Posts

Showing posts from February, 2017

Ja me cilin diktator e krahason Mimoza Kusari- Lila ish shefin e saj, Behgjet Pacollin

Image
Themeluesja e Alternativës, Mimoza Kusari- Lila e ka krahasuar Behgjet Pacollin me diktatorin korean Kim Jong-Un. Kryetarja e Gjakovës, e cila ka qenë e ftuar në emisionin “Oxygen” është pyetur nga moderatori Besim Dina, se në zgjedhjet e ardhshme partia e saj a do të bënte koalicion me AKR-në e Behgjet Pacollit, përgjigjia e saj ishte befasuese ani pse me shaka. ” Behgjet Pacolli tashti i ka zgjedhjet në parti dhe është i vetëm si kandidat ashtu si Kim Jong-Un, s`ka konkurencë”, tha me shaka Mimoza Kusari. Kusari ishte larguar nga AKR, në shenjë pakënaqësie me liderin e partisë Behgjet Pacolli. Behgjet Pacolli Kim Jong-Un

Ramush Haradinaj: Ivica Daçiq më i ligë se Ati shpirtëror i tij – Slobodan Millosheviq

Image
Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovë, Ramush Haradinaj, ka thënë se kur dikush të akuzon për diçka që nuk e ke bërë, atëherë akuzuesi ose ka bërë diçka të tillë vet, ose e ka ndërmend ta bëjë, duke ia referuar këtë ministrit të jashtëm serb, Ivica Daçiq. Haradinaj i ka bërë Daçiq me dije, nga Franca, se ai kurrë nuk do të mund t’i fut duart në Kosovë si shefi i dikurshëm i tij – Millosheviq, pasi siç ka thënë ato do t’i priten. Haradinaj më tej ka thënë se Daçiq është më i ligë se, siç ka shtuar Ati i tij shpirtëror – Millosheviq. Ky është postimi i plotë i Haradinajt: “Ministri i jashtëm serb, Daçiq, është më i lig se Ati shpirtëror i tij, Millosheviqi Kur dikush te akuzon për diçka që nuk e ke bërë, atëher akuzuesi ose ka bërë diçka të tillë vet, ose e ka ndërmend ta bëjë. I tillë është Ivica Daçiq, vetëm se e ka kot se më kurrë më nuk do të mund të ketë fuqi t’i fus duart në Kosovë si shefi i tij, sepse ato do t’i priten. Ky ende nuk e ka kuptuar që Millosheviqi

Pushtetarët-kriminel serb !

Image
Paqe me Serbinë??!!. Kjo deklaratë tingëllon tejet e rëndë për familjet e të vrarëve dhe të zhdukurve gjatë luftës së Kosovës. Në fakt një kërkesë e tillë vjen nga Bashkimi Evropian, por sa është e realizueshme është tjetër gjë. Kosova e ka pësuar rëndë nga gjenocidi serb, ndërsa ende nuk është bërë asnjë hap për të ndëshkuar Serbinë, në aspektin e drejtësisë. Po, a ka ardhur koha që Kosova t’i kërkojë llogari Serbisë, për krimet e kryera në tokën e saj, duke kërkuar drejtësi për të gjithë? Sipas, shoqatës “Familja dhe Shpresa” nga Klina, Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuçiç dhe ministri i tij i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiç, ishin pjesë e ndërmarrjes vrastare e Milloseviçit, i cili organizoi dhe urdhëroi depërtimin e më tepër se tetëqind mijë civilëve Shqiptarë, përdhunoi më shumë se njëzet mijë vajza dhe gra Shqiptare, dhe ka masakruar rreth trembëdhjetë mijë qytetarë gjatë luftës tonë për liri dhe pavarësi. Ndaj shpresa për drejtësi, kur autorët e krimeve janë ende gj

