Posts

Showing posts from January, 2022

E tme rrshme: “Në Kosovë fillon fush ata përkrahëse e Vuçiqit ku ndër Albinit”

Image
  Biznesmeni nga Kosova, Burim Piraj ka rea guar pas aks ionit të sotëm në veri, ku po ndal ohen veturat me targa serbe. Kjo është bërë në kuadër të reci proci tetit nga Qev eria Kurti. Mirëpo, ky ak sion, si çdo herë ka ngjallur edhe reagime ku ndër Qeverisë. E për këtë ka rea guar edhe biznesmeni Burim Piraj, i cili thotë se sot në Kosovë, paska filluar fus hata përkra hëse e Vuçiqit kundër Albin Kurtit. Ai kështu shprehet përmes një postimi në Facebook, derisa shton se kjo fush atë po bëhet më shumë nga stru kturat që deri dje janë shit si çlirimtarë. Postimi i plotë: Vuçiq e paska thirr për nesër këshi llin e sigu risë komb ëtare Serbe në lidhje me fillimin e zbatimit të reci procit etit nga Albin Kurti. Në Kosovë sot paska fillua fus hata përkrahëse e Vuçiqit kun dër Albinit nga shumë struktura që deri dje janë shit si shtet ndërtues e çliri mtarë.

Ministri serb provok on keq me kete deklarate qe tha Serbia do futet ne BE vetem nese eshte e bashkuar me Kosoven

Image
Ministri serb provok on keq me kete deklarate qe tha / Serbia do futet ne BE vetem nese eshte e bashkuar me Kosoven By  admin January 31, 2022 Ministri serb provok on keq me kete deklarate qe tha / Serbia do futet ne BE vetem nese eshte e bashkuar me Kosoven Nenad Popoviq, Ministri serb për Inovacion dhe Zhvillim Teknologjik, në një inter.vistë për gazetën serbe “Novosti”, ka dek.laruar se Serbia është për anëtarësim në Bashkimin Evro.pian por vetëm me Kosovën si pje.së të saj. “Politika jonë gjith.monë ka qenë një Serbi e pavarur dhe sovrane që ruan Kosovën, Re.publika Srpska-n, dhe po.pullin tonë në Mal të Zi. Një Serbi që ruan vlerat tradi.cionale: besimin dhe Kishën, familjen na.tyrore, burimet natyrore dhe sigurinë ener.gjetike”, deklaroi Popoviq. “Serbia”, thekson ai, “duhet të bëjë gjith.çka që t’i mbrojë ser.bët në Veri të Kosovës”. “Askush nuk është i inte.resuar që të eskalojë dhunë në Kosovë, por duhet të jemi të gat.shëm për çfarëdo skenari për të ru.ajtur sigurinë e popull

Kryeministri anglez Boris Johnson porosi Rusisë për Ukrainën: Shumë bijë të nënave ruse nuk do të kthehen në shtëpi

Image
  K ryeministri britanik Boris Johnson i ka dërguar një mesazh të fortë Rusisë në rast tentimit për ta pushtuar Ukrainën. Johnson gjatë një fjalimi në Parlament ka thënë se nëse Rusia nuk bindet, atëherë shumë bijë të nënave ruse nuk do të kthehen në shtëpi. “Nëse Rusia pushton Ukrainën, ne do të përpiqemi të kontribuojmë në çdo vendosje të trupave ushtarake të NATO-s për të mbrojtur aleatët tanë në Evropë. Dhe nëse Rusia e njekë këtë pjesë, atëherë shumë bijë të nënave ruse nuk do të kthehen në shtëpi”, është  shprehur  Johnson. Ai përmendi se si Mbretëria e Bashkuar po udhëheq trupat e NATO-s në Estoni dhe javën e kaluar ka furnizuar me raketa anti-tankë një ekip stërvitor të trupave britanike në Ukrainë.

