i nominuar për çmimin prestigjioz “Oscar” , të cilin e ndan Akademia e Filmit, Pikturës, Arteve dhe Shkencave në Hollywood, pavarësisht se nuk u kurorëzua me këtë çmim, ai përcolli një mesazh mjaft pozitiv nga Kosova dhe për Kosovën, vlerësojnë përfaqësuesit e komunitetit të artistëve të filmit në vend. Filmi “Shok”, me regji dhe skenar të regjisorit britanik Jamie Donoughue, i luajtur nga aktorë të Kosovës, i xhiruar në Kosovë, është filmi i parë i cili e përfaqëson kinematografinë e vendit për çmimin Oscar. Regjisori Isa Qosja, profesor në Fakultetin e Arteve në Universitetin e Prishtinës, duke folur për Radon Evropa e Lirë, shpreh mendimin se prezenca e filmit “Shok” në një festë të filmit siç është ndarja e çmimit Oscar, ka rëndësi të jashtëzakonshme për Kosovën, në disa aspekte. “Gjithsesi që është jashtëzakonisht e rëndësishme për Kosovën - unë do të thosha më tepër për Kosovën politike -prezenca e filmit ‘Shok’ atje, për faktin e përmbajtjes.

Nga Flori Bruqi : Historia e “Rambos” së Dukagjinit, nga emigracioni, lufta në UÇK dhe politika aktive

Image
Mobilizimi i popullit shqiptar të Kosovës për të filluar luftën kundër okupatorit serb, kishte filluar me organizimin e grupeve të vogla mes njerëzve që kishin besim të madh tek njëri - tjetri. Rreziku ishte i madh, andaj nuk mund t’i besohej gjithkujt.  Kështu, grupet e para guerile u formuan mes shokësh dhe familjarësh. Një gjë e tillë ndodhi edhe me vëllezërit Haradinaj të Gllogjanit. Ishin Luani e Shkëlzeni ata që nisën rrugëtimin drejtë lirisë së Kosovës dhe u pasuan edhe nga vëllezërit tjerë, Ramushi, Dauti e Enveri. Luani njihej për çiltërsinë e tij më shokët dhe guximin për tu përballë me armikun.  Ndonëse shumë i ri në moshë, ai kishte krijuar miqësi e besim me shumë persona që ndër vite kishin punuar për të larguar një herë e përgjithmonë nga tokat shqiptare, thundrën serbe. Vëllezërit Haradinaj u bën shpejt të dashur e të besueshëm për të gjithë. Ata mblodhën rreth vetes shumë shokë e miq nga të gjitha trevat e Kosovës e më gjerë e po ashtu edhe mërgimtarë që lanë

S’ndalet Nertila Marku, ja mesazhi paralajmërues për Mero Bazen

Image
Motra e këngëtares Gugu, Nertila Marku, nuk ka ndërmend të ndalet edhe pas përballjes me kryeministrin Edi Rama. Marku vazhdon betejenë, por këtë radhë me Mero Bazen. Në rrjetin sociale Facebook, ajo ka shkruar diçka pikërisht për Bazen. Për më tepër lexoni se çfarë i shkruan Nertila Mero Bazes: “Mi çoni fjale Mero Bazes, gazeta e te cilit m’ka qujt ‘kengtare anonime”te Sali Berishes, ta përshëndes gazetën kudo që ndodhet me kangën teme: “Do të të knoj në besë të Zotit, se jam bija e malsorit! E m’ja preket nerin venit, bahem Nora e Kelmenit. Marr dhe pushkën e dal malit, se jam bije në shpi t’Prek Calit”…. Kur të merrni vesh se s’jam kengtare e deklarume, atehere do ta përshendes gazetën tane e gjithë gazetat muzikdashëse politike, edhe si mbesë zadrimorësh e nuse mirditorësh!” shkruan Marku në profilin e saj në Facebook.

Ardit Gjebrea hyn në burg, ish agjenti pranon vrasjen e gruas dhe nënës së saj

Image
Këngëtari dhe moderatori i njohur shqiptar, Ardit Gjebrea, ka kaluar natën në burg. I dënuar më burgim të përjetshëm.  Një djalë i ri, dikur punonjës i SHIK-ut dhe ish-student i shkëlqyer i fizikës, qëllon me pistoletën e punës për vdekje, në mes të Tiranës, një vajzë dhe nënën e saj. Pas 15 vjetësh Marin Rroku, për herë të parë pranon vrasjen, përpara kamerave tek “E diela shqiptare”, përpara Ardit Gjebreas, që ka kaluar 24 orë me të burgosurin në qelitë e burgut të Fushë Krujës. I dënuar më burgim të përjetshëm. Një djalë i ri, dikur punonjës i SHIK-ut dhe ish-student i shkëlqyer i fizikës, qëllon me pistoletën e punës për vdekje, në mes të Tiranës, një vajzë dhe nënën e saj. Pas 15 vjetësh Marin Rroku, për herë të parë pranon vrasjen, përpara kamerave tek “E diela shqiptare”, përpara Ardit Gjebreas, që ka kaluar 24 orë me të burgosurin në qelitë e burgut të Fushë Krujës. Marian Rroku, ka treguar se ai ka qëlluar mbi Alda Canaj dhe nënën e saj Mbarime, në një moment