AAK pret që gjnerali shqiptar zt.Ramush Haradinaj të lirohet më 2 mars 2017

Image
Anëtari i Kryesisë së Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Muharrem Nitaj, ka thënë se mbajtja për afro dy muaj e Ramush Haradinajt në Francë, ishte tallje me standardet e drejtësisë ndërkombëtare dhe shkelje flagrante e të drejtave të një individi. Por, Nitaj ka thënë se kësaj do t'i vijë fundi më 2 mars, kur, sipas tij, Haradinaj do të lirohet. Ky është shkrimi i plotë i Nitajt: "Liberté, égalité, fraternité" për Ramushin Mbajtja për afro dy muaj e Ramush Haradinajt në Francë, ishte tallje me standardet e drejtësisë ndërkombëtare dhe shkelje flagrante e të drejtave të një individi! Fletarresti i përsëritur i Serbisë, për një materje për të cilën zoti Haradinaj është shpërlarë përpara instancës më të lartë të drejtësisë ndërkombëtare, ishte përpjekje e Serbisë për ta vënë në lajthitje sistemin francez të drejtësisë dhe për ta goditur Kosovën në pjesën më të ndjeshme të saj! Parimi për gjoja gjykim të paanshëm në rastin Haradinaj, këtë herë e ka humbur çdo kup

Pse mbahët në Francë Heroi i emokracisë-gjenerali shqiptar zt.Ramush Haardinaj ?

Image
AAK e Pejës zbulon arsyen pse Haradinaj po mbahet në Francë Kryesia e Degës së AAK-së në Pejë në takimin e zhvilluar sonte ka debatuar ndër të tjerash për çështjen e ndalimit të Kryetarit Haradinaj në Francë dhe për çështjen e Demarkacionit për të cilën po paralajmërohet dërgimi në kuvend për aprovim. Kryesia e Degës, sipas njoftimit për media, ka konkluduar se zgjatja e pakuptueshme e ndalimit të kryetarit Ramush Haradinaj në Francë me akuza të fabrikuara nga Serbia ka arritur pikën e mosdurimit. Faktet se kryetari Haradinaj dy herë ka dalë i pafajshëm për të njëjtat akuza të shpifura nga Serbia nuk po merren parasysh nga Franca e cila me zgjatjen e procedurave po sjell humbje mirëkuptimi e durimit. AAK dega në Pejë vlerëson se mbajtja e Haradinaj në Francë është veprim politik që ndërlidhet me paralajmërimet për dërgim në Kuvend të Marrëveshjes për ratifikim të Demarkacionit me Malin e Zi e cila Komunës sonë i heqë 8,200 hektarë tokë të cilat me shekuj janë prona apo j

Shkruan Prof.Dr.Mehdi Hyseni: Mos e vajtoni Rusinë, por vetëvetën!

Image
Barometri diplomatik Prof.Dr.Mehdi HYSENI Mos e vajtoni Rusinë, por Shqipërinë e copëtuar Etnike! *** Sepse Vitaly Churkinin ka kush ta zëvendësojë mbase Rusia ka më shumë diplomatë sesa që ka shqiptarë në Ballkan. Sikur të mos e “hanim vetëvetën”, duke mos ia njohur meritat njëri-tjetrit (të mos ishim të përçarë dhe të copëtuar në dhjetra e qindra parti politike…etj.) dhe vetëvetja të na dhimbsej më shumë sessa na dhimbsen të huajt, sgurisht se shqiptarët, qëmoti, do të kishin shtetin e vet kombëtar të ribashkuar nën çatinë e Shqipërisë Etnike të Ismail Qemalit. -Fan S. Noli ynë i madh ka pasur të drejtë të pikëllohej shumë për vdekjen e vëllait të vet Naim Frashëri, të cilin e vajtoi me këtë përkushtim dhembjeje të zemrës së lënduar dhe shpirtit të tij të madh human, kombëtar dhe atdhetar shqiptar: “Vdiç Naimi, vdiç Naimi, moj e mjera Shqipëri, mëndjelarti, zemërtrimi, vjershëtori si ai…”, sepse, vërtet, pas vdekjes së tij, nuk lindi edhe një Naim Fr