Ukraina në prag të një konflikti, mes frikës së një pushtimi rus – fotografi që tregojnë situatën reale të krijuar atje

Image
  Rusia ka dislokuar dhjetëra mijëra trupa pranë kufirit me Ukrainën, duke shkaktuar krizën më të rëndë të sigurisë mes Moskës dhe Perëndimit që nga Lufta e Ftohtë. Sipas Al Jazeera, Perëndimi, i udhëhequr nga SHBA, ka hedhur vëmendjen pas Ukrainës, e cila humbi kontrollin e gadishullit të saj të Krimesë kur Rusia e aneksoi atë në vitin 2014. Kremlini e ka justifikuar zhvendosjen e tij ushtarake si një përpjekje për të kundërshtuar dekada të zgjerimit të NATO-s në rajon. Dhe Rusia ka kërkuar garanci ligjërisht të detyrueshme që aleanca e NATO-s nuk do “fusë nën ombrellë” Ukrainën dhe vendet e tjera ish-sovjetike, apo të vendosë armë atje. Ajo gjithashtu dëshiron që NATO të tërheqë forcat e saj nga vendet në Evropën Qendrore dhe Lindore që iu bashkuan aleancës që nga vitet 1990. Rusia është akuzuar gjithashtu për mbështetjen e separatistëve të armatosur në Ukrainën lindore. Konflikti ka lënë më shumë se 13,000 njerëz të vdekur në gati tetë vjet luftime. Një marrëveshje paqeje e vitit 20

Çfarë është Nord Stream 2 dhe si mund të ndikojë gazsjellësi në krizën Rusi-Ukrainë?

Image
Paralajmërimet e reja nga SHBA-ja mbi tubacionin e gazit Nord Stream 2 e kanë rikthyer projektin e diskutueshëm përsëri në qendër të vëmendjes. SHBA ka treguar se tubacioni i ri midis Rusisë dhe Gjermanisë nuk do të vazhdojë të vihet në jetë dhe zyrtarët në Berlin thonë se projekti mund të përballet me sanksione nëse Rusia dërgon trupa në Ukrainë. Kështu, siç vlerëson  BBC , përcjell Telegrafi, gazsjellësi prej shumë miliardë dollarësh po shihet gjithnjë e më shumë si një mjet kryesor negociues në përpjekjet perëndimore për të parandaluar një pushtim të mundshëm rus.

USA urdhëron familjet e stafit të ambasadës amerikane të largohen nga Ukraina

Image
  SHBA-ja ka urdhëruar të afërmit e stafit të ambasadës së saj në Ukrainë që të largohen nga vendi, pasi atje frika po rritet nga një pushtim rus. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, stafit jo thelbësor të ambasadës u është thënë gjithashtu se mund të largohen dhe qytetarëve amerikanë u është kërkuar të bëjnë të njëjtën gjë. Departamenti i Shtetit tha se ambasada mbetet e hapur, por se një pushtim rus mund të vijë “në çdo kohë”. Rusia ka mohuar të ketë ndonjë plan për veprim ushtarak në Ukrainë. Departamenti i Shtetit paralajmëroi gjithashtu njerëzit që të mos udhëtojnë në Ukrainë dhe Rusi për shkak të tensionit të vazhdueshëm dhe “potencialit për ngacmim ndaj qytetarëve amerikanë”. “Ka raportime se Rusia po planifikon një veprim të rëndësishëm ushtarak kundër Ukrainës”, tha një këshillë nga Departamenti i Shtetit. Një zyrtar i Departamentit të Shtetit i tha agjencisë së lajmeve AFP, nëse do të ndodhte një pushtim rus, qeveria amerikane “nuk do të jetë në gjendje të evakuojë qy

Vjen reagimi i Ukrainës zyrtare, pasi SHBA urdhëroi familjet e stafit të ambasadës të largohen nga ky vend