Rusët dhe amerikanët kanë përdorur fushëbetejën në Siri për matje të forcave, në fakt të armëve me të cilat furnizohen palët ndërluftuese, raporton Daily Mail

Image
Rusët dhe amerikanët kanë përdorur fushëbetejën në Siri për matje të forcave, në fakt të armëve me të cilat furnizohen palët ndërluftuese, raporton Daily Mail Në internet është publikuar xhirimi ku shihet se si kryengritësit sirianë gjuajnë tankun modern rus, me projektilin amerikan TOW. Menjëherë pas kësaj, dolën teoritë nëse kjo është një luftë në mes të amerikanëve dhe rusëve? Videoja u publikua nga “Brigada e sokolave të maleve”, që luftojnë në afërsi të Alepos, raporton Daily Mail. Pas kësaj, në video shihen kryengritësit që drejtojnë armët antitank të prodhimit amerikan që kushtojnë 60 mijë dollarë. Në anën tjetër, tanku rus T-90 kushton 4.5 milionë dollarë.  Pasi është goditur, nga aty nxirren ushtarët, por ende nuk dihet nëse janë të forcave të presidentit sirian, Bashar al-Assad. Tanket ruse në Siri janë vërejtur për herë të parë në shtator të vitit të kaluar. Ndërkohë, amerikanët kanë mbështetur grupet e kryengritëse që luftojnë kundër Assadit dhe Sh

Gjetja e Erjon Veliajt për rritjen e taksave: Ngacmohen vajzat mes tavolinave!

Image
Erjon Veliaj i gjeti vetes një arsye më shumë për rritjen e taksave për tavolinat e lokaleve. Kur qindra tregtarë dhe pronarë lokalesh, mbushën sheshin para Bashkisë, Veliaj i tha gazetarëve se i rriti taksat, për shkak të ngacmimeve që i bëhen vajzave të Tiranës. Në momentin që kalojnë mes tavolinave të lokaleve, vajzat fyhen dhe komentohen, sipas Kryetarit të Bashkisë.  “Pyesni të gjitha vajzat e Tiranës! Eshtë bërë sot një mision fyerjeje, kalimi nëpër Tiranë, ku secila komentohet kur shkon mes përmes tavolinave ” tha Veliaj.  Me kete deklarate ai tregoi edhe njëherë sa largpamës kishte qenë vendimi, për të rritur me dhjetë herë taksën e hapësirave publike. Gjithashtu, Veliaj quajti pijanecë ata që ulen në tavolinat jashtë lokaleve dhe që sipas tij, i fishkëllejnë zonjave nga tavolinat. “Ky është i vetmi vend kur një zonjë duhet të kalojë midis gjithë pijanecëve nëpër lokale, ku të gjithë e fishkëllejnë. Në 21 qershor qytetarët që janë pronarët e hapësirës publik

Protesta kundër ndërtimit te Parku/ Veliaj nxjerr fëmijët në koncert si anti-protestë

Image
Bashkia e Tiranës ka çuar forca të shumta të policisë së saj për të ruajtur zonën ku po ndërtohet këndi i lojërave. Shërbimet ishin përforcuar pas lajmërimit të shoqërisë civile se do të mbillte pemë. Dhjetëra qytetarë me lopata dhe fidanë pemësh në duar mbërritën në orën 11 në këtë zonë dhe nisën mbjelljen e pemëve. Policia bashkiake nuk bëri rrezistencë, ndërsa protestuesit thanë se pemët do t'i mbjellin vetëm në pjesët ku bashkia ka hedhru zhavorr për të ndërtuar këndin e lojërave. Nuk kanë të sosur protestat e shoqërisë civile kundër Erion Veliajt. Edhe sot qytetarët janë mbledhur në parkun Rinia për të marshuar më pas drejt Parkut të Liqenit Artificial për të protestuar kundër betonizimit të tij, me ndërtimin e këndit të lojërave për fëmijë. Shoqëria civile ka deklaruar se do të zëvendësojë pemët e mbjella nga bashkia, ndërsa i kanë kërkuar kryebashkiakut Veliaj të ndalojë punimet derisa të bëjë transparancën e plotë të projektit. Prej disa ditësh, shoqëria c