Skicë nga THANI NAQO : HUMOR ME LIBRAT E THEKUR

Image
-Hë, a e përfundove romanin, – më pyetI një mik. -Më duket se e përfundova, – i thashë, – por, para se ta publikoj, do ta le ftohet… -Sa kohë do marë procesi i ftohjes? -E pakta gjashtë muaj, por mund të shkojë edhe një gjer në dy vite, – u përgjigja. -Aha, proza e poezia lexohen avullushe, – shtoi miku. – Akoma më mirë kur shkruhen me gabime ortografike, frazat lesh arrrrrapi dhe vargjet e ngarkuara me lule e trendafila, që ua kanë thëthirë aromën me kohë…Mirëpo, edhe se i ngjeshin vargjet e frazat me lule e trendafila të vyshkura e artificiale, sot preferohen e daroviten me like poetet dhe shkrimtaret e bukura e simpatike. U shpërrthen muza kur shkruajnë me celular, kurse fansave të tyre u shpalosen flatrat për fluturime kozmike… -Hej, dole nga tema, – e ndërpreva mikun. -Atëherë, po hyj në temë: prozën e ftohtë, si kjo që këmbëngul ti, nuk e përfillin as pleqtë e plakat që mburren se janë lexues të kualifikuar… -Do t’ua jap të thekur, – këmbëngula. -Aha, ti akom

Lirika nga Shqipëria – Jashtë qelie

Image
Një udhëtim poetik në Ballkanin Jugor të pazbuluar: Revista letrare “Orte” në numurin e saj të 189 prezantoi shtatë poetë nga Shqipëria, që janë Visar Zhiti, Rudian zekthi, Ledia Dushi, Gatmend Krasniqi, Luljeta Lleshanaku, Arian Leka dhe Manjola Brahaj. Përkthimet nga shqipja në gjermanisht janë bërë nga Hans Joachim Lanksch, Andrea Grill, Loreta Schillock. Revista “Orte” është themeluar nga Werner Bucher në vitin 1974. Botimit nga “Orte” i poetëve nga Shqipëria i bëri jehonë edhe prestigjiozja NZZ. “Askund ne botë nuk ka bunkerë më shumë se në Shqipëri në raport me hapësirën e këtij vendi. Por koha e mbylljes dhe e izolimit sado e gjatë ka përfunduar. Hapja e vendit, pas regjimit të gjatë të diktaturës të Enver Hoxhës e ka bërë edhe kulturën të marrë frymë. Krijimtaria letrare në Shqipëri po gjallnon shpejt, por ky gjallnim është pak i njohur. Prandaj Revista Letrare “Orte” ka paraqitur shtatë poetë të zgjedhur nga Regina Füchslin, Viviane Egli dhe nga redaktori shumëvjeçar i

Shkrimtar i madh apo njeri i vogël

Image
Nga Ardiana Shala Prishtina U tha shum për Agollin këto ditë, aq shum sa, sikur secili dojke me ngjy pak madhështi në hijen e tij të madhërishme. Dhe sa ma i vogël njeriu, aq ma shum dojke me ngjy, aq ma shum e lavdojke. Natyrisht “madhështia e tij” edhe nji herë u vulos me injorancën e njëjtë, kësaj radhe përballë dekës. Qysh me thanë nji fjalë të keqe për të dekmin? Por, Agollit ne nuk ia thamë në fakt as për së gjalli ato që u dashtë me ia thanë. Ma shum se me e gjykue si shkrimtar, ndoshta me i ba nji pytje e patëm borxh ndaj të ardhmes tonë: si njeri i formuem në nji sistem diktatorial kuptojmë përkufizimet e jueja me mendu ndryshe zotëri Agolli, por si nji intelektual ma së voni atëherë kur keni qenë për herë të parë dëshmitarë i krimeve të regjimit të cilit i keni shërby, nuk u indinjuet? E keni ditur apo s’e keni ditur zotni për krimet që ka ba ideologjia juej, regjimi, arkitektit të së cilit ju i vajtoni vargje me rastin e dekës? Kur e dijshit, qysh mujtët? (Natyrisht q

The Telegraph – Alarmi i Edvin Kristaq Ramës: Mos na braktisni, mos na lini të biem në duart e rusëve

