Eviation nënshkruan me DHL për të ofruar 12 avionë për operacionet e ngarkesave, në plan janë udhëtarët

 


Dy vjet pas zbulimit, me shumë bujë, të një prototipi për aeroplanin e parë të gjithë-elektrik të njohur në Panairin Ajror të Parisit në vitin 2019, kompania izraelite-amerikane Eviation Aircraft po përgatitet për fluturimin e parë testues të aeroplanit për të nisur një “epokë të re të aviacionit”, sipas themeluesit dhe CEO, Omer Bar-Yohay.

Fluturimi testues për avionin, i quajtur Alice, pritej “para fundit të vitit” me avionin – tani në përsëritjen e tij të pestë – në asamblenë përfundimtare në selinë e Eviation në Arlington, Washington, vetëm në veri të Seattle.

Ndiq "Izraeli Sot" në Facebook dhe Twitter dhe Instagram dhe behu anetar i Grupit Izraeli dhe Shqiptaret

Bar-Yohay i tha The Times of Israel në një intervistë të lehtësuar nga Zoom nga Arlington këtë muaj se kompania ishte “e ngazëllyer” për fluturimin, gjë që e vë Alice në një rrugë drejt miratimit nga rregullatorët dhe më pas, me shpresë, hyrja në shërbim në 2024. “Ne po bëjmë tre aeroplanë të tjerë për një total prej katër avionësh për të përshpejtuar certifikimin gjatë viteve të ardhshme,” tha ai.

Fillimisht Alice u konceptua si një avion i vogël, nëntë pasagjerësh, plotësisht elektrik i drejtuar nga një pilot i vetëm që do t’i bënte udhëtimet rajonale aq të arritshme sa një udhëtim me tren, por me një kosto më të ulët dhe me shërbim më të mirë, sipas kompanisë. Me një ngarkesë prej 2.500 paund (1.1 ton) dhe një gamë prej 440 milje detare (815 kilometra), Alice do të ishte në dispozicion për udhëtarët që të rezervonin një udhëtim me aplikacion për itineraret e njohura të distancave të shkurtra-të themi, San Jose në San Diego, Londra në Pragë, dhe Parisi në Toulouse. It’sshtë një përvojë e mundshme që Bar-Yohay ka shpikur një “Uber në qiell”.

Bateria litium-jon e aeroplanit do të kërkonte 30 minuta ose më pak për tu ngarkuar në orë fluturimi, thotë Eviation, pasi misioni i tij është ta bëjë aviacionin elektrik me emetim zero një “përgjigje konkurruese dhe të qëndrueshme ndaj lëvizshmërisë sipas kërkesës”.

Eviation ka tërhequr vëmendjen e tij në vitet e fundit, duke zënë një vend në listën e 100 “shpikjeve më të mira” të revistës TIME dy vjet më parë (së bashku me tetë kompani të tjera të themeluara nga Izraeli), dhe duke fituar një Çmim “Ide që Ndryshojnë Botën” në 2018 nga revista amerikane e biznesit Fast Company.

Bateria litium-jon e aeroplanit do të kërkonte 30 minuta ose më pak për tu ngarkuar në orë fluturimi, thotë Eviation, pasi misioni i tij është ta bëjë aviacionin elektrik me emetim zero një “përgjigje konkurruese dhe të qëndrueshme ndaj lëvizshmërisë sipas kërkesës”.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)