Image
  Shtetet e Bashkuara urdhëruan anëtarët e familjeve të punonjësve të qeverisë në ambasadën e vendit në Kiev të largoheshin dhe Mbretëria e Bashkuar tërhoqi një pjesë të stafit të ambasadës mes frikës së shtuar se Rusia mund të pushtonte Ukrainën. Siç edhe është bërë e ditur, Departamenti i Shtetit autorizoi gjithashtu largimin e disa punonjësve të ambasadës që dëshirojnë të largohen nga Ukraina. “Ne po vazhdojmë të ndjekim rrugën e diplomacisë, por nëse Rusia zgjedh përshkallëzimin e mëtejshëm, atëherë kushtet e sigurisë, veçanërisht përgjatë kufijve të Ukrainës në Krimenë e pushtuar nga Rusia, në Ukrainën lindore të kontrolluar nga Rusia… mund të përkeqësohen me pak njoftim”, një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit u tha gazetarëve, sipas një transkripti të telefonatës. “Unë thjesht dua të jem i qartë se këto janë masa paraprake të kujdesshme që në asnjë mënyrë nuk minojnë mbështetjen ose angazhimin tonë për Ukrainën”, shtoi zyrtari më vonë. Ndërkohë Zyra e jashtme e Mbretërisë

“Vlladimir Putini nuk do të ndalet”: Paneli i Senatit amerikan është afër miratimit të ‘nënës së të gjitha sanksioneve’ kundër Rusisë

Image
  Udhëheqësit e Komitetit të Marrëdhënieve me Jashtë të Senatit thanë të dielën se ishin në prag të miratimit të “nënës së të gjitha sanksioneve” kundër Vladimir Putinit, duke paralajmëruar se nuk do të kishte qetësi pasi presidenti rus mendon për një pushtim të Ukrainës. “Ne nuk mund të kemi një moment si në Mynih përsëri”, ka thënë kryetari demokrat i panelit, Bob Menendez nga Nju Xhersi, për CNN, duke iu referuar marrëveshjes së vitit 1938 me të cilën aleatët i dhanë Hitlerit pjesë të Çekosllovakisë, duke besuar se kjo do të shmangte luftën. “Putini nuk do të ndalet nëse beson se perëndimi nuk do të përgjigjet”, citohet të ketë thënë Menendez, përcjell Telegrafi. “Ne pamë atë që ai bëri në vitin 2008 në Gjeorgji, pamë se çfarë bëri në vitin 2014 në ndjekje të Krimesë. Ai nuk do të ndalet”. Menendez tha se ai besonte se negociatat dypartiake për sanksione të rënda ishin “në një linjë”, pavarësisht mosmarrëveshjeve me republikanët nëse masat duhet të vendosen para ose pas çdo pushtimi

Vladimir Putin sikurse Millosheviqi në fazën para Tribunalit për Krime Lufte

Image
  30.01.2022 • 08:38 Janë bërë gati tetë vjet prejse Rusia ka ndërhyrë në Ukrainë dhe ka aneksuar gadishullin e Krimesë, gjë që ka nxitur një sërë sanksionesh ndërkombëtare kundër saj. Sot, Shtetet e Bashkuara dhe aleatët evropianë e gjejnë sërish veten duke u përpjekur të kuptojnë se si ta pengojnë presidentin rus Vladimir Putin nga pushtimi eventual i Ukrainës. “Sigurisht se duhet shqetësuar nëse pushton një fuqi bërthamore. Nëse Putin pushton, kjo do të ishte hera e parë nga Lufta e Dytë Botërore”, ka thënë presidenti amerikan Joe Biden. Rusia, tash e sa javë, ka vendosur pranë kufijve me Ukrainën mbi 100 mijë trupa ushtarake, bashkë me armatim të rëndë. Trupat ndodhen në distancë sulmi. Kjo e fundit i mohon planet për pushtim dhe thotë se NATO-ja është ajo që paraqet kërcënim për sigurinë e saj. Rusia kërkon garanci nga NATO-ja se do të ndalojë zgjerimin drejt lindjes dhe se nuk do të pranojë në radhët e saj vendet ish-sovjetike, përfshirë Ukrainën. Shtetet e Bashkuara – fuqia më e