Image
“Mos na braktisni, mos na lini të biem në duart e rusëve”. Kjo është thirrja që kreu i qeverisë shqiptare, Edvin Kristaq  Rama bën gjatë një intervistë për gazetën britanike “The Telegraph”, duke folur për rrezikun rus në Ballkan, nga frika e largimit të vëmendjes amerikane nga Ballkani. Sipas tij, Ballkani ndodhet në rrezikun e rënies nën influencën ruse. “Mos na braktisni, mos na lini të biem në duart e rusëve”, bën thirrje udhëheqësi shqiptar, duke pasur frikë nga largimi i vëmendjes amerikane në rajonin e Ballkanit, shkruan “The Telegraph” e Londrës. Në një intervistë dhënë në Tiranë gazetarit të së përditshmes së madhe britanike, Thomas Harding, kryeministri Edi Rama thekson se Ballkani ndodhet në rrezikun e rënies nën influencën ruse, nëse administrata  e presidentit amerikan Donald Trump injoron rajonin. Ai ngre pikëpyteje edhe nëse Bashkimi Evropian po bën mjaftueshëm për të siguruar stabilitetin dhe të bllokojë komplotet e pretenduara të Moskës në rajon, duke iu ref

Kudret Kokoshi nga Burgu i Burrelit: Mithat Frashërit, Apostullit të Shqiptarizmit (poezi)

Image
Në dhe’ të huaj larg shqipes me gjak lyer Që Ti me ankth aq shumë e dashurove Në dhe’ të huaj prej fatit të zi ndërkryer Atdheut të vuajtur jetën i dhurove. Baba i Kombit ndër beteja plakur Ti zemrat tona me ideal i ngrohe Rrugën e jetës tonë përflakur Hyjnor, promethe’ ti na e ndricove. Ndër male e fusha nga veriu në lindje Gjëmon jehona e thirrjes shpëtimtare Vrapo, vrapo Shqipëri për në Rilindje Thërret Mithati : Shqipëria e Shqiptarëve KUDRET KOKOSHI Burgu i Burrelit, Tetor 1949…

50 VJETORI I “REVOLUCIONIT IDEOLOGJIK E KULTUROR” NGA TERRORISTI ENVER HOXHA

Image
Nga Fritz RADOVANI: Pjesa e I   6 SHKURT 1967 PAPA GJON PALI II ka thanë: “Ajo që ka ngja në Shqipni, të dashtun Vëllazën dhe Motra, nuk asht pa kurrë në historinë e njerëzimit...” ■ HAPJA E DOSJEVE tregon sot të saktë Historinë e pashkrueme të Shqiptarëve! Vetmija e Popullit Shqiptar në dallgët e ngjarjeve të mnershme të viteve 1944 – 1991 dhe, permbytjet, apo shkapetjet per shkambijtë e sllavëve e grekëve armiqë shekullor, lojnat tinzare të italianëve, francezëve apo turqëve lakmues nder ambasadat e tyne në Tiranë, perforcon mendimin e saktë të Don Ndre Zadejës në bisedë me kolonelin anglez Neell:  ■ DOSJA 677 , SHKURT 1945: “Aty nga shtatori 1944, ka ardhë në Sheldi nji kolonel anglez i quejtun Neell me do ushtarë e Jup e Halit Kazazin, gjithashtu me té ishte nji oficer gjerman dhe nji ushtar italjan. Këta vijshin prej Cukalit, shkojshin në Shëngjin dhe së andejmi për Itali. Në qelën teme kanë qëndrue vetëm nji natë. Gjatë ndejtjes në qelen teme unë ju mbajta n

E ardhmja e kombit vjen e sigurt kur pranohet e shkuara dhe e sotmja –IV-

Image
Vilhelme Vrana Haxhiraj    Eh, sa jetë elitash mohoi komunizmi,ky sistem barbar i pluhurizimit të vlerave humane! I vrau pa mëshirë, i burgosi në qelivarret e vdekjes, i internoi në llomi kënetash, i sakatosi fizikisht,i gjymtoi mendërisht dhe i baltosi morlisht, duke i bërë shtretër për mushkonja e gjarpërinjë,por idetë e tyre janë ende gjallë. Sot të gjithë“Ata” janë në këmbë për të folur e për të treguar realitetin e hidhur,për kalvarët e vuajtjeve çnjerëzore të një kombi që e çmon lirinë,ku secili rrëfen dhembjen me gjuhën e së vërtetës.”                                                                                Vivra                                                                                                                               Diktatori paranojak më parë vrau besimin...,pastaj palcën dhe trurin e kombit Një kombi që i kanë vrarë besimin; një kombi që i zhdukën palcën që përfaqësohet nga shtresa e mesme, e thënë ndryshe (kollona vertebrale që m