Skip to main content

Posts

Showing posts from September, 2021

Sa i rrezikshëm është Shteti Islamik i Afganistanit?

Afganistan: Luftëtarë talibanë, në një rrugë në Provincën Herat, (19 gusht 2021) Shpërndaje Komentet   Print Dega e Shtetit Islamik, që amerikanët e fajësojnë për sulmin vetëvrasës vdekjeprurës të së enjtes, që bërë jashtë aeroportit të Kabulit, u bashkuan në Afganistanin lindor gjashtë vjet më parë dhe shpejt u rrit, duke u kthyer në një nga kërcënimet terroriste më të rrezikshme në nivel global, raporton The Associated Press. Përkundër viteve të kaluara nën shënjestrim ushtarak, nga koalicioni i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, grupi i njohur si Shteti Islamik Khorasan (IS-K) ka mbijetuar, për të nisur një sulm të ri masiv, pasi Shtetet e Bashkuara dhe partnerët e tjerë të NATO-s, të tërhiqeshin nga Afganistani dhe kur talebanët të ktheheshin në pushtet. Presidenti amerikan Joe Biden, e përmendi kërcënimin e sulmeve të Shtetit Islamik, në respektimin e afatit të së martës, për tërheqjen e forcave amerikane nga Afganistani. Biden fajësoi këtë grup për sulmet e së enjtes,

Sa i rrezikshëm është Shteti Islamik i Afganistanit?

  Afganistan: Luftëtarë talibanë, në një rrugë në Provincën Herat, (19 gusht 2021) Dega e Shtetit Islamik, që amerikanët e fajësojnë për sulmin vetëvrasës vdekjeprurës të së enjtes, që bërë jashtë aeroportit të Kabulit, u bashkuan në Afganistanin lindor gjashtë vjet më parë dhe shpejt u rrit, duke u kthyer në një nga kërcënimet terroriste më të rrezikshme në nivel global, raporton The Associated Press. Përkundër viteve të kaluara nën shënjestrim ushtarak, nga koalicioni i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, grupi i njohur si Shteti Islamik Khorasan (IS-K) ka mbijetuar, për të nisur një sulm të ri masiv, pasi Shtetet e Bashkuara dhe partnerët e tjerë të NATO-s, të tërhiqeshin nga Afganistani dhe kur talebanët të ktheheshin në pushtet. Presidenti amerikan Joe Biden, e përmendi kërcënimin e sulmeve të Shtetit Islamik, në respektimin e afatit të së martës, për tërheqjen e forcave amerikane nga Afganistani. Biden fajësoi këtë grup për sulmet e së enjtes, të cilat u shkaktuan nga

AI bën thirrje për hetim të plotë rreth sulmit të SHBA-së në Kabul

  Ushtarë amerikanë duke ruajtur aeroportin e Kabulit, 20 gusht 2021. Shpërndaje   Print Organizata ndërkombëtare, Amnesty International, e ka konsideruar “hap të parë pozitiv”, deklaratën e ushtrisë amerikane se sulmi ajror në Kabul, disa ditë para tërheqjes së trupave, ka vrarë 10 civilë të pafajshëm. Megjithatë, kjo organizatë ka thënë se Shtetet e Bashkuara duhet të zotohen për hetime “të plota dhe transparente” për incidentin. “Ky pranim është një hap i rëndësishëm drejt llogaridhënies për vrasjet në Kabul, mirëpo pjesa më e madhe pritet të bëhet”, ka thënë Brian Castner, këshilltar i lartë për kriza në organizatën me bazë në Londër. Një punëtor dhe nëntë anëtarë të familjes së tij, kanë vdekur në sulmin me dron më 29 gusht. “Secili i dyshuar për përgjegjësi penale, duhet të gjykohet në gjyq të drejtë” ka thënë Castner, duke shtuar se të mbijetuarit dhe familjet e viktimave duhet të pranojnë “dëmshpërblim të plotë”. Sulmi – një nga veprimet e fundit të ushtrisë amerikane në Afgani

Prof.dr.Sali Berisha duhet edhe nje here te qeverisi PD qe te behet hekurudha per ne Prishtine.

Prof.dr.Sali Berisha    duhet edhe nje here te qeverisi PD qe te behet hekurudha per ne Prishtine.

LIderi Sali Berisha ,po kthhët riumfalisht!

Partia Demokrtike 6 i   q e s t r s g t h o d g p r   2 0 e 1 d 5 S    ·  Sali Berisha   5 i   q e s t r s g t h o d g p r   2 0 e 1 d 5 S    ·  - Fjala e mbajtur dje në Parlament. Te nderuar deputete dhe deputetë, Te dashur qytetare dhe qytetarë qe ndiqni kete seance te parlamentit, Atë sondazhin e shkruar në Hotel Dajti, atë bëje çorbë dhe jepja Edi Ramës. Po nuk ka shqiptar që ha sondazhet e shkruajtura brenda një nate në Hotel Dajti. Por një pyetje kam për ju (drejtuar Ervin Bushatit), dhe do më sqarosh. Ke ndonjë lidhje me truallin 2 dolllarë të Edi Ramës në Surrel? Gojët e liga thonë se në atë çmim qëndron mandate yt. Jo se nuk e meriton mandatin, e them këtu, sepse po të kisha do thoja të kundërtën. Por thonë se ka një deal, se pse e bëjnë këtë unë nuk e di. Por di atë që Edi Rama ka deklaruar se truallin e vilës së tij e ka blerë me 2 dollarë në një kohë kur të garantoj se brenda kurorës së Tiranës dhe Qafë Priskës kund pëllëmbë toke me dy dollarë të blerë nuk e gjen. Shko po d